اخبار و تحلیل بورس اوراق بهادار تهران

مشاوره تحلیل آموزش و خبرهاو اطلاعات بورس اوراق بهادار و شرکت های بورسی

تأمين اجتماعي هم " ورنا " را مي‌فروشد!

در پي لغو واگذاري ايران خودرو و سايپا و قطعيت واگذاري رنا توسط سازمان خصوصي‌سازي، هر روز كه از اين داستان مي‌گذرد ماجراهاي جالب‌‌تري رخ مي‌دهد.تا امروز تحليلها چنين بود كه سرمايه‌‌گذاري ملي ايران با جديت خاصي به دنبال كسب كرسي مديريتي در سرمايه‌گذاري رنا است اما در اين مسير كار دشواري پيش رو دارد.

از سويي خريدهاي پيگيرانه سرمايه‌گذاري سايپا در نماد «ورنا» اين سؤال را پيش آورده بود كه آيا واقعاً حدود 10 درصد سهام خردي كه سازمان خصوصي‌سازي در بازار عرضه مي‌كند و سهم اين شركت از اين عرضه‌ها در بازار (مثلاً 5 تا 6 درصد در رقابت با سرمايه‌‌گذاري ملي) به همراه 18 درصد بلوكي مي‌تواند دو كرسي مديريت اين شركت را به اين مجموعه برساند؟

کاسبی یا مدیریت ؟ 

به گزارش واحد تحلیل و مطالعات بورس نیوز ، تا اينجا و با مفروضات سابق مي‌شد مشاهده نمود كه تنها در صورت ورود مجموعه تأمين اجتماعي به بلوك 18 درصدي «ورنا» و خريد آن توسط آن شركت، شايد همه اين تلاشهاي اين دو خريدار بزرگ رنا بيهوده بود و تنها بايد به فكر «كاسبي» در اين نماد بودند تا مديريت.اما در نهايت ظاهراً اين پشت پرده‌ها است كه اگر به آن توجه نشود تحليلها اگرچه غلط نيستند اما كامل هم نيستند.

آخرین پرده سریال 

به هر صورت آخرين پرده اين سريال جالب، اعلاميه عرضه 15 درصد سهام رنا توسط شركت صباتأمين آن هم يك روز قبل از واگذاري بلوك توسط سازمان خصوصي‌سازي است، خبري كه امروز در بدو ورودش به سايتهاي اينترنتي شايد برخي از دارندگان سهام رنا را كمي ناراحت كرد اما با دقت بيشتري دريافتند كه ماجرا در حال جالب‌تر شدن است.اين بار بلوك رنا نه به صورت كاملاً نقد، بلكه به صورت نقد و اقساط عرضه مي‌شود اما با قيمت پايه‌اي حدوداً 50 درصد بالاتر از بلوك سازمان خصوصي‌سازي!

در مورد اين خبر جديد هم مطالبي را تيتروار بيان مي‌داريم باشد كه در تصميم‌گيري فعالان بازار مؤثر افتد:

1- همانگونه كه قبلاً گفته شده بود همكاري تأمين اجتماعي (+صندوق بازنشستگي) با گروه بهمن و سرمايه‌گذاري ملي مي‌توانست به معناي احتمال رياد انتقال مديريت سايپا بدون خصوصي‌سازي آن باشد! اما قاعدتاً دولت چنين اجازه‌اي را نمي‌داد.

حال آنكه اقدام اخير صبا تأمين آيا اصولاً ربطي به اين اجازه دارد يا خير از موضوع اين بحث خارج است.آنچه مشخص است اين است كه اكنون باز هم اين همكاري لازم است اما وزن تأمين اجتماعي در آن شايد كمي كمتر شود. تأمين اجتماعي اين وزن را در قبال يك سود رويايي در واگذاري بلوك رناي خود از دست مي‌دهد.

2- برخلاف تصور اوليه‌اي كه از عرضه بلوك رنا توسط صبا تأمين ايجاد مي‌شود، اين واگذاري به معناي ارزنده نبودن سهم «ورنا» نيست بلكه شايد به معناي اين است كه همه ماجرا در بورس و سرمايه‌گذاري «مديريت» نيست بلكه «سود» هم هست. شايد در برخي رقابت‌ها و دعواها بهتر بتوان كاسبي كرد.


ادامه مطلب

[ چهارشنبه 29 اردیبهشت1389 ] [ 11:2 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

چه زمانی حقوقی ها سهم می فروشند؟!

برخی از شرکت ها با اهداف خاصی شاهد افزایش قیمت سهام در بورس می باشند این امر باعث می شود برخی سهامداران با اسناد به مسائل ظاهری خرید و فروش کنند .عظیم ثابت در گفت گو با بورس نیوز با اشاره به تأثیر عرضه ها در بازار سرمایه گفت : عرضه های سازمان خصوصی سازی با توجه به شرایط بازار تأثیر مثبت یا منفی به دنبال خواهد داشت .وی ادامه داد : طی چند وقت اخیر بحث واگذاری بلوک سهام شرکت سرمایه گذاری رنا باعث افزایش قیمت سهام این شرکت شده و واگذاری دو شرکت سایپا و ایران خودرو نیز سبب مثبت شدن سهام خودرویی های بورس شده است .

عضو هیأت مدیره کارگزاری بانک توسعه صادرات افزود : متأسفانه گاهی اوقات صف خرید ملاک سرمایه گذاری در سهام قرار می گیرد و بازار دچار مشکل می شود از همین رو به جای آنکه در این شرایط صف ها مدیریت شوند سهام عرضه می شود .به گفته عظیم ثابت چنین عرضه هایی منجر به کاهش قدرت نقدشوندگی اشخاصی که سهام را خریداری می کنند خواهد شد .

زمانی که حقوقی ها قیمت سهام را بالا می برند

وی با اشاره به نقش حقوقی ها در عرضه ها گفت : از آنجا که حقوقی ها مهمترین عرضه کنندگان سهام شرکتها هستند زمانی که به سودآوری حدود 50 درصدی می رسند برای شناسایی سود ، سهام خود را می فروشند و عده ای که سهام را می خرند از این پس با روند نزولی سهام همراه می شوند که البته بیشتر این خریداران سهامداران خرد شرکتها هستند .عظیم ثابت افزایش قیمت سهام را به دنبال عرضه ها تنها مربوط به سازمان خصوصی سازی ندانست و گفت اکثراً حقوقی های بازار قیمت سهام را بالا می برند و افزایش قیمت سهام را نمی توان تنها به سازمان خصوصی سازی ارتباط داد .

عرضه های سازمان خصوصی شمشیر دو لبه است

این کارشناس بازار سرمایه افزود : عرضه های سازمان خصوصی سازی در بازار مانند شمشیر دو لبه عمل می کند و گاهی به نفع و گاهی به ضرر بازار است . وی افزود : سهامداران حقیقی باید استراتژی خرید و فروش را خارج از جو زدگی بازار قرار دهند .

صف محوری بازار را متلاطم می کند

وی ادامه داد : یکی از مشکلات بازار سرمایه بحث صف محوری بازار است البته بحث حجم مبنا و دامنه نوسان 3.5 درصد تحلیل بازار را کم رنگ کرده است .به گفته عظیم ثابت برخی شرکت ها با اهداف خاصی افزایش قیمت می دهند و این امر باعث می شود برخی از سهامداران به جای در نظر گرفتن تحلیل مسائل شرکت با استفاده از مسائل ظاهری خرید و فروش کنند .

وی افزود : مشکل اصلی بازار سهام صف محوری و حجم مبنا است بنا براین بازار نیازمند مکانیزمی برای کاهش صف محوری می باشد .عظیم ثابت در پایان به سهامداران توصیه کرد : سهامداران حقیقی نباید برای فروش سهام خود عجله کنند چرا که نوسان جزء ذات بازار است.

[ چهارشنبه 29 اردیبهشت1389 ] [ 11:0 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

کیمیدارو 650 ریال سود نقدی به هر سهم داد

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت سهامی عام صنعتی کیمیدارو در ساعت 15 روز چهار شنبه 88.2.22 در محل قانونی شرکت با حضور 78.4 درصد از سهامداران برگزار شد.

 

نا بر گزارشبورس نیوز؛ در این مجمع که ریاست آن را آقای دکتر حسین محمدی تربتی به عهده داشتند نظارت به عهده نماینده محرم رزمجویی و مجتبی تقی پور نماینده سرمایه گذاری تدبیر گذاشته شد و نیز دبیری مجمع را دکتر علی جباری مدیر عامل شرکت بر عهده گرفتند که سهامداران پس از استماع گزارش هیات مدیره و بازرس قانونی به مجمع ، موارد ذیل به تصویب رسید :

1- تصویب صورتهای مالی شرکت برای سال مالی منتهی به 88.12.29

2- تقسیم 650ریال سود به ازای هر سهم

3- انتخاب موسسه حسابرسی بهمند بعنوان بازرس قانونی شرکت

4- تعیین روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه کثیرالانتشار شرکت


پیام هیأت مدیره :

با استعانت از درگاه پروردگار متعال هیأت مدیره شرکت سهامی عام صنعتی کیمیدارو گزارش چهل و چهارمین سال فعالیت خود را تقدیم صاحبان محترم سهامداران و اشخاص ذینفع می نماید .

باور ما این است که با تکیه بر الطاف خداوند بزرگ ، اعتماد سهامداران محترم ، تصمیم سازی های به هنگام و استفاده از نظرات مشورتی کارشناسان می تواند شرکت را در مسیر تعالی رهنمون سازد .

همچنین از تلاش کلیه مدیران و کارکنان شرکت کیمیدارو که سرمایه های اصلی این شرکت محسوب می شوند و با کوشش و پشتکار خستگی نا پذیر و مستمر خود در اجرای برنامه های مصوب ، هیأت مدیره را به بهترین شکل ممکن یاری نموده اند قدردانیادامه مطلب

[ چهارشنبه 29 اردیبهشت1389 ] [ 10:58 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تعدیل سود برای سال 88 نداریم

در حال حاضر تمام اطلاعات مربوط به شرکت همان اطلاعاتی است که به سازمان بورس ارسال و بر روی سایت کدال قرار گرفته است و خبر جدیدی که سبب تاثیر بر سودآوری شرکت و افزایش یا کاهش سود حفاری شمال شود وجود ندارد.

مسلمی معاون مالی شرکت حفاری شمال ضمن بیان مطلب فوق در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: همیشه شرکتهای بورسی بدنبال فعالیت بیشتر به جهت ارتقاء سطح سودآوری خود هستند و مانیز در شرکت حفاری شمال از این قاعده مستثنی نیستیم .وی افزود: اطلاعات حسابرسی نشده شرکت برای سال مالی 88 احتمالاً در تاریخ 89.2.31 بر روی سایت کدال سازمان بورس قرار خواهد گرفت.مسلمی در پایان ضمن تکذیب شایعه تعدیل مثبت سود سال 88 شرکت گفت: در حال حاضر بحث افزایش سودی برای سال مالی 88 وجود ندارد و در سال 89 نیز هم اکنون بر طبق پیش بینی ها در حال فعالیت می باشیم

[ چهارشنبه 29 اردیبهشت1389 ] [ 10:55 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

بلوك‌هاي «ونوين» و «فولاد» روي ميز فروش

بر اساس گزارش سازمان بورس، بلوك 2/1درصدي بانك اقتصاد نوين در جريان معاملات امروز و بلوك يك‌درصدي فولاد مباركه نيز روز چهارشنبه راهي ميز فروش مي‌شود.
بر اين اساس سومين عرضه عمده سهام بانك اقتصاد نوين با به حراج گذاشته شدن 2/48‌ميليون سهم اين شركت به قيمت پايه هر سهم 290تومان امروز انجام مي‌شود. شركت بهپاك بلوك 2/1‌درصدي سهام بانك اقتصاد نوين را به ارزش پايه 14ميليارد تومان به صورت يكجا و نقد از سوي كارگزاري انديشه برتر راهي ميز فروش مي‌كند. بر اساس اين اطلاعات پيش از اين شركت پرشيا ايكوئيتي فاند در حالي يك‌درصد معادل 30‌ميليون و 9هزار و 944 سهم بانك اقتصاد نوين را به قيمت هر سهم 300 تومان و به ارزش 9ميليارد تومان در 5 آبان ماه به فروش رسانده بود كه دومين عرضه عمده سهام اين بانك در 17 اسفند سال گذشته از سوي بهپاك انجام شده بود و طي آن 46ميليون و 200هزار سهم بانك اقتصاد نوين به قيمت پايه هر سهم 282تومان به حراج گذاشته بود.
همچنين 158ميليون سهم فولاد مباركه چهارشنبه جاري به قيمت پايه هر سهم 250تومان عرضه مي‌شود. بر ا ين اساس ارزش پايه بلوك مزبور 5/39‌ميليارد تومان تعيين شده است.
اين تعداد سهام معادل يك‌درصد از كل سهام «فولاد» توسط سبد اختصاصي آستان قدس رضوي به صورت عمده عرضه مي‌شود.
شركت كارگزاري رضوي متولي عرضه سهام فوق در بازار اول معاملات خواهد بود

[ سه شنبه 28 اردیبهشت1389 ] [ 10:47 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تكذيب فروش زمين30 هكتاري «فاراك

مجيد نعيمي، مديرامور سهام ماشين‌سازي اراك با اعلام دليل توقف نماد معاملاتي اين شركت، از ارائه آخرين وضعيت بيش از100 قرارداد به سازمان بورس در روزهاي آينده خبر داد و شايعه فروش زمين30 هكتاري اين شركت را تكذيب كرد.

وي در رابطه با دليل توقف نماد معاملاتي اين شركت در روز يكشنبه گفت: در حالي سود هر سهم ماشين‌سازي اراك براي سال‌ مالي گذشته 94‌ريال پيش‌بيني شده كه دليل توقف نماد تعديل مثبت سود هر سهم است.
نعيمي ادامه داد: در اين رابطه به سازمان بورس اعلام كرديم با توجه به اين تعديل، آخرين وضعيت قراردادهاي اجرايي و در دست برنامه را طي روزهاي آينده ارسال مي‌كنيم تا همگان از شرايط كنوني شركت مطلع شده و در اين رابطه شفاف‌سازي شود.
اين مقام مسوول در برابر اين سوال كه موضوع شايعه فروش زميني وسيع متعلق به ماشين‌سازي اراك چيست؟ پاسخ داد: چنين شايعه‌اي صحت ندارد. اين موضوع مربوط به 30 سال پيش است. در آن زمان سازمان زمين شهري اقدام به تصرف بخشي از 30 هكتار زمين شركت كرده و آنجا شهرك ساخته است.
نعيمي ادامه داد: حال اينكه آيا اين زمين به شركت بازگشت داده مي‌شود يا خسارتي تعلق مي‌گيرد، مشخص نيست. بنابراين اين پرونده آينده نامعلومي دارد و اگر دو تا سه سال پيگيري مدام شود، شايد به نتيجه‌اي برسد.
وي در خاتمه گفت: زمان بازگشايي نماد به بررسي‌هاي سازمان بورس بستگي دارد

[ سه شنبه 28 اردیبهشت1389 ] [ 10:46 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

سهام کدام پالایشگاهها را در عرضه اولیه بخریم ؟

مسلماً اجرای طرح تحول اقتصادی و آزاد سازی قیمت حامل های انرژی می تواند در شرکت ها و صنایع کشور تأثیر بسزایی گذارد که هریک از این صنایع بنا به نوع عملکرد خود ، می توانند از این طرح عظیم ، کمتر یا بیشتر منتفع یا متضرر شده و به تبع آن تأثیرات متفاوتی را در چرخۀ اقتصاد کشور بر جای گذارند .

از جمله شرکتهایی که حذف یارانه حامل های انرژی برای آنها نقشی حیاتی را بازی می کند ، شرکت های حاضر در صنعت پتروشیمی هستند که به لحاظ تأمین خوراک و ماده اولیه چرخۀ تولیدات خود ، می توانند هر گونه اثرات مستقیم و غیر مستقیم از بابت اجرای این طرح بپذیرند.

در همین راستا بورس نیوز در گفتگو با رضا زنگنه ، کارشناس شرکت صندوق سرمایه گذاری کارکنان نفت، دورنمای شرکت های پتروشیمی را در بورس جویا شد که وی ضمن دسته بندی این شرکت ها بر اساس مواد اولیه مصرفی خود ، گفت : زمانیکه بخواهیم پتروشیمی ها را با یکدیگر بسنجیم باید به دو نکته توجه کنیم : اول آنکه شرکت هایی که مواد اولیه مصرفی آنها ، نفتای سبک و سنگین است و دوم شرکت هایی که گاز های مختلف را به عنوان خوراک اولیه خود مصرف می کنند .

وی افزود : چنانچه قیمت نفتا آزاد شود و قیمت آن مثلاً حدود 95 درصد فوب خلیج فارس معین شود ، شرکت هایی که از این ماده به عنوان خوراک اولیه استفاده می کنند آسیبی به لحاظ حذف تخفیفات دولتی نخواهند دید .

اما شرکت هایی که به لحاظ تأمین مواد اولیه خود از گازهای مختلف استفاده می کنند به لحاظ حذف سوبسیدها و عدم حمایت های جدی از سوی دولت ، دچار مشکلات عدیده ای خواهند شد که از جمله این شرکت ها می توان به شرکت های پتروشیمی خارک ، فناوران و یا شرکت غیر بورسی پتروشیمی زاگرس وابسته به سرمایه گذاری غدیر اشاره کرد .


ادامه مطلب

[ سه شنبه 28 اردیبهشت1389 ] [ 10:45 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

جوشكاب يزد كابل دريايي توليد مي‌كند

شرکت صنایع جوشکاب یزد به تولید با کیفیت ممتاز کابل‌های دریايی اقدام كرده و محصولاتش در صنایع دریايی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دکتر علیرضا امینايی، مديرعامل جوشكاب يزد، با بيان اين مطلب افزود: جوشكاب يزد با تکیه بر توانمندی‌های مهندسان خود و با بهره‌گیری از مشاوره شرکت خصوصی فعال در صنایع دریايی ایران موفق به توليد اين محصولات شده است. وی همچنین اضافه كرد: این محصولات براساس گواهینامه‌های معتبر دریافتی از 2 موسسه معتبر رده‌بندی آسیا و ایرانیان مورد تایید جهت مصرف در این صنایع قرار‌گرفته و دریافت گواهینامه بین‌المللی کابل‌های دریايی از موسسه معتبر بین‌المللی KR کره نیز در مراحل پایانی است. اين در حالي است كه دریافت این گواهینامه و استفاده از کابل‌های دریايی این شرکت در کشتی‌های داخلی و خارجی، سکوهای حفاری دریاها و صنعت دریایی، افتخاری است برای صنعت کشور و نمادی است از توانمندی و دانش مهندسین داخلی که هر روزه جهت رفع وابستگی قدم‌های موثری را بر می‌دارند.
امينايي تاكيد کرد: شرکت صنایع جوشکاب یزد سهامی عام است و به عنوان تنها تولید‌کننده سیم و کابل لاستیکی و سیلیکونی پذیرفته شده در سازمان بورس و اوراق بهادار فعاليت مي‌كند، بر اين اساس افتخار ما اين است كه کلیه عملیات اجرايی تولیدی این شرکت بر اساس استاندارد‌های بین‌المللی و موسسه استاندارد ایران است. به طوري كه تنها تولید‌کننده با کیفیت کابل‌های سیلیکونی استاندارد در ایران فقط این شرکت است. مديرعامل جوشكاب يزد ضمن هشدار به مصرف‌کنندگان این محصول خواست تا از کابل سیلیکونی استاندارد استفاده كنند و جهت شناسايی تولیدکنندگان برتر، این مهم را از انجمن سیم و کابل ایران استعلام كنند.
وي افزود: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و همراهی خوب هیات‌مدیره جوشكاب يزد، اقدامات موثری در جهت افزایش ظرفیت تولیدی کارخانه برداشته شده است و امیدواریم با ایجاد تنوع تولید و فروش بتوانیم سبد درآمد بهتری را برای شرکت فراهم کنیم. بر اساس همین سیاست‌ها بودجه سال 89 و سود پیش‌بینی شده برای سهامداران را محقق خواهیم كرد.
دكتر امينايي به توانمندی‌های کارخانه صنایع جوشکاب یزد که بر اساس تفکر پروژه ملی درسال 1363 تاسیس شده است، اشاره کرد و گفت: خط پخت نمک منحصر به فرد موجود و PLCVبزرگ این شرکت در تولید کابل‌های نسوز و دستگاه‌های بریدر یا تولیدکننده شیلد یا بافت در کابل‌های تولیدی از تجهيزات اساسي اين شركت است. وي با اشاره به اينكه جوشكاب يزد تنها تولید‌کننده کابل‌های شاول معدنی در ایران است، از کلیه مسوولان شرکت‌های بزرگ و تولیدی خواست تا با مصرف کابل‌های لاستیک و سیلیکون داخلی که با کیفیت برتر نیز تولید مي‌شود، از خرید چند باره کابل‌های PVC جلوگیری كنند؛ چرا كه برای شرکت‌های بزرگ خريد اين كابل‌ها هزینه نیست، بلکه سرمایه‌گذاری است.

[ یکشنبه 26 اردیبهشت1389 ] [ 7:27 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

كارآيي «حراج تك‌قيمتي» در بازگشايي تعادلي‌ نمادها

شيوه حراج تك قيمتي سهم حدود دو هفته‌اي است كه در بازگشايي نماد شركت‌ها بعد از برگزاري مجامع سالانه، افزايش سرمايه و تعديلات با اهميت سود به كار گرفته مي‌شود.


در اين روش كه براي اولين بار در تاريخ بورس تهران از 15 ارديبهشت ماه اعمال مي‌شود، ابتدا سفارش‌هاي خريد و فروش به مدت نيم ساعت وارد سامانه شده، خريداران و فروشندگان قيمت مورد نظر خود را وارد مي‌كنند تا به يك قيمت تعادلي مورد نظر دو طرف برسند. سپس معاملات سهام با يك حراج قيمتي آغاز و بعد از آن معاملات پيوسته انجام خواهد شد. به اين ترتيب طي نيم ساعت مزبور دامنه نوسان سهام باز مي‌شود و پس از تعيين قيمت بازگشايي، معاملات در محدوده نوساني 5/3‌درصد مثبت و منفي صورت مي‌گيرد. اين در حالي است كه اگر توافق روي قيمت خاص صورت نگيرد بازگشايي نماد در همان قيمت تئوريك گذشته انجام مي‌شود.
اين در حالي است كه به عقيده موافقان در اين روش با توجه به تجميع و هماهنگي سفارش‌ها، قيمت سهام بعد از بازگشايي نماد متعادل و واقعي مي‌شود؛ اما مخالفان، كارآيي اين روش را به دليل نبود سهام شناور آزاد مناسب شركت‌ها و نيز عدم استفاده از ابزارهاي معاملاتي متنوع در بورس كشور زير سوال مي‌برند. اين در حالي است كه به گفته ناظر بازار «اجراي اين طرح آزمايشي و تا اطلاع ثانوي صورت مي‌گيرد و بازنگري در چگونگي اجراي آن نيز در دست بررسي است.» به گفته وي طي اين مدت هيچ نماد بزرگي كه از سهام شناور آزاد كافي برخوردار باشد، بازگشايي نشده است.


ادامه مطلب

[ یکشنبه 26 اردیبهشت1389 ] [ 7:27 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

سازمان بورس بي‌محل بودن سود «اخابر» را اثبات كند

مديرعامل شركت مخابرات از سازمان بورس درخواست كرد بي‌محل بودن سود تقسيمي شركت‌در مجمع را با مستندات، اثبات كند.

«صابر فيضي» گفت: مصوبه مجمع براي شركت لازم اجرا است و اگر سازمان بورس در مورد بي‌محل بودن توزيع سود 30‌توماني هر سهم مخابرات مستنداتي دارد، ارائه و آنرا ثابت كند. از طرف ديگر موهوم بودن سود پرداختي مربوط به زماني است كه شركت با زيان انباشته مواجه شود. وي در واكنش به اين پرسش كه در خصوص پرداخت سود با سازمان بورس مذاكراتي صورت‌گرفته يا خير؟ پاسخ داد: با مسوولان سازمان بورس مذاكراتي صورت‌گرفته و مشكلي در اين رابطه نيست.
اين مقام مسوول در برابر اين نكته كه نبود مشكل در پرداخت سود از ديدگاه سازمان بورس است يا شركت مخابرات؟ اعلام كرد: اين نظر شركت مخابرات است و سازمان بورس همان نظرات قبلي را دارد.
به گفته فيضي گزارش و مدارك لازم براي بازگشايي نماد معاملاتي مخابرات به سازمان بورس ارائه شده و اين اتفاق طي روزهاي آينده رخ خواهد داد

[ یکشنبه 26 اردیبهشت1389 ] [ 7:25 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

نحوه واگذاري بلوك 10‌درصدي حفاري شمال اعلام شد

در پي قطعي نشدن معامله بلوك 20‌درصدي حفاري شمال در بهمن سال گذشته، زمان و شرايط يك بلوك از دو بلوك 10درصدي حفاري شمال اعلام شد كه سازمان خصوصي‌سازي سوم خرداد ماه بيش از 5/260‌ميليون سهم اين شركت را بابت ردديون، راهي ميز فروش بازار اول معاملاتي كند.

بعد از قطعي نشدن بلوك 20‌درصدي حفاري شمال در 20 بهمن سال گذشته، هيات واگذاري و سازمان خصوصي‌سازي تصميم‌گرفتند تا اين بلوك را به دو بلوك 10‌درصدي تقسيم كرده و بابت رد ديون دولتي واگذار كنند.
بدين ترتيب، سوم خرداد ماه بلوك اول و 10‌درصدي حفاري شمال عرضه مي‌شود و سازمان خصوصي‌سازي بيش از 5/260‌ميليون سهم اين شركت را بابت ردديون به سازمان تامين اجتماعي، سازمان بيمه خدمات درماني و صندوق بازنشستگي كشوري راهي ميز فروش مي‌كند تا بعد از واگذاري، وجوه حاصله به اين نهادها پرداخت شود. هيات واگذاري قيمت پايه هر سهم اين تعداد سهام را به قيمت بسته شدن روز قبل از عرضه به اضافه 20‌درصد به شرط آنكه كمتر از 322‌تومان نباشد، تعيين كرده و شركت كارگزاري بانك ملي ايران متولي عرضه اين بلوك خواهد بود. مهلت پرداخت حصه نقدي سهام از سوي خريدار نيز حداكثر 20 روز كاري از تاريخ عرضه اعلام شده است. بر اساس اطلاعيه سازمان خصوصي‌سازي اشخاصي كه از بابت خريد سهام از سازمان خصوصي‌سازي بدهكار بوده و تمام يا بخشي از اقساط ثمن معامله را پرداخت نكرده و فاقد مجوز استمهال بدهي نيز هستند، قبل از شركت در معامله، بايد كليه بدهي‌هاي معوق يا سررسيد شده خود را به سازمان خصوصي‌سازي پرداخت كنند.
سابقه عدم معامله بلوك 20‌درصدي حفاري
سازمان خصوصي‌سازي بلوك 20‌درصدي حفاري شمال را به قيمت پايه هر سهم 2‌هزار و 243‌ريال در22 آذر ماه سال گذشته عرضه كرد كه بعد از ده روز رقابت پي‌در‌پي، 521‌ميليون و 81‌هزار سهم اين شركت با افزايش 54‌درصدي دوم دي ماه به ارزش 186‌ميليارد‌تومان توسط يكي از زيرمجموعه‌هاي سرمايه‌گذاري مهر اقتصاد ايرانيان معامله شد.
طبق شرايط تعيين شده در عرضه اين بلوك، خريدار بايد ظرف 30 روزكاري نسبت به پرداخت وجه نقد 20‌درصدي به مبلغ 46‌ميليارد‌تومان و تكميل فرم پاياپا و ارائه آن به شركت بورس اقدام مي‌كرد. مهلت قطعي شدن اين معامله 18 بهمن ماه بود، اما در آن زمان مدارك لازم و فرم پاياپاي از سوي كارگزار فروشنده به شركت بورس ارائه نشد. به همين دليل قطعيت اين معامله احراز نشد و اين داد‌و‌ستد قطعي نشد

[ یکشنبه 26 اردیبهشت1389 ] [ 7:24 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

عرضه بلوک سهام رنا در خرداد ماه

مهدی عقدایی در گفتگو با بورس نیوز با اشاره به زمان عرضه بلوک رنا و ایران خودرو گفت:بلوک 17 درصدی رنا خرداد ماه در بورس عرضه می شود.وی افزود:در صورتی که قیمت این سهم از  192 تومان و 6 ریال کمتر نباشد ،20 درصد آن عرضه خواهد شد.

معاون واگذاری و امور حقوقی سازمان خصوصی سازی با اشاره به واگذاری بلوک ایران خودرو گفت: واگذاری این بلوک منوط به مشخص شدن وضعیت قراردادهایست که این شرکت به تازگی با چند کشور خارجی منعقد کرده است.به گفته وی در صورت تعیین وضعیت این قراردادها برنامه واگذاری بلوک ایران خوردرو مشخص می شود.

[ یکشنبه 26 اردیبهشت1389 ] [ 7:24 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

صدرا از عرش تا فرش

«بدون کمک دولت بدهی های صدرا قابل حل نیست و آن را برمی گردانیم !!!
تاخير يك ساله در پرداخت بدهي‌ها هيچ تاثيري نداشته و مصوبه كارگروه حمايت از توليد نيز مشكل جدي را از صدرا حل نمي‌كند.
به گزارش بورس نیوز به نقل از روابط عمومي قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبياء(ص)، سردار رستم قاسمي فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبياء(ص) گفت: تاخير يك ساله در پرداخت بدهي‌ها هيچ تاثيري نداشته و مصوبه كارگروه حمايت از توليد نيز مشكل جدي را از صدرا حل نمي‌كند.

فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبياء(ص) با تاكيد بر نقش حمايت دولت، افزود: بايد پروژه‌هاي موجود را كه وضع خوبي ندارند تمام كنيم تا نگاه كارفرمايان تغيير كند.

وي افزود: بدون كمك دولت بدهي 700 ميليارد توماني صدرا تا ده سال آينده هم قابل حل نيست و اگر دولت كمك نكند مجبوريم صدرا را برگردانيم.

[ یکشنبه 26 اردیبهشت1389 ] [ 7:23 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

گلوله بهمنی در راه بورس !

