اخبار و تحلیل بورس اوراق بهادار تهران

مشاوره تحلیل آموزش و خبرهاو اطلاعات بورس اوراق بهادار و شرکت های بورسی

تقسيم 45‌تومان سود در مجمع «ومعادن»

مجمع عمومي عادي سالانه سرمايه‌گذاري توسعه معادن و فلزات با حضور اكثريت سهامداران روز گذشته در تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما، در مجمع «ومعادن» كه به رياست شهيدي برگزار شد، پرويز كاظمي مديرعامل شركت به قرائت گزارش هيات مديره پرداخت و از آخرين تحولات رخ داده در اين شركت سخن گفت. بنابراين گزارش، در مجمع معادن و فلزات پس از قرائت گزارش هيات مديره و حسابرس قانوني، سهامداران بابت شفافيت قابل قبول و عملكرد مناسب شركت در سال 88 از مديرعامل، هيات مديره و مديرمالي و اقتصادي اين شركت تشكر و قدرداني كرده و ضمن تصويب تمامي صورت‌هاي مالي سال 88، با پرداخت 450ريال سود به ازاي هر سهم موافقت كردند كه معادل 80‌درصد از سود تحقق يافته است. بر اساس اين گزارش، انتخاب موسسه صندوق حمايت و بازنشستگي كاركنان فولاد، فولاد مباركه اصفهان، شركت فن‌آوري صندوق بازنشستگي كاركنان فولاد، شركت خدمات عمومي فولاد ايران و شركت توسعه مرات كيش به عنوان اعضاي هيات‌مديره از ديگر مصوبات مجمع اين شركت سرمايه‌گذاري بود.

[ پنجشنبه 31 تیر1389 ] [ 9:7 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

ايران خودرو 945 ميلياردريال سود تقسيم كرد

رمجمع عمومي عادي سالانه صاحبان سهام ايران خودرو، اين شركت ضمن پوشش زيان انباشته تلفيقي به مبلغ 5670 ميليارد ريال سال قبل ، 945 ميليارد ريال سود بين سهامداران خود تقسيم كرد 

به گزارش بورس نیوز ، مجمع عمومي سالانه صاحبان سهام ايران خودرو با حضور پيش از 79 درصد سهامداران برگزار شد ودراين مجمع مصوبات ذيل به تاييد اكثريت سهامداران رسيد .

1- تصويب صورت هاي مالي منتهي به سال مالي 29 اسفندماه 88

2- تقسيم سو 150 ريال به ازاي هر سهم

3- انتخاب سازمان حسابرسي به عنوان بازرس قانوني شركت

تعيين روزنامه ايران و اطلاعات به عنوان روزنامه كثير الانتشار شركت

[ پنجشنبه 31 تیر1389 ] [ 9:6 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

توزیع 820 ریال سود نقدی در مجمع دارو پخش

مجمع عادی سالیانه شرکت داروپخش روز دوشنبه مورخ 89.4.28 راس ساعت 15:00 در محل مطالعات بهره وری منابع انسانی برگزار شد به گزارش خبرنگار بورس نیوز ، ترکیب هیات رئیسه مجمع با حضور آقای دکتر آذرنوش به عنوان رئیس مجمع و آقایان دکتر خلیلی و زرگری به عنوان ناظرین به همراه دبیری آقای دکتر فرزندی شکل گرفت.

همچنین آقای عیوضلو نماینده سازمان بورس و حسابرس نیز در جلسه مجمع حضور داشتند. در ابتدای جلسه دکتر فرزندی (مدیرعامل شرکت) به قرائت گزارش هیات مدیره ، پرداخت . در پایان پس از استماع گزارش هیات مدیره و بازرس قانونی شرکت تصمیمات ذیل اتخاذ شد.

1- تصویب صورتهای مالی

2- تقسیم 820 ریال به عنوان سود نقدی هر سهم

3- ابقاء موسسه سازمان حسابرسی به عنوان حسابرس و بازرس قانونی

4- انتخاب روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه رسمی و کثیر الانتشار

[ پنجشنبه 31 تیر1389 ] [ 9:5 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

سود 25 توماني بانك تجارت براي هر سهم

خبرگزاري فارس: با تحقق 104 درصدي سود پيش بيني شده براي هر سهم بانك تجارت 250 ريال از 288 ريال سود هر سهم خود را به سهامدارانش پرداخت مي كند.


به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا» به نقل از روابط عمومي بانك تجارت در مجمع عادي و فوق‌العاده ساليانه اين بانك كه با حضور نمايندگان سهامداران عمده، صدها تن از سهامداران حقيقي و حقوقي، مديرعامل و اعضاي هيات مديره بانك تجارت در محل هتل انقلاب تهران برگزار شد، صورتهاي مالي اين بانك مورد تصويب قرار گرفت و سهامداران تصميم گرفتند تا سرمايه اين بانك را تا ميزان 30 درصد از محل مطالبات حال شده و سود تقسيم نشده افزايش دهند.

ادامه مطلب

[ پنجشنبه 31 تیر1389 ] [ 9:4 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

در مجامع خبهمن و وتجارت چه گذشت

خبهمن تقسیم 180 ریال سود + گفتند که سهمتان را محکم حفظ کنید انگار خبریه

وتجارت 250 ریال سود داد

[ چهارشنبه 30 تیر1389 ] [ 16:20 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

ارزش پروژه‌هاي «صدرا» به 2‌ميليارد‌دلار رسيد

گروه بورس- رييس هيات‌مديره صدرا از رسيدن ارزش پروژه‌هاي اين شركت به مرز 2هزار‌ميليارد تومان خبر داد.

سردار رستم قاسمي در جريان مجمع عادي سالانه صدرا كه روز گذشته برگزار شد، گفت: در حالي اواخر سال گذشته قيمت هر سهم صدرا 50 تومان بود و اين شركت در ليست سياه وزارت نفت قرار داشت كه در اين مدت علاوه بر بهبود قيمت سهام آن، زمينه خروج صدرا از ليست سياه فراهم و اين شركت موفق به دريافت 2‌هزار‌ميليارد تومان پروژه شد. وي ادامه داد: رسيدگي به «پروژه‌هاي مساله‌دار»، «جذب نظر كارفرماها»، «اقدامات حقوقي براي اخذ مطالبات حقوقي صدرا»، «پيگيري شبانه‌روزي براي حمايت دولت از صدرا» و «كاهش بدهي‌ها» از جمله اقداماتي است كه در طول يكسال گذشته انجام شده و همچنان ادامه دارد. وي ادامه داد: در طول يكسال اخير شركت صدرا هيچگاه به‌اندازه سابقه فعاليت خود موفق به اخذ پروژه‌هاي جديد نشده بود .قاسمي ادامه داد: در حالي كل بدهي‌هاي اين شركت حدود 800‌ميليارد تومان است كه سالانه بايد رقمي معادل 70 تا 80‌ميليارد تومان سود بانكي اين بدهي پرداخت شود.
وي با بيان اينكه نامه‌ها و جلسات متعددي با رييس‌جمهور و وزرا برگزار شده است، ادامه داد: علاوه بر بخشودگي جرايم بانكي و تصويب 5مورد در كارگروه حمايت از توليد دولت پيشنهاد داده بوديم كه بابت بدهي صدرا 8‌هزار‌ميليارد تومان پروژه دريافت شود تا بدهي‌ها تسويه شود. از سوي ديگر پيشنهاد اخذ وام 700‌ميليارد توماني از حساب ذخيره ارزي داشتيم كه با 500‌ميليارد تومان
آن موافقت شد. قاسمي شركت صدرا را بنگاهي بزرگ و با سهامداران متعدد اعلام كرد و گفت: چند بار به دولت نامه نوشتم كه بدون كمك، اين شركت نمي‌تواند كاري كند. صدرا شركت مطلوبي است، اما واقعيت اين است كه به اين زودي مشكلات آن به صورت پروازي و زود حل نمي‌شود. وي گفت: اميد است كه مشكلات اين شركت هر چه زودتر طبق برنامه زمان‌بندي برطرف شده و وضعيت آن به شرايط مناسبي برسد.
در ادامه اين جلسه صورت‌هاي مالي منتهي به اسفند ماه سال 88 و همچنين معاملات ماده 129 مورد تصويب حداكثري سهامداران شركت قرار گرفت. همچنين روزنامه دنياي اقتصاد به عنوان روزنامه كثيرالانتشار شركت و موسسه حسابرسي «هشيار بهمند» هم به عنوان حسابرس و بازرس قانوني شركت انتخاب شدند.

[ چهارشنبه 30 تیر1389 ] [ 8:41 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

واقعی تر شدن عرضه و تقاضای فلزات اساسی

در سال 2009،رشد قیمت فلزات اساسی بر نرخ دیگر مواد خام در بازار پیشی گرفت و این در حالی است که مشاهده دوباره چنین وضعیتی در سال جاری به تقاضای مصرف کنندگان اصلی این فلزات و میزان ذخیره سازی آنها بستگی خواهد داشت.در همین ارتباط مصطفی نیک رفتار، کارشناس ارشد بازار سرمایه در برابر این سوال خبرنگار بورس نیوز که دورنمای قیمت فلزات اساسی طی نیمه دوم سال جاری در بازارهای جهان چگونه رقم خواهد خورد؟ اظهار داشت: اجرایی شدن برخی اصلاحات در نظام مالی اتحادیه اروپا و امریکا باعث خواهد شد تا سهم ابزار مشتقه و معاملات فیوچرز در بازارهای جهانی در همه زمینه­ها مانند نفت و ارز طلا و فلزات اساسی به شدت تحت کنترل قرار گیرد، باید توجه داشت که ارزش بازار ابزار مشتقه در آمریکا بالغ بر 600 تریلیون دلار میباشد یعنی بیش از ده برابر GDP کره زمین ! و اینکه اکنون دولتهای غربی به این بازارها با دیده شک و تردید می نگرند و آنرا سرچشمه بحرانهای ادواری می شناسند. بنابراین تدوین لایحه اصلاح نظام مالی در آمریکا و و اروپا یک ضرورت جدی تلقی گردیده است با وضع مالیاتهای سنگین برای بانکها و شرکتهای سرمایه گذاری و صندوقها که در ابزار های پر ریسک مشتقه سرمایه گذاری مینمایند باعث خواهد شد تا از حجم سفته بازی و معاملات به اصطلاح کاغذی به شدت کاسته شود و قیمتها در بازار های جهانی رفته رفته بر اساس عرضه و تقاضای واقعی شکل بگیرد.

وی افزود: بنابراین کنترل معاملات فیوچرز یا برخی سفته بازی­ها در کنار عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی مصرف و کاهش ذخایر موجود در انبارها و افزایش روند خانه سازی در اروپا و امریکا بر متعادل شدن و رونق قیمت های فعلی فلزات اساسی می افزاید اما در حال حاضر مسئله ای که بازار جهان با آن روبرو است روند ساخت و ساز مسکن و ساختمان در چین(به عنوان شاخص توسعه یافتگی)می باشد چرا که بنا به گزارش اکونومیست،میزان مسکن تولید شده در چین جوابگوی تقاضا برای 25 سال آتی خواهد بود ،شاید به همین منظور دولت چین برای دچار نشدن به حباب قیمت مسکن و به تبع آن رکود در اقتصاد خود،پرداخت وام مسکن را به شدت محدود کرده است.


ادامه مطلب

[ چهارشنبه 30 تیر1389 ] [ 8:41 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

جوابیه صدرا به خبر «پرده برداری مدیرعامل از گذشته ، حال و آینده صدرا»

شرکت صدرا طی ارسال فاکس ( نامه شماره 702 /72/89/م به تاریخ 28 تیر ماه 89 ) به تحریریه بورس نیوز در خصوص خبر منتشره در بورس نیوز پاسخ داده که عینا و بدون هیچ دخل و تصرفی نقل و قضاوت به عهده خوانندگان گذاشته می شود .


مدیر مسئول محترم سایت خبری بورس نیوز


سلام علیکم

احتراماً پیرو درج خبری تحت عنوان «پرده برداری مدیرعامل از گذشته ، حال و آینده صدرا» با کد خبری 33308 که در تاریخ 27 تیرماه سال جاری در خبرگزاری بورس نیوز انتشار یافت بدینوسیله شرکت صدرا با توضیحات ذیل مراتب شدید مندرجات خبر مزبور را اعلام و از آن سایت خبری که از ماه ها قبل با اهداف یکسویه و بدون حسن نیت و به دور از رسالت مقدس رسانه ای مبادرت به انعکاس اخبار نادرست و غیر واقعی و تشنج زا در جامعه سهامداران نموده است تقاضا می شود نسبت به انعکاس فوری این تکذیبیه و به منظور تنویر افکار عمومی و سهامداران محترم این شرکت اقدام لازم را مبذول دارد .1. انعکاس اخبار و گفتگوهای جلسه پیش مجمع که در آن عموماً مباحث مشورتی و با هدف برگزاری هر چه بهتر مجمع عمومی عادی سالیانه می باشد از سوی رسانه های گروهی امری غیر متدوال بوده که متاسفانه گزارش آن سایت سراسر ناشی از غرض ورزی نسبت به شرکت بزرگ صنعتی دریایی ایران می باشد . قطعاً انعکاس این اخبار به خصوص در شرایط حساس کشور در سایت خبری تبعات اقتصادی و مالی به ویژه برای سهامداران را در پی داشته که البته شرکت صدرا حق مراجعه به مقامات قضایی را برای خود محفوظ می داند 


ادامه مطلب

[ چهارشنبه 30 تیر1389 ] [ 8:40 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

مشکلات صدرا بزودی حل شدنی نیست

مجمع شرکت صدرا صبح امروز صدرا در محل پژوهشگاه نیرو با حضور اکثریت سهامداران برگزار شد و فرصتی دست داد تا با رییس مجمع صدرا یعنی رستم قاسمی گفتگو نماییم .به گزارش بورس نیوز ، در این گفتگو مهندس قاسمی به موارد مهمی اشاره کرد که قطعا در آینده راهگشای سهامداران خواهد بود .وی با اشاره به هزینه های مالی سنگین شرکت صدرا گفت : در شرکت صدرا سالانه حدود 80 میلیارد تومان هزینه مالی پرداخت می کنیم که بسیار سنگین است و از گذشته به یادگار مانده است چون طی مدت حضور سهامدار جدید حتی یک ریال بدهی برای شرکت ایجاد نشده است .

وی در ادامه با اشاره به تلاشهای شبانه روزی برای بهبود وضعیت صدرا گفت : طی دو سال گذشته توانسته ایم بیش از 2 میلیارد دلار قرارداد برای صدرا بگیریم که بیانگر قدرت سهامدار جدید در جذب پروژه برای شرکت است ولی این کافی نیست و حداق با ید سه الی چهار برابر این رقم پروژه از دولت بگیریم .درضمن به یاد داشته باشید که اگر حاشه سود این قراردادها ( 2 میلیارد دلار ) را 15% در نظر بگیریم و مدت زمان اجرای پروژه ها را هم سه و نیم سال برآورد کنیم سودی معادل 300 میلیارد تومان نصیب شرکت می شود که تمام این سود باید صرف هزینه های مالی شرکت شود .

به عبارت دیگر از تقسیم 300 میلیارد تومان بر سه و نیم سال حدودا سالانه 85 میلیارد تومان سود برای شرکت رقم می خورد در حالیکه سالانه 80 میلیارد تومان هزینه مالی باید پرداخت شود و ملاحظه می کنید با چنین شرایطی مشکلات حل شدنی نیست .قاسمی اضافه کرد : بنا براین برای رفع مشکلات صدرا به زمان نیاز داریم و یک شبه نمی توان مشکلات را حل کرد و قطعا از طرف دولت باید حمایت شویم تا بتوانیم شرکت را احیا کنیم و گرنه هیچ کس توان احیای شرکتی با این ابعاد مشکلات ندارد.

اگر دولت وامی حدود 700 الی 800 میلیارد تومان با بهره یک الی دو درصد به شرکت تخصیص دهد می توان امید داشت که مشکلات مرتفع شود زیار بدهی های قبلی شرکت پرداخت می شود و از شر هزینه های مالی خلاص می شویم چون همانطور که گفتم در حال حاضر تمام سود شرکت برای پرداخت هزینه های مالی صرف می شود .قاسمی در ادامه گفت : در حال حاضر برای انجام پروژه ها نیاز به گشایش اعتبارات اسنادی نزد بانکها داریم که در حال پیگیری است و بدین ترتیب باید پروژه های عقب افتاده را به نتیجه برسانیم اما نکته مهم اجرای پروژه های پارس جنوبی است که می تواند شرکت را احیا کند .

[ چهارشنبه 30 تیر1389 ] [ 8:38 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

بانك اقتصادنوين به هر سهم 450 ريال سود داد

با برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه بانك اقتصادنوين صورت هاي مالي منتهي به 29 اسفند ماه 1389 اين بانك به تصويب رسيد، ضمن اينكه در مجمع فوق العاده اين بانك نيز افزايش سرمايه بانك اقتصادنوين به تصويب سهامداران رسيد.

به گزارش بورس نیوز به نقل از روابط عمومي بانك اقتصادنوين، بر اساس مصوبه مجمع عمومي اين بانك، بانك اقتصادنوين براي سال مالي منتهي به 29 اسفند ماه 1389 به ازاي هر سهم 450 ريال سود اختصاص داد كه از اين مبلغ 75 ريال ظرف مدت دو هفته به حساب سهامداران واريز خواهد شد و 375 ريال باقي مانده تا 60 روز آينده براي افزايش يكهزار و 500 ميليارد ريالي سرمايه بانك اقتصادنوين منظور خواهد شد.

بر اساس تصميم مجمع عمومي فوق العاده بانك اقتصادنوين سرمايه اين بانك تا سال 1391 در سه مرحله به 15 هزار ميليارد ريال خواهد رسيد كه در مرحله نخست كه در سال جاري انجام خواهد شد سرمايه بانك اقتصادنوين از 4 هزار ميليارد ريال به 5 هزار و 500 ميليارد ريال خواهد رسيد.

مجمع عمومي عادي ساليانه بانك اقتصادنوين روز يكشنبه 27 تير ماه با حضور بيش از 94 درصد سهامداران اين بانك در محل سالن همايش هاي رازي تهران برگزار شد. پس از پايان مجمع عمومي عادي مجمع فوق العاده اين بانك با دستور جلسه افزايش سرمايه بانك اقتصادنوين تشكيل شد كه بر اساس مصوبه اين مجمع سرمايه بانك اقتصادنوين تا سال 1391 به 15 هزار ميليارد ريال خواهد رسيد.

[ چهارشنبه 30 تیر1389 ] [ 8:37 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

ریش قرمز مقصر اصلی تشکیل صف فروش نورد آلومینیوم است !

شرکت نورد آلومینیوم با نماد "فنوال"که در سال گذشته موفق به کسب بازدهی فوق العاده 213.34 درصدی در بورس اوراق بهادار تهران شده بود ، در سال جاری برخلاف سال گذشته با طی کردن یک روند کاهشی طی 4 ماه قیمت سهامش در حدود 100 تومان کاهش یافته است .جالب تر این جاست که شرکت در حالی که در گزارش عملکرد سه ماهه خود که اخیراً در سایت کدال منتشر کرده ، موفق شده است شش ريال بیشتر از سود 200 ريالی که برای کل سال 89 پیش بینی کرده بود را تنها طی فصل بهار محقق کند  ولی در کمال تعجب در معاملات سهامش نه تنها هیچ خریداری مشاهده نمی شود ، بلکه با صف فروش نیز همراه است .

در همین ارتباط اکبری مدیر مالی شرکت تولیدی نورد آلومینیم در گفتگو با بورس نیوز در ابتدا در خصوص تحقق 103 درصدی EPS سال مالی 89 شرکت در سه ماه ، عمده ترین دلیل این مسئله را سودی که در اثر تسعیر نرخ ارز نصیب شرکت شده است دانست و افزود در حالی که پیش بینی قبلی ما کاهش برابری نرخ دلار مقابل یورو بوده عکس این مسئله در واقعیت حادث شد و موجبات کسب 89 ريال سود برای هر سهم شرکت را طی سه ماه فراهم آورد .البته وی افزایش بهره وری و کاهش بهای تمام شده تولیدات شرکت به علت دستیابی به مذاب ارزان قیمت را نیز در این تعدیل مثبت بی تأثیر ندانست .


ادامه مطلب

[ چهارشنبه 30 تیر1389 ] [ 8:36 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

آیا قیمت بازگشایی گروه بهمن نجومی خواهد شد ؟

از تقسیم 865 میلیارد تومان سود حاصله بر تعداد سهام شرکت به هر سهم حدود 265 تومان سود خواهد رسید این در حالی است که قیمت هر سهم گروه بهمن روی تابلوی بورس قبل از برگزاری مجمع تنها در محدوده 150 تومان است !!!

به گزارش خبرنگار بورس نیوز ، طی روز جاری و در حالیکه نماد گروه بهمن برای برگزاری مجمع عادی سالیانه در پایان معاملات روز گذشته متوقف شده بود خبری روی خروجی برخی خبرگزاری ها قرار گرفت که بهت فعالان بازار سرمایه را به دنبال داشت و قطعا در روند معاملات گروه بهمن و معامله عمده سایپا تاثیر گذار خواهد بود که متن خبر بشرح ذیل است .

 

 16 درصد سهام فعلي گروه بهمن در سايپا به کنسرسيومي متشکل از کارگران، قطعه سازان و شبکه نمايندگي هاي سايپا فروخته شد.
روز یکشنبه از ساعت دو بعد از ظهر و پس از آن که قیمت بلوک 18 درصدی سایپا به 675 تومان برای هر سهم رسید، پشت درهای بسته نشستی میان کنسرسیوم های فعال در خرید سایپا آغاز شد. نتیجه عجیب اما قابل پیش‌بینی بود. گروه بهمن که هم در بنگاه‌داری و هم بازار سرمایه یک حرفه‌ای تمام عیار است و به دلیل شبه‌دولتی محسوب شدن انتقادات بسیاری را در چند روز گذشته تحمل کرده بود سهام 16 درصدی خود را در سایپا به قیمت روز بلوک، به کنسرسیوم تعاونی کارکنان سایپا، قطعه‌سازان و شرکت‌های خصوصی خدمات پس از فروش واگذار کرد.
به نظر می‌رسد بهمن نهایت استفاده را از افزایش قیمتی که بنیاد اقتصادی کوثر و شستا (وابسته به بنیاد شهید و تامین اجتماعی) در بلوک فعلی 18 درصدی بوجود آورده ، کرده و با دست پر از پول سایپا را ترک می‌کند. از چند روز گذشته مجوز دولت و رد دیون محسوب شدن این سهام برای بنیاد اقتصادی کوثر و شستا باعث افزایش نجومی قیمت شده است.
رقابت برای در اختیار گرفتن بلوک 18 درصدی، روز دوشنبه هم ادامه یافت و به 755 تومان در هر سهم رسید. در رقابت روز دوشنبه گروه بهمن حضور نداشت.  
در پیگیری خبر فوق تحریریه بورس نیوز با مسوولان بورس تماس گرفت و آنها تاکید کردند که هیچ معامله ای در سامانه شرکت بورس ثبت نشده و برای فروش بلوک 16% یک شرکت باید آگهی عرضه با ذکر شرایط داده شود که این اتفاق هم تاکنون رخ نداده است بنابراین این معامله به هیچ وجه رسمی نیست و در حد گمانه زنی است .

ادامه مطلب

[ سه شنبه 29 تیر1389 ] [ 8:11 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

حضور مس باهنر در بازارهاي جهاني

حاشیه مجمع: به گزارش خبرنگار اعزامي‌بورس نیوز، مجمع عادی سالانه شرکت مس شهید باهنر در حالی برگزار شد که شرکت صنایع مس شهید باهنر (سهامي‌عام) در سال 88 طی 204 روز کاری خود 8748دفعه توسط 1405 خریدار مورد معامله قرار گرفته که با توجه با حجم کم سهام شناور این شرکت بسیار شایان توجه است.