از سوی دیگر در نماد سرمایه گذاری رنا نیز شاهد حضور بیش از 180 میلیونی متقاضیان طی معاملات امروز بودیم ، این شرکت نیز به زودی شاهد تغییرات و اتفاقات خاصی خواهد بود به گفته اهالی تالار خریدار بلوک 17 درصدی رنا کنسر سیومی متشکل از شستا ، سرمایه گذاری ملی ایران و گروه بهمن می باشد که در صورت تحقق این گفته گلوله بهمنی از سوی گروه بهمن ، بورس را در حیرت خود در خواهد آورد .

شاید انجام معامله فوق توسط خریداران گفته شده صف خرید گروه بهمن و سرمایه گذرای ملی ایران را 10 برابر نماید .

بر اساس این گزارش اهالی تالار معتقدند بازار سرمایه از فردا در برخی از نمادها شاهد روند حرکتی صعودی خواهد بود بطوریکه میتواند تا حدی از جو منفی ایجاد شده بازار بکاهد از همین رو شاید برخی از نمادهای قرمز معاملات امروز را فردا به رنگ سبز نظاره گر با شیم ، اهالی تالار ترجیح دادند تا فردا سخنی از نام این شرکتها به میان نیاید البته از روز سه شنبه روند حرکتی شاخص صعودی تر خواهد بود

[ یکشنبه 26 اردیبهشت1389 ] [ 7:23 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تقاضا برای سه صنعت افزایش می یابد

با نزدیک شدن به برگزاری مجامع عادی اکثر شرکت ها و صنایع بورسی در خرداد ماه سال جاری ، شاهد افزایش تقاضای معامله گران برای خرید سهام شرکت های پر پتانسیل در بورس اوراق بهادار  خواهیم بود . این گفته نریمان میر رازقی ، کارشناس ارشد بازار سرمایه بود که در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز گفت : با توجه به اینکه اکثر شرکت ها از سود آوری مناسبی برخوردار هستند ، طبیعی است که از تقسیم سود خوبی نیز طی برگزاری مجامع خود در بین سهامداران برخوردار باشند . بنابراین معامله گران با این رویکرد در بازار و به امید کسب سود بیشتر در فصل مجامع ، آمادگی بیشتری برای خرید سهام اینگونه شرکت ها از خود نشان می دهند و می توان افزایش تقاضا در بازار را با توجه به همین رویکرد معامله گران در خرداد ماه سال جاری ، از هم اکنون حدس زد .

وی در برابر این سئوال که چه صنایعی در طی خرداد ماه سال جاری پیشتاز بازار خواهند بود ؟ گفت : خودرو سازان با توجه به سود تقسیمی مناسب خود در مجامع و نیز عرضه بلوکی سهام خود از سوی سازمان خصوصی سازی می تواند در خرداد ماه سال جاری  مورد توجه باشد . علاوه بر این ، صنایع تجهیزاتی نیز به علت انعقاد قراردادها و پروژه های جدید و تعدیل EPS در بودجه های خود ، قیمت های بالاتری را به خود خواهند دید و با رشد قیمت سهام روبرو خواهند بود .

میررازقی در ارتباط با برخی ابهامات و شایعات در خصوص شرکت صدرا و اینکه طی مدت ده روز چرا دو اطلاعیۀ مثبت و منفی از سوی مدیرعامل این شرکت به سازمان بورس اعلام شد،عنوان کرد: اطلاعیه دوم شرکت صدرا با توجه به اینکه طبق گفته های مدیرعامل این شرکت هنوز در دست پیگیری است نباید به سازمان بورس اعلام می شد و باید تا روشن شدن نتیجه این امر اتفاق  رخ نمی داد .

وی ادامه داد : وقتی نتیجه مصوبات کار گروه حمایت از تولید در خصوص حمایت از این شرکت معلوم نیست و  هنوز این مصوبه در حال پیگیری است ، نباید با انتشار این اطلاعیه به جو منفی و ابهامات در بازار دامن زد و به نظر می رسد با انتشار زود هنگام این اطلاعیه ، اهدافی نا مشخصی در بازار دنبال می شود که فعالان بازار از آن بی اطلاع اند . وی در خاتمه با اشاره به اینکه طی  دو روز آتی شرکت صدرا در نوسان های منفی تابلوی بورس اوراق بهادار قرار خواهد داشت گفت : طی ماه آینده فراخوان پیمانکاران داخلی به جهت عقد قرارداد های پارس جنوبی منتشر خواهد شد  و تا مشخص شدن نتایج آن باید صبر کرد .

وی سهام شرکت های حفاری شمال به لحاظ پروژه ها و مناقصات خود و نیز شرکت مپنا با توجه به رشد آن با اجرای طرح تحول را از جمله سهام ارزندۀ بازار دانست و اظهار امیدواری کرد : با توجه به رشد اکثر صنایع همچون گروه تجهیزات و گروه روی طی ماه های آتی ، بتوان به رشد شاخص تا 15 هزار واحد دست پیدا کرد.

[ یکشنبه 26 اردیبهشت1389 ] [ 7:20 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

«ونيكي» بلوك 10ميليارد توماني «خلنت» را مي‌فروشد

سرمايه‌گذاري ملي ايران بلوك 16/9‌درصدي لنت ترمز ايران را مي‌فروشد.

سرمايه‌گذاري ملي ايران بيش از 20ميليون و 14‌هزار و 471سهم «خلنت» را با قيمت پايه هر سهم 500تومان راهي ميز فروش مي‌كند. در اين صورت اگر بلوك 16/9‌درصدي «خلنت» 29 ارديبهشت ماه در قيمت پايه معامله شود، سرمايه‌گذاري ملي ايران سودي معادل 5/6‌ميليارد تومان كسب مي‌كند. اين در حالي است كه بهاي تمام شده هر سهم «خلنت» در پرتفوي «ونيكي» معادل 1740ريال است. به اين ترتيب در صورت فروش اين بلوك در قيمت پايه، سودي معادل 22ريال براي هر سهم «ونيكي» شناسايي مي‌شود.
بنابر اين اطلاعات چهارشنبه هفته جاري سرمايه‌گذاري ملي بلوك 16/9درصدي «خلنت» را به ارزش پايه 10ميليارد تومان به صورت يكجا و نقد توسط كارگزاري سرمايه‌گذاري ملي ايران به فروش مي‌رساند

[ شنبه 25 اردیبهشت1389 ] [ 8:0 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

مصوبات حمايتي از «صدرا» جنبه اجرايي نداشته است

حبيب جديدي مديرعامل صدرا، در مورد تصميمات كارگروه حمايت از توليد توضيحات مبسوطي ارائه كرد.

وي در گفت‌وگو با فارس افزود: اين كارگروه هر چند 6 مصوبه را براي صدرا در نظر‌گرفت، اما اين مصوبات جنبه اجرايي نداشت و بايد توسط رييس‌جمهور ابلاغ مي‌شد، چرا كه ممكن بود تصميمات اتخاذ شده با تغييراتي مواجه شود. بنابراين منتظر ابلاغ اين مصوبه بوديم، زيرا در صورت ابلاغ، اين مصوبه براي ما حجيت داشت.
پيگيري‌‌هاي ما هم براي دريافت اين ابلاغيه ادامه داشت تا اينكه در 10 ارديبهشت ابلاغيه منتشر شد، با اين اوصاف در برابر اخبار ضد و نقيض برخي رسانه‌ها تاكيد مي‌كنم از تصميمات اتخاذ شده مطلع بودم و نامه دوم ارسالي به سازمان بورس هم در راستاي اين موضوع بود كه مصوبات هنوز اجرايي نشده است.
رد پاي بورس‌بازان در صدرا
جديدي با بيان اينكه بعد از ابلاغ مصوبه كارگروه حمايت از توليد در مورد صدرا اطلاعات لازم به سازمان بورس ارائه شد، تاكيد كرد: برداشت من از انتشار اخبار ضد و نقيض اين است كه يك مشت بورس‌باز مي‌گويند با توجه به اينكه صدرا فازهاي ديگر پارس جنوبي را‌ گرفته، اقدام بزرگي كرده است. اين‌ گروه سعي دارند با تعريف و تمجيد خلاف واقع، قيمت سهام صدرا را بي‌جهت افزايش دهند، درحالي كه همواره خواستار وضعيت با ثبات صدرا هستيم.
خبري از استمهال نيست
مديرعامل صدرا در واكنش به پرسشي ديگر كه در خصوص وضعيت بدهي‌هاي اين شركت و استمهال بدهي‌ها بود، تاكيد كرد: به‌رغم اين مصوبه وضعيت صدرا مناسب نيست. هم‌اكنون 750‌ميليارد‌تومان بدهي معوق داريم، حتي مطالبات سهامداران را نيز نداده‌ايم. از طرف ديگر فشار بانك‌ها، بيمه‌ها، گمرك و دارايي پا بر جا بوده و حل نشده است.
جديدي افزود: هر چند پروژه‌هاي زيادي را راه انداخته‌ايم، اما تا اين لحظه پروژه جديدي نگرفته‌ايم كه بابت آن پيش دريافت و درآمد و سودي داشته باشيم. نمي‌دانم چرا برخي طور ديگري خبرسازي مي‌كنند.
به گفته وي، هر چند همچنان مشكلات صدرا وجود دارد، اما تلاش مديران و سهامداران اين است كه از فشار و مشكلات كاسته و برنامه‌هاي آتي اجرايي شود.
اين مقام مسوول در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينكه به هر حال آينده صدرا با توجه مصوبات كارگروه حمايت از توليد چه خواهد بود؟ خاطرنشان كرد: آنچه مسلم است مشكلات صدرا رو به بهبود است، اما نه به‌زودي. من چه باشم و چه نباشم صدرا بايد پروژه‌هاي جديدي بگيرد تا با سودآوري قادر به حل مشكلات شود.
جديدي تاكيد كرد: درحالي هيچ كدام از مصوبات كارگروه حمايت از توليد تاكنون اجرايي نشده كه حتي اگر بدهي‌هاي صدرا استمهال نمي‌شد باز هم پولي نداشتيم كه به بانك‌ها و طلب‌كارها بدهيم. بنابراين تصميمات اتخاذ شده تا اين لحظه اثري بر سود‌آوري صدرا نداشته است.
سرانجام وام 500‌ ميليارد‌توماني
وي در واكنش به پرسشي در خصوص وضعيت صدرا در صورت دريافت وام 500‌ميليارد‌توماني از صندوق ذخيره اظهار داشت: در صورتي كه اين وام‌ گرفته شود قطعا در سودآوري شركت موثر بوده و حتما اطلاع‌رساني مي‌شود، اما اين اقدام كاري نيست كه امروز و فردا عملي شود و به زمان و طي مراحل نياز دارد.
جديدي افزود: اگر صدرا پول و نقدينگي داشت و بدهي‌ها استمهال مي‌شد، اين موضوع در سود‌آوري شركت اثرگذار بود. اما به همه بانك‌ها اعلام كرده‌ايم فعلا پول نداريم و بايد دست نگه داريد تا اوضاع ما بهتر شود. يا اينكه دولت و مسوولان وام 500‌ميليارد‌توماني را بدهند.
به گفته وي هر چند محل تامين منابع وام 500‌ميليارد‌توماني براي صدرا از حساب ذخيره ارزي است، اما اخذ اين مبلغ شايد به 6- 5 ماه زمان نياز داشته باشد.
اجراي همه پروژه‌ها به جز دو پروژه
مديرعامل صدرا در واكنش به توان اجرايي اين شركت در انجام پروژه‌ها فعلي، تاكيد كرد: به جز دو پروژه ساخت 3 فروند نفت‌كش براي شركت ملي نفت‌كش و ساخت چند شناور 24‌هزار تني براي يك شركت آلماني، باقي پروژه‌هاي متوقف يا كند شده قبلي در حال انجام است. از طرف ديگر براي‌گرفتن پروژه‌هاي جديد در تلاش هستيم، اما هنوز قراردادي امضا نشده است.
به گفته جديدي پروژه‌هاي متعددي وجود دارد كه به شركت‌هاي داخلي داده خواهد شد، اما اينكه كدام پروژه‌ها به صدرا واگذار شود، هنوز مشخص نيست. اين در حالي است كه نزديك‌ترين پروژه كه از يكسال پيش پيگيري نشده مربوط به پارس‌جنوبي 18-17 است كه فعلا به قرارداد تبديل نشده است.
وي در پاسخ پرسشي مبني بر اينكه برخي شنيده‌ها از مشخص شدن پروژه شركت‌هاي داخلي توسط وزير نفت در روزهاي آينده حكايت دارد؟ پاسخ داد: چنين موضوعي را براي هفته جاري تاييد نمي‌كنم، چرا كه نمي‌توان زماني را براي تقسيم پروژه‌ها اعلام كرد، اما به محض مشخص شدن پروژه‌هاي صدرا در اولين فرصت اطلاع‌رساني خواهد شد.
تكذيب بركناري مديرعامل
وي در پاسخ به شايعه بركناري از سمت مديرعاملي صدرا تاكيد كرد: نمي‌دانم اين چه رويه اطلاع‌رساني برخي رسانه‌ها است كه بدون تماس و بررسي اقدام به انتشار خبر بركناري من مي‌كنند، چرا كه من همچنان مديرعامل صدرا هستم.
وي در برابر اين نكته كه با اين اوصاف وي همچنان مديرعامل صدرا باقي خواهد ماند؟ تاكيد كرد: بله. همه تلاش من و اعضاي هيات‌مديره اين است كه شرايط صدرا نسبت به گذشته بهتر شود. گفتني است، مديرعامل صدرا در نامه‌اي كه به طور رسمي در اختيار بورس قرار داده بود، اعلام كرده بود كه تا تاريخ 11/2/89 هيچ گونه اطلاعي از مصوبه مورخ 23/12/88 نداشته و از طريق خبرگزاري فارس مطلع و متن آن را از طريق نمابر دريافت و در همان تاريخ نيز به بورس ارسال كرده است. با اين وصف مديرعامل صدرا به نامه علي قلي‌پور معاون مالي و اقتصادي صدرا كه پيش از اين، تصميمات كارگروه تخصصي صنعت را در 6 بند رسمي به بورس اعلام كرده بود، اشاره‌اي نكرده است.
در نامه معاون مالي و اقتصادي صدرا كه در 11 ارديبهشت ماه سال جاري منتشر شده، آمده است كه محمدرضا رحيمي معاون اول رييس‌جمهور در تاريخ 4/2/89 تصميمات كارگروه تخصصي بررسي وضعيت شركت صدرا را به وزارتخانه‌هاي صنايع و معادن، امور اقتصادي و دارايي، مسكن، بانك مركزي و همچنين معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبري رياست‌جمهوري ابلاغ كرده است. در اين نامه همچنين از ابلاغ استمهال يك ساله بدهي، وام 500ميليون دلاري، افزايش محدوده منطقه ويژه اقتصادي بوشهر به بعد از جزيره صدرا و ديگر تصميمات اتخاذ شده به مراجع ذكر شده سخن گفته شده بود.

توضيحات مديرعامل صدرا
شركت صدرا در خصوص خبر اول صفحه 9 تاريخ 22/2/89 روزنامه تحت عنوان «بي‌اطلاعي مديرعامل صدرا از تصميمات كارگروه حمايت از توليد» در نامه‌‌اي آورده است كه مشخص نيست نگارنده چگونه به اين نتيجه رسيده است و در اين رابطه نكات زير اعلام مي‌شود.
اينكه هم در تيتر و هم در متن خبر اعلام شده «مديرعامل صدرا از تصميمات كارگروه حمايت از توليد بي‌اطلاع است» كذب و خلاق واقع مي‌باشد، زيرا اولا؛ با توجه به ذكر حضور مديرعامل در كارگروه «حمايت از توليد» در متن خبر انعكاس يافته، پس چگونه ممكن است كه از تصميمات كارگروه حمايت از توليد بي‌خبر باشد كه اين ضد و نقيض در كل مطلب به صورت‌هاي مختلف وجود دارد كه ناشي از برداشت اشتباه خبرنگار از منابع مختلف خبري جهت تنظيم خبر بوده است.
ثانيا؛ مديرعامل شركت صدرا در جلسه تاريخ 15/2/88 كارگروه حمايت از توليد در وزارت صنايع، شركت و مشكلات و موانع فراروي ادامه فعاليت صدرا را به تفصيل مطرح نموده كه اعتبار تصميمات اين كارگروه منوط به تاييد و ابلاغ رياست محترم جمهوري بوده است.
ثالثا؛ آنچه كه توسط معاون محترم اول رييس‌جمهور ابلاغ گرديده متفاوت از تصميمات متخذه در كارگروه حمايت از توليد است و همانگونه كه در نامه اين شركت به بورس بيان شده شركت صدرا تا تاريخ 11/2/89 از ابلاغيه معاون اول رييس‌جمهور اطلاع نداشته و از طريق يكي از خبرگزاري‌ها از مفاد آن مطلع شده و متن آن را از طريق نمابر دريافت و همان روز نيز به بورس ارسال نموده است. انتظار مي‌رود در بيان اخبار به ويژه خبرهاي مربوط به شركت‌هاي بزرگي همچون صدرا كه داراي تعداد زيادي سهامدار حقيقي و حقوقي مي‌باشد دفت كافي و وافي به عمل آيد تا ضمن رعايت اصول حرفه‌اي و امانتداري، موجبات تشويش خاطر مخاطب فراهم نشود.

[ شنبه 25 اردیبهشت1389 ] [ 7:59 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

احتمال عرضه اوليه دومين پالايشگاه طي هفته جاري

مديرعامل شركت بورس عرضه 5‌درصد سهام پالايش تبريز در هفته جاري را به شرط تاييد صورت‌هاي مالي حسابرسي نشده 88 از سوي سازمان بورس بلامانع اعلام كرد.

حسن قاليباف اصل در رابطه با آخرين وضعيت عرضه اوليه سهام پالايش نفت تبريز اظهار داشت: صورت‌هاي مالي حسابرسي نشده سال مالي 88 اين شركت دريافت و چهارشنبه گذشته به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال شد تا تاييد نهايي شود. وي ادامه داد: در صورتي كه اين تاييديه روز شنبه به شركت بورس داده شود، يكي دو روز بعد سهام پالايش نفت تبريز در هفته جاري عرضه اوليه خواهد شد.
به گفته سخنگوي شركت بورس در صورت تكميل مدارك، عرضه 5‌درصد سهام شركت 194‌ميليارد‌توماني پالايش نفت تبريز (معادل 97‌ميليون سهم) در هفته جاري بلامانع است.
قاليباف اصل در برابر اين سوال كه وضعيت پالايش نفت بندرعباس در چه مرحله‌اي قرار دارد؟ پاسخ داد: هنوز اطلاعات اين شركت‌هزار و 380‌ميليارد‌توماني كامل نشده است.
براساس اين گزارش، اطلاعات پالايش نفت بندرعباس شامل ارائه بودجه اصلاحي سال 89، صورت‌هاي مالي حسابرسي نشده 88، افشاي كامل سود ابرازي 40درصدي، شفاف‌سازي اميدنامه و حساب‌هاي دريافتني، توضيح در خصوص صندوق بازنشستگي و اصلاح اميدنامه است كه بايد از سوي مديران اين شركت اعلام شود

[ شنبه 25 اردیبهشت1389 ] [ 7:59 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تبديل زيان 334‌ريالي آذرآب به سود

مديرعامل شركت آذرآب (سهامي عام) از تبديل شدن زيان 334‌ريالي هر سهم اين شركت به سود خبر داد.

غلامرضا بهمنش از نهايي شدن قرارداد سرمايه‌گذاري براي تاسيس يك كارخانه سيمان در بلاروس با ظرفيت يك‌ميليون تن در سال خبر داد.
وي درباره حجم سرمايه‌گذاري انجام شده و حاشيه سود اين قرارداد پاسخ داد: حجم اين سرمايه‌گذاري 185‌ميليون يورو (معادل 260‌ميليون‌دلار) است، هر چند محاسبات مربوط به حاشيه سود آن هنوز نهايي نشده، اما به طور قطع سود مناسبي به دست خواهد آمد.
مديرعامل آذرآب تاكيد كرد:با توجه به بلندمدت بودن اين پروژه، سهامداران بايد از ديدگاه بلندمدت برخوردار باشند، البته سازمان بورس هنوز اطلاعاتي در اين مورد درخواست نكرده و در صورت درخواست، همه موارد و اطلاعات ارائه خواهد شد.
مديرعامل آذرآب در خصوص زيان سال گذشته اين شركت توضيح داد: براي اولين بار در چند سال اخير زيان 334‌ريالي هر سهم سال مالي 88 شركت حذف و به سود تبديل شد. از طرف ديگر بدهي‌هاي شركت طي مذاكراتي با بانك‌ها استمهال شده است. بهمنش ادامه داد: با توجه به اينكه سود به دست آمده اندك است و شركت براي توسعه فعاليت‌هاي خود به نقدينگي نياز دارد، از سهامداران مي‌خواهيم در مجمع سالانه سودي تقسيم نشود

[ شنبه 25 اردیبهشت1389 ] [ 7:58 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

سكوي دوم رشد ارزش معاملات به بورس تهران رسيد

تازه‌ترين گزارش فدراسيون جهاني بورس‌ها نشان مي‌دهد كه بورس تهران توانسته از لحاظ رشد ارزش معاملات، جايگاه دوم را در ميان 54 بورس عضو از آن خود كند.

بر اساس جديدترين گزارشي كه اين فدراسيون (WFE) در سايت رسمي‌اش منتشر كرده، عملكرد 54‌بورس عضو طي 3 ماهه منتهي به ماه مارس (از بهمن 88 تا فروردين 89) مورد بررسي قرار‌گرفته است. فدراسيون جهاني بورس علاوه بر گزارش‌هاي ماهانه، گزارش‌هاي دوره‌اي نيز از عملكرد اعضا منتشر مي‌كند. در ميان متغيرهاي 17گانه‌اي كه اين فدراسيون در مورد وضعيت 54 عضو خود مورد بررسي قرار مي‌دهد، بورس تهران تنها مي‌تواند در ميان 6 شاخص مورد مقايسه و ارزيابي قرار گيرد.
چرا كه به لحاظ ساختار خاص بورس تهران، بسياري از ابزارهاي مالي رايج در دنيا، در اين بازار موضوعيت ندارند و به همين دليل امكان مقايسه دقيق‌تر عملكردهاي دوره‌اي وجود ندارد.
از سوي ديگر، وجود برخي ساختارهاي انحصاري در بازار سرمايه ايران از قبيل محدوديت نوسان روزانه سهام، حجم مبنا، دستورالعمل‌هاي خاص معاملاتي و... باعث شده‌اند كه در پاره‌اي موارد نماگرهاي اين بازار انحرافاتي را در آمارهاي نهايي نشان دهند.
به هر روي در گزارش جديد فدراسيون جهاني بورس‌ها كه در مورد عملكرد اعضا در سه ماهه اول سال ميلادي 2010 انتشار يافته، بورس تهران از لحاظ متغيرهاي 6گانه «ارزش بازار»، «ارزش معاملات»، «دفعات معامله»، «تغيير شاخص»، «درصد‌گردش سهام» و در آخر «تعداد شركت‌هاي فعال» مورد تحليل و رتبه‌بندي قرار‌گرفته است.
نايب قهرماني سه‌ماهه «ارزش معاملات»
اما رشد ارزش معاملات بورس تهران طي سه ماهه اول سال 2010 ميلادي باعث شده كه جايگاه دوم جداول اين متغير در ميان 54 بورس عضو، به بورس تهران اختصاص يابد.
مطابق اين متغير كه با عنوان (Total Valve of Share Trading) شناخته مي‌شود، بورس تهران توانسته با رشد 275درصدي در ارزش معاملات نسبت به 3 ماهه نخست 2009، بعد از بورس «كلمبو» در جايگاه دوم جدول قرار گيرد.
ركوردهاي بي‌سابقه شاخص بورس تهران از يك سو و رونق معاملات در ماه‌هاي پاياني سال گذشته در كنار هم از جمله موارد رشد ارزش معاملات بورس تهران طي دوره سه ماهه اول سال 2010 به شمار مي‌روند.
رتبه‌هاي سوم تا پنجم اين جدول هم به ترتيب در اختيار بورس‌هاي «اندونزي» با 242‌درصد، «سوئد» با 194‌درصد و «استانبول» با 178‌درصد است.
چهار بورسي كه با رشد منفي ارزش معاملات طي دوره سه ماهه مواجه شده‌اند شامل بورس‌هاي «امان» با 35‌درصد، «نزدك» با 6/19‌درصد، «يورونكست» با 7/14‌درصد و در نهايت «لوگزامبورگ» با 8/12‌درصد هستند.
حال جهاني‌ «شاخص» خوب است
شاخص بعدي كه در جدول‌هاي فدراسيون جهاني بورس تهران را مورد مقايسه قرار داده، مربوط به «تغييرات شاخص» يا (Broad Stock index Performance) است. بر اساس اين جدول بورس تهران طي بازه زماني از مارس 2009 تا مارس 2010 با رشد 6/67درصدي شاخص توانسته در رتبه 12 قرار گيرد.
بورس «كلمبو» با رشد 127درصدي در رتبه نخست جدول تغييرات شاخص و بورس «جزدك» (ژاپن) نيز با تغيير صفر‌درصدي، رتبه آخر جدول را به خود اختصاص داده است.
بازار همچنان در انتها ارزش دارد
اما در شرايطي كه رشد ارزش معاملات جايگاه دومي و رشد شاخص جايگاهي دوازدهمي را براي بورس تهران به ارمغان آورده، وضعيت رتبه‌بندي 4 متغير بعدي چندان جالب نيست. نگاهي به آخرين آمارهاي فدراسيون جهاني بورس‌ها حاكي از رشد 47‌درصدي ارزش بازار بورس تهران طي دوره سه ماهه اول سال 2010 ميلادي است.
بررسي اين متغير كه با عنوان (Market Capitalization) معرفي شده، رتبه بورس تهران از لحاظ رشد اين متغير در رده 41‌ از بين 54‌بورس عضو است. ارزش نهايي بورس تهران در پايان سه ماهه اول 2010 به 68‌ميليارد‌دلار بالغ شده است.
رتبه‌هاي نخست جدول بيشترين‌درصد رشد ارزش بازار در اين مدت متعلق به بورس‌هاي «اندونزي» با 148‌درصد، «سوئيس» با 134‌درصد و «بورس ملي هند»« با 7/133درصد است. بورس «امان» هم با منفي 6‌درصد رشد به عنوان تنها بورسي كه رشد منفي داشته، در انتهاي جدول رده‌بندي ارزش بازار قرار‌گرفته است.
وقتي سهام‌گردش ندارد
ديگر متغير مورد بررسي فدراسيون جهاني از عملكرد بورس تهران مربوط به شاخصي به نام «درصد‌گردش سهام» يا (Share Turnover Velocity) است. اين متغير به صورت تجمعي سه ماهه اول از سوي فدراسيون ارائه نشده و تنها‌درصد تغيير‌گردش سهام در ماه‌هاي مختلف عنوان شده است.
بر اين اساس طي ماه مارس سال 2010 (فروردين 89)، بورس تهران توانسته با‌گردش 9‌درصدي سهام جايگاه 47‌جدول رده بندي 54 بورس عضو را از آن خود كند. اين عدد براي ماه ميلادي گذشته (فوريه2010)، معادل 7/19‌درصد بوده كه با قياس‌درصدي اين دو ماه، شاهد كاهش‌درصد‌گردش سهام در بورس تهران هستيم.
بورس‌هاي «شنزن» با 345‌درصد، «نزدك» با 338درصد و «استانبول» با 173‌درصد در صدر فهرست برترين بورس‌ها از لحاظ رشد‌درصد‌گردش سهام هستند. انتهاي اين جدول هم در اختيار بورس «ژاپن» با صفردرصد‌گردش سهام (عملا بدون تغيير) است.
دفعات كاهش معامله سهام
«دفعات معامله سهام» يا (Number of Trades in Equity) متغير چهارمي است كه بورس تهران را در جداول فدراسيون جهاني مورد تحليل قرار داده است.
بر اساس اين متغير، بورس تهران طي بازه يكساله از مارس 2009 تا مارس 2010 با 482هزار دفعه معامله، در رده 39 جدول رتبه‌بندي قرار‌گرفته است.
تعداد معامله سهام طي ماه مارس سال 2010، معادل 164‌هزار دفعه بوده است. همچنين بورس‌هاي «يورنكست» با 461ميليون و 525هزار دفعه، «نزدك» با 440ميليون و 901هزار دفعه و در آخر «شانگهاي» با 391ميليون و 157هزار دفعه در رده‌هاي اول تا سوم جدول بيشترين رشد دفعات معاملات از مارس 2009 تا مارس 2010 قرار دارند. از سوي ديگر بورس‌هاي «مالتا»، «لوگزامبورگ» و در نهايت «برمودا» نيز جزو آخرين‌هاي اين جدول به شمار مي‌آيند.
فقط 364شركت تا اطلاع ثانوي
آخرين شاخص مورد بررسي فدراسيون در مورد بورس تهران مربوط به «تعداد شركت‌هاي فعال» يا (Number of listed Companies) است كه بر اساس آن بورس تهران در جايگاه 28 جدول قرار مي‌گيرد. تعداد شركت‌هاي فعال در بورس تهران تنها 364‌شركت است كه هيچ شركت خارجي در ميان آنها حضور ندارد.
رتبه اول تعداد شركت‌هاي فعال متعلق به بورس «بمبئي» با 4975‌شركت است كه در اين بازار هم همانند بورس تهران، سهام هيچ شركت خارجي مورد معامله قرار نمي‌گيرد. رتبه‌هاي دوم تا پنجم در اين جدول به ترتيب متعلق به بورس‌هاي «كانادا» با 3724شركت، «اسپانيا» با 3426شركت، «نزدك» با 2823شركت و در نهايت «لندن» با 2749‌شركت است.
اما نكته جالب اين جدول عدد صفر در مقابل تعداد شركت‌هاي فعال در بورس‌هاي «جزدك» (ژاپن) و «برمودا» است. به بيان ديگر سهام هيچ شركتي در اين دو بورس مورد معامله قرار نمي‌گيرد. به نظر مي‌رسد در اين بازارها تنها اوراق قرضه، گواهي سپرده و... مورد دادوستد معامله‌گران قرار مي‌گيرد

[ شنبه 25 اردیبهشت1389 ] [ 7:58 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

شركت مخابرات ايران و پرداخت سود سهامداران حقيقي از هفته آينده

هيات مديره شركت مخابرات ايران، ضمن تقدير و سپاس از همراهي هميشگي سهامداران به ويژه حضور گرم و صميمي آنان در جلسه مجمع عمومي امروز 18 / 2 / 89 ، براي هر سهم 300 ريال سود تعيين و پيشنهاد كرد كه به تصويب مجمع عمومي رسيد.
روابط عمومي و امور بين الملل شركت مخابرات ايران اعلام كرد به منظور قدر داني از حضور پر شور سهامداران بلافاصله بعد از برگزاري مجمع ، سود سهام سهامداران حقيقي آماده پرداخت شد.
براساس همين گزارش طي هفته جاري نرم افزاراسامي سهامداران شركت مخابرات ايران در اختيار بانك ملت قرار مي گيرد و پيش بيني مي شود پرداخت سود از روز شنبه مورخ 25 / 2 / 89 شروع شود.
لذا كليه سهامداران حقيقي مي توانند از تاريخ ياد شده با دردست داشتن مدارك لازم شامل اصل كارت ملي وبرگ سهام با مراجعه به شعب با نك ملت در سراسر كشور نسبت به دريافت سود سهام خود اقدام كنند.
ضمنا" نشاني سايت اينترنتي
www.irantelecom.ir جهت در يافت آخرين اخبار و اطلاعات لازم در خصوص رويدادهاي مجمع و چگونگي مراجعه و دريافت سود به سهامداران اعلام مي گردد.