فراهانی مدیر عامل شرکت با اشاره به نوسانات قیمت در بازار جهانی گفت : در سال قبل قیمت شمش مس از محدوده 8000 دلار به 3500 دلار رسید که باعث كاهش سود شرکت شد و میانگین خرید شمش مس طی این دوره 5100 دلار شد، این در حالی بود که در سه ماه اول سال 88 نرخ فروش محصول 4250 دلار بود و به همین دلیل در سه ماه اول زیان شناسایی کردیم که این روند در طول سال با اصلاح و افزایش قیمت جهانی مس معکوس شد و شرکت به سود نشست. وی در ادامه اظهار داشت: شرکت برای حرکت قوی در صنعت نیاز به افزایش سرمایه 200 درصدی دارد که باید در دستور کار قرار گیرد. فراهانی در پاسخ به سوال یکی از سهامداران در خصوص سود سال 1390 گفت: ما همت گمارده‌ایم که سود شرکت را افزون کنیم، اما نباید از اثرات کاهنده استهلاک طرح‌های توسعه در سال 1390 به راحتی بگذریم که می‌تواند سود را تحت‌شعاع قرار دهد. کارخانه در سال جاری تولید آزمایشی طرح توسعه را با ظرفیت سه هزار تن آغاز مي‌کند و در سال 1390 تولید 10 هزار تن در دستور کار است تا به مرور بتوانیم به ظرفیت اسمي‌15000 تن برسیم. مدیر عامل در پاسخ به سوال یکی دیگر از سهامداران در خصوص صادرات محصول گفت: در حال حاضر از کشورهای هند، امارات و حتی عربستان مشتری داریم که با بازدید از خطوط تولید خواستار خرید انحصاری کل تولیدات شده اند و قطعا در آینده بهترین تصمیم را در این خصوص خواهیم گرفت. فراهانی در پاسخ به سوال نماینده بورس در خصوص پوشش سه ماه اول سال 89 گفت: در سه ماهه اول سال 89 حدود 13 درصد رشد فروش داخلی و 10 درصد رشد فروش صادراتی در مقايسه با بودجه سه ماهه 89 داشته‌ایم. این شرکت با 450 میلیارد ريال سرمایه و داشتن 27 درصد از کل بازار، به عنوان رهبر بازار شناخته می‌شود. همچنین شرکت در بازار خارجی خود 4 درصد رشد مقداری و 8 درصد رشد ريالی در فروش صادراتی سال 88 نسبت به سال 87 خود داشته است. 57 درصد از این صادرات به اروپا ، 13 درصد به خاورمیانه و از همه مهم‌تر 30 درصد به خاور دور (شرق آسیا) انجام شده است. صادرات به خاور دور از این لحاظ حائز اهمیت است که کارخانجات تولیدی مشابهی از محصولات شرکت در چین فعالیت مي‌کنند و شرکت موفق به رقابت با محصولات چینی شده است. شرکت صنایع مس شهید باهنر با افزایش 130 درصدی سود هر سهم خود در سال 88، سهامداران خود را بسیار امیدوار به مجمع پیش رو دعوت کرده است، به گونه‌ای كه 53 ريال سود سال 87 به 122 ريال در سال 88 تبدیل شده است. شرکت همچنین در گزارش پیش‌بینی درآمد سال 89 خود برای هر سهم 193 ريال سود پیش‌بینی نموده و عمده‌ترین دلیل این افزایش را افزایش مقدار تولید و فروش محصولاتش مثل نورد و اکستروژن و همچنین پیش‌بینی رشد میانگین نرخ LME در سال 89 اعلام کرده است.


ادامه مطلب

[ سه شنبه 29 تیر1389 ] [ 8:8 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تجهيز جايگاه‌هاي سوخت توسط «تكنوتار»

مهر- مديرعامل شركت مهندسي تكنوتار (سهامي عام) با اشاره به بومی سازی پمپ‌هایی با توانایی عرضه همزمان بنزین معمولی، سوپر و گازوئیل در جایگاه‌ها، گفت: یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد صف در جایگاه‌های سوخت استفاده از تجهیزات چینی است.

مرتضی زاغی با اشاره به برنامه وزارت نفت برای افزایش سهم گازوئیل در سبد سوخت خودروها با تولید خودروهای سواری پایه دیزلی، گفت: قرار است گازوئیل با استاندارد یورو چهار به خودروهای سواری دیزلی تحویل داده شود.
این عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با اشاره به برنامه ریزی برای ساخت پمپ‌های 4 و 6 نازله برای عرضه همزمان بنزین معمولی، بنزین سوپر و گازوئیل مرغوب در جایگاه‌های سوخت کشور، تصریح کرد: با راه‌اندازی این پمپ های جدید ضمن تسریع در سوخت گیری خودروها، امکان ارائه خدمات و رفاه بیشتر در جایگاه‌های سوخت فراهم می‌شود.زاغی همچنین یکی از مشکلات تراکم خودروها در جایگاه‌های سوخت کشور را ناشی از عدم امکان عرضه انواع فرآورده‌های نفتی همچون بنزین معمولی و سوپر به صورت همزمان از یک پمپ عنوان کرد و افزود: در حال حاضر امکان ساخت پمپ های چند نازله سوخت در داخل با کیفیت مطلوب فراهم شده، اما هنوز پمپ‌هاي نامرغوب چینی وارد کشور می‌شود.

[ سه شنبه 29 تیر1389 ] [ 8:6 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

سيمان تهران 500 ريال سود نقدي مي‌دهد

گروه بورس- سيمان تهران 500 ريال سود نقدي به ازاي هر سهم تقسيم مي‌كند.

به گزارش خبرنگار ما در مجمع عمومي عادي سالانه شركت سيمان تهران كه با حضور 82 درصد سهامداران برگزار شد، صورت‌هاي سود و زيان و ترازنامه شركت براي سال 88 به تصويب رسيد.
در اين مجمع سيد محمد اتابك، مديرعامل شركت سيمان تهران ضمن ارائه گزارش‌ فعاليت شركت در سال گذشته به سوالات سهامداران پاسخ داد. مجمع مزبور به رياست صادقيان به نمايندگي از بنياد مستضعفان انقلاب اسلامي، نظارت واحدي و عارفي و دبيري توسعيان اداره شد.
بنابراين گزارش فروش شركت در سال 88 بالغ بر يك‌هزار و 975ميليارد ريال بود. سود خالص براي هر سهم اين شركت پس از كسر ماليات معادل 718‌ريال بود كه 500ريال آن براي تقسيم به صورت نقدي به تصويب سهامداران رسيد.

[ سه شنبه 29 تیر1389 ] [ 8:5 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

آیا گل گهر از چادر ملو سبقت می گیرد ؟

در سال 88 ، سهم ایران از صادرات سنگ آهن حدود 5 میلیون تن بوده که عمده آن توسط شرکت گل گهر تحقق یافته است . همچنین در همین سال حدود یک میلیون و 300 هزار تن سنگ آهن وارد کشور شده که عمده آن از برزیل بوده است .براساس گزارش بورس نیوز ؛ شرکت فولاد خوزستان که نرخ سنگ آهن داخلی در گرو قیمت محصولات آن می باشد فروش هر تن شمش فولاد خود را 56 هزار تومان برآورد کرده و این در حالی است که شرکتهای سنگ آهنی این نرخ را در بودجه خود 51 هزار تومان در هر تن پیش بینی کرده اند که این تفاوت فاحش در قیمت با قیمتهای جهانی باعث اعتراض اکثر شرکت های داخلی شده است .

بر این اساس اگر چه روند جهانی قیمت فلزات با نوسان همراه بوده اما نگاهی پیرامون شرکت های سنگ آهنی نشان از تحرکات مثبتی در نماد شرکت گل گهر دارد . بطوریکه عقد قرارداد صادرات 600 هزار تنی سنگ آهن توسط شرکت گل گهر باعث شده تا در کانون توجه سهامداران این شرکت قرار گیرد .

گفتنی است شرکت سنگ آهن گل گهر در بودجه سال مالی 89خود بیش از سه میلیون تن فروش در بازارهای خارجی را با قیمت 81 دلار در نظر گرفته که طی قرارداد مذکور قرار است بیش از 60 هزار تن سنگ آهن با قیمت 134 دلار صادر کند که از این بابت شرکت سود مناسبی بیش از پیش بینی انجام گرفته شناسایی خواهد کرد .در حال حاضر قیمت سنگ آهن در بنادر چین 130 دلار بوده و چنانچه قیمت صادرات این ماده معدنی در بودجه شرکت سنگ آهن گل گهر طی دوره های مالی آینده 120 یا 110 دلار پیش بینی شود باز هم این شرکت حدود 30 دلار نسبت به پیش بینی بودجه اش جلوتر خواهد بود .

از اینرو برخی از فعالان این صنعت با انتقاد از عملکرد ایمیدرو در زمینه نرخ گذاری محصولات صنایع معتقدند : برخی سیاست کاری ها و منفعت طلبی بعضی افراد باعث شده که به بهانه عدم توجیه هزینه های تولید فولاد برای دولت ، قیمت داخلی آن بسیار نامناسب معین می شود به طوریکه قیمت فروش هر تن شمش فولاد در داخل کشور 56 هزار تومان در نظر گرفته می شود و این در حالی است که برخی از این افراد آنرا به قیمت 120 دلار صادر می کنند .

خبرها حاکی از آن است که شرکت گل گهر در حال آماده سازی مقدمات تولید فولاد در استان کرمان می باشد که چنانچه این پروژه به بهره برداری برسد علاوه بر محرومیت برخی سود جویان از کنسانتره سنگ آهن این شرکت ، صادرات فعلی می تواند نیاز به منابع مالی این پروژه را پوشش دهد .

شایان ذکر است شرکت سنگ آهن گل گهر دارای پنج میلیون و 700 هزار تن ظرفیت تولیدی است که در حال حاضر دپوی سه میلیون تنی خود را برای صادرات در نظر گرفته که نشان از مازاد تقاضای داخلی است .در پایان به نظر می رسد روند صادرات بدون هیاهوی شرکت سنگ آهن گل گهر علاوه بر احتمال وقوع تعدیل مثبت EPS پیش بینی شده سال مالی جاری در آینده ای نزدیک ، برای اولین بار باعث پیش گرفتن پی بر ای چادر ملو از گل گهر شده و پیش بینی می شود قیمت سهام "کگل" در بازار بین 800 تا 850 تومان نیز دست یابد .

[ سه شنبه 29 تیر1389 ] [ 8:5 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

پارس دارو 230 تومان سود توزیع کرد

شرکت پارس دارو با سابقه ای 15 ساله در بورس و اوراق بهادار از ابتدای امسال تا تاریخ 23 تیرماه جاری طی 52 روز معاملاتی توانسته بازدهی 21.22 درصدی را برای سهامداران خود به ارمغان آورد .به گزارش بورس نیوز ؛ شرکت پارس دارو ، در آمد هر سهم خود را با سرمایه 70میلیارد ريالی برای سال مالی منتهی به پایان اسفند ماه 89 مبلغ 2365 ريال به طور خالص پیش بینی نموده است .در همین زمینه زین الدین ، مدیر مالی شرکت پارس دارو در گفتگویی کوتاه با خبرنگار بورس نیوز ؛ اظهار داشت : در پیش بینی بودجه سال مالی 89 با کنترل هزینه ها و افزایش قیمت فروش محصولات سعی در تحقق کامل EPS پیش بینی شده تا پایان سال مالی جاری را داریم .

وی در برابر این سئوال که با توجه به تأمین مواد اولیه این شرکت از منابع داخلی و خارجی هر گونه نوسان در نرخ دلار و یورو می تواند به شناسایی سود مناسبی برای این شرکت بیانجامد ؟ گفت : این امر بستگی به سیاست های بانک مرکزی و تغییرات صورت گرفته در منابع ارزی کشور دارد که با توجه به در نظر گرفتن ارز یورو به عنوان مبنای خرید مواد اولیه خارجی این شرکت و ادامه کاهش بیشتر آن نسبت به دلار طبیعتاً به کاهش قیمت تمام شده محصولات این شرکت خواهد انجامید .

مدیر مالی شرکت پارس دارو در ادامه به عدم تعدیل منفی EPS شرکت طی سالهای گذشته تاکید کرد و گفت : این شرکت در روندی ثابت نسبت به گذشته تولید و فروش خود را در سال مالی جاری ادامه خواهد داد .گفتنی است : مجمع عادی سالیانه شرکت پارس دارو در 28 تیرماه جاری برگزار شد و در نهایت 230 تومان سود بین سهامداران توزیع شد و این در حالی است که بنابر گزارش عملکرد هیأت مدیره این شرکت در شبکه کدال بیش از 108 درصد از پیش بینی سود سال مالی 88 آن محقق شده است

[ سه شنبه 29 تیر1389 ] [ 8:4 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

افشای رازهای پشت پرده معامله بلوکی سایپا

خرید بلوک 18% سهام خودروسازان موضوعی است كه در محافل اقتصادي و رسانه اي سر و صداي زيادي به پا كرده است. طبیعتا انگیزه های متفاوتی برای این خرید وجود دارد که بر اساس آن آرایشی از رقبا شکل گرفته است.خرید بلوک 18% سهام خودروسازان موضوعی است كه در محافل اقتصادي و رسانه اي سر و صداي زيادي به پا كرده است. طبیعتا انگیزه های متفاوتی برای این خرید وجود دارد که بر اساس آن آرایشی از رقبا شکل گرفته است.بلوک 18% ایران خودرو که چندی پیش معامله شد توسط کنسرسیومی که خود را کارکنان ایران خودرو معرفی کردند ، خریداری شد .در اینجا این سوال پیش می آید که آیا واقعا پرسنل زحمت کش ایران خودرو برنده این معامله هستند و یا اینکه این موضوع بهانه ای است برای ایجاد یک انحصار نوین که در آن کارکنان ایران خودرو بیشترین ضرر را متحمل شده اند؟!

در این باره یک منبع مطلع در گفتگو با پیمانه این مطلب را اینگونه تحلیل می نماید.

بلوک 18% ایران خودرو که به نام کارکنان این شرکت خریداری شد عملا به صورت زیر تقسیم شد.

6% گروه قطعه سازی اعظام

5% قطعه سازی کروز

2% بانک صنعت و معدن

2% شرکت سرمایه گذاری ملی ایران

2%تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو

1%تعاونی کارکنان ایران خودرو

همانطور که مشاهده شد بیش از 11% سهام به دو شرکت قطعه ساز و تنها 3% از این سهام به پرسنل شرکت رسیده است .این منبع آگاه با اشاره به انگیزه خریداران سهام گفت : این دو شرکت قطعه سازی بیش از 1000 میلیارد تومان قرارداد فعال با ایران خودرو دارند که اگر به واسطه داشتن این سهام بتوانند فروش خود را به جای 90 روزه ، 0 روزه پاس نمایند، سالی حدود 60 میلیارد تومان فقط این محل برای آنان سود آوری دارد.

90روز معادل 4/1 سال است

250000000000=4÷1000000000000

حجم قرارداد در3ماه=2500000000000

2%=نرخ هزینه مالی در ماه

5000000000=2%*250000000000

سود در ماه=5000000000

سود در سال ، 60000000000=12*5000000000

همچنین  بانک صنعت و معدن در صورتی بخشی از رسوب مالی ایران خودرو در آن شرکت صورت پذیرد توجیه اقتصادی مناسبی برای این خرید دارد . اما در این بین تنها کسانی که در این خرید متضرر شده اند پرسنل ایران خودرو هستند ، چرا که مجبور شدند با قیمت بسیار بالا این سهام را خریداری نموده ، ولی از هیچ مزيت اقتصادی برخوردار نشوند.اما نگران کننده تر آنکه این اتفاق عینا در مورد شرکت سایپا نیز در حال رخ دادن است با این تفاوت که قیمت سهام این شرکت بسیار بالا تر از سهام ایران خودرو شده(تقریبا 2 برابر) و پرسنل زحمت کش این شرکت می بایست ضرر هنگفتی را بابت این انحصار طلبی نوین پرداخت نمایند.

تغييراتي كه با سرو صداي بسيار زياد در اوايل سال در گروه خودروسازي سایپا (تغيير مدير عامل سازه گستر و شرکت تعاونی کارکنان سایپا) و با دخالت یگان ویژه ناجا!!! (براي اولين بار در شركت هاي جاده مخصوص) رخ داد نيز مي تواند مويد اين نظريه باشد.

با توجه به اينكه هماهنگي شرکت سازه گستر مي تواند انگيزه كافي را به قطعه سازان بدهد و شرکت تعاونی کارکنان سایپا نيز جهت ایجاد دکور مناسب برای ایجاد انحصار گزينه مناسبي می باشد طبیعتا مدیرعامل فعلی سایپا حاضر است هر هزینه ای را (حتي مخالفت هيئت مديره با تغييرات) برای تصاحب این دو شرکت پرداخت نمايد.

در جريان رقابت بلوك 18 درصدي سايپا كارگزاري سرمايه‌گذاري ملي، كارگزاري عمران فارس و راهنماي سرمايه‌گذاران با يكديگر رقابت مي‌کنند كه كارگزاري راهنماي سرمايه‌گذاران براي سازمان اقتصادي كوثر به نمايندگي از بنياد شهيد، كارگزاري ملي ايران براي گروه بهمن و شستا و كارگزاري عمران فارس براي مجموعه كاركنان سايپا!! در حال رقابت هستند.در همین زمینه خبرنگار پیمانه مطلع شد که سایپایی ها تصمیم دارند در صورت عدم پیروزی در خرید سهام ، بلوک 18%شستا و یا 14% بهمن را به قیمت بالا و به نام کارکنان خریداری نمایند و نمایندگان این دو شرکت جلسه ای را به همین منظور تشکیل داده اند.

[ سه شنبه 29 تیر1389 ] [ 8:3 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

سود درمانی نفت بهران در بورس تهران !!!

نفت بهران هم در مجمع خود 650 تومان سود به ازای هرسهم توزیع کرد که باعث ایجاد شوک مثبت در سهامداران شد و خنده را بر لبان همگان نشاند بطوریکه بلافاصله پس از تصویب سود سالن خالی از جمعیت شد و همه سهامداران ترجیح دادند بدون هیچ گونه سوالی مجمع را ترک کنند و به فکر استفاده از سود خود باشند .برخی سهامداران به خبرنگار بورس نیوز گفتند این روش سود درمانی است که برای اولین بار توسط نفت بهران در بورس تهران اجرا شده و ما تمام دردهای خود را برای لحظاتی فراموش کرده ایم !!!

دیگر سهم پر حاشیه بازار مخابرات نیز ، طی معاملات امروز قیمت 1929 ريال را نیز به خود دید که این روند نزولی باعث افت شاخص بورس به میزان 27 واحد شد . اهالی تالار از یک طرف با توجه به نمودارهای تکنیکالی روند نزولی بیش از این را برای مخابرات متصور نبوده و از طرف دیگر پایان وضعیت کج دار و مریض مخابرات را در گرو حل مشکل ودیعه ها و همچنین بحث واگذاری دوباره مخابرات به دولت می دانند .امروز همچنین شاهد رشد 50 درصدی قیمت سهام شرکتهای فرآورده های نسوز آذر ، 18 درصدی چینی ایران ، 9 درصدی کنتورسازی ، هشت درصدی پتروشیمی فناوران و پنج درصدی بیمه آسیا و پارس توشه که به تازگی و با خبرهای خوب از مجمع به تابلوی بورس بازگشته بودند در معاملاتشان بودیم .

[ سه شنبه 29 تیر1389 ] [ 8:2 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

رقابتی برای پشیمانی‎

گروه بورس- همایون دارابی:‎ رقابت بر سر بلوک 18درصدی سایپا دیروز نیز با عبور قیمت نفر اول از مرز 6هزار و 700ریال ادامه ‏یافت تا یکی از سخت‌ترین رقابت‌های سال جاری بورس از محدوده قیمت‌های قابل توجیه، فاصله بیشتری ‏بگیرد.‏‎ ‎

بلوک 18درصدی سایپا در حالی 8/2برابر قیمت خرد سهام مورد رقابت قرار‌گرفته است که دیروز بهای ‏خرده فروشی سهام تا 4درصد منفی نیز معامله شد که همین امر چالش جدی را برای معامله‌گران ایجاد ‏کرده است. به عقیده کارشناسان صدور مجوز تهاتر ارزش بلوک سایپا با مطالبات تامین اجتماعی و ‏بنیاد شهید از دولت، سبب شده است این رقابت وارد فاز کنونی شود. اکثر کارشناسان با توجه به درآمدهای مترتب ‏برای سهام سایپا و ریسک‌های آن، شرایط دشواری را برای خریدار این شرکت تصور می‌کنند. در حال حاضر ‏ارزش بازار سهام سایپا در حال نزدیک شدن به 7میلیارد‌دلار است. این در حالی است که ارزش بازار ‏بزرگ‌ترین خودروساز جهان تویوتا در حدود 110‌میلیارد‌دلار است که تولید سالانه آن بیش از ده‌میلیون ‏دستگاه خودرو است.‏‎ ‎
در بازار همچنین رقابت بر سر بلوک سایپا و خبرهای اولیه در مورد قصد‌گروه بهمن برای فروش سهام ‏این شرکت در سایپا سبب شد تا دیروز‌گروه بهمن با ثبت 45میلیون سهم صف خرید و معامله 33میلیون ‏سهم، برای برگزاری مجمعی متوقف شود که احتمالا در خود خبرهای مهمی را خواهد داشت.
در ‏همین حال دو موضوع میزان سود تقسیمی سایپا در مجمع آتی و همچنین حرکت‌های سهامداران عمده‌گروه ‏بهمن به خصوص غدیر و شهریار مهستان نیز نشان از تحرکات جدی در آینده این شرکت دارد.
بازار سهام دیروز در کنار تبعات معامله عمده سایپا شاهد تاثیرات توقف‌های گسترده نمادها برای ‏برگزاری مجامع سالانه بود. نزدیک به 90 نماد در دو هفته جاری شاهد برگزاری مجمع و توقف نماد بوده ‏یا خواهند بود. در این میان با خروج بخش عمده‌ای از نمادها، بازار با کاهش حق انتخاب مواجه شده و در ‏انتظار برای بازگشایی نمادها از حجم معاملات در دو سه روز آینده کاسته خواهد شد. در بازار دیروز ‏نمادهای عمده دیگری نظیر ایران خودرو و‌گروه بهمن و سرمایه‌گذاری معادن و فلزات نیز برای برگزاری ‏مجمع
متوقف شدند.‏‎ ‎ ‏ ‏‎در ‌گروه بانکی دیروز بانک تجارت در آخرین معاملات پیش از توقف نماد شاهد تشکیل صف خرید بود. این ‏شرکت با 30درصد افزایش سرمایه در مجمع (23درصد از محل سود سال جاری و 7درصد از محل سود ‏انباشته) مواجه است. در همین حال دیروز نماد بیمه دی آخرین نماد شرکت‌های بیمه‌ای برای برگزاری ‏مجمع متوقف شد. بیمه آسیا روز شنبه 175ریال و بیمه البرز دیروز 500ریال سود تقسیم کردند.‏‎ ‎
در‌ گروه سیمانی دیروز موج صف‌های خرید ناشی از تاثیرات گزارش های سه ماهه و همچنین اعلام عرضه ‏نخستین محموله سیمانی از سوی سیمان کردستان در بورس کالا ادامه داشت که این امر شرکت‌های سرمایه ‏گذاری را نیز متاثر کرد. عرضه سیمان در بورس کالا سبب می شود علاوه بر نرخ‌گذاری شفاف ‏سیمان، شرکت‌هاي سیمانی از معافیت مالیاتی پیش‌بینی شده در قانون توسعه ابزارها برخوردار شوند.‏‎ ‎
در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت و در همین حال کم حجم بود که در آن شاخص کل با 43/54واحد ‏رشد مواجه شد. ارزش معاملات نیز بالغ بر 6/38میلیارد‌تومان بود که 25/13درصد آن را معاملات نماد ‏بهمن تشکیل داد. از 183نمادی که دیروز به روی تابلو رفتند 122نماد با شرایط مثبتی به کار خود پایان ‏دادند.‏‎ ‎

[ دوشنبه 28 تیر1389 ] [ 7:30 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

انصراف سرمايه گذاري ملي از رقابت خريد بلوك 1263 ميليارد توماني سايپا

خبرگزاري فارس: عدم ادامه رقابت سرمايه گذاري ملي، افزايش 84 توماني هر سهم و ارزش هزار و 263ميليارد توماني يك ميليارد و 872 ميليون سهم از جمله نتايج هفدهمين روزكاري رقابت سه گروه براي خريد بلوك 18 درصدي سايپا بود.به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، رقابت متقاضيان تصاحب بلوك 18 درصدي سايپا امروز و در هفدهمين روزكاري و چهارمين هفته متوالي ادامه يافت تا مشتريان پر و پا قرض اين بلوك امروز هم دست خالي باشند. براساس اين گزارش روز گذشته در شرايطي يكي از زير مجموعه هاي تامين اجتماعي با مجوز دولت وارد ميدان رقابت اين بلوك شد كه در عوض سرمايه گذاري ملي از ادامه رقابت انصراف داد تا براي تصاحب يك عضو هيات مديره سه گروه شامل كاركنان سايپا، سازمان اقصادي كوثر و زيرمجموعه تامين اجتماعي حضور داشته باشند.
به اين ترتيب بود كه به دليل رقابت فشرده سه گروه فوق، به نرخ هر سهم اين بلوك 84 تومان اضافه شد. با اين رويداد ارزش يك ميليارد و 872 ميليون سهم سايپا به بيش از هزار و 263ميليارد تومان رسيد.
اين در حالي است كه با توجه به در پيش رو بودن مجمع سالانه سايپا در پنچ شنبه جاري ، در صورت ادامه رقابت نماد معاملاتي آن در سه شنبه متوقف نخواهد شد. از سوي ديگر مهدي عقدايي به فارس خبر داده كه در اين حالت مجمع سايپا با تنفس حداقل 15 روزه مواجه خواهد شد.
عرضه يك ميليارد و 872 ميليون سهم سايپا در قالب بلوك 18 درصدي از سه شنبه اول تيرماه توسط سوي سازمان خصوصي سازي به وكالت از سازمان گسترش شروع شده است. قيمت هر سهم اين بلوك در حالي 318 تومان بود كه تا به امروز 357 تومان به هر سهم و 669 ميليارد تومان به ارزش بلوك اضافه شده اما نتيجه ايي به دست نيامده است.