[ پنجشنبه 23 اردیبهشت1389 ] [ 8:40 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

مدیرعامل صدرا بر کنار شد

بنابر گفته یک مقام اگاه در شرکت صدرا جدیدی مدیرعامل این شرکت برکنار و جوانبخت به عنوان مدیرعامل جدید این شرکت انتخاب شد.بر اساس گزارش بورس نیوز به گفته این مقام آگاه در شرکت صدرا حکم برکناری جدیدی در حالی صادر شده است که وی در ماموریت خارج از کشور می باشد. شایان ذکر است که صحت و سقم این خبر هنوز به صورت رسمی تایید نگردیده است .

[ پنجشنبه 23 اردیبهشت1389 ] [ 8:15 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

پاسخ مدیرعامل به تمام شایعات صدرا

در تاریخ 88.12.15 و طی جلسه کمیته حمایت از تولید ، مشکلات صدرا طرح و روی آن بررسی شد در نهایت کمیته مذکور تصمیماتی گرفت که باید توسط رییس جمهور ابلاغ می شد به همین منظور از آن تاریخ به بعد مدیریت شرکت صدرا بدنبال ابلاغ تصمیمات کارگروه ویژه از سوی رییس جمهور بوده است .

از مصوبه دولت بی اطلاع بودیم

حبیب جدیدی مدیرعامل شرکت صدرا با اشاره به اظهارات خود در گزارش شفافیت ارسالی به سازمان بورس مبنی بر بی اطلاعی از مصوبه مورخ 88.12.23 اظهار داشت : همانطور که در نامه ذکر شده است ما از مصوبه دولت بی اطلاع بودیم اما از تصمیم کمیته نمایندگان ویژه رییس جمهور با خبر بودیم و این نامه مربوط به شفاف سازی تصمیمات و اقدامات انجام شده کمیته بوده است و هیچ ارتباطی به مصوبه دولت ندارد .

پاسخ سازمان بورس را دادیم

وی در بیان علت ارسال گزارش شفاف سازی 10 روز پس از گزارش مثبت معاون مالی خود به سازمان بورس گفت : سازمان بورس طی ارسال نامه ای به شرکت خواستار شفاف سازی تاثیرات مصوبات کمیته ویژه نمایندگان رییس جمهور بر سهام صدرا شد که ما هم طی جوابیه ای مکتوب در 5 بند عنوان کردیم هیچ یک از تصمیمات این کمیته علیرغم پیگیری های انجام شده به مرحله اجرا و اقدام نرسیده است .

منافع برخی به افزایش قیمت سهام صدرا گره خورده است

وی افزود : برخی افراد سود جو و سفته باز که منافع شخصی خود را به سهام صدرا گره زده اند سعی دارند تا با ارایه اطلاعات واهی قیمت سهام را قبل از انجام هر فعالیتی در شرکت افزایش دهند و از آنجاییکه این مسئله به ضرر سهامداران خرد شرکت است بر خود واجب دانستم که آخرین اخبار شرکت را به سازمان بورس جهت اطلاع عموم برسانم .

برکناری من شایعه است و مدافع 23000 سهامدار خرد هستم

جدیدی ادامه داد : برکناری من شایعه بوده و تا کنون هیچ تغییر مدیریتی ابلاغ نشده است و تا زمانیکه من به عنوان سکاندار صدرا مشغول به فعالیت هستم اجازه نمی دهم 23 هزار سهامدار خردی که با زحمت فراوان مبلغی را به جهت سرمایه گذاری در سهام صدرا مصرف کرده اند بازیچه دست افراد سودجو شده و از این حیث ضرر مالی ببینند .

رشد صدرا نباید واهی باشد

من اعتقاد دارم رشد سهام صدرا باید منطقی و مطابق با تحولات واقعی شرکت باشد چرا که رشد سهام شرکتی مداوم خواهد بود که متناسب با وضعیت آن باشد .

فشار بانکها و پیگیری قضایی بر دوش شرکت است

مدیر عامل شرکت صدرا با اشاره به اظهارات خود در آخرین گزارش شفافیت ارسالی به بورس گفت : در حال حاضر همچنان بدهی های صدرا به بانکها به قوت خود باقی است و ما ازسوی بانکها فشار زیادی را برای وصول مطالبات معوق متحمل می شویم .

اما با توجه به استهمال یکساله بدهی های شرکت به دنبال آن هستیم که هر چه سریعتر آنرا به اجرا در آوریم و با اجرای این مصوبه ، اقدامات قضایی علیه شرکت متوقف گردد و بار سنگینی از دوش شرکت و مدیران برداشته شود اما متاسفانه تا کنون موفق نشده ایم .

هفت میلیارد دلار قرارداد تخیلی است

جدیدی در پاسخ به سوال بورس نیوز مبنی بر رقم حدودی قراردادهای احتمالی صدرا گفت : عدد برآوردی من از پروژه های صدرا این رقمی نیست ( 7 میلیارد دلار ) که برخی از آقایان در بورس اعلام کرده اند و اینها همه حدس و گمان و تخیلات آقایان است چرا که برآورد قیمت پروژه یک مسیر منطقی و حساب شده ای دارد .

فازهای 22-23-24 در ید قرارگاه خاتم

آنچه مسلم است فازهای 22 23 24 به جهت اجرا به قرارگاه خاتم رسیده است اما اینکه قرارگاه خاتم کل این قراردادها را به صدرا بسپارد بحثی است که فعلا نمی توان در مورد آن اظهار نظر کرد زیرا قرارگاه خاتم به شرکت خاصی به واسطه آنکه مالک آن است تعصب نداشته و در این پروژه ملی از تمکامی ظرفیتهای موجود در کشور استفاده خواهد کرد .

برای تفاوت دو نامه توضیح دارم

وی در پاسخ به سوال دیگر بورس نیوز مبنی بر علت عدم هماهنگی و تفاوت فاحش نامه معاون مالی با نامه مدیرعامل گفت : نگارنده هر دو نامه یک نفر و آن معاون من بوده که البته نامه دوم را پس از نگارش خواندم و امضا کردم اما اینکه چرا دو نامه با یکدیگر تفاوت دارد به علت آن است که نامه دوم در توضیح نامه قبلی بنا به درخواست بورس بوده و ما مطالبی را عنوان کردیم که نتیجه کار بوده است .

نزدیکترین قرارداد صدرا

مدیرعامل صدرا با بیان این مطلب که نزدیکترین پروژه صدرا فازهای 17 و 18 پارس جنوبی است اما این دو فاز نزدیک به یکسال است که در مرحله قرارداد قرار دارد و هنوز به عقد آن نینجامیده ولی پیگیر آن هستیم که هر چه زودتر این پروژه را به مرحله عقد قرارداد برسانیم .

در دوران طلایی، صدرا گلستان خواهد شد

وی یادآور شد من قیمتهایی را که هم اکنون برای سهام صدرا در بورس ترسیم شده است را رد نمی کنم و نسبت به سودآوری این شرکت اعتقاد کامل دارم اما همانطور که در مجمع سال گذشته اعلام کردم صدرا برای رسیدن به دوران طلایی خود نیاز به دو تا سه سال زمان دارد و نمی توان یک شبه ره صدساله رفت .جدیدی در پایان گفتگوی خود با بورس نیوز ضمن تاکید بر پیگیری های بی وقفه و تلاش مدیران شرکت به جهت اجرای مصوبات کمیته تخصصی ویژه نمایندگان رییس جمهور عنوان کرد : من و بقیه همکارانم در شرکت صدرا با جدیت به دنبال اجرایی کردن مصوبات اخیر هستیم و مطمئنا اگر هر 5 مصوبه فوق از فردا به اجرا در آید شرکت صدرا گلستان خواهد شد اما موضوع مهم زمان اجرای این مصوبات است .

[ پنجشنبه 23 اردیبهشت1389 ] [ 8:14 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

دلایل عدم ابطال بلوک مخابرات

سود مخابرات در شرایط فعلی در فضای انحصاری تعیین می شود که باید این انحصار طبق قانون با نظارت شورای رقابت شکسته شود .جمشید پژویان در گفتگو با بورس نیوز با اشاره پرونده رقابت بلوک مخابرات گفت : شورای رقابت به این نتیجه رسید که شرایط رقابتی در عرضه بلوک مخابرات حاکم نبوده لذا در چنین شرایطی خروج هر یک از رقبا از گردونه معامله فضای رقابتی را از بین نبرده است . رییس شورای رقابت ادامه داد : با عرضه یک بلوک 16 هزار میلیاردی وجود یک یا دو الی سه خریدار به معنای حاکمیت بازار رقابتی نیست چرا که بازار رقابت یعنی دسترسی همگان برای شرکت در رقابت نه اینکه عده قابل توجهی به شکلی وارد معامله شده و به تنهایی تعیین قیمت کنند .

سود مخابرات انحصاری تعیین می شود

وی با اشاره به دومین مسئله مهم در رقابت بلوک مخابرات افزود : شکایت پیشگامان کویر یزد برای خروج از معامله مخابرات از نظر شورای رقابت تغییری در وضعیت بازار رقابتی نداشته و این موضوع کاملاً قضایی است اما مسئله مهم این معامله خود بازار رقابت است . به اعتقاد پژویان اعلام سود مخابرات در شرایط فعلی در فضای انحصاری تعیین می شود که باید این انحصار طبق قانون با نظارت و کنترل شورای رقابت شکسته شود .پژویان ادامه داد : شورای رقابت برای در دست گرفتن بازار مخابرات به صورت جدی در حال مکاتبه با وزارت ارتباطات است اما تا الان پاسخی از این وزارتخانه نگرفته ایم .

عدم رقابت در بلوک مخابرات توجیهی برای ابطال نکردن معامله مخابرات

وی در برابر سوالی مبنی بر چرایی عدم پیگیری شورای رقابت برای ابطال معامله بلوک مخابرات گفت : باطل شدن معامله منوط به برهم خوردن فضای رقابت است اما در این معامله فضای رقابتی حاکم نبوده است که بخواهیم آن را ابطال کنیم و شورای رقابت نیز فعالیت سیاسی نمی کند و در نظر دارد به دور از جنجال های سیاسی تصمیمات اقتصادی بگیرد .

در بازار مخابرات انحصار باید شکسته شود

پژویان با تأکید بر انحصاری بودن بازار مخابرات گفت : منافع مردم در مخابرات بر منافع گروهی خاص ارجح است لذا آن چه که اهمیت دارد بازار مخابرات ، نحوه قیمت گذاری و نظارت بر این بازار است . به گفته پژویان بنابر ادبیات اقتصاد در معامله بلوک مخابرات انحصار دو تایی یا چند تایی صورت گرفته است .وی افزود : با انتقال مخابرات از دولت به شبه دولتی ها انحصار در مخابرات وجود دارد این انحصار که باید قبل از عرضه شکسته می شد در حال حاضر طبق قانون باید توسط شورای رقابت شکسته شود

[ پنجشنبه 23 اردیبهشت1389 ] [ 8:12 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

مقايسه ارزندگي سهام سايپا و رنا و رقابت مديريتي در آنها

اين روزها در پي بالا گرفتن رقابت بر سر مديريت سهام خودروسازان و سرمايه‌گذاري رنا و قيمت‌سازي عده‌اي در برخي از اين نمادها كه البته نمي‌توانند رقابت خود بر سر مديريت اين شركتها را پنهان نمايند عده‌اي در ترديد انتخاب يك سهم خودروسازي به سر مي‌برند.از آنجايي كه بديهي‌ترين اصل در پرتفوي گرداني، ايجاد تنوع در سهام است قاعدتا بهترين گزينه انتخاب سه سهم ايران‌خودرو، سايپا و رنا در پرتفوي است ليكن برخي يا علاقه‌اي به تشكيل پرتفوي ندارند و يا مبلغ سرمايه‌گذاري آنها به ميزاني نيست كه تشكيل پرتفوي دهند.با توجه به اين موضوع بايد توجه نمود كه ارزندگي سهام خودرويي در اين برهه از دو منظر قابل ارزيابي است: نخست ارزش ذاتي با توجه به سودآوري فعلي و آتي، دوم كرسي‌ مديريتي شركت.

در مورد ارزش ذاتي در بازار اكثراً مي‌دانند كه ايران خودرو قابليتهاي فني بالاتري دارد اما سايپا قابليتهاي بازاريابي و مشتري‌مداري مناسب‌تري را در خود جاي داده است. سودآوري شركت سايپا مطمئن‌تر از ايران‌خودرو است. همين موضوع باعث مي‌شود تا در صورتي كه مديريت مناسب‌تر غير دولتي بر ايران‌خودرو حاكم شود (كه صد البته با سياستهاي كشور ما بسيار بعيد است كه خصوصي‌سازي و حاكميت مديريت بخش خصوصي حاكم گردد) آنگاه مي‌توان براي ايران‌خودرو آينده‌اي فوق‌العاده جذاب را متصور شد.

البته نبايد در ايران‌خودرو از مالكيت بانك پارسيان نيز عبور نماييم البته اگر اين بانك قبل از واگذاري فروخته نشود كه در اين صورت از لحاظ عملكرد آتي براي ايران‌خودرو يك نقطه ضعف و از لحاظ سودآوري فوري يك نقطه قوت محسوب مي‌شود.اما ارزش ذاتي رنا را به نسبت ارزش خالص دارايي‌هاي آن (NAV) مي‌توان دريافت. آخرين NAV‌ رنا حدود 230 تومان ارزيابي شده است كه با توجه به صد در صد بودن امكان فروش سهام مديريتي پرتفوي اين شركت به قيمت روز، حداقل (تآكيد مي‌شود حداقل) قيمت رنا بايد به قيمت NAV‌ باشد و قاعده 80% ارزش NAV به عنوان قيمت براي اين شركت درست نيست.

از لحاظ سودآوري نيز اين شركت مبادرت به فروش حدوداً يك درصد سهام سايپا و خريد مجدد حدود نيم درصد آن در بازار نموده است كه با توجه به بهاي تمام‌شده حدود 77 توماني هر سهم سايپا براي شركت رنا، از اين محل حدود 12 ميليارد تومان سود شناسايي نموده است و البته با توجه به از دست رفتن حدود نيم درصد سهام سايپا در اين شركت، بايد سود تقسيمي سايپا به ميزان هر سهم حدود 55 تومان را به ميزان حدود 50 ميليون سهم از سود رنا كسر نماييم.

اين سود حدود 2.75 ميليارد تومان است كه در نهايت فروش سهام سايپا حدود 9.2 ميليارد تومان (به ازاي هر سهم حدود 6 تومان) تعديل مثبت براي رنا دارد. همچنين واگذاري حدود 50 ميليون سهام ايران‌خودرو كه براي آن سود تقسيمي نيز در نظر گرفته نشده است و بهاي تمام شده هر سهم آن حدود 155 تومان بوده است حداكثر مبلغي حدود 1 تومان مي‌تواند به سود رنا اضافه نمايد. بنابراين تعديل حدود 7 توماني سود رنا از اين محل محتمل است.

اما وجه دوم ارزندگي سهام خودروسازان را بايد در رقابت آتي براي سهام مديريتي آنان دانست. در اين ميان سهم رنا يك حالت بسيار استراتژيك به خصوص در كسب مديريت سهام سايپا دارد كه حتي بدون واگذاري باقيمانده سهام سازمان گسترش در اين شركت نيز قابل تحقق است. البته با توجه به مالكيت فعلي 25.5 درصدي سازمان گسترش در شركت رنا و قطعيت واگذاري 18 درصدي در 4 خرداد (كه البته هرگز نمي‌توان آن را با توجه به سابقه خصوصي‌سازي قطعي دانست!!) و همچنين ادامه واگذاري سهام خرد رنا در بازار، ديگر سرمايه‌گذاري رنا را نمي‌توان متعلق به سازمان گسترش دانست و بايد آن را در مالكيت مجموعه تأمين اجتماعي و يا كنسرسيوم تأمين- گروه بهمن دانست.

بنابراين اگر هم رقابتي بر سر سهام رنا باشد بيشتر سنگيني كفه اين ترازو به نفع مجموعه تأمين اجتماعي با 32 درصد سهام است و تلاش مجموعه سرمايه‌گذاري و گروه كاركنان سايپا براي خريد سهام بيشتر يك تلاش براي كسب سود است تا كسب كرسي مديريت (البته آينده مسايل را بهتر روشن خواهد ساخت). سرمايه‌گذاري ملي ايران نيز به نمايندگي از گروه بهمن ظاهراً قصد ندارد اجازه دهد مالكيت رنا به تأمين اجتماعي واگذار شود كه اين خود يك رقابت كاملاً دو سويه را رقم زده است. شايد بتوان گفت در اين ميان مجموعه سرمايه‌گذاري سايپا فعلاً (البته فعلاً) سهامي را مي‌خرد كه مي‌تواند به كمك سازمان گسترش يا مجموعه تأمين يا مجموعه سرمايه‌گذاري ملي و گروه بهمن بيايد.

به هر ترتيب رقابت در رنا اكنون فقط در صورت عدم توافق مجموعه تأمين-بهمن جذاب است كه به نظر مي‌رسد اين دعوا (اگر دستور خاصي در كار نباشد) در نهايت به نفع تأمين اجتماعي تمام خواهد شد. نتيجه اين كه فاز اول جذابيت سهام رنا در بازار طي روزهاي آينده با واگذاري سهام خرد توسط خصوصي‌سازي به اتمام مي‌رسد و اين سازمان نيز ظاهراً‌ قصد دارد اين فرآيند را طولاني‌تر نمايد تا قيمت بالاتر برود. در فاز واگذاري بلوك 18 درصدي نيز در نهايت مي‌توان به افزايش قابل توجه قيمت پايه بلوك اميدوار بود (اگر دستور ديگري صادر نشود). در نهايت با واگذاري رنا به تأمين اجتماعي جذابيت مديريتي باقيمانده سهام اين شركت در بازار به شدت كم خواهد شد و بايد به اميد رشد قيمت سهام ايران‌خودرو و سايپا بود.

در آن صورت مجموعه تأمين اجتماعي خواهد توانست با چانه‌زني يكي از بلوكهاي ايران خودرو و سايپاي تحت تملك رنا را به خريدار بلوك 18 درصدي آن شركت واگذار نمايد و در ديگري قدرت چانه‌زني بالايي كسب نمايد كه اين خود بر ارزندگي دارايي‌هاي رنا خواهد افزود.در مورد سهام ايران خودرو نيز با توجه به مالكيت حدود 7 درصدي سرمايه‌گذاري سمند در آن فعلا حاشيه امنيت مناسبي براي سازمان گسترش قابل تصور است و تا واگذاري بلوك 18 درصدي شايد نتوان دعواي مديريتي را خيلي در اين شركت جدي دانست.

اما با توجه به تحليل روز گذشته در بورس نيوز، اكنون با توجه به واگذاري رنا، سهم سازمان گسترش+ سرمايه‌گذاري سايپا در شركت سايپا به حدود 41.5 و جبهه مقابل يعني تأمين-بهمن (شامل دانايان پارس و صبا جهاد و ملي ايران) به حدود 42 درصد رسيده است كه در صورت همكاري اين جبهه مي‌توان همين روزها منتظر برگزاري مجمع عادي بطور فوق‌العاده شركتهاي رنا و سايپا بود كه در اين صورت سايپا را مي‌توان يك شركت خارج از سيطره سازمان گسترش دانست (مگر دستور ديگري صادر شود).

در اين ميان اكنون سهام خرد سايپا در بازار فوق‌العاده حساس خواهد بود كه به نظر مي‌رسد اكنون دعواي مديريتي در سايپا جدي‌تر از رنا است و از اين لحاظ بايد منتظر حركت مدعيان مديريت سايپا در بازار بطور جدي باشيم. البته هرگز پنهان نيست كه مجموعه م. اقتصاد با حدود 40 ميليون سهم در بازار به شدت به دنبال بالا نرفتن قيمت سهام سايپا و خريد به حد وفور آن در بازار و در قيمتهاي پايين است.

 اگر قرار بر اين است كه سهام بلوكي سايپا نيز به اين مجموعه واگذار گردد آنگاه نمي‌توان انتظار رشد قيمت را از سايپا داشت و شايد اصولاً اين مجموعه عجله‌اي هم براي كسب سريعتر مديريت در سايپا نداشته باشد اما اگر قرار به رقابت باشد، سهام سايپا در اين روزها قاعدتاً‌ بايد در رقابت بسيار داغ‌تري از رنا قرار داشته باشد كه همين داغ نبودن رقابت خود مي‌تواند حكايت از مسايل خاصي داشته باشد.به هر ترتيب شايد انتظار تعيين تكليف قطعي رنا است كه جذابيت مديريتي سايپا را تحت تأثير حركات م.اقتصاد قرار داده است و اين مجموعه خيال خود را از بابت خريد سهام سايپا به قيمت پايين در بازار و كنترل قيمت پايه بلوك احتمالي آسوده مي‌بيند.

[ پنجشنبه 23 اردیبهشت1389 ] [ 8:12 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

خودروسازها با کاهش تدریجی تعرفه ها همسو شوند

با کاهش تدریجی تعرفه واردات خودرو تولید کنندگان باید برای جلوگیری از شوک و جذب سرمایه گذاران خود را با این امر همسو کنند .لطف الله خواجو در گفت و گو با بورس نیوز به تشریع صنعت خودرو در بازار سرمایه پرداخت و گفت : صنعت خودرو در بورس پی بر ای پایینی داشته البته موضوع قابل توجه محقق شدن تعرفه واردات خودرو بود که زنگ خطر این صنعت محسوب می شد که در آن مقطع سهامداران به صنعت خودرو طوری نگاه می کردند که قرار است بازار خودرو رقابتی شود .وی افزود:در این مقطع برای حمایت از تولید داخلی دولت تعرفه ها را تغییر نداد اما مقرر شد طی سال های آینده تعرفه ها به مرور کاهش یابد .

مدیر عامل شرکت کارگزاری آزمون احیای سپاهان افزود: با ثابت ماندن تعرفه واردات خودرو انتظار نسبت پی بر ای پایین به صنعت خودرو از بین رفت .به اعتقاد خواجو با کاهش تدریجی تعرفه واردات خودرو تولید کنندگان برای جلوگیری از شوک و جذب سرمایه گذاران خود را با این امر همسو کنند.وی ادامه داد : در صورت برداشت تعرفه خودرو و اجرای هدفمند کردن یارانه ها بازار خودرو شوک بزرگی متحمل می شد و این امر تبعات اجتماعی و سیاسی بسیاری به دنبال داشت.خواجو با اشاره به حمایتی بودن صنعت خودرو کشور گفت : دولت از صنعت خودرو که ماهیت استراتژیکی دارد حمایت می کند لذا میزان بالای بدهی خودرو سازها دلیلی بر ورشکستگی آنها نیست چراکه خودروسازان به غیر از منابع سهامداران از منابع بانکی بهره برداری می کنند.

این کارشناس بازار سرمایه با متعادل خواندن پی بر ای و سود خودرویی ها گفت : پی بر ای بازار رقمی معادل 5 الی 6 است در نتیجه خودرویی ها نسبت به متوسط بازدهی پی بر ای پایینی دارند .به اعتقاد وی سهامداران سنتی و تازه کار به سمت و سوی شرکت های قدیمی و نام آشنا مانند خودرویی ها حرکت خواهد کرد .

[ پنجشنبه 23 اردیبهشت1389 ] [ 8:10 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

چرا صف خرید سرمایه گذاری رنا 200 میلیونی شد ؟

به گزارش خبرنگار بورس نیوز در نماد سرمایه گذاری رنا طی معاملات روز جاری شاهد تشکیل صف خرید 100 میلیون سهمی بودیم که در انتهای معاملات بازار به 212 میلیون سهم رسید !
این میزان هجوم برای خرید سهام " ورنا " رقابت سهامداران عمده شرکت برای کسب بیشترین کرسی هیات مدیره است که بسیار تاثیر گذار در بدست آوردن مدیریت سایپا است و امکان استفاده از سود انباشته بیش از 90 میلیارد تومانی شرکت سرمایه گذاری رنا را ایجاد می نماید .
هر سهامداری که بتواند سکان مدیریت رنا را بدست بگیرد هم از منافع واگذاری هر سهم سایپا که 772 ریالی قیمت تمام شده برای شرکت و قیمت روز 2009 ریال دارد منتفع می شود و هم سود انباشته را به جیب خواهد زد .اما این اطلاعیه سازمان خصوصی سازی هم می تواند کاتالیزور دیگری برای انفجار قیمتی در سهام سرمایه گذاری رنا باشد .
 

[ پنجشنبه 23 اردیبهشت1389 ] [ 8:9 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

خبر زیر خاکی از زامیاد

یک فوق موثق و محرمانه

 

مدیر عامل جدید زامیاد آقای نشان شد ایشان قبلا معاونت فروش سایپا را بر عهده داشته اند و در کار خود فوق حرفه ای هستند

 

معاون ایشان هم آقای امیری رئیس قبلی پارس خودرو میباشد

 

با این مجموعه مدیریت توپ و کار بلد باید روزهای خیلی خوبی را برای این سهم انتظار داشت

[ چهارشنبه 22 اردیبهشت1389 ] [ 9:13 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

آیا نوبت به بیمه ای ها رسیده است ؟

شركت سهامي بيمه آسيا ، از قديمي ترين شركت هاي بيمه اي است كه در تيرماه سال 1338 تأسيس شد و در دومين روز زمستان سال گذشته به عنوان دومين نماينده صنعت بيمه در بورس اوراق بهادار تهران معرفي شد . اين شركت در حال حاضر با 10 سرپرستي ، حدود 9 شعبه و اداره پرداخت خسارت و افزون بر 1000 نمايندگي حقيقي و حقوقي در بيش از 275 شهر كشور شبكه فعاليت خود را تشكيل داده است .انواع خدمات بيمه اي كه در حال حاضر توسط بيمه آسيا ارايه مي شود شامل : بيمه های آتش سوزي ، اتومبيل ، اشخاص ، باربري ، مسئوليت و مهندسي است . به گزارش بورس نيوز اين شركت در تاريخ 88.10.2 با 1486 ريال کشف قیمت شد و پس از آن با استفاده از موج مثبتی که معمولاً بعد از اولین عرضه ها در بازار ایجاد می شود توانست در مدت یک ماه ، 33.5 درصد بازدهی قیمتی را نصیب سهامداران خود کند .

با شروع بهمن ماه و جو هیجانی مثبت کلی که در بازار سرمایه کشور بوجود آمده بود این شرکت نیز توانست همگام با اکثر سهام موجود در بورس ، تا قیمت 3082 ريال در تاریخ 88.12.19 به پیش رفته و بازدهی قیمتی اش را تا مرز 107 درصد افزایش دهد ؛ ولی پس از آن سهم با یک افت مقطعی، قیمت 2534 ريال را نیز در تاریخ 89.01.29 تجربه کرد که البته این افت ادامه پیدا نکرد به طوری که در 15 اردیبهشت ماه ، قیمت سهم تا مرز 2993 ريال نیز به پیش رفت ولی نتوانست رکورد قیمتی 3082 ريالی خود را تکرار کرده و امروز89.02.20 با قیمت 2771 ريال مورد معامله قرار گرفت .

این شرکت بیمه ای همچون دیگر هم گروهش بیمه البرز ، از ابتدای سال جاری تا به امروز نتوانسته همچون دیگر شرکت های بورسی که سوار بر شاخص بورس روز به روز بازدهی های بیشتری را برای سهامدارانشان به ارمغان می آورند عمل کند ، به طوری که بازدهی قیمتی اش در پایان معاملات روز دوشنبه 89.02.20 در 20 روز کاری سال 89 ، طی 2072 معامله تنها 2.5 درصد بوده است .

 در حال حاضر با توجه به روند قیمتی طی شده توسط سهم و میانگین پی بر ای 14.25 ای این سهم به نظر می رسد که بازار انتظار تعدیل های مثبتی در سود شرکت در آینده داشته باشد ، که با توجه به اجرای دیر یا زود طرح هدفمندی یارانه ها و الزام دولت به اختصاص بخشی از درآمد حاصل از اجرای این طرح به بالا بردن سطح خدمات تأمین اجتماعی ، رویکرد دولت در واگذاری صنعت بیمه به بخش خصوصی و همچنین عدم رشد شرکت های گروه بیمه و بانک به اندازه دیگر گروههای فعال بازار در سال جدید به نظر می رسد وقوع این انتظار بازار برای تعدیل های مثبت که در پی بر ای شرکت خود را منعکس کرده است ، محتمل باشد .

[ چهارشنبه 22 اردیبهشت1389 ] [ 8:47 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

توزیع 1500 ریال سود نقدی برای هر سهم کالسیمین

جلسه مجمع عمومی عادی و سالیانه شرکت کالسیمین با حضور بیش از 78.33 درصد صاحبان سهام رأس ساعت 10:30 صبح روز یک شنبه مورخ 89.2.19 در اتاق بازرگانی صنایع و معادن برگزار گردید.

به گزارش خبرنگار بورس نیوز ؛ ترکیب هیات رئیسه با حضور مهندس حقانی به عنوان رئیس مجمع، آقایان فیض بخش و قندریز به عنوان ناظرین و آقای کارگرزاده به عنوان مدیر عامل و منشی جلسه کامل گردید.

شایان ذکر است که نماینده حسابرس خانم شیرازی نیز برای استعماع گزارش بازرس قانونی در مجمع حاضر شدند.