[ دوشنبه 28 تیر1389 ] [ 7:29 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

مخالفت با تقسيم سود37 توماني و توزيع سود 50 توماني

خبرگزاري فارس: مديرعامل بيمه البرز با اعلام برگزاري دومين مجمع سالانه در روزجاري از عدم موافقت سهامداران با تقسيم سود 37 توماني هر سهم و توزيع سود 50 توماني به سهامداران حقيقي از اول شهريور ماه و همچنين پيگيري افزايش سرمايه 200 درصدي طي دو سه سال آينده خبر داد. محمد امين در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، با اعلام برگزاري دومين مجمع سالانه بيمه البرز بعد از حضور در بورس اظهار داشت: در اين مجمع پيشنهاد هيات مديره تقسيم سود 37 توماني بود تا در آينده نسبت به افزايش سرمايه 50 درصدي اقدام شود. اما با راي مالكان سهام مقرر شد به هر سهم 50 تومان سود توزيع شود. وي ادامه داد: براين اساس مقرر است از اول شهريور ماه سود سهامداران حقيقي توزيع شود. سود سهامداران حقوقي نيز در مهلت مقرر 8 ماهه داده خواهد شد.
امين در برابر اين سئوال كه آيا بيمه البرز برنامه ايي براي اعمال افزايش سرمايه خود دارد يا خير پاسخ داد: در نظر داريم طي يك سال آينده 50 درصد به سرمايه كنوني شركت و 40 ميليارد توماني شركت حداقل 50 درصد اضافه كنيم. اين در حالي است كه برنامه افزايش سرمايه 200 درصدي نيز طي دو سه سال آينده پيگيري خواهد شد.

[ دوشنبه 28 تیر1389 ] [ 7:28 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

«والبر» سود امسال را تعديل كرد

گروه بورس- سرمايه‌گذاري البرز پيش‌بيني درآمد هر سهم امسال را تعديل كرد. بنابر اطلاعات منتشره از سوي سازمان بورس و اوراق بهادار، «والبر» درآمد هر سهم امسال را با 850ميليارد و 100ميليون ريال سرمايه به طور خالص مبلغ 527ريال پيش‌بيني كرده كه تا پايان خرداد ماه معادل 20درصد آن را پوشش داده است.

شركت پيش‌بيني درآمد هر سهم سال مالي 89 را با سرمايه 720ميليارد و 100ميليون ريال در بهمن 88 مبلغ 480 ريال و در فروردين 89 مبلغ 600ريال اعلام كرده بود. شركت دلايل تغييرات را افزايش سرمايه 18‌درصدي و افزايش سود شركت پخش البرز اعلام كرده است. پيش‌بيني عملكرد امسال «والبر» در مقايسه با عملكرد واقعي سال مالي قبل به ترتيب سود حاصل از سرمايه‌گذاري‌ها 16‌درصد افزايش، سود حاصل از فروش سرمايه‌گذاري‌ها 75‌درصد كاهش، سود عملياتي 16‌درصد كاهش و سود پس از كسر ماليات 4‌درصد كاهش نشان مي‌دهد. هيات مديره «والبر» تصميم دارد به ازاي هر سهم مبلغ 330ريال را جهت تقسيم به مجمع عمومي سال 89 پيشنهاد كند. به استناد تفويض اختيار مجمع عمومي فوق‌العاده و تصميمات جلسه هيات مديره مورخ 20 تير ماه سرمايه شركت به مبلغ 850ميليارد و 100ميليون ريال (معادل 18‌درصد) از محل آورده نقدي و مطالبات حال شده سهامداران افزايش يافت. همچنين 18‌درصد از پيش‌بيني سود خالص سال 89 (به ازاي هر سهم مبلغ 97 ريال) ناشي از درآمدهاي متفرقه (عمدتا سود فروش ساختمان مركزي شركت) است

[ دوشنبه 28 تیر1389 ] [ 7:28 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

رشد 11 درصدی فروش توسعه صنایع بهشهر نسبت به سال 87

مجمع عادی سالیانه شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع بهشهر روز پنج شنبه مورخ 89.4.24 راس ساعت 9:00 در محل سینما کانون برگزار شد.به گزارش خبرنگار بورس نیوز ، ترکیب هیات رئیسه مجمع با حضور آقای مهندس داداش به عنوان رئیس مجمع و آقایان احمد مهجوری و مجید هاتف به عنوان ناظرین به همراه دبیری آقای مقیم زاده شکل گرفت.

همچنین نماینده سازمان بورس و حسابرس نیز در جلسه مجمع حضور داشتند. در ابتدای جلسه عبدالحسین ثابت (مدیرعامل شرکت) به قرائت گزارش هیات مدیره ، پرداخت . در پایان جلسه مجمع پس از استماع گزارش هیات مدیره و بازرس قانونی شرکت تصمیمات ذیل اتخاذ شد.

1- تصویب صورتهای مالی

2- تقسیم 200ریال به عنوان سود نقدی هر سهم

3- ابقاء موسسه حسابرسی هشیار بهمند به عنوان حسابرس و بازرس قانونی شرکت

4- انتخاب روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه رسمی و کثیر الانتشار

[ دوشنبه 28 تیر1389 ] [ 7:27 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

1000 ريال سود نقدی به ازای هر سهم کنتورسازی ایران

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت کنتورسازی ایران صبح امروز با حضور اکثریت سهامداران این شرکت در مجموعه هتل آکادمی فوتبال برگزار شد . بر اساس گزارش خبرنگار بورس نیوز در این مجمع علی عاملی مدیرعامل این شرکت ضمن بیان فعالیت های انجام گرفته در سال مالی 88 به اهم برنامه های کنتور سازی در سال 89 اشاره کرد .

شایان ذکر است که در پایان این جلسه مجمع با رای تمامی سهامداران حقیقی و حقوقی شرکت تقسیم 1000 ريال سود نقدی به ازای هر سهم را به تصویب رساند .در ضمن دیروز در مجمع بیمه آسیا هم 175 ریال سود نقدی به ازای هر سهم توزیع شد و امروز صبح در مجمع بیمه البرز نیز 50 تومان سود نقدی تقسیم شد

[ دوشنبه 28 تیر1389 ] [ 7:27 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

پرده برداری مدیرعامل از گذشته ، حال و آینده صدرا

صبح امروز جلسه پیش مجمع سهامداران حقوقی بالای یک درصد شرکت پر حاشیه و پر حرف و حدیث صدرا در محل این شرکت برگزار شد و حرف هایی بین سهامداران و مدیر عامل این شرکت رد و بدل شد که بنظر می رسد خواندن آن نه تنها خالی از لطف نیست بلکه پاسخ به برخی علامت سئوالهای سهامداران نیز می باشد .

شایان ذکر است که اخبار فوق توسط چند تن از نمایندگان حاضر در جلسه به اطلاع تحریریه بورس نیوز رسیده است و شواهد آن موجود است .


تاثیر اجرای فازهای پارس جنوبی بر سهام صدرا

براساس گزارش بورس نیوز ، حبیب جدیدی مدیرعامل شرکت صدرا سرانجام در این جلسه لب به سخن گشود و تأثیر فازهای پارس جنوبی در اختیار این شرکت را بر سود صدرا اعلام کرد .

به گفته جدیدی سهم شرکت صدرا از اجرای عملیات دریایی فازهای 13 ، 22 ، 23 و 24 جمعاً مبلغ 2 میلیارد دلار می شود و این در حالی است که جدیدی هیچگاه در این جلسه سخنی از امکان حضور در عملیات خشکی به میان نیاورده و به گفته حاضران جلسه صحبتهای جدیدی همانند مصاحبه های گذشته وی همچنان دو پهلو بوده است از همین رو مشخص نیست که صدرا در عملیات اجرایی پروژه های پارس جنوبی تنها در بخش دریایی فعال خواهد بود و یا در خشکی هم حضور خواهد داشت .


ادامه مطلب

[ دوشنبه 28 تیر1389 ] [ 7:26 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تعویق مجمع تکنوتار تا اطلاع ثانوی

 

خبرگزاري فارس: مديرعامل تعاوني اعتبار كاركنان ايران خودرو اثرات اعلام انصراف قرارگاه خاتم از فازهاي 15 و 16 پارس جنوبي را تحليل و به سهامداران توصيه كرد به‌جاي توجه به جو رواني به تجزيه و تحليل بنيادي متمركز شوند.محسن علي حسيني در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس درباره اثرات اعلام انصراف قرارگاه خاتم سازندگي از حضور در فازهاي 15 و 16 پارس جنوبي كه با درنظر گرفتن منافع ملي انجام شده، اظهار داشت: اين تصميم نشان از آينده نگري مسئولان دارد تا روند اجراي دو فاز پارس جنوبي ادامه يابد.از طرف ديگر با اين اتفاق زمينه حضور ديگر شركت هاي فعال در صنعت نفت و گاز فراهم شده است.
وي به اثرات اين رويداد اشاره كرد و گفت: در اين مسئله نكته مهمي كه وجود دارد اين است كه دو فاز ياد شده از فازهاي قبلي بوده كه بعد از كنارگذاشتن پيمانكار نروژي به قرار گاه خاتم واگذار شده بود. از سوي ديگر تصميم اخير قرارگاه خاتم مشمول فازهاي جديد نمي شود چرا كه در فازهاي ديگر چند كنسرسيوم از شركت هاي مختلف حضور دارند.
به گفته علي حسيني با اين اوصاف و به طور طبيعي، اعلام انصراف قرارگاه خاتم از فازهاي 15 و 16 نه تنها نبايد در وضعيت شركتهاي پيمانكاري چون صدرا و آذرآب اثر منفي بگذارد بلكه اين احتمال وجود دارد كه شركتهايي مانند صدرا جايگزين قرارگاه در دو فاز فوق باشند.از طرف ديگر شركتهاي صدرا و آذرآب و مپنا در اين دو فاز حضور نداشته و اين مسئله در سودآوري آنها اثري ندارد. مديرعامل تعاوني كاركنان ايران خودرو كه از جمله مشاركت كنندگان در خريد بلوك 18 درصدي ايران خودرو است به برگزاري مجمع سالانه صدرا در روز دوشنبه جاري اشاره كرد و گفت: با توجه به چنين موضوعي نماد معاملاتي اين شركت در روزجاري بسته مي شود، بنابراين در روز مجمع مي توان از مسئولان صدرا اطلاعات روشن تري كسب كرد.
علي حسيني در پاسخ به اين سؤال كه با توجه به مالكيت 2.5 و 6.7 درصدي تعاوني كاركنان ايران خودرو از دو شركت صدرا و آذرآب، آيا خريد سهام اين دو شركت توسط تعاوني ادامه خواهد يافت، اعلام كرد: بله. بررسي‌ها و تحليل هاي انجام شده از شرايط عمومي بازار سهام نشان مي دهد روند رو به رشد شاخص و رونق معاملات در روزهاي آينده هم تداوم مي يابد. همچنين سودآوري اين دو شركت و ديگر شركتهاي ارزشمند بورس در هفته ها و ماه هاي آتي مستمر خواهد بود.
وي با انتقاد از عملكرد برخي سرمايه گذاران حقوقي در تخريب بازار سهام از طريق عرضه هاي نابجا، در خاتمه به سهامداران توصيه كرد: به دليل اثرات مسائل رواني بر بورس اوراق بهادار ، سهامداران نبايد اسير جو رواني شوند بلكه به جاي آن بايد به تجزيه و تحليل اطلاعات موجود خصوصا " بررسي هاي بنيادي توجه ويژه ايي كنند.

[ یکشنبه 27 تیر1389 ] [ 7:38 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تعویق مجمع تکنوتار تا اطلاع ثانوی

به گزارش خبرنگار بورس نیوز ، در حالیکه صبح امروز ارباب جراید و سهامداران شرکت تکنو تار به محل برگزاری مجمع عادی سالیانه منتهی به 88.12.29 واقع در هتل المپیک مراجعه کرده بودند متوجه شدند که مجمع به تعویق افتاده است .
 زمانی که خبرنگار اعزامی بورس نیوز علت این امر را جویا شد با پاسخ جالبی مواجه گشت که به دلیل عدم حضور سهامدار عمده در جلسه تعداد شرکت کنندگان به حد نصاب نرسیده و مجمع با تنفس روبرو شده است و ظرف 24 ساعت آینده زمان و مکان جدید مجمع به اطلاع سهامداران می رسد .شایان ذکر است که عدم حضور نماینده مهر اقتصاد ایرانیان و دانایان پارس باعث رسمیت نیافتن جلسه مجمع شد

[ یکشنبه 27 تیر1389 ] [ 7:37 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

کلاه گشاد دولت بر سر خریداران سایپا

اين روزها كه نقل هر محفل بورسي را مي‌توان معامله بلوكي خودروسازان بعد از فراز و نشيب‌هاي زياد دانست، ديده مي‌شود كه عملي شدن اين معامله نيز به مانند اخبار قبل از آن جذابيت هاي زيادي دارد.
 
از سويي دولت كه معمولا خبرهاي خوش و جديد زيادي با خود به همراه دارد نيز آخرين اقدام جالب خود را – بعد از تكذيبها و اظهار نظرهاي هميشه جالب سازمان خصوصي‌سازي – با تكذيب غير مستقيم اظهارات مسوولان سازمان خصوصي‌سازي مبني بر عدم امكان شركت در معامله بلوكي سايپا با اتكا به مطالبات از دولت انجام داد و بنياد شهيد و وزارت رفاه را مجاز به اين كار كردند.
 
برخي از تحليلهاي اوليه در سايتها و مطبوعات انتظار ورود دو رقيب جديد به اين معامله را داشتند كه البته اين تحليل تا حدي نادرست بود چون ظاهرا بنياد شهيد از طريق سازمان اقتصادي كوثر در رقابت حضور يافته بود اما مجموعه وزارت رفاه كه به صورت كنسرسيوم حضور خود را ثبت كرده بود شايد بتواند به تنهايي نيز وارد رقابت شود.
 
مي‌توان چنين گفت كه اين تصميم هم بر تعداد شركت كنندگان و هم بر قابليت رقابت و قيمت بلوك اثرگذار خواهد بود. البته آنچه اكنون شايد اهميت بيشتري داشته باشد اثر اين تصميم بر قيمت بلوك است به ويژه اينكه مانند بسياري از بلوكهاي ديگر اكنون برنده شدن برخي نهادهاي قدرتمند در اين بلوك نيز ممكن و مورد توجه بازار و اقتصاد كشور بوده است كه اين تصميم مي‌تواند اثرات جالبي بر ساز و كارهاي مربوط به اين نهادهاي قدرتمند نيز داشته باشد. آنچه اكنون در اين نوشته مد نظر است اثر اين اقدام بر قيمت بلوك است.

ادامه مطلب

[ یکشنبه 27 تیر1389 ] [ 7:36 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

حضور سرمایه گذاران معتقد به آرمانهای نظام

در حالی بازار سرمایه رشد شاخص های  خود را همچنان پیش می برد که وقوع حوادث سیاسی و اقتصادی در داخل و خارج از کشور ، پیرامون بازار را احاطه نموده و بورس هیچ عکس العمل مثبت یا منفی نسبت به اثرات این اتفاقات از خود بروز نمی دهد . بطوریکه حوادثی همچون اعتصاب چندین روزه بازاریان تهران ، انفجار تروریستی در زاهدان ، کناره گیری قرارگاه خاتم از اجرای چند پروژه پارس جنوبی و همچنین حکم ورود بنیاد شهید و وزارت رفاه به معامله بلوکی سایپا از سوی دولت در کنار اظهارات ضد و نقیض مقامات روسی در خصوص پرونده هسته ای ایران د روند معاملات بازار را تحت الشعاع خود قرار نداده  اما این امر در گذشته  به سرعت تحقق می یافت ولی در شرایط کنونی به نظر می رسد شاهد عدم رابطه منطقی میان بازار سرمایه و مباحث سیاسی در داخل و خارج از کشور هستیم .

در همین راستا محمد آرام بنیار ، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه امین در گفتگو با بورس نیوز اظهار داشت : عدم واکنش بورس تهران به برخی از اتفاقات داخلی و خارجی و چرایی این قضیه به مواردی همچون تغییر ساختار حقوقی و مالکیتی بورس ، افزایش میزان پذیرش ریسک سرمایه گذاری ، جریان متعادل ورودی و خروجی سرمایه به بازار و همچنین هوشمندی فعالان بازار در تبیین استراتژی ها و تصمیمات ناشی از سرمایه گذاری خود است . وی افزود : بی اعتنایی بازار طی شش ماه گذشته در اولین گام متأثر از تغییر رویکرد مدیریتی و ورود اشخاص حقوقی و حقیقی و نیز نهادهای عمومی معتقد به آرمان های نظام و کشور به بورس بوده که رفتارهای مالی شجاعانه آنها در بازار ، هر گونه شرایط بحرانی را خنثی کرده است.

آرام بنیار با اشاره به عمق کم بازار سرمایه کشور اظهار داشت : بروز برخی حوادث و ایستادگی نهادهای عمومی در برابر اثرات روانی اتفاقات پیرامونی بورس و کنترل میزان ریسک پذیری در بازار باعث شده چنانچه اگر قبلاً با یک خبر منفی سرمایه گذار در صف های فروش می ایستاد در حال حاضر شاید با بیش از چند خبر هم متأثر از آنها نشود .

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه امین با اذعان به اینکه بازار کنونی نسبت به مثبت یا منفی شدن از مسائل سیاسی ، هوشمندانه رفتار می کند گفت : شاید این وضعیت به لحاظ تغییر ساختار و عدم وجود گزینه های برتر از بازار سرمایه در کشور باعث شده تا پذیرش ریسک و به تبع آن تصمیم گیری د ربازار تحت تأثیر جو روانی حاصل از مباحث سیاسی در داخل و خارج از کشور نباشد . وی در برابر این سوال که آیا در حال حاضر دلیلی مبنی بر زنده بودن بازار به لحاظ تأثیر پذیری مثبت و یا منفی از مسایل پیرامونی آن وجود دارد ؟ عنوان کرد : حجم معاملات صورت گرفته در بورس پاسخ خوبی برای این سئوال است چرا که نشان دهنده زنده بودن و درست عمل کردن بازار  می باشد . این مطالب در حالی است که مصطفی صفاری کارشناس ارشد بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز ؛ این بی اعتنایی بازار به مباحث سیاسی را به فال نیک می داند و می افزاید : شرایط کنونی بازار حاکی از تقسیم سود مناسب در مجامع اکثر شرکتهای بورسی و تداوم رونق به لحاظ این شرایط در آن است .

بنابراین در حال حاضر بازار سرخوش از برگزاری مجامع در هفته جاری در مواجه با هر خبر منفی هیچ واکنشی از خود نشان نمی دهد . وی در ادامه این روند را تا اواسط مرداد ماه جاری پیش بینی کرد و هر گونه ارزیابی شاخص کل بورس بر مبنای سنجش بازار را منوط به وجود شاخص سهام شناور و قیمتی در آن دانست

[ یکشنبه 27 تیر1389 ] [ 7:35 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

جلس از توضيحات وزير اقتصاد قانع شد وبه واگذاری اخابر رای مثبت داد

نمايندگان مجلس توضيحات وزير اقتصاد در خصوص واگذاري بيش از 50 درصد سهام مخابرات را در پاسخ به سؤال نادران قانع كننده دانستند.
در مجــــــلس :

سيد شمس‌الدين حسيني وزير امور اقتصادي و دارايي در جلسه علني امروز در پاسخ به سؤال مذكور، اظهار داشت: ما 50 درصد به اضافه يك سهم مخابرات را بر اساس مصوبات هيئت واگذاري كه وزير اقتصاد مسئول آن است، واگذار كرده‌ايم.
وي افزود: واگذاري سهام مخابرات چيزي نبوده كه بخواهد يك جا صورت گيرد.
وي افزود: نتيجه معامله اين شد كه قيمت سهمي كه به صورت خرد 150 تومان بود به ارزش 340 تومان و 9 ريال، يعني بيشتر از قيمت پايه فروخته شد كه حدود 4 ميليارد دلار توفير دارد.
وزير اقتصاد با بيان اينكه ما عرضه را در بورس انجام داديم و روش مزايده و مذاكره در كار نبوده است، تصريح كرد: با توجه به حساسيت‌هاي مخابرات سهام آن در دو مرحله عرضه شده و كساني كه در فراخوان اوليه شركت كردند مدارك آنها در هيئتي بررسي و بعد در بورس رقابت صورت گرفته است.
حسيني در خصوص اينكه چرا عرضه اين شركت به صورت بين‌المللي انجام نشد، گفت: بنا به مسائل امنيتي اعلام شده كه از گرفتن شريك خارجي بايد اجتناب شود البته هنوز بورس ما بين‌المللي نشده و انجام آن در كوتاه مدت امكان‌پذير نيست.
وي همچنين در خصوص علت رد صلاحيت يكي از شركت‌هاي رقيب براي عرضه سهام اين شركت خاطرنشان كرد: بنده تمام تلاش خود را كردم كه در اين معامله بيشترين حد ممكن از افراد شركت كنند ولي وقتي مقامات امنيتي موضوعي را كتبا به ما مي‌نويسند ما بايد اجرا كنيم.
حسيني همچنين ادامه داد: كنسرسيوم خريدار اين سهام، سه شركت گسترش الكترونيك مبين، سرمايه‌گذار توسعه اعتماد و شركت شهريار مهستان بودند كه بخشي از سهام شركت شهريار مهستان مربوط به بنياد تعاون و سپاه مي‌شود.
وزير اقتصاد ادامه داد: ما اين سهام را به ستاد اجرايي و بنياد تعاون سپاه نفروخته‌ايم بلكه به كنسرسيومي فروخته‌ايم كه با چند نسل به سپاه برمي‌گردد.

وزير اقتصاد خاطرنشان كرد: اگر نظر مجلس و ديدگاه آقاي نادران اين است كه بنياد تعاون و ستاد اجرايي شركت ايجاد نكنند و فعاليت اقتصادي نداشته باشند و به عنوان نهاد عمومي غير دولتي طبقه‌بندي شوند، اين مسئله نياز به مجوز قانوني دارد. البته در اساسنامه بنياد تعاون و ستاد اجرايي اجازه ولي فقيه براي فعاليت اقتصادي اخذ شده است.
حسيني در بخش ديگر از توضيحات خود يادآور شد: آيا بنياد تعاون و ستاد اجرايي نبايد كار اقتصادي انجام دهد، بهتر است اين موضوع روشن شود و ذهن مردم را مشوش نكنيم.

نمايندگان بعد از استماع صحبت‌هاي وزير اقتصاد : با 113 رأي موافق، 71 رأي مخالف و 10 رأي ممتنع از مجموع 204 نماينده حاضر پاسخ‌هاي وزير را قانع كننده دانستند.

[ شنبه 26 تیر1389 ] [ 9:10 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

صدرا دوباره در صدر اخبار بورس تهران

ظهر روزجمعه مورخ 25 تیرماه خبری روی خروجی خبرگزاریهای معتبر کشور قرار گرفت که بیانگر انصراف قرارگاه خاتم الانبیا از ادامه مشارکت در فازهای 15 و 16 پارس جنوبی بود اما دلیل این انصراف در اخبار مذکور فاش نگردیده بود این در حالی است که در بهار سال جاری ( 25 خرداد ) ریاست جمهوری با حضور در منطقه عسلویه شاهد امضای بزرگترین قرارد گازی کشوراز سوی شرکت نفت و گاز پارس به مبلغ 21 میلیارد دلار با طرفهای ایرانی برای احداث شش فاز پارس جنوبی بود که پاسخی بود برای کشورهای آمریکا و اروپایی که اقدام به تحریم ایران نموده بودند و به همین دلیل بسیار حائز اهمیت تلقی می گردید .به گزارش خبرنگار بورس نیوز ، ترکیب طرفهای ایرانی تشکیل شده بود از تاسیسات دریایی ایران ، مپنا ، صدرا ، پترو پایدار، ایدرو ، پترو پارس ، ملی حفاری و پترو سینا که هر کدام از شرکتهای قدرتمند در حوزه پروژه های پیمانکاری و بعضا نفت و گاز هستند اما شاید قوی ترین پیمانکار فعلی کشور همان قرار گاه خاتم الانبیا باشد که مالکیت عمده سهام صدرا را نیز داراست و صدرا هم خود مالک آذراب و انرژی آذراب است که کل این گروه به اجرای پروژه های پیمانکاری در کشور معروف هستند و قدرت چانه زنی بالایی هم دارند .