ادامه مطلب

[ چهارشنبه 22 اردیبهشت1389 ] [ 8:22 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

پرونده شکایت از دو شرکت پالایشگاه نفت اصفهان و مخابرات در شورای رقابت

شکایت پتروشیمی اصفهان از پالایشگاه نفت اصفهان و نیز شکایت یازده شرکت اینترنتی از مخابرات روی میز شورای رقابت قرار گرفت . در حالی که حدود 6 ماه از مستقر شدن شورای رقابت در ساختمان اصلی خود واقع در خیابان زرتشت می گذرد طی چند وقت اخیر در کنار پرونده رقابت بلوک مخابرات که اولین پرونده مورد بررسی این شورا محسوب می شد دو پرونده شکایت دیگر به این شورا ارجاع شده است . در این راستا جمشید پژویان در گفتگو با بورس نیوز گفت : پتروشیمی اصفهان از پالایشگاه نفت اصفهان و 11 شرکت اینترنتی (پم ها) از مخابرات شکایت کردند که پرونده آنها به شورای رقابت ارسال شده است .

رییس شورای رقابت در پایان افزود : طبق قانون نمی توانیم تا پایان بررسی ها نتایج رسیدگی این شکایت را اعلام کنیم . شایان ذکر است که شورای رقابت و در راس آن رییس این شورا در تمامی مصاحبه های خود از ارایه جزئیات خودداری کرده و تنها به کلی گویی بسنده می کند

[ چهارشنبه 22 اردیبهشت1389 ] [ 8:21 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

سیمان شاهرود دهمین صادر کننده سیمان جهان

جلسه مجمع عمومی عادی و سالیانه شرکت شركت سيمان شاهرود (سهامي عام) با حضور بیش از 56 درصد صاحبان سهام رأس ساعت 10 صبح روزدوشنبه مورخ 89.2.20 در هتل سیمرغ برگزار شد.

به گزارش بورس نیوز ؛ ترکیب هیات رئیسه با حضور سید شفیعی به عنوان رئیس مجمع، آقایان جواهری و تقی پور به عنوان ناظرین و آقای قدمی به عنوان مدیر عامل و منشی جلسه کامل گردید.

شایان ذکر است که نماینده حسابرس آقای دیلمی پور نیز برای استعماع گزارش بازرس قانونی در مجمع حاضر شدند .


ادامه مطلب

[ چهارشنبه 22 اردیبهشت1389 ] [ 8:21 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

مدیر عامل صدرا از قافله پرت است

لحظاتی پیش اطلاعیه شفاف سازی از سوی مدیر عامل شرکت صدرا بر روی سایت کدال قرار گرفت که موجبات نگرانی و ایجاد هیجان در بین فعالان بازار فراهم را آورد بر این اساس مدیر عامل شرکت صدرا که گفته می شود طی هفته آینده جای خود را به مدیر دیگری خواهد سپرد نامه ای به سازمان بورس ارسال کرده است که دقیقاً بر خلاف گفته های معاون وی در امور مالی و اقتصادی در نامه ای به شماره 569/336/20 مورخ 89.2.11 می باشد .

بر اساس گزارش بورس نیوز ؛ نکته قابل توجه در گزارش امروز مدیر عامل صدرا ، اظهار بی اطلاعی وی از مصوبه مورخ 88.12.23 می باشد بطوریکه اعلام کرده است که این مصوبه از طریق خبرگزاری فارس منتشر و وی را آگاه ساخته است اما این در حالی است که با نگاهی به اطلاعیه تاریخ 89.2.11 صدرا در می یابیم که این نامه با مهر و امضاء معاون مدیر عامل در امور مالی و اقتصادی به سازمان بورس ارایه شده است از همین رو بنظر می رسد مدیران فعلی شرکت قصد دارند تا با فرافکنی خود قصورات را بر گردن خبرگزاری فارس بیاندازد و این سایت خبری را متهم نمایند.

ادامه مطلب

[ چهارشنبه 22 اردیبهشت1389 ] [ 8:20 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

بانک های دولتی ، انتخاب اول بورس بازها

حرکت بازار در کانال صعودی ، رویکرد خودرو سازان در بازار سرمایه ، ارزش بالای دارایی های بانک های دولتی ، سرمایه بالای شرکت های بیمه ای در بورس ، دامنۀ تحولات اروپا و بی تأثیری آن بر اقتصاد کشور و رشد شاخص تا 18 هزار 500 واحد از جمله مسائلی بود که در گفتگو با مصطفی نیک رفتار کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه کشور در خصوص تحولات جاری در ارتباط با بورس کشور بیان شد .

به گزارش بورس نیوز مصطفی نیک رفتار کارشناس و تحلیل گر بازار سرمایه ضمن تأکید بر بروز نوسانات و تعدیلات مقطعی در بورس ، افزود : این نوسانات جزیی از ذات بازار سرمایه بوده و به لحاظ ظرفیت و پتانسیل بالای شاخص بورس همچنان در کانال صعودی حرکت خواهد کرد .

وی در همین رابطه به آغاز فاز رشد قیمت های سهام شرکت ها و صنایع گروه تجهیزات در بورس اشاره کرد و گفت : این صنایع در بالاترین حد رشد قیمت های خود هستند و شاید بتوان صنایع خودروساز و بانک های دولتی را نیز در رده های بعدی برترین صنایع بورسی عنوان نمود .


ادامه مطلب

[ چهارشنبه 22 اردیبهشت1389 ] [ 8:19 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

معاملات درون گروهی برای بزخری سهام حفاری شمال !!!

بر اساس این گزارش طی معاملات امروز شاهد معامله بیش از 40 میلیون سهم در نماد شرکت حفاری شمال بودیم بطوریکه این سهام طی چند نوبت صف خرید شد و سپس متعادل گردید . امروز اهالی تالار با اعتقاد بر قابلیت افزایش قیمت قابل توجه سهام حفاری شمال به بررسی علل عدم محقق شدن این موضوع پرداختند و به نتایج قابل توجه و جالبی هم دست پیدا کردند فروشنده امروز سهام حفاری شمال شرکت ساتا سهامدار عمده این شرکت بوده است !

اما آنچه بیش از هر چیز جای تعجب و سئوال دارد خرید این سهام توسط شرکت نیک روز نیلوفر می باشد که این شرکت نیز متعلق به ساتا است به طوری که امروز کد اصلی ساتا در قیمت های بالا فروشنده و کد فرعی ساتا متعلق به شرکت نیک روز نیلوفر خریدار این سهم در قیمت پایین بوده است . به گفته اهالی تالار اصلی ترین علت این اقدام ساتا جلوگیری از افزایش قیمت سهام به جهت کاهش قیمت پایه بلوک این سهم می باشد که خود ساتا خریدار آن است و این یعنی بزخری سهام دولت از خصوصی سازی . حال سوال اینجاست که چرا این اقدام در زمانی انجام شد که بازار در سهام تجهیزاتی ها دچار تردید شده بود ؟آیا اگر این اتفاق روزهای گذشته می افتاد بازار به جای فروش حفاری اقدام به خرید آن نمی نمود ؟اهالی تالار همچنان بر نگهداری این سهام تأکید دارند .

همچنین در نماد شرکت آذرآب نیز شاهد صف فروش بیش از 2 میلیون سهم بودیم ، اهالی تالار قیمت 2850 ريال را سطح حمایتی این سهم می دانند از همین رو احتمالاً فردا شاهد تعادل در این سهم خواهیم بود .از سوی دیگر افزایش قیمت های جهانی سبب رشد قیمت سهام شرکتهای فولاد مبارکه ، سنگ آهن گل گهر و چادر ملو شد ، به اعتقاد اهالی تالار با روشن شدن چشم انداز قیمت های جهانی خصوصاً افزایش قیمت بلیت شاهد رشد مجدد سهام این گروه خواهیم بود شاید کمک برای نجات اقتصاد یونان از بحران دلیل اصلی رشد قیمتهای جهانی باشد .

اگر مسیر صعودی قیمت ها ادامه دار باشد به اعتقاد اهالی تالار فردا روز خوبی برای سهامداران معدنی خواهد بود در نماد شرکت مپنا نیز امروز شاهد صف فروش بیش از یک میلیون سهمی بودیم گفته می شود به تعویق انداختن اجرای طرح هدفمندی یارانه ها تا نیمه دوم سال جاری باعث تغییر دیدگاه سرمایه گذاران به این سهم شده است ، البته امروز خبرهایی هم از تعدیل سود مپنا و توقف نماد این شرکت به گوش می رسید .

طی معاملات امروز نماد معاملات بانک سینا نیز به جهت تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد به اعتقاد اهالی تالار بانک سینا از محل سود شرکت مخابرات می تواند سود قابل توجهی را نصیب سرمایه گذاران خود نماید به گفته اهالی تالار بانک سینا در روز بازگشایی و می تواند نظاره گر قیمت هایی بین 290 تا 300 تومان باشد

[ سه شنبه 21 اردیبهشت1389 ] [ 7:37 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

خبر خوش برای سهامداران شرکتهای وابسته به صنعت برق

به گزارش خبرنگار بورس نیوز شرکتهای وابسته به صنعت برق با توجه به اجرای قریب الوقوع طرح تحول اقتصادی مورد توجه بازار سرمایه هستند اما نگرانی از عدم پرداخت مطالبات آنها توسط وزارات نیرو و بخش های دولتی وابسته به صنعت تمایل به سرمایه گذاری در این صنعت را با روند کاهشی مواجه نموده است و همین دلیل تاخیر در تحویل پروژه های صنعت برق شده است .از سوی دیگر عدم پرداخت مطالبات باعث شده تمایل شرکتها به دریافت تسهیلات از بانکها افزایش یابد در نهایت هزینه های مالی شرکتها افزایش یافته و سود آنها نیز کاهش خواهد یافت و سهامداران از منظر دریافت سود نقدی و رشد قیمت سهام نیز با مشکل مواجه شوند اما امروز خبر خوشی در ایرنا منتشر شد که می تواند به بهبود وضعیت این صنعت بیانجامد .
"مجيد نامجو" وزير نيرو در جلسه امضاي اين تفاهم نامه بااشاره به اينکه اين روش کار در برنامه هاي پنجساله سوم و چهارم توسعه کشور پيش بيني شده بود، افزود: براساس اين روش، دستگاه هاي اجرايي کشور مي توانند از تامين مالي(فاينانس) داخلي استفاده کنند،اما اين مورد تاکنون اجرايي نشده بود.
وي گفت: امروز (دوشنبه) تفاهم نامه اي بين وزارت نيرو و بانک صاردات ايران در سقف اعتبارات سالانه اين وزارتخانه به امضا رسيد ، که از اين پس صورت وضعيت پيمانکاران توسط بانک صادرات پرداخت خواهد شد.
به گفته نامجو، با پيگيري وزارت نيرو و موافقت بانک صادرات ايران، اين موضوع اجرايي و در گام اول مقرر شد، تفاهم نامه اي در سقف اعتبارات سالانه وزارت نيرو بين دو دستگاه اجرايي به امضا رسد.

وزير نيرو اظهارداشت، براساس اين تفاهم نامه، بانک صادرات در صورت ارايه صورت وضعيت پيمانکاران، آن را پرداخت خواهد کرد و در طول يکسال از منابع داخلي وزارت نيرو نزد اين بانک ، سازوکارهاي تهاتر را انجام مي دهد.نامجو تصريح کرد، اين اقدام باعث خواهد شد با تامين منابع مالي زمان اجراي پروژه ها کاهش يابد و طرح ها از تعديل هاي ساليانه معاف شوند که اين امرافزايش بهره وري و ايجاد خلاقيت در پروژه ها را بدنبال دارد.
وي در خصوص پرداخت بدهي وزارت نيرو به پيمانکاران نيز گفت: پيمانکاران در صورتي که براي طرح هاي قديم و جديد خود صورت وضعيت ارايه کنند، تا سقف اعتبارات اين وزارتخانه براساس سازو کارهاي طراحي شده ، مطالبات آنها توسط بانک صادرات پرداخت خواهد شد

[ سه شنبه 21 اردیبهشت1389 ] [ 7:35 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

ادامه همكاري ايران خودرو ديزل و شركت بنز آلمان

شركت هاي ايران خودرو ديزل و مرسدس بنز آلمان به همكاري هاي دو جانبه خود ادامه مي دهند و اين روند در چارچوب يك همكاري دراز مدت پايه ريزي شده است.به گزارش بورس نیوز مهندس هاشم يكه زارع، مديرعامل ايران خودرو ديزل با بيان اين مطلب تاكيد كرد: هيچ گونه خللي در روند همكاري اين دوشركت ايجاد نشده و اين همكاري درحال توسعه است. وي اظهار داشت: ايران خودرو ديزل، يكي از شركاي قديمي شركت بنز آلمان است و در طول سال های متمادي همكاري هاي فني و مهندسي خود را توسعه داده و اين روند همكاري در حال حاضر نيز ادامه داد.

وي گفت: ما در حال حاضر به تلاش هاي خود براي توسعه كمي و كيفي همكاري هاي خود ادامه مي دهيم و آینده اين همكاري نيز بسيار خوب و اميد بخش است و طرف آلماني نيز در اين مورد حسن نيت از خود نشان داده است.يكه زارع افزود: شركت بنز آلمان در يك برنامه جديد سهام هاي غير مديريتي خود را به فروس مي رساند كه خيرا قصد فروش سهام خود در تاتاي هند را دارد و در اين راستا 30 درصد سهام ايدم تبريز را نیز كه از آن اين شركت است، به فروش خواهد رساند.

وي اظهار داشت: تبادل تجارت فني بين ايران خودرو ديزل و بنز آلمان يكي از محورهاي اصلي ادامه همكاري اين شركت آلماني با ايران خودرو ديزل است و تاكيد مي كنم، اين همكاري ها بين دو شركت با جديت ادامه دارد.گفتني است، در روزهاي اخير برخي از رسانه هاي گروهي مدعي شده اند كه شركت بنز آلمان همكاري هاي خود را با ايران خودرو ديزل به حالت تعليق درآ ورده است .

[ سه شنبه 21 اردیبهشت1389 ] [ 7:34 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

چرا امروز فشار عرضه افزایش یافت ؟

با تقویت نسبی قیمت های جهانی طی معاملات امروز شاهد اقبال مجدد به سهام شرکتهای معدنی و فلزی بودیم اما با توجه به اینکه سهام این شرکتها به سطوح مقاوتی خود نزدیک می باشند و پتانسیل بالایی برای رشد قیمت و عبور از سطوح مقاومت در آنها دیده نمی شود و نیز عدم وجود چشم انداز رشد قابل توجه بنظر می رسد در این مقطع قیمت های جهانی شد قابل توجهی را ازاین شرکتها شاهد نباشیم .

احسان رضاپور کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز با بیان مطالب فوق افزود : طی معاملات امروز شاهد رشد حجم معاملات و افزایش فشار عرضه بر سهام گروه تجهیزات و پیمانکاری بورس بودیم که مهمترین علت آن را می توان افزایش قیمت بی وقفه این شرکتها طی هفته های اخیر و عدم انتشار اخبار مثبت انتظاری و عدم تحقق شایعات پیرامونی آنها عنوان کرد از همین رو امکان تعادل در نماد های فعال در این گروه طی رو زهای آینده محتمل بنظر می رسد .

وی درپایان خاطر نشان کرد : برخی شایعات در خصوص تعطیلی بورس در روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده علی رغم تکذیب آن از سوی رییس سازمان بورس سبب فشار عرضه از سوی سرمایه گذاران شد از سوی دیگر برخی حقوقی های بورس به سمت نوسان گیری گرویده اند که همین امر سبب ایجاد هیجان در بازار و کمک به افزایش حجم معاملات نموده است از همین رو به سرمایه گذاران پیشنهاد می شود که در بازار هیجانی سرمایه گذاری نکنند

[ سه شنبه 21 اردیبهشت1389 ] [ 7:34 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

سرمایه گذاران تا اطلاع ثانوی از دو صنعت دوری کنند

از اسفندماه سال گذشته بازار سرمایه به استقبال رشد شاخص بورس طی نیمه اول سال جاری رفت و اکثر سرمایه گذاران بورس به تبع رشد قیمتهای جهانی و کاهش ریسک طرح تحول اقتصادی اقدام به خرید سهام و سرمایه گذاری در بورس نمودند.

حمزه کاظمی مدیر امور سرمایه گذاری شرکت کارگزاری بانک مسکن ضمن بیان مطالب فوق به خبرنگار بورس نیوز گفت: با شروع سال 89 شاهد یک اتفاق بسیار خاص و خوشایند برای بازار سرمایه کشور بودیم و آن حمایت مقام معظم رهبری ، شخص رییس جمهور و مسئولین عالی رتبه اقتصادی از بورس کشور بود که همین امر سبب حضور بیشتر شرکتها و سرمایه گذاران حقیقی در بورس شد از سوی دیگر رکود حاکم بر سایر بازارهای موازی سبب شد تا بورس بیش از پیش مورد توجه سرمایه گذاران قرار گیرد .

وی با اشاره به مهمترین عامل افزایش پی بر ای بازار طی ماه های اخیر خاطر نشان کرد : بنظر من عرضه بسیار اندک سهام عرضه اولیه در بورس از سوی سازمان خصوصی سازی یکی از مهمترین عوامل رشد پی بر ای بازار بود که منجر به افزایش قیمت سهام اغلب شرکتها نیز شد .


ادامه مطلب

[ سه شنبه 21 اردیبهشت1389 ] [ 7:33 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

سود 89 صدرا و شایعات ژیرامون آن

از سوی دیگر با مثبت شدن معاملات صدرا و تشکیل صف خرید برای این شرکت ،معاملات آذرآب و ماشین سازی اراک نیز مثبت و صف فروش آنها جمع آوری شد.گفته می شود صدرا قرار است طی روزهای آتی گزارشی را به سازمان بورس اعلام کند که حاوی سود 60 ريالی محقق شده برای سال 88 و پیش بینی سود 300 ريالی برای سال مالی 89 می باشد .

[ دوشنبه 20 اردیبهشت1389 ] [ 8:10 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

با اطلاعات بورس ، حق السهم جدید دولت را نمی پردازیم !!!

جلسه مجمع عادی بطور سالیانه شرکت مخابرات ایران (سهامی عام) در محل سالن پژوهشگاه نیرو ساعت 9 صبح مورخ 89.2.18 با حضور بیش از 90 درصد سهامداران برگزار شدبه گزارش خبرنگار بورس نیوز؛ ترکیب هیات رئیسه مجمع با حضور آقای «سيد هاشمي» به عنوان رئیس مجمع و نظارت آقایان «مدرس خياباني» و ابوالحسني با دبیری آقای «توكلي» کامل شد.

در مجمع مخابرات بیشترین وقت صرف مواردی شد که برای سهامداران دارای ابهام زیادی بود از جمله استهلاک دارایی های شرکت که حسابرس اعمال آن را ضروری دانست اما مدیرعامل گفت کیفیت کالاها به گونه ای است که می توانیم برای آنها استهلاک کمتری بگیریم و نماینده دولت هم گفت اگر چنین کاری انجام شود از تکنولوژی روز دنیا عقب می افتیم و بهتر است هیاتی مامور بررسی این مورد گردد و نتیجه اعلام شود. همچنین مدیر عامل در خصوص مطالبات وصول نشده اظهار داشت که بيش از 555ميليارد ريال از بدهي‌هاي ما مربوط به مطالباتي است كه از نيروهاي مسلح داريم كه اين رقم هم در آستانه وصول است و مشكلي براي دريافت آن نداريم.
فیضی در خصوص حق السهم نیز گفت : حق‌السهم جديد را دولت بپردازد، نه مخابرات زیرا در صورت اعمال رقم جدید برای خق السهم دولت از درآمد مخابرات ، شرکت با کاهش 92 ریالی سود مواجه می شود و ما زیر بار پرداخت رقم جدید نمی رویمگفتنی است بر اساس حق‌السهم تعريف شده، دولت بابت اعطاي پروانه فعاليت به مخابرات؛ 28‌درصد درآمد سيار، 8‌درصد درآمد ثابت و 5‌درصد درآمد ديتا را به عنوان حق‌السهم سالانه دريافت مي‌كند.

اما نماینده سهامدار عمده نیز در این باره گفت : خرید بلوک مخابرات بر اساس اطلاعات ارائه‌شده از سوي سازمان بورس بوده که در آن به رقم 819 میلیارد تومانی اشاره شده ، بنابراين اگر مشكلي در صورت‌هاي مالي مخابرات وجود دارد، هيات‌مديره سازمان بورس به عنوان نمايندگان دولت بايد نظارت كافي را در اين خصوص انجام مي‌دادند.در نهایت مجمع با توجه به مخالفت نماینده بورس و دولت توزیع سود 300 ریالی را تصویب کرد این در حالی است که نماینده بورس تنها 149 ریال توزیع سود را مجاز دانسته و قبل از مجمع هم بورس خبر از تقسیم نهایتا 128 ریال سود داده بود

[ دوشنبه 20 اردیبهشت1389 ] [ 8:4 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

ارائه صورت‌هاي مالي جديد 88 «شبريز» طي روزهاي آينده

«محمدباقر دخيلي» گفت: به دليل لزوم هماهنگي با شركت ملي پالايش و پخش، گزارش مربوطه براي بررسي ارسال شده تا در صورت عدم وجود موردي به شركت بورس داده شود و به نظر مي‌رسد طي چند روز آينده ارائه شود. وي ادامه داد: به منظور آشنايي كارگزاران بورس با فعاليت اين شركت، مقرر بود برنامه بازديدي برگزار شود اما به دليل تعطيلي موقت كارخانه، اين بازديد طي دو سه هفته آينده برگزار مي‌شود. به گفته دخيلي، 50درصد از توليدات كارخانه به مدت 24 روز به دليل تعميرات اساسي (اورهال) كاهش مي‌يابد.

[ دوشنبه 20 اردیبهشت1389 ] [ 8:3 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

خصوصي‌سازي نامه بدهد، بلوك «فخوز» را پس بگيرد

«عليرضا حاج نوروزي» در رابطه با دريافت 172‌ميليارد‌تومان وجه نقد معامله بلوك 5/30‌درصدي فولاد خوزستان كه تير 87 توسط محمد جابريان خريداري شده بود، اظهار داشت: طبق راي شعبه 19 دادگاه، معامله 1364‌ميليارد‌توماني بلوك 5/30درصدي فولاد خوزستان كن‌لم‌يكن شده است. همچنين نماينده جابريان طي 10 روز گذشته چك قسمت اعظم 172‌ميليارد‌تومان را از شركت سپرده مركزي دريافت كرده است. وي با بيان اينكه چك‌هاي مربوط به حساب بانك ملي شعبه حساب‌هاي دولتي بود، ادامه داد: هر چند طبق نامه و راي دادگاه اين معامله باطل شده، اما سازمان خصوصي‌سازي يا سازمان و شركت بورس به عنوان مرجع، بايد نامه بازگشت انتقال بيش از 660‌ميليون سهم فولاد خوزستان را به شركت سپرده‌گذاري مركزي ارائه دهند تا مالكيت سهام مجددا به نام دولت شود. «حاج نوروزي» ادامه داد: اين در حالي است كه سهام فوق در وثيقه سازمان خصوصي‌سازي است و اين سازمان مي‌تواند با ارسال نامه‌اي زمينه اين نقل و انتقال را فراهم كند. اين مقام مسوول در برابر اين سوال كه آيا بازگشت مالكيت بلوك 5/30‌درصدي فولاد خوزستان هزينه‌اي هم به همراه دارد و تكليف كارمزدهاي پرداختي چه مي‌شود؟ پاسخ داد: نقل و انتقال اين تعداد سهام هزينه‌اي ندارد. وي افزود: مجموع كارمزدي كه به سازمان و شركت بورس و اين شركت پرداخت شده 60‌ميليون‌تومان است كه به گفته نماينده جابريان در برابر خواب دو ساله 172‌ميليارد‌تومان رقمي نيست و در اين رابطه ادعايي وجود ندارد.

[ دوشنبه 20 اردیبهشت1389 ] [ 8:2 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

اغماض حسابرس ، ناکارآمدی مدیریت ،اعتراض سهامداران لاستیکی سهند

عطف به صورت سودو زیان پیش بینی شده حسابرس مستقل وبازرس قانونی شرکت صنایع لاستیکی سهند(سهامی عام ) برای عملکرد89 واعتراض متعدد سهامداران همچنین امتناع مدیریت آن شرکت ازپاسخ گویی، گزارش تحلیل گر بورس نیوز از اوضاع آن شرکت رابه شرح ذیل می خوانیم:

شرکت در تعدیل پیش بینی سود سال 88 حاشیه سود عملیاتی را40درصد پیش بینی نموده است این در حالی است که سود عملکرد واقعی عملیاتی دوره مالی منتهی به 88.6.31 حسابرسی شده با 23 درصد و سود عملکرد واقعی عملیاتی سال مالی منتهی به 87.12.29 حسابرسی شده را 19 درصد عنوان نموده است مطالب پیش گفته بیانگر کاهش محسوس بهای تمام شده است که مدیریت شرکت حذف تولید کفپوش را از دلایل کاهش بهای تمام شده عنوان نموده است.

در مجمع سال عملکرد منتهی به 86.12.29 و 87.12.29 شرکت به ترتیب 80 ریال و 10 ریال سود بین سهامداران تقسیم کرده است این در حالی است که در سود وزیان پیش بینی شدهبرای سال عملکرد 88و 89 رقم 340 ریال عنوان گردیده است که در رابطه با آن موارد زیر قابل تامل است.

1 - تعدیل پیش بینی شده سود سال عملکرد منتهی به 88.12.29  مطابق آیین نامهافشای اطلاعات شرکتهای بورسی مهم تلقی میشود و میبایست حسابرسی و افشا شودکه این موضوع صورت نپذیرفته است.

2- در صورت سودو زیان پیش بینی شده برای سال عملکرد منتهی به  88.12.29 معلوم نیست مبنا ی پیش بینی اطلاعات چیست وحسابر س محترم در گزارش خود اشاره ای بدان ننموده است .

3 - با توجه به عدم ارایه اطلاعات شرکت فرعی (سرمایه گذاری سهند) با سرمایه 50 میلیارد ریال قبل از بهره برداری و اینکه هر ساله زیان قابل توجهی معادل سود شرکت اصلی ابراز مینماید . مطابق استانداردهای حسابرسی ، حسابرس باید گزارش خود را درباره اطلاعات مالی پیش بینی شده با محدودیت اساسی و عدم اظهار نظر صادر نماید کهدر بند3 گزارش خود اشاره ای بدان نموده است.
 

4 - با توجه باینکه سال مالی شرکت تابعه 30 .9  هر سال است تا تاریخ این گزارش، هم باید مجمع آن تشکیل شده باشد و هم اینکه اطلاعات حسابرسی شده آن به بورس اعلام گردد که این مهم نیز محقق نگردیده است.

5- شرکتصنایع لاستیکی سهند از سال 85 از معافیت مالیاتی برخوردار است به طور یقین این معافیت حداکثر محدودیتی 5 ساله دارد و سود سال 89 را پوشش نخواهد داد که حسابرس محترم بدان نیز اشاره ای نداشته اند

6 - کسری قابل توجه کالای در جریان ساخت در 6 ماهه نخست سالنسبت به پایان سال را حسابرس محترم در مصاحبه ای از مهمترین دلایل کاهش سود پایان سال منتهی به 87.12.29  عنوان نموده اند بنا براین آثار آن را نیز میبایست در گزارش پیش بینی خود موثر مینمودند که رعایت نگردیده است.

7 - شرکت بارها در گزارشات خود نوید تولید تسمه لبه بسته و راه اندازی پروژه اشتهارد (سرمایه گذاری سهند) را داده اند که ان نیز محقق نشده است و هیچ گونه گزارش از هزینه های تولید آزمایشیافشا نگردیده است

امید آنکه ضمن اعمال نظر کمیته کنترل کیفیت موسسات حسابرسی و برنامه های آتی سازمان محترم بورس به منظور آموزش اعضای هیانت مدیره و اطلاع ایشان از عواقب عدم ارایه اطلاعات یا اطلاعات خلاف واقع نقایص فوق برای ایجاد بازاری مطمئن برطرف گردد.

[ دوشنبه 20 اردیبهشت1389 ] [ 8:1 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

داروسازی ابوریحان به سهامداران 750 ریال سود نقدی برای هر سهم داد

مجمع عادی سالیانه شرکت داروسازی ابوریحان روز یک شنبه مورخ 88.2.19 راس ساعت 10:00 در محل سالن اجتماعات شرکت دارو پخش برگزار شد.

به گزارش بورس نیوز ، ترکیب هیات رئیسه مجمع با حضور آقای دکتر آذرنوش به عنوان رئیس مجمع و آقایان دکتر فرزندی و خلیلی به عنوان ناظرین به همراه دبیری آقای دکتر محسن هاشم مدیر عامل شرکت شکل گرفت.

همچنین نماینده سازمان بورس و حسابرس نیز در جلسه مجمع حضور داشتند. در ابتدای جلسه دکتر محسن هاشم به قرائت گزارش هیات مدیره ، پرداخت . در پایان پس از استماع گزارش هیات مدیره و بازرس قانونی شرکت تصمیمات ذیل اتخاذ شد.


ادامه مطلب

[ دوشنبه 20 اردیبهشت1389 ] [ 7:58 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

کاهش تا 13 هزار و 800 واحد ، رشد تا 16 هزار واحد

به گزارش بورس نیوز ؛  طی هفته گذشته با افت شاخص کل بورس به زیر چهارده هزار واحد شاهد به حقیقت پیوستن پیش بینی اغلب کارشناسان و صاحبنظران بازار سرمایه مبنی بر لزوم اصلاح قیمتی سهام شرکت ها و صنایع بورسی در تالار معاملات بودیم که به لحاظ رشد چشمگیر آن در طی سال جاری خیلی پیش تر از این زمان احساس می شد .

در همین رابطه ، رشید بیگی کارشناس بازار سرمایه کشور با اشاره به طبیعی بودن این روند در بازار کنونی افزود : با توجه به ورود حجم نقدینگی و پول جدید در بورس و بازده مناسب این بازار برای معامله گران جدید و قدیم ، شاید وقت آن رسیده است که بازار به لحاظ پایداری و ثبات این پول های جدید خود را بسنجد ، بنابر این با اصلاح و تعدیل قیمت ها در مقطع کنونی ، معامله گران واقعی این بازار کنترل و شناسایی می شوند .

فرق شاخص امسال با پارسال

وی در برابر این سوال که چرا شاخص های بورسی در طی سال گذشته ، بی اعتنا به مسایل سیاسی و اقتصادی در داخل و خارج از کشور از رشد برخوردار بود ؟ افزود : سال گذشته به دلیل آنکه قیمت سهام شرکت های بورسی عمدتاً در کف و حداقل رشد خود قرار گرفته بودند ، شاخص کل فارغ از هر گونه شائبه سیاسی و اقتصادی ، آهسته و آرام رشد خود را ادامه داد و بنابر این هیچ انگیزه ای برای افت و یا اصلاح قیمت ها از خود نشان نداد ، اما در شرایط فعلی با توجه به ورود پول جدید در این بازار و نیز بازدهی چشمگیر آن در طی سال جاری ، واضح است که بازار با کوچکترین اتفاق در حوزه داخلی و بین الملل دچار شوک شود زیرا قیمت ها در بالاترین حد خود قرار داشته و بازار به دنبال فرصتی است که با یک استراحت مقطعی و تعدیل و اصلاح قیمت ها ، شرایط متعادلی را پدید آورد .


ادامه مطلب

[ دوشنبه 20 اردیبهشت1389 ] [ 7:57 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تقسيم 30تومان سود در مجمع «مخابرات»

«تغيير نرخ استهلاك مساوي كاهش قدرت رقابتي مخابرات»، «بدهي مشتركان در حال وصول است»، «دولت بايد حق‌السهم 1225ميليارد توماني را بپردازد، نه مخابرات»، «چرا نماينده دولت پاسخ نمي‌دهد؟»، «خريدار بلوك همه اطلاعات را داشته»، «دولت بايد تعهداتش را پرداخت كند»، «سازمان بورس: 140ريال ملاك تقسيم سود است»، «چرا بورس دشمن «اخابر» است؟»، «مهر اقتصاد: صف‌هاي مخابرات را ما جمع مي‌كنيم»، سهام عدالت: مخفي راي مي‌دهيم»، «لطفا بورس نماد را نبندد» و ...

اينها بخشي از مهم‌ترين مطالبي است كه روز گذشته در جريان برگزاري مجمع صاحبان سهام مخابرات مطرح شد. در اين جلسه 4 ساعته، «توسعه اعتماد مبين» به عنوان سهامدار 50‌درصد به اضافه يك‌سهمي، «سيد هاشمي» را به عنوان رياست مجمع معرفي كرد. ديگر نماينده اين سهامدار عمده، «مدرس خياباني» بود كه به عنوان ناظر اول در تركيب هيات رييسه مجمع قرار گرفت. «دولت» و «سهام عدالت» سهامداران 20‌درصدي «اخابر»، تنها يك ناظر (ابوالحسني) را روانه ميز هيات رييسه كردند و نماينده سهام عدالت (عمراني) ترجيح داد در بين حاضران جلسه بنشيند و اتفاقات مجمع را پيگيري كند. در نهايت هم «توكلي» به عنوان منشي جلسه معرفي شد. در اين شرايط تركيب هيات رييسه براي اداره مجمعي با حضور بيش از 93‌درصدي سهامداران رسميت يافت.
در كنار ميز هيات رييسه، اعضاي هيات مديره و مديرعامل نيز قرار گرفتند تا ضمن ارائه گزارش فعاليت هيات مديره، پاسخگوي حاضران مجمع باشند.جداي از زماني كه قرائت گزارش هيات مديره از مجمع گرفت، بررسي بندهاي 3 تا 8 حسابرس، بيش از 70درصد زمان جلسه را به خود اختصاص داد. «افزايش عمر مفيد برخي دارايي‌ها و بازگشت هزينه استهلاك»، «بدهي وزارت اقتصاد به مخابرات»، «تعيين تكليف حق‌السهم دولت از درآمد»، «ابهامات ذخيره مالياتي» و «بدهي مشتركان مخابرات» مهم‌ترين مواردي بودند كه به محلي براي تبادل نظر ديدگاه سهامداران، بورس و در نهايت دولت تبديل شدند.
«استهلاك» كاملا كارشناسي است
«استاندارد بودن يا نبودن كاهش هزينه استهلاك» اولين موردي بود كه مورد بررسي حاضران مجمع قرار گرفت.


ادامه مطلب

[ یکشنبه 19 اردیبهشت1389 ] [ 7:30 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

شرکت آذرآب علیرغم پتانسیل فوق العاده ، به کجا چنین شتابان؟

شرکت صنایع آذرآب فعالیت خود را رسماً از سال 68 آغاز کرده است. این شرکت در طرح های بزرگ ملی مانند ساخت دیگ های بخار نیروگاه حرارتی شهید رجایی ، نیروگاه سیکل ترکیبی قم ، نیروگاه شازند اراک ، همچنین ساخت مخازن ، مبدل ها و برج ها در پروژه های واحد روغن سازی پالایشگاه اصفهان ، پالایشگاه گازکنگان ، مجتمع پتروشیمی اراک و پالایشگاه اراک سابقه فعالیت دارد .

به گزارش بورس نیوز ؛شرکت آذرآب با نماد " فاذر " در 199 روز کاری خود در سال 88 توانست یک بازدهی قیمتی فوق العاده در حدود 477 درصد را نصیب سهامداران خود کند. همچنین سهام شرکت در حدود 10200 بار توسط4940 خریدار معامله شد که سهام " فاذر " را از لحاظ نقد شوندگی در وضعیت نسبتاً خوبی قرار داد .این شرکت با ادامه روند خوب خود در سال 89 نیز توانست طی 28 روز کاری 59.60 درصد بازدهی را طی 6703 معامله نصیب سهامداران خود کند .

مطابق با آخرین اطلاعیه دریافتی از شرکت آذرآب که در اواخر اسفندماه سال گذشته به بازار ارایه شده است ، این شرکت برای سال مالی منتهی به 89.12.29 خود 156 ریال سود پس از کسر مالیات برای هر سهم پیش بینی کرده است که نسبت به پیش بینی سال گذشته 33 درصد رشد را نشان می دهد .شرکت در طی 9 ماهه اول سال 88 تنها 50 ریال از سود 117 ریالی پیش بینی شده هر سهم خود را پوشش داده است و برای تحقق کامل سود سال قبل خود باید طی زمستان سال 88 بیشتر از 2 برابر 9 ماهه اول خود سود کسب کرده باشد .

نظر کارشناس بورس نیوز

شرکت اگر تمام قراردادهای فعلی خود را در پروژه های نیروگاهی ، صنایع معدنی ، صنایع نفت و گاز و نیرو گاههای برق آبی و سایر .... با موفقیت و بدون ایجاد خللی در انجام آنها به پایان برساند پتانسیل کسب درآمدی بالغ بر 594 میلیارد ریال را خواهد داشت که البته از این درآمد شرکت در حدود 158 میلیارد ریال آن را برای سال 88 ، حدود 180 میلیارد ریال آن را برای سال 89 و مابقی را که حدود 256 میلیارد ریال است احتمالاً برای سال یا سال های بعد در نظر گرفته خواهد شد.

اگر چه شرکت آذرآب و شرکت های مشابه آن نظیر مپنا و صدرا سهم های فوق العاده پرپتانسیلی می باشند و با توجه به پروژه های در حال اجرایشان در صورت ثبات سیاسی ، اقتصادی در کشور می توانند در بلند مدت یا با نگاهی مثبت تر در میان مدت رشد قابل توجهی از خود نشان دهند ولی اینکه همگام با جو هیجانی بازار و یا به علت نبود سهم خوب دیگر در بازار تا این حد با رشد قیمتی مواجه شوند کمی جای تأمل داردیعنی رشد آنها خیلی زود پیش خور شده است.بنابر این پیش بینی می شود اگر آذرآب و دیگر شرکتهای پیمانکاری پر رونق هر چه زود تر برنامه های خود برای تعدیل مثبت سود به بازار اعلام نکنند و تنها بخواهند با شایعات داغ اطرافشان روزها را سپری کنند این امر باعث خواهد شد سهامداران کم کم نگاه مثبت و خوب خود به آنها را از دست بدهند

[ یکشنبه 19 اردیبهشت1389 ] [ 7:29 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تینا نیمه دوم امسال در پارس خودرو تولید می شود

بنا بر گزارش بورس نیوز ؛ حسن رضا حیدری معاون تولید شرکت پارس خودرو گفت : پارس خودرو به عنوان قدیمی ترین شرکت خودروسازی ایران با همراهی شرکت نیسان به عنوان یکی از سردمداران کیفیت تولید خودرو در جهان، محصولی جدید، رویایی و با کیفیت فوق العاده به نام تینا را در نیمه دوم سال جاری و در کلاس خودروهای لوکس و در دو مدل HIGH و MIDتولید نموده و به بازار عرضه خواهد کرد.

وی افزود : طراحی زیبا ، قوس کامل و استاندارد بدنه ، به کارگیری موتور جدید 6 سیلندر V شکل به همراه تکنولوژیِ مدرن گیربکس CVT XTRONICE ، بهینه سازی مصرف سوخت ، امکان شتاب گیری پیوسته و راحت ، سیستم تعلیق اتصال چندگانه به همراه نسل جدید از ضربه گیرها با ایجاد تعادل و پایداری کامل، عملکرد روان و بدون لرزش ، تجهیز موتور خودرو به سیستم جدید تنفسی با افزایش مناطق اتصال تا 6 منطقه ، کاهش قابل توجه آلودگی صوتی ناشی از لرزش ، سیستم کنترل گردش خودرو (ASC) ، تطبیق سرعت و شرایط جاده با زاویه گردش فرمان در هنگام تغییر ناگهانی مسیر از طریق آنالیزور مخصوص ، امکان کنترل دقیق و کامل خودرو و همچنین سیستم جدید کنترل سرعت از جمله شاخصه های این خودرو است .

معاون تولید شرکت پارس خودرو ادامه داد : خودرو تینا در سال 2008 طراحی و تولید شده و برای اولین بار در اواخر سال 2008 در نمایشگاه خودرو چین رونمایی شده است . تینا دارای موتور 5/2 لیتری از سری VQ25 (جزء 10 موتور برتر دنیا) بوده و دارای 182 اسب بخار توان موتور و مصرف سوخت 9/9 لیتر در 100 کیلومتر می باشد. حیدری در پایان تصریح کرد تولید خودروهای با کیفیت از جمله نیسان تینا و قشقایی به بازارهای داخلی ، علاوه بر افزایش ضریب ایمنی هموطنان، راه را برای ورود تکنولوژی های روز خودروسازی دنیا به کشور هموار می سازد.

[ یکشنبه 19 اردیبهشت1389 ] [ 7:28 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

وزیر راه و ترابری از بانک تجارت تقدیر کرد

عملکرد بانک تجارت در حمایت مالی از طرحها و پروژه های راهسازی کشور از سوی حمید بهبهانی وزیر راه و ترابری مورد تقدیر قرار گرفت .

به گزارش بورس نیوز به نقل از روابط عمومی بانک تجارت در تقدیر نامه ارسالی وزارت راه خطاب به دکتر داوری مدیرعامل بانک تجارت آمده است : " تلاش شور انگیز و همکاری صمیمانه جنابعالی با دیگر راهیان طریق عمران و آبادانی کشور را سپاس می گویم و مراتب قدردانی خود را از اهتمام و نقش موثر بانک تجارت در احداث آزادراه قزوین – رشت ابراز می نمایم . "

گفتنی است آزاد راه قزوین-رشت با مشارکت 818 میلیارد ریالی بانک تجارت و به طول 138 کیلومتر اسفندماه گذشته با حضور دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور به بهره برداری رسید . پیش از این در بهمن ماه 88 قطعه اول پروژه آزاد راه ساوه – همدان به طول 60 کیلومتر و با تسهیلات 101 میلیارد ریالی بانک تجارت به بهره برداری رسیده بود .

[ یکشنبه 19 اردیبهشت1389 ] [ 7:28 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

پرونده دستکاری قیمت چه کسانی در بورس باز است ؟!

رسول تقی گنجی و شرکاء دستکاری قیمت در سهام سرمایه گذاری ملت ، داوودیان دستکاری قیمت در سهام شرکت های پیام وآزمایش ، علی رضا احمدی دستکاری معاملات تجهیز نیروی زنگان و مواردی از این قبیل که تاکنون مهر سکوت خرده اند ، همگی در لیست سیاه دستکاری قیمت شرکت ها در بورس اوراق بهادار قرار گرفته اند .

اما باید گفت سازمان بورس اوراق بهادار که علاوه بر نظارت بر بازار نقش ضابط قضایی در بازار سرمایه را نیز ایفا می کند تا به حال برای کنترل بازار و دفاع از حقوق سهامداران جز چه برخورد قاطع و جدی با این متخلفان اقتصادی به عمل آورده است ؟ 


سرمایه گذاری ملت گواه کم کاری سازمان بورس 

در پاسخ به این سوال شرکت سرمایه گذاری ملت را گواه عملکرد ضعیف سازمان بورس در برخورد با دستکاری قیمت و متخلفان اقتصادی بازار سرمایه می دانیم . چرا که با وجود ابهامات بسیاری که در صورتهای مالی این شرکت طی چند سال اخیر به چشم می خورد نام پر حاشیه سرمایه گذاری ملت تا چندی پیش به پشتوانه حمایت های عده ای خاص بر تابلوی بورس تهران خودنمایی می کرد .


ادامه مطلب

[ یکشنبه 19 اردیبهشت1389 ] [ 7:27 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

سال جهش مپنا

خبرگزاري فارس:مدير عامل سازمان توسعه برق ايران گفت: امسال 32 واحد نيروگاهي با مجموع ظرفيت چهار هزار و 221 مگاوات در كشور به بهره برداري مي رسد.

به گزارش خبرگزاري فارس ،سيدعلي بني هاشمي در گفت و گو با پايگاه خبري وزارت نيرو افزود:اين نيروگاه ها را شامل واحدهاي خرمشهر، علي آباد و كيش متعلق به بخش خصوصي و نيروگاه هاي بخش دولتي شامل نيروگاه هاي كرمانشاه، زنجان، توسعه اروميه، توسعه اردبيل، سمنان، اسلام آباد غرب، دماوند و نيروگاه خورشيدي حرارتي يزد برشمرد.
به گفته وي، از مجموع واحدهاي يادشده 10 واحد متعلق به نيروگاه هاي زنجان، توسعه نيروگاه اروميه، توسعه نيروگاه اردبيل، كرمانشاه و سمنان به ظرفيت يكهزار و 346 مگاوات تا ابتداي پيك مصرف برق در تابستان سال جاري و 22 واحد نيروگاهي با ظرفيت دو هزار و 875 مگاوات نيز به مرور تا پايان امسال به بهره برداري مي رسد.
بني هاشمي ادامه داد: از واحدهاي نيروگاهي ذكر شده، دو واحد به ظرفيت 320 مگاوات مربوط به بخش بخار نيروگاه هاي خورشيدي حرارتي يزد و دماوند است و مابقي مربوط به بخش گاز نيروگاه هاي سيكل تركيبي خواهد بود.
وي تعداد واحدهاي بخش خصوصي را كه در سال جاري به بهره برداري مي رسند، 11 واحد با ظرفيت يكهزار و 508 مگاوات عنوان كرد و افزود: به جز بخش خصوصي، تا پايان سال جاري 21 واحد نيروگاهي در بخش دولتي با ظرفيت دو هزار و 713 مگاوات وارد مدار خواهد شد.

[ شنبه 18 اردیبهشت1389 ] [ 8:36 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

چند سوال کلیدی از مسئولان بورس و سهامداران

پس از درج مطلبی در مورد مغایرتهای بین مصوبه دولت و کارگروه مربوطه در راستای اعطای کمک به شرکت صدرا و صنایع کشور و استمهال بدهی ها و همچنین درج شعری در این سایت که اگرچه نویسنده ناشناس آن طی یک کامنت در این سایت و بدون اشاره به نام شرکت خاصی آن را برای ما فرستاده بود لیکن اکثریت خوانندگان مخاطب اصلی آن را شرکت صدرا دانسته بودند، و بعد از تماسها و حرفهای درشت و نادرستی که به بورس نیوز نسبت داده شد، ریزش بازار و سهام صدرا از وقایع امروز بازار بود که شاید لازم باشد چند نکته را هم این بار بطور جدی تر و از دیدی بازاری تر و البته عام تر مورد توجه قرار دهیم و خواهشمندیم پس از مطالعه کامل و با دقت در فضایی منطقی پاسخگو باشید تا برای همه قابل استفاده باشد و از هیجانات کاذب بپرهیزید .

1- نوسان جزء ذات بازار است و کسانی که با دیدن یک نوسان ناامید می شوند و به ویژه کسانی که تازه به عرصه بازار سرمایه وارد شده اند لازم است توجه داشته باشند که حرفه ای ترها با این نوسانات خو گرفته اند و اتفاقا دوست دارند در بازار حرکات سینوسی وجود داشته باشد تا بتوانند گاهی از گپ های قیمتی ایجاد شده استفاده نمایند و هم کارمزدی را تقدیم کارگزاران خود نمایند و هم از حداقل نوسانات بازار استفاده کنند.

اگر بازار کلا رو به رشد باشد آنگاه شاید جذابیت اینچنینی که در بازار وجود دارد آن زمان وجود نداشته باشد. در این راستا قطعا سیاست حجم مبنا و دامنه نوسان به کمک نوسانگیران می آید و حرکات مبتنی بر حرکات هیجانی را افزایش میدهد. اما این نباید باعث شود که به منفی و مثبت شدن یکی دو روزه بازار به منزله نابودی سرمایه خودتان بنگرید هرچند برخی معتقدند این بار کمی داستان طولانی تر خواهد شد.


ادامه مطلب

[ شنبه 18 اردیبهشت1389 ] [ 8:21 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

چرا حقوقی ها بیمه البرز می خرند ؟

در نماد شرکتهای بیمه ای و بانکی امروز شاهد روند و فارغ از تأثیر جو روانی منفی امروز بودیم بطوریکه در نماد بیمه آسیا و بیمه البرز شاهد نوسانات مثبت بودیم بانکی های بورس نیز امروز متعادل مثبت در نوسان بودند و تمام حقوقی های بازار به جز دو شرکت خریدار بیمه البرز بودند که هنوز دلیل آن مشخص نیست . در پایان این گزارش فارغ از هر گونه جهت گیری بنظر می رسد بازار روز شنبه تعیین کننده باشد و تا شروع آن زمان باید منتظر ماند اما بعید بنظر می رسد روند نزولی شاخص به طول بیانجامد چرا که حامی محکمی همچون فصل مجامع . شایعات داغ را دارد

[ شنبه 18 اردیبهشت1389 ] [ 8:20 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

نرخ سود بانک ها کاهش یافت

پول نیوز- با ابلاغ بسته سیاستی بانک مرکزی بانک ها آئین نامه جدید ابلاغی را اعمال کرده اند.

به گزارش خبرنگارپول نیوزبرخی بانک های خصوصی این روزها به سپرده گذارانشان اعلام می کنند که بر اساس ابلاغ بانک مرکزی نرخ سود بانکی به 6 درصد کاهش یافته است.

بر اساس بسته بانک مرکزی نرخ سود بانکی باید برای سپرده های عادی تا سه ماهه 6 درصد اعمال شود.

سپردهٔ قانوني بانک‌ها نزد بانک مرکزي در سال 1387 به این شرح تعیین شده بود:

- سپرده هاي جاري معادل 20 درصد
- سپرده هاي قرض الحسنه معادل 12 درصد
- سپرده هاي کوتاه مدت معادل 17 درصد
- سپرده هاي يک ساله معادل 17 درصد
- سپرده هاي دو ساله معادل 15 درصد
- سپرده هاي سه ساله معادل 15 درصد
- سپرده هاي چهار ساله معادل 14 درصد
- سپرده هاي پنج ساله معادل 11 درصد

در سال 88 نیز پرداخت سود به سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري توسط بانك‌ها در طول دوره سپرده‌گذاري، بر اساس نرخ سود علي‌الحساب به شرح ذيل بود:

شرح ـ نرخ سود علي‌الحساب در سال 1388
سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري كوتاه مدت (بيشتر از يك ماه و كمتر از چهار ماه) 9‌درصد
سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري كوتاه مدت (چهار ماه تا كمتر از يك سال) 12‌درصد
سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري يك ساله 15‌درصد
سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري دو ساله 16‌درصد
سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري سه ساله 5/16‌درصد
سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري چهارساله 17‌درصد
سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري پنج ساله 5/17‌درصد

و در سال 89 نرخ سود با کاهش 4درصدی به 6 درصد رسیده است .

و نرخ سود علی‌الحساب سالانه سپرده‌های سرمایه‌گذاری در سال 1389 به این شرح است:

سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی از یک ماه تا کمتر از سه ماه؛ 6 درصد
سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت بیشتر از سه ماه و کمتر از شش ماه؛ 8 درصد
سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت بیشتر از شش ماه و کمتر از یک سال؛ 11 درصد
سپرده‌های سرمایه‌گذاری یک‌ساله؛ 14 درصد
سپرده‌های سرمایه‌گذاری دوساله؛ 14.5 درصد
سپرده‌های سرمایه‌گذاری سه‌ساله؛ 15 درصد
سپرده‌های سرمایه‌گذاری چهارساله؛ 16 درصد
سپرده‌های سرمایه‌گذاری پنج‌ساله؛ 17 درصد

بسته نظارتی بانک مرکزی سال 89 اواخر فروردین ماه ابلاغ شده است.

با این حال برخی بانک ها با استناد به این بسته نظارتی از سوی بانک مرکزی نرخ هایی را به عنوان نرخ سود بانکی اعلام می کنند که خبرنگار پول نیوز در تماس با بانک مرکزی موضوع را پیگیری کرد و در پاسخ به این سوال خبرنگار پول نیوز یکی از مدیران بانک مرکزی تاکید کرد کلیه بانک ها موظف به اجرای بسته بانک مرکزی هستند و هرگونه اعمال نرخ سود مغایر با ابلاغیه بانک مرکزی غیرقانونی است.

[ شنبه 18 اردیبهشت1389 ] [ 8:18 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

«ليزينگ خودرو غدير» 150 ريال سود تقسيم كرد

مجمع عمومي عادي سالانه شركت ليزينگ خودرو غدير روز چهارشنبه در سالن اجتماعات ساپكو برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما، اين مجمع تقسيم 15 تومان سود نقدي را براي هر سهم شركت براي سال مالي منتهي به 30 آذرماه 88 تصويب كرد. بنابراين گزارش، دكترميرحيدري، مديرعامل شركت ليزينگ خودرو غدير در اين جلسه علاوه بر ارائه گزارش هيات‌مديره به سوالات سهامداران پاسخ داد. براساس تصميمات اين مجمع، روزنامه‌هاي دنياي‌اقتصاد و اطلاعات به‌عنوان روزنامه كثيرالانتشار و سازمان حسابرسي به‌عنوان حسابرس شركت انتخاب شدند. رياست اين مجمع را دكتر پارسا و نظارت آن را آقايان محمودي و نصيري به‌عهده داشتند. همچنين آقاي سعيدا دبير اين جلسه بود.

مقدمه
شركت ليزينگ خودرو غدير در تاريخ 9 بهمن‌ماه 1381 به شماره 198639 در اداره ثبت شركت‌هاي تهران به ثبت رسيده است. نام شركت در تاريخ 4 تيرماه 84 در رديف 429 شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار بر تابلوي اتاق شيشه‌اي درج گرديد، عضويت در بازار بورس اوراق بهادار از نكات برجسته‌اي است كه پس از گذشت چند سال از فعاليت سودآور شركت با تلاش صادقانه همكاران تحصيل شد. با عنايت به تصويب دستورالعمل اجرايي تاسيس، نحوه فعاليت و نظارت بر شركت‌هاي ليزينگ در نيمه اول سال 1386 توسط شوراي پول و اعتبار، كليه شركت‌هاي ليزينگ ملزم به احراز شرايط مندرج در دستورالعمل و اخذ مجوز فعاليت از بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران شدند.
در اين راستا شركت ليزينگ خودرو غدير از اولين شركت‌هايي بود كه توانست ضمن تطبيق اساسنامه خود با ضوابط و مقررات بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران و سازمان بورس و اوراق بهادار با احراز ساير شرايط مندرج در دستورالعمل، توفيق اخذ مجوز فعاليت به شماره 76932 مورخ 15 دي‌ماه 1387 از بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران را به دست آورد. در حال حاضر نيز شركت موفق به تمديد مجوز اخذ شده براي يك دوره بلندمدت سه ساله تحت شماره 206680 مورخ 2 دي‌ماه 1388 شده است.
اين شركت با حد كفايت سرمايه خود در ميان شركت‌هاي داراي مجوز فعاليت از بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران، امكان فعاليت در تمامي زمينه‌هاي تصويب شده ليزينگ را دارد.
با اخذ مجوز فعاليت از بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران و تطبيق اساسنامه شركت با شرايط و ضوابط ناظر بر عملكرد شركت‌هاي ليزينگ در بازار غيرمتشكل پولي، موضوع فعاليت شركت در حال حاضر مطابق ماده 2 اساسنامه عبارت است از:
«خريد كالاي تجاري با دوام و مصرفي، انواع خودرو و وسائط نقليه و ماشين‌آلات توليدي و صنعتي اعم از داخلي و خارجي، مسكن و محل كار، لوازم خانگي، وسايل ابزار كار اعم از داخلي و خارجي و غيره و واگذاري آنها به متقاضيان (اشخاص حقيقي و حقوقي) از طريق روش‌هاي عقد اجاره يا فروش اقساطي با هدف مشاركت در طرح‌هاي اقتصادي و توسعه‌اي كشور در قالب دستورالعمل اجرايي تاسيس، نحوه فعاليت و نظارت بر شركت‌هاي ليزينگ (بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران) انتشار و خريد و فروش سهام و اوراق مشاركت و هرگونه ابزار مشتقه مالي، در چارچوب ضوابط مربوطه.


ادامه مطلب

[ شنبه 18 اردیبهشت1389 ] [ 8:14 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

رشد قیمت صدرا در فصل مجامع غیر منطقی است

فروش ملک و دریافت مطالبات معوقه صدرا جز گروه درآمدهایی است که احتمال تکرار آن در آینده وجود ندارد لذا EPS صدرا غیر مستمر است . بهروز شهدایی در گفتگو با بورس نیوز با انتقاد از عملکرد صدرا در بازار سرمایه گفت : اصولاً شرکت های پیمانکاری و خدماتی همچون صدرا از ریسک بالایی برخوردارند تا آنجا که شاهد رشد و افت قیمت سهم غیر قابل قبولی از این گونه شرکت ها در بازار سرمایه هستیم

وی با اشاره به سوابق ورود شرکت های خدماتی و پیمانکاری در بورس گفت : زمانی که این گروه از شرکت ها خواهان ورود به بورس بودند عده ای از فعالین بازار سرمایه با اعتقاد به شیطنت آمیز بودن EPS شرکت های خدماتی و پیمانکاری ، مخالف ورود آنها به بورس بودند چرا که این قبیل شرکت ها با توجه به پیشرفت کار سود را شناسایی می کنند و اجرای پروژه ها چندین سال طول خواهد کشید به همین دلیل همیشه ابهاماتی در خصوص پیشرفت کار و تناسب شناسایی سود با آن وجود دارد که بر EPS تأثیر گذار است . عضو هیأت رییسه کانون سهامداران حقیقی با اشاره به وضعیت سهام صدرا در سال های گذشته افزود : صدرا در مقطعی پروژه های بسیاری در اختیار داشت اما با به تعویق افتادن تحویل پروژه ها و افزایش قیمت فولاد این پروژه ها عاری از سود شد و نتیجه به زیان ده شدن شرکت صدرا کشید . بنابراین بعد از این اتفاقات با عنایت به تأخیر در تحویل پروژه ها دولت پروژه جدیدی به صدرا واگذار نکرد.

وی افزود : بروز مشکلات یاد شده راه قرارگاه خاتم الانبیا را به عنوان سهامدار عمده جایگزین سرمایه گذاری بانک ملی به صدرا باز کرد و به نظر می رسد قراردادهای جدیدی به این شرکت واگذار شود .شهدایی ادامه داد : اما از آنجا که پروژه های صدرا تولیدی نیست و انجام آن بسیار زمان بر است افزایش قیمت سهام صدرا خیلی هیجانی و بیش از ارزش ذاتی آن است . وی با اشاره به EPS صدرا گفت : در شرایط فعلی EPS صدرا منفی است اما به نظر می رسد نسبت پی بر ای شرکت بالا است . لذا اگر رشد قیمت صدرا را در چهار ماهه اول سال به دلیل برگزاری مجامع و تقسیم سود بگذاریم ، چون این شرکت سودی برای تقسیم ندارد ، رشد قیمت صدرا غیر منطقی است .

شهدایی تأکید کرد : اختصاص پی بر ای بالا و دو رقمی به صدرا ، پیش خور کردن سود سنوات (چهار سال) آینده شرکت است ، لذا این قیمت ها برای سهام ارزنده نیست و به اصطلاح هیجانی است. این کارشناس بازار سرمایه گفت فروش ملک و دریافت مطالبات معوقه صدرا جز گروه درآمدهایی است که احتمال تکرار آن در آینده وجود ندارد لذا EPS صدرا از این محل غیر مستمر است در خاتمه به اعتقاد شهدایی، صدرا شرکت بالقوه ارزشمندی است اما زمانی که پروژه ای در اختیار داشته باشد توانایی هایش در بلند مدت بالفعل می شود

[ پنجشنبه 16 اردیبهشت1389 ] [ 12:55 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

حراج تك قيمتي براي اولين بار در بورس تهران اجرايي شد

مدير بازار شركت بورس گفت: براي اولين بار در تاريخ بازار سهام ايران، روش حراج تك قيمتي سهام شركت‌ها به هنگام بازگشايي نماد معاملاتي از ديروز به‌كار‌گرفته شد.