تنها یکماه پس از انعقاد قرارداد 6 فاز پارس جنوبی و در چنین فضایی اعلام انصراف قرارگاه خاتم آن هم بدون ذکر دلیل از ادامه همکاری در فازهای 15 و 16 پارس جنوبی نشانه خوبی نیست چون اگر قرارگاه خاتم تمایل به ادامه همکاری در فازهای پارس جنوبی ندارد پس تکلیف فازهای جدیدی که به زیر مجموعه های قرارگاه واگذار شده چه می شود ؟ اگر پیمانکاری با این قدرت فنی ، تخصصی و چانه زنی نمی تواند در پارس جنوبی دوام بیاورد تکلیف بقیه پیمانکاران چیست ؟

از سوی دیگر قرارگاه خاتم وفادارترین پیمانکاربرای دولت است که برای انجام پروژه های ملی همواره پیشقدم می باشد اما چه عاملی سبب شد که قید همکاری در پارس جنوبی را بزند سوال بی پاسخی است که شاید در روز شنبه باعث نوسان در معاملات سهام صدرا هم بشود زیرا قرارگاه خاتم الانبیا سهامدار عمده صدراست و اگر علاقه ای به حضور در پارس جنوبی ندارد قاعدتا جلوی مشارکت صدرا در این فازها را هم خواهد گرفت و سهامداران صدرا که بسیار به شکوفایی شرکت با اجرای پروژه های پارس جنوبی دل بسته اند قطعا نا امید خواهند شد .

شایان ذکر است که اجرای فازهای 22 الی 24 پارس جنوبی به طور مستقیم به صدرا واگذار شده است .اما نکته مهم دیگر اینکه رستم قاسمی فرمانده قرارگاه خاتم عضو هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ( ایدرو ) است که شاید با نفوذ خود در ایدرو از مشارکت ایدرو در پارس جنوبی هم ممانعت به عمل آورد و شاید تنها در صورتیکه دولت به تمام خواسته هایش تن دهد فرمان بازگشت پیمانکاران به عسلویه را صادر کند .

[ شنبه 26 تیر1389 ] [ 8:24 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

قرارگاه خاتم الانبیا از مشارکت در دو فاز پارس جنوبی انصراف داد

به گزارش بورس نیوز به نقل از  مهر، قرارداد فازهای 15 و 16 میدان مشترک پارس جنوبی تیر ماه سال 1385 به ارزش تقریبی 2 میلیارد دلار به کنسرسیومی متشکل از پیمانکاران داخلی و به رهبری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا واگذار شد.در نهایت عملیات اجرایی این 2 فاز مشترک گازی دی ماه سال 1385 در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (عسلویه) آغاز شد که تا ابتدای تیر ماه امسال پیشرفت اجرای مجموع بخش خشکی و دریایی این طرح به 46 درصد رسیده است.

پیگیریهای مهر از شرکت ملی نفت ایران حاکی از آن است که قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و شرکت سپانیر به عنوان رهبر و عضو کنسرسیوم اجرای طرح توسعه فازهای 15 و16 پارس جنوبی از ادامه مشارکت در این 2 فاز گازی انصراف دادند.

بدین ترتیب در ترکیب جدید اعضای کنسرسیوم اجرای طرح توسعه فازهای 15 و16 پارس جنوبی تغییراتی ایجاد شده است به طوری که شرکت ایزوایکو به عنوان رهبر اجرای طرح در بخش دریایی به همراه صف و مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران به فعالیتهای خود ادامه می دهند.

در حال حاضر پیشرفت اجرای مجموعه بخش فراساحل فاز 15 و 16 پارس جنوبی بیش از 50 درصد بوده که در بخش سکوهای دریایی، مهندسی، مدیریت، خدمات عمومی و لوله گذاری دریایی پروژه به ترتیب از 41 درصد، 70 درصد، 39 درصد، 52 درصد و 82 درصد پیشرفت برخوردارند.

در همین حال، میزان پیشرفت ساخت پالایشگاههای گاز ساحلی نیز حدود 49 درصد بوده که با توجه به انصراف قرارگاه خاتم الانبیا مسئولیت اجرای بخش خشکی و خرید تجهیزات به شرکت نفت و گاز پارس واگذار شده است.تاکنون مسئولان شرکت ملی نفت ایران دلایل انصراف قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و سپانیر را از ادامه مشارکت در این 2 فاز پارس جنوبی اعلام نکرده اند.پیش بینی می شود در صورت تامین کامل منابع مالی امکان بهره برداری از فازهای 15 و 16 پارس جنوبی تا سال 1390 فراهم می شود.

هدف از طرح توسعه فازهای 15 و 16 پارس جنوبی تولید روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز، 75 هزار بشکه میعانات گازی، سالیانه یک میلیون و 50 هزار تن گاز مایع (LPG )، یک میلیون تن اتان برای تامین خوراک واحدهای پتروشیمی و روزانه 400 تن گوگرد است.

[ شنبه 26 تیر1389 ] [ 8:23 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

يك ثانيه دردسرساز در رقابت هزارميليارد توماني سايپا

روز چهارشنبه گذشته به‌رغم اعلام آخرين قيمت در يك‌ثانيه قبل از پايان مهلت قانوني، معامله عمده سايپا انجام نشد
به گفته مديرعامل بورس، با توجه به اينكه معامله عمده‌اي روي سهام سايپا انجام نشده، رقابت خريداران امروز ادامه پيدا خواهد كرد


گروه بورس- عليرضا باغاني: در شرايطي كه انتشار مصوبه دولت در مورد واگذاري رد ديوني سايپا به دو نهاد عمومي به مهم‌ترين خبر آخرين روز معاملاتي هفته گذشته تبديل شده بود، در همان روز و در حين رقابت تنگاتنگ خريداران بلوك 18‌درصدي غول خودروساز ايران، يكي از خريداران قيمت آخر را پيشنهاد كرد.
به گزارش خبرنگار دنياي اقتصاد و بر اساس اخبار رسيده، در ساعت 11 و 54دقيقه و 59ثانيه روز معاملاتي چهارشنبه، كارگزاري عمران فارس كه براي كنسرسيومي به رهبري سرمايه‌گذاري كاركنان سايپا در رقابت حضور دارد، قيمت 495تومان را براي خريد هر سهم بلوك 18‌درصدي «خساپا» وارد سيستم معاملات كرد، پيشنهادي كه تا 5 دقيقه و يك ثانيه بعد از آنكه ساعت معاملات پايان مي‌پذيرد، همچنان بالاترين قيمت اعلام شده بود. به اين ترتيب بود كه صدور دستور خريد پاياني توسط كارگزاري عمران فارس به ماجرايي تبديل شد كه بر مبناي آن طبق دستورالعمل معاملات عمده، كارگزاري مزبور مدعي خريد بلوك سايپا باشد، چرا كه بعد از آن هيچ دستور خريدي وارد سامانه نشده است.
دستورالعمل چه مي‌گويد؟


ادامه مطلب

[ شنبه 26 تیر1389 ] [ 8:22 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

مخالفت شوراي رقابت با مصوبه دولت در مورد بلوك سايپا

رييس شوراي رقابت در واكنش به مصوبه دولت درباره مجوز حضور شركت‌هاي زيرمجموعه بنياد شهيد و وزارت رفاه در رقابت براي خريد بلوك 18‌درصدي سايپا گفت: چنين تصميمي نمي‌تواند درست باشد.

واكنش‌ها به مصوبه اخير دولت درباره مجوز حضور شركت‌هاي زيرمجموعه بنياد شهيد و وزارت رفاه در رقابت براي خريد بلوك 18‌درصدي سايپا ادامه دارد و بعد از اعلام نظر مسوولان سازمان خصوصي‌سازي، شركت بورس و نمايندگان مجلس، جمشيد پژويان رييس شوراي رقابت نيز موضع خود را اعلام كرد. وي در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: از اين منظر كه دولت شركت‌هاي اين دو مجموعه را به حضور در رقابت تشويق كرده نكته مطلوبي است اما اينكه بابت طلب اين دو مجموعه از دولت چنين تصميمي‌ گرفته شده نمي‌تواند درست باشد.
وي ادامه داد: از همان آغاز به كار واگذاري شركت‌هاي دولتي و مشمول اصل44 با موضوع خصوصي يا دولتي و شبه‌دولتي بودن شركت‌هايي مانند اين دو زيرمجموعه مساله داشتيم. متاسفانه خصوصي‌سازي اقتصاد ايران به آن شكل كه انتظار مي‌رفت اجرا نشده و به جاي بخش خصوصي فعال ديگر بخش‌ها تقويت شده‌اند.
پژويان خاطرنشان كرد: اينكه دولت بابت رد ديون بدهي خود اجازه حضور نهادهاي عمومي مانند شركت‌هاي وابسته به بنياد شهيد و وزارت رفاه را مي‌دهد، يك نوع انحراف است و هدف اصلي واگذاري‌ها از بين مي‌رود.
به گفته وي، با اين شرايط مديريت بنگاه‌هاي واگذار شده همچنان دولتي باقي مانده و به جاي پررنگ شدن بخش خصوصي در اقتصاد، بخش‌هاي شبه‌دولتي و نهادهاي عمومي پررنگ مي‌شوند.
اين مقام تاكيد كرد: اگر شوراي رقابت در خصوص رقابت سهام شركت‌ها اختيار داشت و امكان ورود به اين بخش فراهم بود مطمئن باشيد كه بسياري از معاملات انجام شده قبلي را مردود اعلام مي‌كرد. اما متاسفانه اين شورا در اين حوزه اختياري ندارد و فقط بعد از واگذاري‌ها و در صورت وجود تمركز و انحصار مي‌تواند وارد عمل شود.
پژويان با بيان اينكه بارها اعلام كرده‌ايم اصول واگذاري‌ها بايد رعايت شده تا بخش خصوصي واقعي وارد عمل شود، ادامه داد: شكل واگذاري‌ها به گونه‌اي است كه شبه‌دولتي‌ها و نهادهاي عمومي بابت طلب از دولت وارد ميدان رقابت و خريد شده‌اند. اين جريان باعث شده همان بخش‌هايي كه قبلا مانع رشد بخش خصوصي بودند، قدرتمندتر شوند. وي در خاتمه گفت: بنابراين چنين مسائلي با روح و قانون اصل44 منافات دارد، چون هدف اصلي كه همان انتقال امور به بخش خصوصي است محقق نمي‌شود.

[ شنبه 26 تیر1389 ] [ 8:21 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

ايدواتر خاورميانه 30 تومان سود تقسيم كرد

مجمع عمومي عادي سالانه شركت تايدواتر با تقسيم 300 ريال سود نقدي به ازاي هر سهم موافقت كرد.

مجمع سالانه تايدواتر خاورميانه به رياست محمد كاشاني به نمايندگي از سرمايه‌گذاري مهر اقتصاد ايرانيان و نظارت عباس آرگون، نماينده نگين ساحل رويال و قافله‌باشي نماينده تدبيرگران آتيه ايرانيان و حضور اكثريت سهامداران برگزار شد.
در اين مجمع بهزاد اتابكي، مديرعامل شركت تايدواتر ضمن ارائه گزارش هيات مديره شركت در سال 88 گفت: در سال 88 درآمدهاي حاصل از فروش تايدواتر به سه‌هزار و 199 ميليارد و 201ميليون ريال رسيد كه افزايش 8درصدي اين بخش در مقايسه با سال مالي قبل مربوط به افزايش حجم تخليه و بارگيري است. اين در حالي است كه با اضافه شدن ترمينال 2 كانتينري بهاي تمام شده شركت نيز 20‌درصد افزايش يافته است. بر اين اساس به دليل عدم رشد درآمد نسبت به بهاي تمام شده، سود ناخالص شركت 73درصد كاهش نشان مي‌دهد.
اتابكي خاطرنشان كرد: اين در حالي است كه اخذ تسهيلات بانكي جهت خريد دارايي‌هاي ثابت براي انجام پروژه‌هاي شركت موجب افزايش 375‌درصدي هزينه‌هاي مالي تايدواتر شده است. وي در بخش ديگري از سخنان خود به افزايش 69‌درصدي خالص درآمدهاي متفرقه تايدواتر اشاره كرد و گفت: سود شركت‌هاي تابعه تايدواتر طي سال مالي 88 به 70ميليارد و 532ميليون ريال رسيده كه 69‌درصد افزايش نشان مي‌دهد.
شركت تايدواتر خاورميانه در سال گذشته موفق به تخليه و بارگيري 3/2‌ميليون TEU كانتينر در بندر شهيد رجايي شد.