علي صحرايي اظهار داشت: از ديروز روش حراج تك قيمتي (Auction) تا اطلاع ثانوي به هنگام بازگشايي آن دسته از نماد معاملاتي شركت‌هايي كه بدون محدوده دامنه نوسان به تابلوهاي معاملاتي برمي‌گردند، اعمال مي‌شود.
وي با بيان اينكه اين مكانيزم ديروز به هنگام بازگشايي نماد البرز دارو بكار‌گرفته شد، ادامه داد: در اين روش كه با 4 اولويت انجام مي‌شود، ابتدا به مدت مثلا 20 دقيقه سفارش‌هاي خريد و فروش وارد سامانه شده و سپس معاملات سهام با يك حراج قيمتي انجام مي‌شود. اين در حالي است كه بعد از برگزاري حراج، معاملات پيوسته (Continuous) پس از بازنگري در دامنه نوسان ادامه مي‌يابد.
اين مقام مسوول در برابر اين پرسش كه دليل استفاده از اين روش چه بوده و آيا در ديگر بورس‌ها از آن استفاده مي‌شود؟ پاسخ داد: در برخي موارد مشاهده شده بود كه به هنگام بازگشايي نماد بعد از برگزاري مجامع يا تعديل سود، قيمت سهام غيرواقعي يا به دليل ديكته سهامداران عمده، كشف قيمت‌هاي نامعقولي رخ مي‌داد. استفاده از اين روش جديد منجر خواهد شد تا با توجه به تجميع و هماهنگي سفارش‌ها، قيمت سهام بعد از بازگشايي نماد متعادل و واقعي باشد.
به گفته صحرايي اين روش در برخي بورس‌هاي ديگر كه از سهام شناور آزاد كمتري برخوردارند نيز بكار‌گرفته مي‌شود.
وي با اشاره به اين كه اين روش در سه حالت شامل برگزاري مجمع سالانه، افزايش سرمايه يا تعديل با اهميت سود و زيان شركت به‌كار‌گرفته مي‌شود به سهامداران توصيه كرد كه به هنگام كشف قيمت سهام بعد از بازگشايي نماد به حضور تعداد سهامداران سفارش‌دهنده توجه كنند

[ پنجشنبه 16 اردیبهشت1389 ] [ 12:52 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

«سفارس» براي هر سهم 315ريال سود پيش‌بيني كرد

سيمان فارس و خوزستان پيش‌بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به ارديبهشت ماه سال 1390 را اعلام كرد.

بنابر اطلاعات منتشره از سوي سازمان بورس و اوراق بهادار، «سفارس» درآمد هر سهم سال مالي 90 را با 4‌هزار و 500ميليارد ريال سرمايه به طور خالص مبلغ 315ريال پيش‌بيني كرده است.
سود حاصل از سرمايه‌گذاري‌ در شركت‌هاي فرعي بر اساس سياست‌هاي هلدينگ و رويه يكسان با زمان تصويب سود توسط مجمع عمومي صاحبان سهام بر مبناي 90‌درصد سود خالص سال مالي منتهي به ارديبهشت 1389 آنها و به نسبت سهام تحت تملك پيش‌بيني شده است.
سود حاصل از سرمايه‌گذاري در ساير شركت‌هاي سرمايه‌پذير (سيمان اروميه و سيمان قائن) كه همگروه با هلدينگ شركت‌ سرمايه‌گذاري سيمان تامين (سهامي عام) و شركت سهامي عام سيمان فارس و خوزستان هستند، بر اساس رويه يكسان با زمان تصويب سود توسط مجمع عمومي صاحبان سهام آنها كه توسط هلدينگ اجرا مي‌شود، بر مبناي 90‌درصد سود خالص سال مالي منتهي به 29 اسفند ماه 1389 آنها و به نسبت سهام تحت تملك پيش‌بيني شده است.
سود حاصل از سرمايه‌گذاري در شركت‌هاي سيمان مازندران، سيمان شرق و سيمان سپاهان بر اساس سود نقدي پيش‌بيني شده سال مالي منتهي به اسفند 88 آنها و به نسبت سهام تحت تملك شناسايي شده است.
اين در حالي است كه پيش‌بيني عملكرد سال مالي 90 «سفارس» در مقايسه با سال مالي قبل از 6‌درصد افزايش سود حاصل از سرمايه‌گذاري، 5‌درصد افزايش سود عمليات، 63‌درصد كاهش درآمدهاي متفرقه، 24‌درصد افزايش هزينه‌هاي مالي و 4‌درصد افزايش سود خالص، برخوردار است. بنابر اطلاعات حسابرسي شده سال مالي 89 «سفارس» براي هر سهم مبلغ 302ريال سود پيش‌بيني كرده است.  دلايل تغيير در پيش‌بيني سود حاصل از فروش سرمايه‌گذاري‌ها در دوره منتهي به ارديبهشت امسال نسبت به پيش‌بيني قبلي، تغيير در عرضه سهام پرتفوي است. همچنين كاهش در پيش‌بيني هزينه‌هاي مالي امسال نسبت به پيش‌بيني قبلي به علت كاهش در ميزان استفاده از تسهيلات بانكي است.

 

[ پنجشنبه 16 اردیبهشت1389 ] [ 12:52 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

مخابرات و چالش‌های داخلی پیش رو

مخابرات از جمله شرکت‌های نوظهور در بورس است. این وجه نوظهوری هم برای فعالان در عرصه بورس و هم برای کارکنان آن شرکت مطرح می‌شود.

سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان حاضر در بورس به دنبال شناسایی این سهم جدید و کسب اطلاعات از میزان بازدهی آتی آن و کارکنان نیز در صدد آشنایی با فضای جدید هستند.
این نوشته در آستانه تشکیل مجمع این شرکت به چالش‌های داخلی فعلی و آتی مخابرات، تنها از منظر کارکنان مي‌پردازد گرچه می‌تواند برای دیگر علاقه‌مندان نیز مفید باشد.
امید است طرح این مسائل و پاسخ‌های شایسته به آن منجر به رفع ابهام‌ها و نیز ایجاد فضای امید و یکدلی در این شرکت‌ شود.
1 - افزایش قابل‌توجه سود در این دوره نسبت به دو دوره گذشته با تغییراتی در جداول استهلاک صورت‌ گرفته است و به عبارتی بیش از آن که واقعی باشد صوری است.
بر فعالان عرصه ارتباطات واضح است که نمی‌توان با تمسک به ظاهر لغت استهلاک عمل کرد. صنعت مخابرات و ارتباطات صنعتی است که باید به جای «استهلاک» از «دوره کاربرد» بهره ‌گرفت و آن مدت زمانی است که یک تکنولوژی از لحظه بهره‌برداری‌اش تا زمان از رده خارج شدن‌اش طی می‌کند و باید جایگزین شود و این زمان بسیار کمتر از زمان‌های رایج استهلاک در صنایع دیگر است.
برای آشنایی مخاطبان غیر‌مخابراتی با موضوع می‌توان مثالی زد: در حال حاضر تقریبا تمام گوشی‌های موبایل در حالی از رده خارج می‌شوند که واقعا فرسوده و مستهلک نیستند! به همین صورت بسیاری از تجهیزات مخابراتی در حالی باید جایگزین شوند که قادرند سال‌های سال به کار خود ادامه دهند و البته هیچ منصفی هم به این جایگزینی ایراد نمی‌گیرد چون فضای کار آن تجهیز در همین فاصله کوتاه اصولا محو شده است. بنابراین اگر قرار بر بازنگری در محاسبات استهلاک باشد این بازنگری به طور قطع در جهت کاهش زمان و به عبارت دیگر افزایش میزان استهلاک باید باشد و نه برعکس.
موضوع فوق یعنی تغییر جداول استهلاک وقتی با این قضیه همراه می‌شود که مجمع مخابرات چند ماه زودتر تشکیل می‌شود و زماني تشکیل می‌شود که خریدار بلوکی باید قسط دوم خود را پرداخت كند. بنابراين در ذهن کارکنان این تلقی ایجاد مي‌شود که پرداخت قسط دوم خریدار معیار این تصمیمات است نه واقعیات.
2 - اکنون فرض می‌کنیم سود مد نظر تقسیم‌ شود بررسی‌ها نشان می‌دهد نه تنها قسط دوم از محل سود پرداخت خواهد شد بلکه ذخیره خوبی هم برای قسط سوم خریدار می‌ماند! در این شرایط کارکنان در مورد قیمت فروش بلوکی چه ذهنیتی پیدا خواهند کرد؟
این در حالی است که کارمندان رسمی شرکت دولتی مخابرات ایران و شرکت‌های مخابرات استان‌ها با فرآیند خصوصی‌سازی به طور کامل رابطه استخدامی خود را از دست داده‌اند و آن چه دریافت کرده‌اند چیزی حدود پنجاه تا هشتاد‌هزار سهم است که البته معلوم نیست چه موقع می‌توانند آن را آزاد کنند و در صورت آزاد شدن چه قیمتی خواهد داشت؟ بد نیست بدانیم مدت زمان قابل‌توجهی از زمان حضور مخابرات در بورس ارزش هر سهم مخابرات در بازار زیر قیمتی بوده که به حساب کارکنان منظور شده است!.
3 - به تازگی خریدار بلوکی ذخیره مرخصی کارکنان را (البته از حساب دولت) صفر كرد که این نیز منجر به بروز مشکلاتی شد. محاسبه بدهی دولت به کارکنان بابت ذخیره مرخصی مثل هر موضوع دیگر می‌تواند در معامله صورت‌گرفته لحاظ شده باشد و مثلا فروشنده مبلغی را به خریدار بپردازد ولی این که مبلغ فوق بدون هیچ رضایت یا عدم رضایتی به حساب کارکنان ریخته و به آنان اعلام شود.
با کدام قانون، عرف و منطق مدیریتی مطابقت دارد؟ فرض می‌کنیم یک کارشناس شاغل در شرکت به دلیل چند سال سابقه کار 60 روز مرخصی ذخیره داشته باشد و حکم کارگزینی وی نیز در حدود هفتصد‌هزار‌تومان باشد به وی بابت هر روز مرخصی حدود بیست‌هزار‌تومان و در مجموع یک‌میلیون و دویست‌هزار‌تومان پرداخت شده و گفته شده مرخصی جنابعالی صفر شد یعنی همانگونه که برای یک بازنشسته عمل می‌شود! در حالی که موضوع پرداخت ذخیره مرخصی یک بازنشسته از اساس با یک شاغل متفاوت است یک بازنشسته وقتی کل ذخیره مرخصی خود را به صورت ریالی دریافت می‌کند یک بازنشسته است و از فردای بازنشستگی کاملا در مرخصی است ولی یک شاغل مانند مثال فوق اگر چه خوشحال می‌شود که 20 روز از مرخصی‌اش کم شود و به ازای هر روز بیست‌هزار‌تومان بگیرد ولی برای بیست روز دوم به کمتر از چهل‌هزار‌تومان قانع نمی‌شود و برای بیست روز آخر شاید به صد‌هزار‌تومان هم رضایت ندهد بگذریم از این نکته که اگر فرد شاغل مرخصی خود را استفاده کند با 60 روز مرخصی چیزی در حدود 80 روز حقوق خواهد‌گرفت.
ابهام دیگر کارکنان این خواهد بود که اگر قرار است خریدار مخابرات مرخصی‌ها و احتمالا سنوات را از حساب دولت به کارکنان پرداخت کند تا شرکتی خالص و بدون بدهی‌های خاص و البته کلان تحویل بگیرد آیا پول تجارب کارکنان و آموزش‌های آنان را حاضر است به دولت بپردازد؟ بد نیست اگر نمی‌دانند بپرسند که اگر یک کارمند معمولی شرکت مخابرات قصد داشت به نحو قانونی از این مجموعه برود بابت هر ساعت آموزش چه مبلغی باید به حساب مخابرات واریز می‌کرد؟
4 - چالش بعدی بیکاری است که در دو زمینه مطرح است زمینه اول کارکنان شرکت‌های طرف قرارداد است که با یک واسطه برای مخابرات کار می‌کنند.
‌درصد قابل ملاحظه ای از اینان که به نیروهای پیمانکاری مشهورند تاکنون به صف بیکاران پیوسته‌اند، زیرا مدیران جدید بر این اعتقادند که با نیروهای خود شرکت می‌توانند کار محول به نیروهای پیمانکاری را انجام دهند امری که البته تا حدودی درست است، ولی باید دانست که کشور و به طور خاص شرکت‌های بزرگ به مدیرانی نیاز دارد که بتوانند با به کار گیری صحیح منابع زیردست خود و کارآفرینی و تحول چنان سودی  ایجاد کنند که حتی بتوانند به استخدام نیروهای جدید مبادرت ورزند نه اینکه ساده‌ترین روش در تحصیل سود را در اخراج نیروی انسانی بیابند.
مدیر یا مدیرانی که در بدو ورود به یک مجموعه به دنبال کاهش نیروی انسانی شاغل هستند در حقیقت پیشاپیش ناتوانی خود را اعلام مي‌كنند.
مدیرانی که تنها به دنبال کاهش هزینه هستند از سوی دیگر به ناتوانی درآمدزایی خود معترفند. از این موضوع نیز می‌گذریم که کاهش هزینه‌ها مستلزم شناسایی و پرداختن به هزینه‌های عمده شرکت‌ها است آیا از جمله عمده‌ترین هزینه‌ها در ایران نیروی انسانی است؟ تا آنجا که نگارنده می‌داند نیروی انسانی در ایران از ارزانترین آن در کل جهان است.
 زمینه دوم کارمندان سابق و کارگران فعلی شرکت مخابرات هستند که همگي در اضطراب به سر می‌برند‌ گرچه به صورت پیوسته به آنان امیدواری داده می‌شود، ولی این تزریق امیدواری تاکنون به دل‌ها رسوخی نداشته است.
این کارکنان اکنون خود را در فضای رقابتی خصوصی در ایران و کل جهان تصور می‌کنند که اقتضائات خاص خود را دارد. موفقیت در این عرصه منجر به حفظ اشتغال آنان خواهد بود و عدم موفقیت منجر به بیکاری.
 آنها اولین و مهم‌ترین عامل موفقیت آینده شرکت مخابرات را در مدیریت آن می‌بینند به عبارت دیگر  چالش بعدی چالش مدیران است. شرکت دولتی مخابرات به مدیرانی نیاز داشت که به طور خلاصه می‌توان آنان را رابطه محور (نه به مفهوم مذموم بلکه به مفهوم مثبت) نامید؛ مدیری که بتواند با ارتباطات خاص و عام خود در زمینه تحصیل بودجه بیشتر موفق باشد و در زمینه هزینه‌های جانبی که از طرف سازمان‌ها و نهادهای دیگر تحمیل می‌شود با روابط خود به چانه زنی بپردازد. این مدیر البته اگر با روابط خاص نیامده باشد لاجرم به زودی ناکام خواهد شد، اما شرکت خصوصی مخابرات به مدیرانی نیاز دارد که بتوانند با شرکت‌های مشابه خارجی رقابت کنند این مدیران از دید نگارنده مدیران «دانش به اضافه هوش» محورند.
فضای رقابتی شدید در عرصه شرکت‌های خصوصی در سطح جهان و سرعت فوق‌العاده تحولات در عرصه ارتباطات مدیران خاص خود را می‌طلبد.
آیا سهامدار اصلی مخابرات برای تک‌تک صندلی‌های مدیریتی بزرگ و کوچک این شرکت در گوشه گوشه آن و حتی استان‌ها فرصت لازم را صرف خواهد کرد یا به همان مرکز کشور و درآمد ارتباطات سیار متوقف خواهند. ماند این را تجربه نشان خواهد داد افسوس که دنیای امروز فرصت استفاده از تجارب نمی‌دهد.

[ پنجشنبه 16 اردیبهشت1389 ] [ 12:51 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

انجام عرضه اوليه «شبريز» منوط به ارائه صورت‌هاي مالي 88

با توجه به اعلام تعديل سود شركت پالايشگاه نفت تبريز در جلسه معارفه، اين شركت ملزم شد تا ابتدا صورت‌هاي مالي حسابرسي نشده 88 را ارائه كرده و سپس وارد بورس شود.

دكتر حسن قاليباف اصل - مديرعامل شركت بورس اوراق بهادار تهران - در گفت‌وگو با ايسنا درباره زمان عرضه‌ سهام پالايشگاه تبريز گفت: با توجه به اين كه اين پالايشگاه در جلسه‌ معارفه خود از تعديل سود خبر داده بود از اين رو زمان عرضه شركت بعد از ارائه‌ صورت‌هاي مالي حسابرسي نشده‌ سال 88 مشخص مي‌شود. او با بيان اين كه شركت‌ها به رعايت دستورالعمل افشا ملزم هستند، ادامه داد: پالايشگاه نفت تبريز تا پايان ارديبهشت‌ماه فرصت داشت كه صورت‌هاي مالي حسابرسي نشده سال 88 را ارائه كند اما چون در روز معارفه شركت اعلام كرد كه سود آن دچار تغيير زيادي مي‌شود، بنابراين شركت «شبريز» ملزم است كه اطلاعات را به بورس ارائه كند. وي با بيان اين كه اين شركت قرار است طي روزهاي آينده اين صورت‌ها را به بورس ارائه كند، افزود: كساني كه در جلسه معارفه شركت كرده بودند، درخواست داشتند كه پالايشگاه نفت تبريز صورت‌هاي مالي خود را ارائه كند.
تفويض اختيار عرضه 5‌درصد سهام به مدير بورس
در همين راستا معاون شركت بورس نيز در اين زمينه به فارس گفت: اختيار زمان عرضه حداقل 5‌درصد سهام شركت پالايش نفت تبريز به مديرعامل شركت بورس تفويض شد، تا بعد از دريافت صورت‌هاي مالي و افشاي ريسك‌ها انجام شود. رستمي در واكنش به پرسشي ديگر مبني بر‌درصد عرضه اوليه سهام اين شركت توضيح داد: طبق دستورالعمل حداقل‌درصد عرضه سهام شركت‌ها در روز اول 5‌درصد تعيين شده است، بنابراين حداقل 5درصد از سهام اين شركت 194‌ميليارد‌توماني در روز اول واگذار مي‌شود. رستمي ادامه داد: عرضه بيش از 5‌درصد سهام بستگي به هماهنگي با سازمان خصوصي‌سازي دارد

[ پنجشنبه 16 اردیبهشت1389 ] [ 12:51 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

بخشی از نرخ تعرفه های مخابرات افزایش می یابد

گفت و گو با صابر فیضی، مدیر عامل شرکت مخابرات

موضوع تغییر تعرفه مکالمات تلفنی از سال گذشته تاکنون با کش و قوس های فراوانی مواجه شده است. هر چند بارها مسوولان مخابرات اعلام کرده اند که تغییر نرخ تعرفه ها قبل از خصوصی شدن مخابرات به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارسال شده است و در حال بررسی قرار دارد. بازهم خبر از بررسی های کارشناسی در جهت تغییرات تعرفه می دهند. جالب است که مدیران مخابرات تاکید دارند تغییرات به معنای افزایش تعرفه ها نیست ممکن است در برخی مسیرها کاهش تعرفه داشته باشیم. هرچند از حدود 6 ماه پیش شائبه افزایش قیمت نرخ مکالمات تلفنی به ویژه تلفن همراه همچنان در ذهن مشترکان مخابرات مورد سوال است چراکه به یکباره با قبض های میان دوره ای مواجه شدند که پیش از این سابقه نداشت. هرچند مدیرعامل مخابرات هر بار این موضوع تکذیب کرده است و تاکید دارد که افزایش نرخ مکالمات تلفنی حتی با خصوصی شدن مخابرات نیز بدون تایید سازمان تنظیم مقررارت و ارتباطات رادیویی امکان پذیر نیست. مساله تغییر نرخ تعرفه ها باعث به سراغ صابر فیضی مدیرعامل شرکت مخابرات برویم که حتی با خصوصی شدن مخابرات بازهم به عنوان مدیرعامل این شرکت به کار خود ادامه می دهد.

آقای فیضی این روزها مجددا شما از تغییر تعرفه مکالمات تلفنی خبر داده اید. در مصاحبه ای به تازگی نقل کرده اید که "محاسبه نرخ تعرفه ها تغییر می کند نه قیمت تعرفه ها " مگر روش قبلی مشکل خاصی داشته است. از طرفی با خصوصی سازی بارها مدیران مخابرات گفته اند که قیمت ها تغییر خواهد کرد. در حال حاضر برنامه مخابرات در جهت افزایش تعرفه هاست یا کاهش آنها؟

نه اینگونه که گفته شده نیست. منظورم هم تغییر محاسبه تعرفه ها بوده و هم تغییر نرخ تعرفه ها. یعنی با کارشناسی ها که انجام می شود به این نتیجه رسیده ایم که در برخی مسیر نرخ مکالمات بسیار گران است اما تماس از تلفن ثابت از تهران به بندرعباس و در برخی مسیرها بسیار ازران است مانند تماس از تلفن ثابت از تهران به کرج. با توجه بررسی ها که تاکنون انجام شده است این موارد مشخص شده است که در مسیرهایی که مقرون به صرفه است و نرخ ها ارزان است نرخ تعرفه ها افزایش یابد و در مسیرهایی که مقرون به صرفه نیست نرخ تعرفه ها کاهش یابد. در واقع تعدیل تعرفه ها را داریم و تاکیدمان بر تغییر است نه لزوما افزایش یا کاهش قیمتها. این که گفته می‌شود قرار است تعرفه‌های مخابراتی افزایش یابد، درست نیست. بلکه باید لفظ تعدیل را به کار گرفت. با بررسی کارشناسی تعرفه ها مورد بررسی قرار خواهند گرفت و پس از آن پیشنهاد تغییر تعرفه ها به سازمان تنظیم مقررات ارسال می شود پس از تایید وتصویب اجرا خواهد شد.

در تلفن همراه چطور آیا تغییرات براین مبنا انجام می گیرد؟

در تلفن همراه هم وضعیت به همین شکل است. که باید منتظر ماند تا کارهای کارشناسی انجام شود. از طرفی در جهت استاندارد سازی ممکن است محاسبه تعرفه ها از شکل پالس به دقیقه تغییر کند. تمامی موارد نیز باید به تصویب مراجع ذی ربط برسد.

در ماههای اخیر مساله ای به نام قبض های میان دوره برای مشترکان تلفن همراه آنها رامتعجب کرده است. چرا در دوره های اخیر مشترکان با این قبوض مواجه می شود . اگر تعرفه ها ثابت است یعنی مصرف مشترکان بالا رفته است؟

بارها تاکید کرده ام که افزایشی در نرخ مکالمات نه داشته ایم و نه داریم . چرا که بدون تایید مراجع ذی‌ربط این کار انجام نمی‌گیرد. اگر مردم احساس می‌کنند تعرفه‌ها افزایش یافته ربطی به خصوصی‌سازی ندارد و قیمت نرخ مکالمات بر همان روش سابق محاسبه می‌شود. البته ما کمی کنترل‌هایمان را در جهت پرداخت قبوض مشترکان بیشتر کرده‌ایم. سقفی را در نظر گرفته‌ایم که اگر مشترک بیشتر از تعرفه خود صحبت کند تلفن وی یکطرفه شود و در صورت عدم پرداخت قطع شود. اما در گذشته این گونه نبود. وقتی مشترکی بیش از ودیعه اش هم صحبت می‌کرد مشکلی پیش نمی آمد و با عدم پرداخت مبلغ قبض خود در دوره‌های بعد قطعی تلفن انجام می‌گرفت و برخی بدهی ها بالای 500 هزار تومان بود. باتوجه به اینکه در سال‌های اخیر قیمت سیم‌کارت تلفن همراه کاهش پیدا کرده مشترکان ترجیح می‌دهند بدهی آنها از حدی که گذشت سیم‌کارت خود را عوض کنند. بنابراین به همین علت ما نیز قوانینی را در نظر گرفتیم تا مشترکان در موعد مقرر بدهی خود را پرداخت کنند. حتی بعد از واگذاری مخابرات به بخش خصوصی برای تغییر تعرفه ها هیچ گونه درخواستی به سازمان تنظیم مقررات ارسال نکردیم.

موضوع تحقیق و تفحص از مخابرات به کجا رسید. رئیس کمیته تحیق و تفحص از مخابرات در مجلس به تازگی اعلام کرده الست که اگر مسوولان مخابرات ابهامات خرید 76 درصد تجهیزات تلفن همراه را با مستندات قانونی رفع نکنند پرونده به مراجع قضایی ارسال می شود. مخابرات در این زمینه چه موضعی دارد؟

آماده هستیم هر مستنداتی بخواهند برای شفاف سازی ارائه کنیم. در حدود چهر ماهی است که هرنوع اطلاعات و مدارکی که خواسته در این باره کمیته مربوطه داده ایم. ما آمادگی لازم را داریم و از این بابت نگرانی هم وجود ندارد. موضوع تحیقیق و تفحص از مخابرات به سال 82 برمی گردد که نمایندگان مجلس در پایان سال 87 توانستند این موضوع تصویب کنند. اگر قصوری انجام گرفته باید به آن رسیدگی شود و مخابرات نیز باید پاسخ گو باشد. منتظر نتیجه نهایی گزارش کمیته مربوطه هستیم.

[ چهارشنبه 15 اردیبهشت1389 ] [ 7:24 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

«واميد» 14‌ميليارد ريال سود كسب كرد

شركت مديريت سرمايه‌گذاري اميد 14‌ميليارد و 508ميليون ريال از واگذاري دو سهام سود كسب كرد.

به گزارش بورس و اوراق بهادار «واميد» در فروردين ماه امسال از واگذاري سهام توسعه و تجارت بين‌المللي صبا زيان و از واگذاري سنگ‌آهن گل‌گهر و معدني و صنعتي چادرملو سود كسب كرد. اين شركت همچنين با تحصيل سهام 7 شركت توانست بيش از 101ميليارد ريال به ارزش پرتفوي خود بيافزايد. اين شركت 45‌درصد از سرمايه خود را در سهام ساير محصولات كاني غيرفلزي، 20‌درصد را در استخراج كانه‌هاي فلزي، 18‌درصد را در واسطه‌گري‌هاي مالي و باقي را در ساير گروه‌ها متمركز كرده است. بنابراين گزارش، ارزش بازار پايان دوره سرمايه‌گذاري‌ «واميد» در سهام شركت‌هاي بورسي نسبت به بهاي تمام شده اين سرمايه‌گذاري‌ها در ابتداي دوره از رشدي چشمگير برخوردار بود.

[ چهارشنبه 15 اردیبهشت1389 ] [ 7:21 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

«وتوكا» سهام 7 شركت را واگذار كرد

شركت سرمايه‌گذاري توكا فولاد سهام 7 شركت را در نخستين ماه سال واگذار كرد.

به گزارش بورس و اوراق بهادار اين شركت از واگذاري سهام ملي صنايع مس ايران، بانك پارسيان، مخابرات ايران، بانك تجارت، بيمه البرز، سايپا و پالايش نفت اصفهان 122ميليون ريال سود كسب كرد. اين شركت همچنين سهام 7 شركت را نيز در فروردين ماه تحصيل كرد. بنابراين گزارش «وتوكا» 49‌درصد سرمايه خود را در سهام ساير تجهيزات حمل‌ونقل متمركز كرد.
باقي پرتفوي اين شركت شامل 11‌درصد سهام فلزات اساسي، 8‌درصد سهام پيمانكاري صنعتي، 6‌درصد سهام شركت‌هاي معظم چند رشته‌اي صنعتي، 6‌درصد سهام حمل‌ونقل انبارداري و ارتباطات، 5‌درصد سهام واسطه‌گري‌هاي مالي، يك‌درصد سهام فعاليت‌هاي جنبي واسطه‌گري‌هاي مالي، يك‌درصد سهام ساير محصولات كاني غيرفلزي و 12 درصد سهام ساير گروه‌‌ها است. بر اساس اين گزارش ارزش بازار سرمايه‌گذاري‌هاي «وتوكا» در سهام شركت‌هاي بورسي در پايان دوره نسبت به بهاي تمام شده اين سرمايه‌گذاري‌ها در ابتداي دوره از 4/59‌ رشد برخوردار بود. سرمايه‌گذاري توكا فولاد 24‌شركت بورسي و 25 شركت غيربورسي را در پرتفوي خود دارد.

[ چهارشنبه 15 اردیبهشت1389 ] [ 7:21 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

سود سال 88 «وبانك» تعديل شد

سرمايه‌گذاري بانك ملي ايران پيش‌بيني درآمد هر سهم سال مالي 88 را تعديل كرد.

«وبانك» درآمد هر سهم سال مالي 88 را با 3‌هزار و 220‌ميليارد‌ريال سرمايه به طور خالص مبلغ 208‌ريال پيش‌بيني كرده است. اين در حالي است كه در تاريخ 30 دي ماه سود هر سهم «وبانك» مبلغ 96‌ريال پيش‌بيني شده بود كه دليل تغيير عمدتا ناشي از كاهش ذخيره كاهش ارزش پيش‌بيني شده سرمايه‌گذاري‌ها اعلام شده است.
شركت طي دوره 9 ماهه منتهي به آذر ماه به ازاي هر سهم مبلغ 102‌ريال سود كنار گذاشته است.

[ چهارشنبه 15 اردیبهشت1389 ] [ 7:20 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

پيش‌بيني سود 69‌ريالي «ونفت»

سرمايه‌گذاري صنعت نفت درآمد هر سهم امسال را به طور خالص مبلغ 69‌ريال پيش‌بيني كرده است.

بنابر اطلاعات منتشره از سوي سازمان بورس، پيش‌بيني عملكرد امسال «ونفت» در مقايسه با سال مالي قبل 2‌درصد كاهش درآمد حاصل از فروش، 5‌درصد كاهش سود (زيان) عملياتي و 122‌درصد افزايش خالص درآمدهاي متفرقه نشان مي‌دهد. اين در حالي است كه پيش‌بيني سود امسال «ونفت» در مقايسه با سال مالي قبل بدون تغيير است.
هيات‌مديره «ونفت» در نظر دارد مبلغ 52‌ريال به ازاي هر سهم را جهت تقسيم بين سهامداران به مجمع عمومي عادي سالانه پيشنهاد كند.همچنين پيش‌بيني درآمد تلفيقي هر سهم امسال «ونفت» مبلغ 90‌ريال اعلام شده است

[ چهارشنبه 15 اردیبهشت1389 ] [ 7:20 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

معارفه دومين پالايشگاه بورس با 750 درصد تعديل سود

پس از آنكه اعلام EPSا 59‌ريالي از سوي پالايشگاه تبريز سبب ابهام و نگراني فعالان بازار سرمايه براي اين شركت در آستانه ورود به بورس شده بود، مديرعامل «شبريز» عصر روز دوشنبه در جمع معامله‌گران بازار حاضر شد تا به اين ابهامات پاسخ دهد.


محمد باقر دخيلي در اظهارات خود وعده داد: شركت پالايش نفت تبريز به زودي EPS سال 88 خود را از 59ريال به 500ريال مي‌رساند.
وي ادامه داد: «شبريز» در سال‌هاي 86 و 87 توانسته بود سالانه سودي معادل 200ميليارد‌تومان شناسايي كند، ولي در سال گذشته به دليل نفوذ بحران اقتصاد جهاني در كشور و به تبع آن كاهش بهاي نفت در بازارهاي جهاني سود شركت در اين سال به 78ميليارد‌تومان تقليل پيدا كرد و شركت در 6 ماهه سال گذشته نيز توانست فقط سود 40ريالي محقق كند.
وي در مورد دلايل كاهش سود سال 88 شركت گفت: علاوه بر وقوع بحران اقتصادي، فروش نيابتي از شركت ملي پخش نيز موجب مي‌شود كه تا زماني كه محصولات ما از سوي پالايش و پخش فروخته نشود، ما نتوانيم سود حاصل شده را شناسايي كنيم و فقط حصه نقدي پرداخت شده را در حساب‌هاي خود لحاظ كنيم كه با اين وصف ارقام جديد فروش در صورت‌هاي مالي ما ثبت و به زودي EPS 50‌توماني اعلام خواهيم كرد.
مديرعامل پالايشگاه تبريز در برابر اين سوال كه شركت تا چه مدت زماني مي‌تواند از تخفيف 5‌درصدي نفت خام استفاده كند و آيا كاهش يك‌درصدي ميزان اين تخفيف هشداري براي حذف اين تخفيف نيست؟ پاسخ داد: مجموعه نظام به اين نتيجه رسيده كه حصارهاي ايجاد شده در اطراف صنايع برداشته شود و در عين حال صنعت كشور تقويت و حمايت شود، از اين رو نگراني از حذف تخفيف 5‌درصدي فروش نفت خام نداريم، از طرفي ديگر در قانون هدفمندسازي يارانه‌ها اين موضوع لحاظ شده است. از سويي ديگر شركت پالايشگاه تبريز به مدت 10 سال اختيار دارد كه نفت خام را با 5‌درصد تخفيف خريداري و بر اساس قيمت فوب خليج‌فارس به فروش برساند. از اين رو برخورداري از تخفيف ذكر شده تضميني است.
وي در پاسخ به پرسشي ديگر مبني بر اينكه آيا شركت نگراني از آزاد شدن نرخ حامل‌هاي انرژي ندارد؟ گفت: بهره‌وري و كاهش مصرف انرژي در دستور كار جدي شركت است كه 10 سال زمان نياز داريم تا 2‌درصد بهينه‌سازي مصرف انرژي داشته باشيم.
دخيلي افزود: براي كاهش مصرف انرژي در بخش بنزين‌سازي اقدامات خوبي را در رابطه با مبدل‌ها صورت‌گرفته است.
وی اظهار داشت: شرکت پالایش نفت تبریز فعالیت خود را از سال 1357 با ظرفیت 80‌هزار بشکه آغاز کرد که هم اکنون ظرفیت پایدار آن به 110‌هزار بشکه در روز رسیده است.
دخیلی با بیان اینکه پالایش نفت تبریز 7‌درصد از تولید فرآورده های نفتی کل کشور را در اختیار دارد، افزود: این شرکت خوراک شرکت‌های پتروشیمی، نفت کوره نیروگاه حرارتی و واحد آسفالت‌سازی تبریز را تامین و مازاد تولیدات خود را به شرکت ملی پخش و فرآورده‌های نفتی ارسال می‌کند.
وی مهم‌ترین طرح توسعه‌ای پالایش نفت تبریز را واحد جدید بنزین‌سازی این شرکت اعلام کرد و گفت: این واحد 59‌درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که امیدواریم بتوانیم آن را شهریورماه سال 1390 به بهره‌برداری برسانیم.
دخیلی هزینه ساخت واحد بنزین‌سازی شرکت پالایش نفت تبریز را 165‌میلیارد‌تومان ذکر کرد و افزود: تاکنون نزدیک به 107‌میلیارد‌تومان برای این پروژه سرمایه‌گذاری شده است.
وی تصریح کرد: با راه‌اندازی این واحد، ظرفیت تولید بنزین شرکت پالایش نفت تبریز به یک‌میلیون لیتر در روز (با اکتان 90، 92 و 95) می‌رسد.
در همين حال معاون شركت بورس با اعلام اينكه شفاف‌سازي شركت پالايش نفت تبريز انجام شده از عرضه سهام دومين شركت پالايشگاهي در هفته آينده خبر داد.
به گزارش فارس، محمدرضا رستمي در جلسه معارفه بعدازظهر دوشنبه پالايش نفت تبريز كه با حضور كارگزاران و سهامداران در سالن اجتماعات شركت ملي پالايش و پخش برگزار شده بود، اظهار داشت: اين شركت بعد از پالايشگاه نفت اصفهان دومين شركت پالايشي كشور است كه درخواست پذيرش آن از سه چهار ماه گذشته به صورت فشرده انجام شد.
وي ادامه داد: عمده مشكل پذيرش پالايشگاه نفت تبريز تبديل شدن به سهامي عام و همچنين ابهامات مربوط به نحوه تحويل مواد اوليه و قيمت‌گذاري محصولات بود كه در قراردادها و اميدنامه اين شركت لحاظ شده است

[ چهارشنبه 15 اردیبهشت1389 ] [ 7:19 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

مجمع عادی سالیانه ملی سرب و روی برگزار شد

جلسه مجمع عادی بطور سالیانه شرکت ملی سرب و روی ایران ( سهامی عام) در محل سالن فرهنگی ورزش تلاش رأس ساعت 14:30 مورخ 89.2.12 با حضور 90 درصد سهامداران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار بورس نیوز؛ ترکیب هیات رئیسه مجمع با حضور آقای مهندس حقانی به عنوان رئیس مجمع و نظارت آقایان فروزنده و حاج نایبی و با دبیری آقای ولی نادیز کامل شد و آقای خسرو شاهی نیز به عنوان مدیر عامل در جلسه حضور داشتند . پس از استماع گزارش هیات مدیره توسط آقای خسرو شاهی مدیر عامل شرکت تصمیمات ذیل را اتخاذ نمود.

1- تصویب صورتهای مالی شرکت

2- انتخاب موسسه حسابرسی بهمند به عنوان حسابرس و بازرس قانونی شرکت

3- انتخاب روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه کثیر الانتشار


پیام هیأت مدیره شرکت به مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام :

 


ادامه مطلب

[ چهارشنبه 15 اردیبهشت1389 ] [ 7:18 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

مديرعامل مخابرات خطاب به «سازمان بورس»:مدارك را در مجمع ارائه مي‌كنيم

«صابر فيضي» در پاسخ به سوال خبرنگار ما كه پرسيد: آيا «كاهش استهلاك» و «دريافت بدهي دولت» در سود تلفيقي امسال مخابرات ديده شده يا خير؟ گفت: سود ناشي از اين موارد در سود تلفيقي ديده شده، ولي مرجع نهايي و تصميم‌گير مجمع عمومي است.
وي افزود: رقم 377ريال سودي كه براي گروه ديده شده، با فرض شناسايي سود از دو محل فوق است و در نهايت با تصميم مجمع مي‌توانيم در مورد تقسيم نهايي سود به نتيجه برسيم. خبرنگار ما پرسيد: «سازمان حسابرسي و سازمان بورس به عنوان نهادهاي ناظر تاكيد دارند كه مخابرات نبايد سود ناشي از بندهاي ياد شده را تقسيم كند.اگر قرار بر اعمال اثر اين موارد در سود تلفيق باشد، سود قابل تقسيم شركت به عدد 242ريال كاهش مي‌يابد. نظر هيات مديره براي تقسيم سود چيست؟ مديرعامل مخابرات در پاسخ گفت: ما نيازي به گرفتن تاييديه براي بندهاي ذكر شده از سوي حسابرس نداريم و معتقديم كه سود اعلامي قابل تقسيم است. وي در مورد بند كسري ذخيره ماليات و اثر 99ميليارد توماني آن بر حساب‌هاي شركت گفت: در اين مورد حسابرس سخت‌گيري بيهوده انجام داده و درست است كه ما هنوز تاييديه‌ها را نگرفته‌ايم، ولي اين مورد از نظر ما حل و فصل شده است.
فيضي در پاسخ به سوالي در مورد اينكه «آيا مخابرات توانسته مدارك مستندي براي مشخص شدن قطعي رقم حق‌السهم از وزارت ارتباطات دريافت كند يا خير»؟ گفت: ‌ما مدارك مثبته زيادي را داريم كه طي روزهاي گذشته به بورس ارائه كرده‌ايم. استناد به برخي مصوبات دولت، نامه‌هاي سازمان خصوصي‌سازي و همچنين قراردادهاي فروش سهام بلوكي از جمله مداركي است كه به بورس ارائه كرده‌ايم. وي توضيحات بيشتر در اين مورد را موكول به زمان برگزاري مجمع كرد و گفت: شايعات در مورد سهام مخابرات همواره در بازار وجود دارد، ولي هميشه حرف آخر را خود مخابرات مي‌زند.
پاسخ 2 بندي مخابرات به «بورس»
شركت مخابرات به فاصله تنها دو روز از انتشار گزارش صورت‌هاي مالي حسابرسي شده 12 ماهه، توضيحي را در دو پاراگراف روي خروجي سايت رسمي‌اش قرار داد. متن اين توضيحات كه از سوي مديرعامل مخابرات خطاب به «اميرحمزه مالمير»، رييس اداره نظارت بر ناشران بورسي سازمان بورس است، تاكيد دارد كه سود 351ريالي شركت اصلي قابليت تقسيم دارد.
در متن كامل اين نامه آمده است: «1- از بابت هزينه استهلاك و بدهي دولت هيچ‌گونه سودي از شركت‌هاي گروه به شركت اصلي منتقل نشده است. بنابراين در سود قابل تقسيم ابرازي در شركت اصلي (351ريال) سود حاصل از محاسبه استهلاك (بند3) و مطالبات دولت (بند8) منظور نشده است.
2 - در خصوص ساير موارد، اسناد و مدارك مثبته دال بر عدم‌تعهد پرداخت از سوي شركت به سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي و شركت زيرساخت‌ در تاريخ برگزاري مجمع ارائه خواهد شد و به همين منظور سود اعلامي 351ريال مخدوش نمي‌باشد.»
242ريال يا 128ريال؟
بعد از انتشار اين توضيحات، خبرنگار ما با رييس اداره نظارت بر ناشران بورسي سازمان بورس تماس گرفت تا توضيحات بورس را نيز در اين خصوص منعكس كند. ولي با وجود پيگيري‌هاي متعدد، امكان گفت‌وگو فراهم نشد.اما نكته‌اي كه در توضيحات مديرعامل مخابرات وجود دارد، به صراحت تاكيد دارد كه اين شركت‌ بندهاي حسابرس را ناديده گرفته است.
چرا كه با توجه به گفته‌هاي «فيضي»، اين شركت اثرات منفي «استهلاك» و «بدهي دولت» را در سود شركت اصلي نديده، اما ضروري است كه اين موارد در سود تلفيقي ديده شود. چيزي كه مورد تاييد مديرعامل اين شركت نيز قرار گرفته است.
از طرفي چنانچه قرار بر در نظر گرفتن اثر تعديلي اين 2 بند در سود تلفيقي باشد، سود قابل تقسيم تلفيقي از 377 ريال به 242ريال كاهش مي‌يابد. از طرفي همين رقم 242ريال نيز 2 بحث «ماليات» و «حق‌السهم دولت» را نيز در خود دارد. به طوري كه مطابق بند گزارش حسابرس، مبلغ 99ميليارد تومان (22ريال به ازاي هر سهم) بايد از سود قابل تقسيم تلفيقي كاهش يابد. همچنين با توجه به گرفته نشدن تاييديه نهايي از سوي وزارت ارتباطات جهت تعيين تكليف رقم قطعي حق‌السهم، مبلغ 92ريال نيز از اين بابت بايد از سود قابل تقسيم مخابرات كم شود. با احتساب موارد ياد شده، سود قابل تقسيم مخابرات در نهايت همانند آنچه اداره نظارت بر ناشران بورسي اعلام كرده، به رقم 128ريال مي‌رسد كه بايد در مجمع سهامداران شركت نسبت به آن تصميم‌گيري شود.

[ سه شنبه 14 اردیبهشت1389 ] [ 19:12 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

توقف مخابرات

همایون دارابی: بازار دادوستد سهام روز گذشته شاهد توقف نماد مخابرات برای برگزاری مجمع سالانه بود.

نماد مخابرات ایران که روز شنبه آینده شاهد برگزاری مجمع سالانه خود خواهد بود پس از آنکه دیروز نیز با معاملات ضعیف خود شاخص را به مرز 14هزار واحد نزدیک کرد، از‌گردونه معاملات خارج شد. مخابرات در سه روز گذشته بازار بیش از 30درصد ارزش معاملات را به خود اختصاص داده بود که با توقف این نماد، بازار شاهد تعادل نسبی بیشتری خواهد بود.
در بازار دیروز راجع به مسائل سیاسی گمانه‌زنی‌ها در مورد نتایج سفر دکتر احمدی‌نژاد ریاست محترم جمهوري به نیویورک همچنان مورد بحث کارشناسان بود.
در بازار دیروز معامله‌گران شاهد افت بازارهای جهانی بودند. افزایش سپرده قانونی بانک‌های چینی و تلاش این کشور برای کاهش سرعت رشد اقتصادی سبب بروز واکنش‌های شدیدی در بازار فلزات شد. در همین حال اما وقوع زلزله در شیلی سبب رفتار نوسانی بازار در مورد فلز مس شد. با توجه به روند رشد ارزش‌دلار و نگرانی از شرایط اقتصاد جهانی و حوزه یورو معامله‌گران شاهد افت بهای مواد خام هستند که در این میان کاهش بهای فولاد نیز سبب فشار به نمادهای وابسته در بورس تهران شد که این امر شمار قابل‌توجهی از معامله‌گران را متاثر کرده است.
در بازار دیروز‌ در گروه تجهیزات معامله‌گران همچنان دیروز شاهد صدرنشینی این‌گروه بودند. در کنار صدرا که با صف خرید بیش از یکصد‌میلیونی در بازار حضور داشت، آذرآب نیز توانست در برابر تبعات عرضه‌های سنگین روز یکشنبه مقاومت کرده و به روند رشد خود ادامه دهد. روز یکشنبه مجموعه بانک ملی که در سال گذشته قصد فروش سهام آذرب در نرخ‌های کمتر و به صورت اقساط را داشت توانست با کسب سود و به صورت نقدی از این نماد خارج شود تا پس از سال‌ها این‌گروه از زیر سایه تجهیزاتی‌ها خارج شود. مجموعه بانک ملی البته همچنان شاهد فقدان استراتژی مشخص در مورد سهام بیرون بورس و همچنین بورسی این هلدینگ است. مجموعه بانک ملی با خریدهای ضربدری در زیر مجموعه خود ارزیابی‌ها در مورد آینده این‌گروه را مشکل کرده است. در بازار دیروز در‌ گروه تجهیزات حفاری شمال در برخورد با سقف روانی 3هزار ریال با عرضه‌های سنگینی مواجه شد که توانست با تشکیل صف خرید 11میلیونی از آن عبور کند. مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران دیروز شاهد اعلام امضاي قرار داد ساخت 150 لوکوموتیو مسافری بود. به گفته مدیرعامل‌گروه مپنا این‌ گروه طی سال‌های اخیر باورود به عرصه نفت و گاز و یوتیلیتی به ارزش تقریبی 5/3میلیارد یوور همچنین ورود به عرصه ریلی، بزرگ‌ترین سازنده تجهيزات حمل‌ونقل ریلی کارآمد و پیمانکار این عرصه در خاورمیانه و کشور است.در‌ گروه معدنی، شرایط نامناسب بازار جهانی دیروز مانع از تشکیل صف خرید برای نماد توسعه معادن روی نشد. توسعه معادن روی در بازگشایی با لحاظ دامنه نوسان بازگشایی شد که به تشکیل 50میلیون سهم صف خرید منجر شد. در‌ گروه بانکی دیروز حق استفاده نشده بانک اقتصاد نوین بازگشایی شد که در رقابت خریداران شاهد 5/24درصد رشد قیمت بود. در این ‌گروه بازار در انتظار انتشار گزارش‌های عملکرد سال 88 بانک‌ها است. در‌ گروه خودرویی سرمایه‌گذاری رنا دیروز نیز به‌رغم عرضه 26میلیون سهم عمدتا توسط خصوصی‌سازی شاهد ادامه رشد قیمتی بود.
در مجموع بازار دیروز بازاری تحت سایه نماد مخابرات بود که با 25/73واحد کاهش همراه شد و به رقم 14هزار و 12واحد رسید. ارزش معاملات نیز دیروز به 6/45میلیارد‌تومان رسید که 2/24درصد آن را معامله 7/50میلیون سهم صدرا تشکیل داد. از 185نمادی که دیروز به روی تابلو رفتند 89 نماد با رشد قیمت و 91نماد با کاهش ارزش معامله شدند.

[ سه شنبه 14 اردیبهشت1389 ] [ 19:10 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تقدیر رئیس جمهور از مدیر عامل بانک تجارت

دکتر احمدی نژاد طی تقدیرنامه ای خطاب به مدیر عامل بانک تجارت از اقدامات این بانک "در تامین مسکن روستائیان" تشکر کرد .

به گزارش بورس نیوز به نقل از روابط عمومی بانک تجارت ، در نامه رئیس جمهور به دکتر داوری آمده است:"استحکام پایههای نظام مقدس جمهورس اسلامی ایران و اعتلاء و سربلندی آن مرهون تلاش های ارزنده مدیران کارآمد و لایق است .... در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام همت مضاعف و کار مضاعف نامگذاری شده است به نمایندگی از ملت ایران از زحمات جنابعالی در تامین مسکن روستائیان عزیز تشکر می نمایم".

بانک تجارت از جمله بانک های عامل در طرح مسکن روستایی است . این بانک تاکنون در راستای همراهی با سیاستهای دولت در طرح بهسازی و نوسازی مسکن روستائی بالغ بر 25036 فقره تسهیلات از محل سهمیه ابلاغی سال 88 پرداخت نموده است .

بر اساس آمار اعلام شده از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ، بانک تجارت از مجموع 28691 نفر متقاضی معرفی شده به بانک تجارت از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تاکنون 25651 واحد انعقاد قرار داد شده و از این تعداد 25036 واحد نیز تسهیلات مربوطه را از بانک تجارت دریافت نموده اند که این رقم معادل6/97درصد طرحهای انعقاد قرارداد شده می باشد . بیشترین تسهیلات اعطائی بانک تجارت در زمینه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی از نظر تعداد و مبلغبه ترتیب در استانهای اردبیل ، اصفهان ، ایلام ، چهار محال و بختیاری ، خراسان جنوبی ، خراسان شمالی ، قزوین ، قم ، کرمان ، کرمانشاه ، کهگیلویه و بویر احمد ، گلستان ، لرستان ، مازندران ، استان مرکزی و هرمزگان پرداخت شده است .

[ سه شنبه 14 اردیبهشت1389 ] [ 18:41 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

توقف خط تولید گل گهر تأثیری در سود آوری دارد یا ندارد؟

در پی انتشار خبر توقف خط گندله سازی گل گهر در یک سایت خبری ؛ علی اکبری مدیر مالی شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در گفتگو با بورس نیوز ، عنوان کرد : تعطیلی موقت کارخانه با توجه به عملیات لوله گذاری خطوط انتقال گاز فشار قوی از سوی شرکت گاز منطقه ای است و در بودجۀ شرکت گل گهر در نظر گرفته شده و توقف خط گندله سازی هیچ تأثیری در مقدار تولید ، فروش و سود این شرکت در سال جاری ندارد .

وی راه اندازی خط تولید این کارخانه را منوط به عملیات لوله گذاری خط انتقال گاز دانست و گفت : این وقفه طی دو ماه آینده ادامه خواهد داشت و پس از آن تولید گندله سازی گل گهر از سر گرفته خواهد شد .

[ سه شنبه 14 اردیبهشت1389 ] [ 18:39 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

ارتباط با نمايندگي‌ها؛ استراتژي امسال «رايان سايپا»

مديرعامل ليزينگ رايان سايپا ارتباط گسترده و مستمر با نمايندگي‌ها را استراتژي امسال اين شركت اعلام كرد.

بنا به گزارش روابط عمومي شركت ليزينگ رايان سايپا، «ملكي» در اين خصوص گفت: افق كاري شركت در سال جديد ارتباط گسترده و مستمر با نمايندگي‌ها از يك سو و سازماندهي و ساماندهي آنها از سوي ديگر است. وي افزود: تمركز شركت ليزينگ رايان سايپا بر حضور بسيار فعال در نمايندگي‌هاي مجاز سايپا در سراسر كشور است. وي بازديد از نمايندگي‌ها و مذاكره با آنها را براي بالا بردن فروش محصولات گروه خودروسازي سايپا جزو مهم‌ترين اولويت‌هاي كاري اين شركت اعلام كرد. ملكي ادامه داد: در اين راستا كميته‌‌هايي متشكل از برخي مديران و مسوولان شركت به منظور بازديد دوره‌اي و هماهنگي بيشتر با نمايندگي‌ها در طول سال در شركت تشكيل شده است.
در همين حال مديريت ارتباطات رايان سايپا نيز از برگزاري همايشي با حضور نمايندگي‌هاي مجاز گروه خودروسازي سايپا شامل «زامياد»، «پارس خودرو» و «سايپا ديزل» خبر داد. در اين همايش بر اساس مكانيزم‌هاي تعريف شده در شركت، از تعدادي از نمايندگي‌هاي برتر تقدير به عمل مي‌آيد. همچنين در جريان اين همايش چارچوب و استراتژي «رايان سايپا» براي افزايش فروش محصولات گروه خودروسازي مورد بررسي قرار مي‌گيرد

[ سه شنبه 14 اردیبهشت1389 ] [ 18:38 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

جزئيات برگزاري مجامع 19 شركت بورسي[ سه شنبه 14 اردیبهشت1389 ] [ 18:38 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

عدم دسترسی

با عرض معذرت اینترنت ایران بورس ۲ روز قطع میباشد  انشا ا. . .

جبران خواهد شد

[ جمعه 10 اردیبهشت1389 ] [ 14:50 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

چند تا خبر راهگشا برای معاملات هفته آتی

به گزارش خبرنگار بورس نیوز با نگاهی به روند معاملات بازار به نکات جالبی دست می یابیم که استفاده از آن در انجام معاملات هفته آتی خالی از لطف نیست .
در نماد آذراب شرکتهای حقوقی بازار فروشنده هستند و سرمایه گذاری توسعه ملی حدود یک میلیون سهم ، سرمایه گذاری تدبیر هم 500 هزار سهم در این نماد واگذار کرده اند که بیانگر عدم اعتقاد آنها به رشد سهم می باشد هر چند که از این معاملات نقدینگی و سود خوبی کسب می کنند و می توانند حتی تعدیل مثبت هم داشته باشند .
در نماد صدرا هم حقوقی ها نه خریدار هستند و نه فروشنده که نشان می دهد آنها نیز مانده اند با شایعات پیرامون سهم چه کنند نه توان دل کندن و عرضه سهام دارند و نه جرات خرید !اما معلوم نیست که سایپا چرا دست به کار فروش سهام رایان سایپا شده است و جلوی رشد سهم را گرفته است .خصوصی سازی هم بعد از این که بازار خودرویی ها را به هم ریخت دوباره همان سهم هایی که در قیمت بالا فروخته است در قیمت پایین جمع آوری می کند و تا حالا 20 میلیون سهم از ایران خودرو و 20 میلیون سهم از سایپا به نیابت از سازمان گسترش خریده که از عجایب بورس تهران است .

[ پنجشنبه 9 اردیبهشت1389 ] [ 7:28 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تعجيل در واگذاري «ايران خودرو» به سود دولت نيست

مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو گفت: ايران خودرو براي رسيدن به بهره‌وري كامل در حال استفاده از سرمايه‌گذاري‌هاي صورت گرفته است و به همين دليل عجله در واگذاري اين شركت به نفع دولت نيست.

جواد نجم‌الدين با بيان اين مطلب اظهار داشت: براي واگذاري سهام ايران خودرو بايد تکليف پروژه‌ها و سرمايه‌گذاري‌ها مشخص شود و آنها به بهره‌برداري كامل برسد تا ارزش واقعي شركت مشخص شود.وي افزود: واگذاري اين شركت بايد پس از اينكه قيمت واقعي آن مشخص و اصلاحات لازم و بهره‌وري كامل از سرمايه‌گذاري‌ها انجام شد، صورت گيرد زيرا هم اكنون در حال اصلاح ساختار مالي و سازماني شركت هستيم.نجم‌الدين با بيان اينكه ايران خودرو طي سال گذشته 13‌درصد رشد توليد داشت اما نيروي انساني به مجموعه اضافه نشد و اين به منزله افزايش بهره‌وري در اين مجموعه است، تصريح كرد: هم اكنون شش‌هزار و 300‌ميليارد‌ريال سرمايه داريم اما فروش شركت حدود 80‌هزار‌ميليارد‌ريال است كه فروش با اين سرمايه هيچ تناسبي ندارد، بنابراين بايد افزايش سرمايه داده شود تا شركت قيمت واقعي خود را پيدا كند. وي همچنين در خصوص واگذاري بلوک بانک پارسيان اضافه كرد: هم اكنون در حال آماده كردن سهام پارسيان براي واگذاري هستيم، اما شرايط بازار را نيز بايد در امر واگذاري در نظر گرفت كه با بيشترين قيمت به بخش خصوصي سپرده شود.

[ پنجشنبه 9 اردیبهشت1389 ] [ 7:25 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

حفاری شمال و چشم اندازی روشن

شرکت حفاری شمال به عنوان یکی از شرکت های فرعی شرکت ملی نفت ایران از اواخر سال 81 عملیات خود را آغاز کرد و پس از راه اندازی دکل ایران خزر و انتقال به آبهای کشور ترکمنستان ، عملیات حفاری خود را از اردیبهشت سال 84 شروع کرد و از اواخر سال 87 وارد بورس اوراق بهادار تهران شد .

این شرکت در زمینه عملیات حفاری خشکی ، عملیات دریا ، یدک کش ها ، لوله گذاری چاه ، سیمان کاری و اسید کاری ، تست و آزمایش چاه و نمونه گیری و گل شناسی به ارائه خدمات می پردازد . به گزارش بورس نیوز شرکت حفاری شمال در سال 88 در 100 روز کاری با احتساب DPS ، 50 ريالی خود حدود 88 درصد بازدهی نصیب سهامداران خود نمایدکه بازدهی قابل قبولی در بازار می باشد ، این شرکت با شروع سال جدید و رو نمایی از دستگاه حفاری جدید خود بیشتر در کانون توجهات بازار قرار گرفته و توانسته تا به امروز با تجربه کردن 24 روز کاری بازدهی 6.77 درصدی نصیب سهامداران خود نماید .

بر اساس آخرین اطلاعیه دریافتی از شرکت حفاری شمال ، درآمد هر سهم شرکت نسبت به پیش بینی سال قبل با رشدی 39 ريالی به مبلغ 302 ريال بالغ شده است که دلیل آن افزایش عملیات حفاری در سال 89 نسبت به سال 88 اعلام گردیده است . پیش بینی می شود آینده از آن حفاری شمال باشد زیرا با اعلام مدیرعامل شرکت در زمینه دستیابی ایران به دانش حفاری چاه های نفت و گاز در آبهای عمیق تا عمق 800 متر که تاکنون هیچ یک از شرکت های فعال در قاره آسیا موفق به حفاری در این عمق نشده اند ، بازار جدیدی برای این شرکت در سطح منطقه بوجود آمده است که می تواند این شرکت را متحول سازد

[ پنجشنبه 9 اردیبهشت1389 ] [ 7:25 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

«غمارگ» 105ريال سود شناسايي كرد

شركت مارگارين 105ريال سود به ازاي هر سهم خود تا پايان اسفند ماه 88 كنار گذاشت.

بر اساس اطلاعيه سازمان بورس و اوراق بهادار، شركت مارگارين پيش‌بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به پايان آذر ماه 89 را با سرمايه 360ميليارد ريال مبلغ 388ريال اعلام كرده است كه 27‌درصد از اين رقم را نسبت به بودجه امسال محقق كرد.
اين شركت در دوره سه ماهه از فروش محصولات خود معادل 429ميليارد و 983ميليون ريال درآمد داشت. همچنين پيش‌بيني فروش امسال مارگارين معادل دوهزار و 214ميليارد و 544ميليون ريال در نظر گرفته شده است. پيش‌بيني «غمارگ» براي سال مالي 89 در مقايسه با عملكرد واقعي سال مالي قبل به ترتيب فروش 18‌درصد افزايش، بهاي تمام شده كالاي فروش رفته 26‌درصد افزايش، سود عملياتي 13‌درصد كاهش، هزينه‌هاي مالي 9‌درصد كاهش و سود پس از كسر ماليات 26‌درصد كاهش نشان مي‌دهد كه شركت دلايل تغييرات را اعلام نكرده است.
شركت اعلام كرده است، هيات مديره در نظر دارد مبلغ 350ريال را به ازاي هر سهم جهت تقسيم بين سهامداران به مجمع عمومي عادي سال مالي 89 پيشنهاد كند. شركت اعلام كرده است: «پيشنهاد تقسيم سود شركت براي سال مالي منتهي به 30 آذر ماه 1389 با اين فرض است كه روغن يارانه‌اي در سال آينده (سال 89) نيز وجود خواهد داشت، در غير اين صورت سود تقسيمي متناسب با نياز سرمايه در گردش تعديل خواهد شد.»


[ پنجشنبه 9 اردیبهشت1389 ] [ 7:22 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

چرا صف خرید صدرا سنگین تر شد ؟

به گزارش خبرنگار بورس نیوز اصولا پس از رشد قیمت سهام و با کاهش انتظارات از بازدهی سهام یک شرکت در کوتاه مدت صف خرید آن کاهش می یابد اما این رفتار در خصوص صدرا رخ نداده است که به رفتار شناسی از بازار بورس تهران برمی گردد .در بازار بورس تهران به دلیل شناسایی منابع خریدار و فروشنده از سوی یکدیگر در برخی موارد خریداران با بررسی وضعیت عرضه سهام در بازار اقدام به چینش صف به صورت صوری و زیادتر از حد معمول می کنند که عرضه کننده را ترغیب به نگهداری سهم نمایند و به این ترتیب و با معاملات در حدود حجم مبنا قیمت سهم رشد نماید .
البته نکته دیگری نیز وجود دارد و آن شناخت نقاط تکنیکالی برای عرضه سهام است که اگر قیمت از آن عبور کند به عنوان حمایت تلقی می شود و در خصوص صدرا شاید 300 تومان همان نقطه بود و نیاز به حمایت داشت که این حمایت از طرف سهامداران اصلی با جذب عرضه ها و انتشار اخبار مثبت رخ داد اما ایستگاه بعدی کجاست ؟به نظر می رسد با اعلام تنها یک خبر منفی یا کاهش میزان صف ، عرضه ها شدت بگیرد و لیدر فعلی بازار در جنگ عرضه ها درگیر شود که نتیجه آن نامشخص است

[ پنجشنبه 9 اردیبهشت1389 ] [ 7:22 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

افزایش 30 درصدی قیمت فلزات بعد از اجرای هدفمند کردن یارانه ها

انتظار می رود با اجرای هدفمند کردن یارانه ها قیمت فلزات داخلی 30 در صد افزایش یابد .کارشناس بازار آهن در گفتگو با بورس نیوز با اشاره به وضعیت معاملات رینگ فلزات در بورس کالا گفت : در حال حاضر قیمت محصولات فولادی در داخل کشور متعادل بوده و عرضه و تقاضا نیز در تعادل است . علی بهرامی افزود : معاملات فلزی در ماههای اخیر با توجه به محدودیت های معاملاتی که در بورس کالا وضع شد ، مقداری کنترل شد اما با کاهش قیمت های جهانی فلزات ، قیمت داخلی فلزات نیز کاهش یافت . وی با اشاره به قیمت فلزات در روز های اخیر خاطر نشان کرد : شمش تا دو هفته اخیر با نرخ 580 دلار معامله می شد اما در روز های گذشته بعد از ریزش ، این رقم به 510 دلار متغیر شد .

بهرامی پیش بینی خود را از بازار فلزات اینگونه بیان می کند : کاهش نرخ بیلت در روز های اخیر غیر منتظره بود اما اگر قیمت مواد اولیه را 510 دلار در نظر بگیریم به همراه هزینه ها و حاشیه سود تولید کننده ها قیمت فولاد باید با نرخ 650 دلار رقم بخورد .وی در پایان گفت : انتظار می رود با اجرای هدفمند کردن یارانه ها قیمت فلزات داخلی 30 در صد افزایش یابد

[ پنجشنبه 9 اردیبهشت1389 ] [ 7:21 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

هفته ای متفاوت در انتظار بورس !!

طی معاملات امروز بیشترین حجم معاملاتی متعلق به سهام شرکت ایران خودرو با معامله بیش از 49 میلیون سهم بود این در حالیست که دیگر هم گروهی این شرکتی یعنی سایپا با معامله 433 هزار سهمی و صف فروش بیش از 47 میلیون سهمی مواجه می باشد . به اعتقاد اهالی تالار شاید هفته آینده روند تعادلی به این دو شرکت باز گردد .

از سوی دیگر امروز شاهد تشکیل صف فروشی در حدود 5 میلیون سهم در نماد مپنا بودیم به اعتقاد اهالی تالار اگر چه این شرکت طی روزهای اخیر شاهد حجم معاملات سنگین می باشد اما همچنان حرکت صعودی و گذرا از قیمت 330 تا 340 بعید بنظر می رسد مگر جو بازار کمک کننده رشد این سهم شود .

همچنین در نماد سنگ آهنی ها نیز حجم معاملات بیش از روزهای گذشته می باشد و ایجاد روند تعادلی در هفته آینده بسیار محتمل است . نکته قابل توجه در شرکت سنگ آهن گل گهر آنست که مدیر مالی این شرکت هیچ اطلاعی از ممنوعیت صادرات سنگ آهن ندارد و پیش بینی شروع دوباره روند صعودی در این شرکت را می کند .

در نماد شرکت سرمایه گذاری صنعت و معدن نیز امروز شاهد معامله بیش از 900 هزار سهمی می باشیم ، مدتی است حجم معاملات این شرکت افزایش یافته و شایعات پیرامونی آن نیز زیاد شده است . اهالی تالار هفته آینده را هفته خوبی برای "و صنعت" عنوان می کنند .

بر اساس گزارش بورس نیوز سهام مخابرات نیز امروز با صف فروش همراه شد اما همچنان معاملات این سهام قابل توجه است .

بنابر گفته اهالی تالار هم اکنون بازار سرمایه و سهام اکثر شرکتهایی که با صف فروش همراه هستند مستعد رشد بوده و اگر طی هفته آینده اتفاق خاصی را به لحاظ سیاسی یا اقتصادی در کشور شاهد نباشیم ، روند شاخص می تواند تغییر جهت داده و مسیر صعودی در پیش گیرد .

اهالی تالار به معاملات بورس از یکشنبه هفته آتی با دیدی مثبت می نگرند و همچنان اعتقاد دارند که در سهام برخی شرکتها همانند مخابرات ، حفاری شمال ، مپنا ، آذرآب ، بیمه البرز ، سرمایه گذاری صنعت و معدن ، سرمایه گذاری غدیر با مثبت شدن جو بازار شاهد آغاز روند صعودی خواهیم بود .

[ پنجشنبه 9 اردیبهشت1389 ] [ 7:21 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

یک خبر خوشایند برای سهامداران سرمایه گذاری بانک ملی

به گزارش خبرنگار بورس نیوز معاملات هفته جاری نشان داد که حقوقی ها تمایل زیادی به خرید سهام سرمایه گذاری بانک ملی داشته اند و پرتفوی خود را خرید با این سهم اصلاح کرده اند .در علت یابی این موضوع به یک نکته مهم برخورد می کنیم و آن هم تعدیل مثبت سود هر سهم شرکت سرمایه گذاری بانک ملی ایران از 96 ریال به 207 ریال است یعنی بیش از دوبرابر  !

حال سوال اساسی این است که کارشناسان سازمان بورس چرا طی مدت سال مالی از این تعدیل با خبر نشده اند ؟ شاید جواب یک اصطلاح  باشد " خواب خرگوشی "

به هر حال این خبر بسیار خوشایندی برای سهامداران شرکت است که بزودی طعم رشد قیمت را خواهند چشید

[ پنجشنبه 9 اردیبهشت1389 ] [ 7:20 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

بازدهی انتظاری از بورس تهران چقدر است ؟

سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار مستلزم در نظر گرفتن عوامل و شرایطی است که در کنار کسب اطلاعات از حوزه بازار سرمایه کشور ، نقش ویژه ای در تصمیم گیری های مالی و اقتصادی سرمایه گذاران ایفا خواهد کرد .یکی از این عوامل تأثیر گذار، نرخ تورم و رابطه معنی دار آن با بازده سهام شرکتها و صنایع بورسی است که شناخت تأثیر این متغیر کلان اقتصاد بر نوسانات بازار سرمایه ، می تواند بسیار مورد توجه فعالان این بازار در روند تصمیم گیری ها باشد.

در همین رابطه بورس نیوز ؛ در گفتگو با شاهین شایان آرانی ، کارشناس ارشد مسایل اقتصادی کشور، از میزان تأثیر تورم در قیمت سهام شرکت های بورسی سوال کرد که وی با اشاره به اصول پذیرفته شده در مدیریت سرمایه گذاری ، گفت : کسب بازدهی به لحاظ سرمایه گذاری در بازارهای مختلف ، مستلزم تحمل ریسک ها و خطرات احتمالی از نوسانات موجود در ارزش سرمایه گذاری ها و بالطبع سقوط یا صعود در درآمدها و هزینه های پیش بینی شده است.

وی با اشاره به این مطلب که افزایش بازدهی بیشتر ، مستلزم افزایش ریسک بیشتری در معاملات است ، گفت : چنانچه بر اساس مدل های مختلف در زمینه تعیین بازده سرمایه گذاری بنگریم ، اولین عاملی که این بازدهی را پوشش می دهد نرخ تورم است . بنابر این آنچه به عنوان پایه ریسک سرمایه گذاری در بازار های مختلف عنوان می شود ، ریسک و بازده مورد انتظاری است که نسبت به این نرخ در بازار بدست می آید .

شایان آرانی افزود : باید ریسک های مختلف در سرمایه گذاری را در یک مجموعه کلی در نظر گرفت و هزینه خطر های مختلف را به نرخ تورم اضافه کرد و آنگاه ، بازده کل مورد انتظار را با توجه به پوشش ریسک تورم و بازدهی ما زاد از آن برای پوشش ریسک های دیگر در نظر گرفت .

بازدهی انتظاری از بورس تهران چقدر است ؟


ادامه مطلب

[ پنجشنبه 9 اردیبهشت1389 ] [ 7:20 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

اختلاف مالی بانک تجارت و مخابرات مرتفع می شود

هیچ دغدغه ای برای مشترکان تلفن ثابت در تهران که قبوض خود را از طریق شعب بانک تجارت یا ابزارهای الکترونیکی این بانک پرداخت کرده اند وجود ندارد .بنابر گزارش بورس نیوز ؛ محمدرضا غفوری رئیس روابط عمومی بانک تجارت با اعلام این مطلب گفت: موضوعی که اخیراً در رسانه ها به آن پرداخته شد یک مورد اختلاف در رویه محاسبه و اخذ کارمزد بین بانک و مخابرات بوده که اختلافاتی از این دست معمولاً بین سازمانها رخ می دهد ولی انعکاس آن از طریق رسانه ها تنها موجب تشویش اذهان عمومی شده و به نظر می رسد شرکت مخابرات نیز از این حیث شتابزده و غیرحرفه ای عمل کرده است .

غفوری با اشاره به اینکه بانک تجارت بر اساس مصوبه مجمع عمومی شرکت مخابرات به عنوان یکی از بانکهای عامل شناخته شده است یادآور شد که درج جمله عدم پرداخت قبوض تلفن از طریق شعب بانک تجارت اقدامی برخلاف مصوبه مجمع عمومی شرکت مخابرات می باشد .
رئیس اداره روابط عمومی بانک تجارت آمادگی این بانک برای مذاکره با مسئولین شرکت مخابرات در رابطه با موضوع اشاره شده را اعلام کرد و گفت : بانک تجارت بعنوان یکی از بانکهای بزرگ خصوصی کشور و در راستای حفظ حقوق سهامداران خود از جمله دولت جمهوری اسلامی ، سهام عدالت و بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی که سهامدار بانک هستند گام بر می دارد و یقیناً موضوع اختلاف مالی بانک با شرکت مخابرات نیز با توجه به بحث های کارشناسی و بهره گیری از رویه های اجرائی بزودی برطرف خواهد شد

[ چهارشنبه 8 اردیبهشت1389 ] [ 7:21 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

آخرین خبرها از صدرا

همچنین در نماد صدرا و آذر آب نیز شاهد عرضه بیش از 5 میلیون سهمی بودیم به اعتقاد کارشناسان سهام دو شرکت صدرا و آذرآب از دید تکنیکالی سیگنال خرید داده اند . شایعاتی مبنی بر فروش ساختمان شرکت صدرا و خریداری آن توسط قرارگاه خاتم و همچنین افزایش سرمایه 100 درصدی بگوش می رسد . البته به یاد داشته باشید که قرار گاه خاتم سهامدار عمده صدرا و مالک این شرکت بوده و خرید ساختمان شرکت صدرا توسط قرارگاه نوعی جیب به جیب کردن پول برای بزرگ جلو دادن حساب های مالی شرکت است کاری که داوودیان به خوبی انجام می داد . مدیر عامل این شرکت هم رفتنی شد احتمالاً از قرارگاه سکاندار صدرا خواهد آمد

[ چهارشنبه 8 اردیبهشت1389 ] [ 7:21 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

افزايش زيان هر سهم «ايرانيت»

بنابر اطلاعات منتشره از سوي سازمان بورس و اوراق بهادار، ايرانيت زيان هر سهم امسال را با 45ميليارد و 600ميليون ريال سرمايه به طور خالص مبلغ 322ريال پيش‌بيني كرد كه تا طي دوره عملكرد 6ماهه معادل 82‌درصد زيان هر سهم را پوشش داده است.
شركت پيش‌بيني سود هر سهم امسال را در شهريور سال 88 مبلغ 172ريال اعلام كرده، اما در اسفند ماه 88 مبلغ 105ريال زيان داشت كه به بازار منعكس نشد. شركت دلايل تعديل را عمدتا ناشي از كاهش فروش به دليل كاهش در ساخت‌وساز پروژه‌هاي ساختماني و عمراني، كاهش در توليد به دليل كمبود مواد اوليه و افزايش هزينه‌هاي اداري و تشكيلاتي به دليل تاخير در تعديل نيروي انساني عنوان كرده است. ايرانيت بهمن ماه 88 اعلام كرد كه خط توليد ورق كارخانه تهران از 20دي ماه 88 دوباره شروع به كار كرده است. شايان ذكر است كه شركت در 25 آذر ماه 88 اعلام كرده بود فعاليت كارخانه تهران از روز دوشنبه مورخ 23آذر ماه 88 متوقف شده است. اين در حالي است كه شركت فرعي ايرانيت نما (با مالكيت مستقيم 90‌درصد) توقف فعاليت خود را از ابتداي سال 1388 اعلام كرد.
پيش‌بيني عملكرد سال مالي منتهي به شهريور امسال ايرانيت در مقايسه با عملكرد واقعي سال مالي قبل به ترتيب فروش 34‌درصد كاهش، بهاي تمام شده كالاي فروش رفته 30‌درصد كاهش، سود عملياتي 86‌درصد كاهش و سود پس از كسر ماليات مبلغ 37ميليارد و 870ميليون ريال كاهش نشان مي‌دهد.

[ چهارشنبه 8 اردیبهشت1389 ] [ 7:19 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

ادغام دو شرکت دارویی «ابوریحان» و «کاسپین»

دكتر محسن‌هاشم كه همزمان با بازگشايي نماد اين شركت در قيمت 550‌تومان با خبرنگار ما سخن مي‌گفت، افزود: فروش شركت از 380‌ميليارد‌ريال پيش‌بيني شده در بودجه به 422‌ميليارد‌ريال رسيده كه از رشد قابل توجه فروش شركت به‌رغم مشكلات موجود در تامين مواد اوليه و کمبود نقدینگی حکایت دارد.
دلیل رشد قیمت «دابور» پس از بازگشایی
وي در برابر اين سوال كه آيا دلیل رشد قابل توجه قيمت هر سهم داروسازي ابوريحان از 428‌تومان قبل از توقف نماد به 550‌تومان در زمان بازگشايي، تنها افزايش فروش است؟ ‌پاسخ داد: افزايش فروش در سال گذشته موجب شد كه پيش‌بيني درآمد هر سهم شركت نيز در اين سال بيش از 100‌درصد محقق شود. از طرفي ديگر شركت همزمان گزارش بودجه 89 خود را نیز ارائه و EPSا 121توماني اعلام كرد. از اين رو با توجه به رشد قابل توجه حاشيه سود خالص و کاهش قيمت تمام شده در 4 سال گذشته به ويژه در سال جاري نسبت به سال‌هاي ديگر، به نظر مي‌رسد كه جامعه سهامداري به اين اعتقاد رسيده كه سهام اين شركت در قيمت‌هاي معامله شده، قابليت رشد دارد از اين رو در بدو بازگشايي، نسبت به خريد سهام اقدام و در نهايت رشد قيمت 28‌درصدي اين نماد معاملاتي را رقم زدند.
تحقق بیش از 100‌درصدی EPS
وي در پاسخ به اين پرسش كه ميزان تعديل مثبت EPS سال 88 شركت با توجه به رشد فروش چقدر است؟ گفت: در حال حاضر گزارش‌هاي مالي شركت در حال حسابرسي است كه پس از پايان اين فرآيند از طريق سامانه اطلاع‌رساني بورس اعلام مي‌شود، اما آنچه كه مسلم است، تحقق بيش از 100‌درصدی بودجه 88 اين شركت پذيرفته شده در بورس است.
وي با اشاره به تفاوت 9/0‌درصدي نسبت قيمت تمام شده به فروش گفت: نسبت قيمت تمام شده به فروش شركت در سال 88، 2/69‌درصد پيش‌بيني شده بود كه معادل 1/70‌درصد محقق شد كه از انحراف تنها 9/0‌درصدی نسبت به بودجه حکایت دارد كه در نوع خود اين ميزان تفاوت در نسبت قیمت سهام تمام شده به فروش آن هم در شرکت‌ نسبتا بزرگی مثل ابوریحان کم سابقه است كه البته در سال 89 اميدوار هستیم این ميزان انحراف نيز وجود نداشته باشد.
رشد 100درصدی EPSدر 4 سال
دكتر‌‌هاشم با اشاره به ثبت فروش 130‌ميليارد‌ريالی در سال 84 گفت: فروش شركت كه در سال 84 معادل 130‌ميليارد‌ريال بود، در سال 88 به 422‌ميليارد‌ريال رسيد كه گویای رشد 224‌درصدي فروش شركت در يك روند 4 ساله است.‌ از طرف ديگر EPS شرکت هم طي 4 سال گذشته بیش از 300‌درصد رشد كرد و حتي نسبت به سال 87 نيز كه شركت EPSا ‌ 620ريالي داشت، اعلامEPSا 834ريالي نشان از آهنگ رشد مداوم سود و فروش شركت در سنوات گذشته دارد.وي با اعلام برگزاري مجمع سال 88 شركت در نيمه دوم ارديبهشت ماه سال جاري، گفت: پيشنهاد هيات‌مديره تقسيم 750‌ريال سود در مجمع بوده كه البته مجمع در اين زمينه تصميم‌گيرنده نهايي است.
اخذ پروانه ساخت یک داروی مهم
اين عضو هيات‌مديره داروسازي ابوريحان از توليد 170 قلم دارو در اين شركت داروسازي سخن گفت و ادامه داد: در سال 88 برنامه توليد 40 داروي جديد دنبال مي‌شد و با توجه به سياست اخير وزارت بهداشت كه قبل از صدور پروانه ساخت باید موافقت اصولي صادر شود که همين سياست يك سال به پروسه آغاز توليد مي‌افزايد، در اين سال 14 قلم داروي جديد ساخته و روانه بازار توليد شده كه البته موافقت اصولي 55 داروي جديد در اين سال صادر شد. افزون بر اين شركت توانست در نخستين ماه سال (فروردين ماه) جاری 8 پروانه ساخت جديد دارو دريافت كند كه مهم‌ترین پروانه دريافت شده مربوط به توليد داروي هپارين يا همان داروي ويژه ضد انعقاد خون است.
وي داروهاي تشخيصي و بيهوشي و اعصاب و روان و قلبی و عروقی را از ديگر داروهايي ذكر كرد كه برنامه توليد آن از سوي داروسازي ابوريحان در سال جاري دنبال مي‌شود.
مديرعامل داروسازي ابوريحان درباره دليل پيش‌بيني هزينه مالي 41‌ميليارد و 868‌ميليون‌ريالي در صورت‌هاي مالي 89 شركت گفت: شركت براي تامين تجهيزات و ماشين‌آلات به منظور توليدات جديد هزينه مالي 41‌ميليارد ریالی پيش‌بيني كرد كه البته با توجه به هزينه مالي 29‌ميليارد و 270‌ميليون‌ريالی سال 88، افزايش قابل توجهي نداشته و نسبت آن با فروش منطقي است.
پرداخت وام 7میلیون‌دلاری خیلی دور، خیلی نزدیک
وي به اين سوال كه سرانجام دريافت وام 7‌ميليون‌دلاري ابوريحان از صندوق ذخيره ارزی به كجا رسيد؟ گفت: متاسفانه در سال گذشته بانك تجارت تسهيلات 7‌ميليون‌دلاري كه مصوبه آن از وزارت صنايع و اداره دارو وزارت بهداشت دريافت شده بود، را به دلايل اعتباري پرداخت نكرد، اما با رايزني‌هاي انجام شده قرار است امسال بخشي از اين تسهيلات در اختيار شركت قرار گيرد تا اهداف شركت به ويژه در حوزه خريد ماشين‌آلات جديد جهت طرح توسعه مصوب شرکت و تامين مواد اوليه محقق شود.
معافیت مالیاتی 10‌درصدی
دكتر‌هاشم به اين سوال كه آيا براي برخورداري از معافيت مالياتی 10‌درصدي از سهامداران عمده خود (داروپخش، صباتامين و تدبير) درخواست نكرده‌ايد، جهت افزايش Free Float، بخشي از سهام خود را در بازار عرضه كنند؟ گفت: ما همواره از سهامداران عمده خواسته‌ايم كه به منظور رسيدن سهم شناور آزاد به سطح 20‌درصد و برخورداري از معافيت مالياتي 10‌درصدي و همچنين روان شدن معاملات در سهم نسبت به عرضه سهام اقدام كنند كه خوشبختانه اخيرا «تي‌پي‌كو» با هماهنگي بورس و شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی اساسنامه تيپي براي شركت‌هاي حاضر در بورس ابلاغ كرده‌است كه بر مبناي آن سهام شناور آزاد به صورت تدريجي در بازار سرمایه افزايش پيدا كند.
نگرانی از آزاد شدن نرخ انرژی نداریم
وي در مورد ميزان اثرپذيري شركت از آزاد شدن قيمت‌ حامل‌هاي انرژي گفت: شركت در سال 88 هزينه برقي معادل 60 ميلیون‌تومان داشته كه پيش‌بيني شده براي سال جاري بدون در نظر‌گرفتن آزاد شدن قيمت حامل‌هاي انرژي به 70‌ميليون‌تومان برسد و قيمت‌گاز نيز در سطوح پايين‌تر هزينه‌اي قرار دارد. از اين رو با توجه به مديريت بهره‌وري و بهينه‌سازي مصرف انرژي خوشبختانه مصرف انرژي در شرکت به‌رغم افزایش فعاليت ماشين‌آلات متعدد در سطح بسيار پاييني قرار دارد، از طرفي ديگر كارگروه تخصصی انرژي در سرمايه‌گذاري دارويي تامين تشكيل شده كه مصرف انرژي در شركت‌هاي دارويي وابسته را ارزيابي كرده و سياست‌هاي لازم را در جهت صرفه‌جويي و كاهش اتلاف منابع انرژي اتخاذ مي‌كند كه با اجراي اين سياست‌ ماشين‌آلات كم مصرف و نو در شركت‌ها به كار‌گرفته شده و آثار اجراي لايحه هدفمند شدن يارانه‌ها در اين شركت‌ها كمتر خواهد شد، ضمن اين كه با توجه به مصرف كم انرژي در شركت‌ داروسازي ابوريحان از بابت آزاد شدن نرخ‌ حامل‌هاي انرژي نگراني خاصی نداريم.
افزایش سرمایه 20 میلیارد ریالی
وي از افزايش سرمايه‌ شركت داروسازي ابوريحان به 80‌ميليارد‌ريال سخن گفت و افزود: شركت در سال 86 يك نوبت افزايش سرمايه 60‌ميليارد‌ريالی جهت خريد ماشين‌آلات و اصلاح ساختار انجام داد و در سال جاري هم برنامه افزايش سرمايه از 60‌ميليارد به 80‌ميليارد‌ريال را دنبال مي‌كند كه اين افزايش سرمايه از محل مطالبات و آورده نقدي سهامداران در سال جاري عملي خواهد شد.
کاسپین در ابوریحان ادغام می‌شود
رييس هيات‌مديره شركت كاسپين گفت: فاز نخست طرح ادغام شركت كاسپين رشت در ابوريحان طي سال جاري در مرحله عملياتي قرار مي‌گيرد كه براساس آن قرار است اين دو شركت تحت يك نام حقوقي «ابوريحان» فعاليت و كاسپين نيز به عنوان طرح توسعه ابوريحان فعاليت و طرح‌هاي ديگر براي توسعه در زمين‌هاي واقع در رشت انجام شود كه البته تمركز فعاليت در خطوط فعلي در طرح ادغام مورد تاكيد قرار‌گرفته است.
وي با بيان اينكه هدف از ادغام دو شركت مزبور جلوگيري از موازي كاري‌ها و صرفه‌جويي است، گفت: تقريبا 20‌درصد تولیدات این دو شرکت مشترک است که تمرکز فعالیت آنها مي‌تواند،‌ موجب افزايش بهره‌وري، تمركز و صرفه‌جويي شود. از سويی ديگر در طرح ادغام اندازه شركت ابوريحان بزرگ‌تر خواهد شد و در نهايت پس از ادغام كامل، استانداردهاي لازم ‌اجرا و بهبود GMP دراين شركت‌ها نیز اجرایی خواهد شد، همچنين از فرصت‌هاي صادراتي اين دو شركت ادغام شده هم استفاده خواهد شد.
نايب قهرمانی ابوریحان پس از ادغام
وي سرمايه كاسپين رشت را 50‌ميليارد‌ريال ذكر كرد و خاطرنشان ساخت: اين شركت غيربورسي فروشي نزديك به 450‌ميليارد‌ريال در سال دارد و از حاشيه سود 25درصدی برخوردار است كه با ادغام اين شركت در ابوريحان رتبه ما در بين شركت‌هاي دارويي كشور به رتبه دوم مي‌رسد در حالي كه در 6 ماه اول سال گذشته رتبه ما در بين شركت‌هاي دارویی كشور چهاردهم بودکه این رتبه نیز با توجه به رتبه 27 در سال 84 ، رتبه مناسبی است و امیدواریم که بتوانیم ابوریحان را به جایگاه مناسب خود از نظر فروش، سود و کیفیت محصولات برسانیم.

[ چهارشنبه 8 اردیبهشت1389 ] [ 7:18 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تعدیل سود مداران با اجرای سه پروژه ملی

شركت داده پردازي ايران ، به عنوان پرسابقه ترين شركت در زمينه تكنولوژي اطلاعات و پيشتاز در صنعت فن آوري اطلاعات كشور ، در كليه حوزه هاي صنعت انفورماتيك فعاليت داشته و توانسته با توفيق در جذب و اجراي پروژه هاي بزرگی ، در سطح كشور به جايگاه ويژه اي در این صنعت دست يابد . اين گفته فرامرز خالقي مدير عمليات بازار شركت داده پردازي ايران بودكه در گفتگو با بورس نيوز ؛ اظهار داشت : بنابر استراتژي و راهبردي كه در صنعت فن آوري اطلاعات كشور دنبال مي كنيم ، علاقه منديم كه شركت داده پردازي ، در سياست گذاري هاي بخش انفورماتيك كشور نقش بيشتري ايفا كند . بنابراين با حضور فعال در مناقصات و پروژه هاي ملي بدنبال شكوفايي حداكثري در اين زمينه هستيم .

خالقي در همين راستا به اجراي سه پروژه بزرگ در كميته امداد ، سازمان فضایی کشور و امضاء ديجيتال بانك مركزي توسط شركت داده پردازي ايران در سال 89 اشاره كرد و گفت : در آخرين روزهاي اسفند ماه سال گذشته ، شركت داده پردازي برندة مناقصه يك پروژه عظيم در سازمان فضايي كشور شدكه سازمان انفورماتيك ايران به عنوان صحنه گردان موضوع ، اجراي آنرا به عهدة شركت گذارده است . وي افزود : كلية سياست هاي اجرايي اين پروژه از جمله طراحي و ساخت دیتاسنترها (میزبانی سایت ها) ، سامانه ها و شبکه های رایانه اي به شركت داده پردازي ابلاغ شده كه تا دو ماه آينده آنرا تحويل خواهيم داد . اين مقام مسئول در شرکت داده پردازي ايران در خصوص ميزان حجم قراردادهاي جديد شركت گفت : در خصوص طراحي و ساخت پروژۀ امضاء ديجيتال بانك مركزي و ابعاد اجراي اين پروژه عظيم ، تا پايان هفته جاري به يك جمع بندي خواهيم رسيد كه بلا فاصله اعلام خواهد شد اما پروژه سازمان فضايي و كميته امداد به ترتيب در حدود 5 و 2 ميليارد تومان براي شركت درآمد زایی داشته اند كه مسلماً شناسایی این درآمد موجب رضايت خاطر مديران و سهامداران شركت خواهد بود .

وي در خصوص دلايل توقف نماد شركت در تابلوي معاملات بورس اوراق بهادار ، تصريح كرد : با توجه به اينكه تعديل پيش بيني سود شركت از رقم قابل توجهي برخوردار بوده ، سازمان بورس بنابر وظيفة قانوني خود ، توضيحات و مستندات اين تعديل را از شركت جويا شده بود كه ظرف 24 ساعت بعد از زمان توقف نماد ، اين مدارك به سازمان ارائه شده است . خالقي به افق روشن عملكرد شركت داده پردازي در سال 89 اذعان كرد و گفت : با توجه به تغييرات عديده اي كه بر مبناي شايسته سالاري در شركت صورت گرفته و با تدوين استراتژي هايي همچون SWOT ، ضعف ها را به قوت و کارایی در مجموعۀ شرکت تبديل خواهیم کرد .

وي در پايان اين گفتگو ، اعتماد و رويكرد مثبت نهادهاي دولتي به خدمات اين شركت را نشان از پی بردن به شايستگي ها و پيشتازي اين شركت در زمينه تكنولوژي اطلاعات در كشور دانست و ابراز كرد : به لحاظ اجراي سه پروژه ملي از ابتداي سال جاري و همچنين اجراي مهندسي مجدد در ساختارهاي اداري ، ايجاد كارگروههاي مختلف تخصصي در امور فني ، مالي ، انساني و بازاريابي ؛ اميد سالي خوب براي مديران و سهامداران ، به لحاظ پيشرفت در همۀ زمینه های فعالیت شرکت داده پردازی می رود

[ چهارشنبه 8 اردیبهشت1389 ] [ 7:17 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

مقاومت بدنه دولت در برابر واگذاری خودرویی ها

به دنبال منتفی شدن عرضه بلوک خودرویی ها در خرداد ماه محمد جواد شیخ در گفتگو با بورس نیوز گفت : با توجه به اتمام رکود اقتصاد جهانی و افزایش صادرات چین سهام خودرویی ها در بازار با اقبال روبرو شده است . وی افزود : چین یک میلیون و 700 هزار دستگاه خودرو در ماه مارس فروخته که این رقم بیانگر رشد 56 درصدی نسبت به مدت مشابه است لذا در چنین شرایطی قیمت فولاد نیز افزایش یافته تا آنجا که آمار گمرگ چین بیانگر صادرات 3.3 میلیون تنی فولاد است . به گفته شیخ چنین شرایطی بیانگر بهبود وضعیت اقتصادی اروپا و امریکا و افزایش مصرف این کشور هاست .

وی ادامه داد : بحث بازگشت تعرفه ها از 70 به 90 درصد و نزدیک شدن به مجامع باعث استقبال و افزایش قیمت سهام خودرویی ها شد . مشاور کرد زنگنه در پاسخ سوالی مبنی بر چرایی عدم عرضه بلوک خودرویی ها در تاریخ یاد شده گفت : بدنه دولت موافق واگذاری سایپا و ایران خودرو نیست چرا که با واگذاری این دو شرکت سازمان گسترش دیگر دارایی و مالکیتی نخواهد داشت .وی تاکید کرد : سازمان خصوصی سازی خواهان عرضه بلوکی این دو شرکت است اما سازمان گسترش این واگذاری را به تعویق می اندازد تا شاید در بحث خودرو ، سیاست گذاری های جدیدی اعمال شود .

[ چهارشنبه 8 اردیبهشت1389 ] [ 7:16 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]