ادامه مطلب

[ شنبه 26 تیر1389 ] [ 8:20 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

انحلال «گاز لوله» منتفي شد

گاز لوله با ارسال اطلاعيه شفاف‌سازي، انحلال شركت را منتفي اعلام كرده است.

حجم بالاي تسهيلات بانكي اخذ شده در سنوات گذشته و عدم نقدينگي جهت بازپرداخت آن، منجر به تحميل هزينه‌هاي مالي سنگين شده و شرايط بسيار دشواري براي شركت ايجاد كرده است. هيات مديره شركت گاز لوله با توجه به شرايط ايجاد شده اقدام به تهيه گزارش تحليل مالي و عملياتي در اجراي ماده 141 قانون تجارت در بهمن ماه سال 1388 كرد و پس از اخذ گزارش بازرس قانوني شركت يك نسخه از آن نيز به سازمان بورس اوراق بهادار ارسال شد. در شرايط كنوني هيات مديره شركت با توجه به رايزني‌هاي به عمل آمده و هماهنگي با سهامدار عمده شركت و در نظر گرفتن جميع جهات، انحلال شركت را منتفي دانسته و ضمن تاكيد و تلاش در جهت بهبود وضعيت عملياتي شركت، در راستاي تكليف مجمع عمومي عادي سالانه به تاريخ 20/4/1389 مبني بر ايجاد شرايط لازم جهت تداوم فعاليت حركت مي‌كند.

[ شنبه 26 تیر1389 ] [ 8:19 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

رازهای سر به مهر معامله بلوکی ایران خودرو

ه گزارش خبرنگار بورس نیوز پس از انجام معامله بلوک 18% ایران خودرو و خرید سهام این شرکت توسط کنسرسیوم تعاونی کارکنان ایران خودرو  در هفتم تیر ماه سال جاری که دانشیان مدیر عامل آن است ترکیب اعضای این کنسرسیوم در پایان هفته سوم تیر ماه سال جاری به شرح ذیل مشخص شده و این ترکیب آخرین ترکیبی است که در رایزنی های تعاونی کارکنان ایران خودرو با شرکتهای حاضر به سرمایه گذاری در این بلوک بدست آمده است .

بدین ترتیب اعضای کنسر سیوم به شرح ذیل است :

1% تعاونی کارکنان ایران خودرو

 6% گروه قطعه سازی اعظام با مدیریت ایروانی

 5% قطعه سازی کروز به مدیریت کشاورز

 2% بانک صنعت و معدن

 2% شرکت سرمایه گذاری ملی ایران با مدیریت عسگری مارانی

 2% تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو


پس از مشخص شدن اعضای این کنسرسیوم سوالاتی به ذهن متبادر می شود که پیدا کردن پاسخ برای آنها کمی سرگیجه آور است و براحتی قابل فهم نیست .

1- بلوک 18% ایران خودرو از مالکیت سازمان گسترش به یک کنسرسیوم به ظاهر خصوصی انتقال یافت اما حضور بانک صنعت و معدن که خود زیر مجموعه وزارت صنایع است در ترکیب این بخش خصوصی چه معنی می دهد و آیا این به واقع جیب به جیب کردن سهام ایران خودرو نیست ؟ آیا بانکها به دستور دولت از شرکت در سرمایه گذاریهای جدید منع نشده اند ؟ بدین ترتیب دولت کوچک می شود ؟

2- تعاونی کارکنان ایران خودرو که مدیر عامل آن در مصاحبه قبلی با همین سایت ادعا کرده بود این خصوصی سازی واقعی است و سهام ایران خودرو به کارکنان آن رسید و با واگذاری خرد این سهام به کارکنان آنها حس مالکیت در ایران خودرو می یابند چه جوابی برای افکار عمومی و کارکنان دارد در حالیکه پس از آن همه تبلیغ تنها 1% از این بلوک به کارکنان ایران خودرو رسیده است . آیا این فریب افکار عمومی و کارکنان پرتلاش ایران خودرو نیست ؟

3- آیا وظیفه پژویان رییس شورای رقابت تنها مصاحبه های بی نتیجه و مختلف با رسانه هاست یا وی مسئولیت اجرایی دارد و باید جلوی این گونه اقدامات را بگیرد و از متضرر شدن شرکتها و سهامداران جلوگیری نماید .

4- صالح آبادی رییس سازمان بورس اوراق بهادار در یک مصاحبه تلوزیونی اعلام کرد که تا اعلام رسمی ترکیب کنسرسیوم خریدار مشخصات آنها را ندارد و کارگزار خریدار طرف مذاکره بورس است اما سوال اصلی این است که اگر این کنسرسیوم خریدار مورد تایید شورای رقابت قرار نگرفت یا اهلیت امنیتی آن مورد تایید نهادهای ذی صلاح واقع نشد ( مثل خریدار بلوک مخابرات ) چه کسی پاسخگوی زیان سهامدارانی است که با تکیه بر این اطلاعات اقدام به معامله روی سهم ایران خودرو کرده اند ؟ نقش رییس سازمان بورس در صیانت از حقوق سهامدران چیست ؟

این پرسشها رازهای معامله بلوکی ایرن خودرو است که همچنان سر به مهر مانده است و نیاز به جسارت برخی مسئولان برای رمزگشایی آن دارد که متاسفانه تاکنون شاهد نبوده ایم .

[ شنبه 26 تیر1389 ] [ 8:17 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تعدیل مثبت در سود سه ماهه سال 89 آبسال

شرکت آبسال ( اونیور سال سابق ) که پنجاه و سومین سال فعالیت خود را سپری می کند از اسفندماه سال 1355 در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است .فعالیت شرکت در حال حاضر تولید و فروش لوازم خانگی مانند انواع کولرهای آبی ، انواع ماشین لباسشویی ، انواع بخاری های گازی و ... می باشد .میرزاپور مسئول امور سهام آبسال در گفتگو با بورس نیوز دلیل توقف طولانی مدت نماد شرکتشان از 89.3.26 تا به حال را این گونه تشریح کرد :

نماد شرکت به دلیل تعدیل مثبت EPS سال 88 متوقف شده بود و ما از آن تاریخ در حال ارسال صورت های مالی خود به بورس هستیم به گونه ای که صورت های مالی حسابرسی شده سال 88 و گزارش فعالیت هیأت مدیره در حال حاضر بر روی سایت کدال قابل مشاهده است .وی همچنین خبر از ارسال گزارش 3 ماهه اول سال 89 شرکت به سازمان بورس داد و افزود سود 3 ماهه شرکت بیشتر از پیش بینی ها محقق شده است .

میرزاپور در جواب سوال خبرنگار بورس نیوز که پس چرا با این اوصاف نماد آبسال هنوز متوقف مانده اظهار بی اطلاعی کرد و افزود : تمامی اقدامات لازم برای بازگشایی نماد از طرف شرکت انجام شده است و در این خصوص باید سازمان پاسخگو باشد .

در این رابطه اگر صحت را بر سخنان میرزاپور بگذاریم و با اندکی مقایسه بازهم شاهد برخورد سلیقه ای اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس در رابطه با شرکت ها هستیم و مشخص نیست چرا شرکتی مثل آبسال که بی حاشیه و بی سرو صدا از ابتدای سال 89 تا بیست و ششم خردادماه که نمادش متوقف شده 31.25 درصد بازدهی را نصیب سهامداران خود کرده روی تابلوی بورس بازگشایی نمی شود ، در حالی که تمام گزارشات مالی که شرکت ها الزام به انتشار آنها قبل از مجمع دارند را تا تاریخ 89.4.17 به سامانه کدال ارسال کرده است .این وقایع در حالی رخ داده که شنبه هفته آینده مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت برگزار خواهد شد.

[ شنبه 26 تیر1389 ] [ 8:16 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

سود هر سهم بانك سينا 15 تومان افزايش يافت

خبرگزاري فارس: بانك سينا در حالي سود هر سهم خود را براي سال جاري 451 ريال اعلام كرده كه اين ميزان نسبت به سال گذشته 15 تومان افزايش را نشان مي‌دهد.به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، بانك سينا پيش‌بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 29 اسفند سال جاري را در 3 خرداد ماه 451 ريال اعلام كرد. بر اساس آمار موجود، پيش بيني سود هر سهم سال مالي 89 در مقايسه با عملكرد سال مالي قبل درآمد حاصل از تسهيلات اعطايي 24 درصد، سود پرداختي به سپرد ه هاي سرمايه‌گذاري 20 درصد و سود خالص 29 درصد افزايش داشته است.
همچنين، پيش بيني سود 451 ريالي بانك سينا در حالي اعلام شده كه اين بانك پيش‌بيني درآمد هر سهم سال جاري را در 19 اسفند سال گذشته 371 ريال در نظر گرفته بود كه در پيش بيني جديد، سود هر سهم بانك سينا 8 تومان افزايش يافته است. بر اساس اين گزارش،با توجه به اينكه اين بانك براي هر سهم خود در سال گذشته 323 ريال سود تقسيم كرده است، در نظر دارد كل سود را پس از كسر ماليات به مجمع سال 89 براي تقسيم بين سهامداران پيشنهاد كند.

[ پنجشنبه 24 تیر1389 ] [ 8:39 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

حداقل تغيير قيمت هر سهم بلوك سايپا به 10 ريال افزايش مي يابد

خبرگزاري فارس: مدير بازار شركت بورس گفت: يكي از چند ابزار موجود براي تسريع در تعيين تكليف بلوك 18 درصدي سايپا بكارگرفته مي شود و از روز شنبه حداقل تغيير قيمت هر سهم از 5 به 10 ريال افزايش مي يابد. علي صحرايي در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، با اشاره به ادامه رقابت سه گروه در پانزدهمين روزكاري براي خريد بلوك 18 درصدي سايپا اظهار داشت: درحالي حداقل قيمت هر سفارش اين بلوك در سامانه معاملاتي از يك به 5 ريال تغيير كرده بود كه با هدف تسريع در تعيين تكليف اين بلوك، از روز شنبه اين متغير به 10 ريال افزايش مي يابد.
وي پيش از اين اعلام كرده بود با توجه به در پيش رو بودن مجمع سالانه سايپا در پنچ شنبه آينده و درصورت تداوم رقابت متقاضيان تكليف اين بلوك ، چند ابزار مختلف از جمله اضافه كردن يك روز كاري و تاخير در توقف نماد معاملاتي، درخواست تاخير برگزاري مجمع سالانه از سوي سهامدار عمده، افزايش حداقل قيمت هر سفارش و وجود چند روز كاري تا زمان توقف نماد وجود دارد كه در صورت نياز بكار گرفته مي شود.

[ پنجشنبه 24 تیر1389 ] [ 8:38 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

كاهش در پيش‌بيني سودليزينگ صنعت و معدن

گروه بورس- شركت ليزينگ صنعت و معدن سود هر سهم سال 89 را كاهش داد.

به گزارش بورس و اوراق بهادار اين شركت سود هر سهم امسال را 448ريال پيش‌بيني كرده است. شركت اين پيش‌بيني را در تاريخ 5 اسفند 88 مبلغ 490 ريال اعلام كرده بود. «ولصنم» در سه ماه اول سال 98 ريال سود به ازاي هر سهم محقق كرد. شركت سود ناخالص امسال را 131ميليارد و 411ميليون‌ريال پيش‌بيني كرد كه سه ماهه 28‌درصد آن معادل 37ميليارد و 56ميليون ريال را پوشش داد. سود عملياتي شركت نيز 179ميليارد و 766ميليون ريال پيش‌بيني شد كه سه ماهه 28‌درصد آن به تحقق رسيد.
پيش‌بيني عملكرد سال 89 شركت در مقايسه با عملكرد سال مالي قبل به ترتيب درآمد حاصل از ارائه خدمات ليزينگ 14‌درصد كاهش، هزينه تامين منابع مالي عمليات ليزينگ 37‌درصد افزايش و سود پس از كسر ماليات 20‌درصد كاهش نشان مي‌دهد كه شركت دلايل تغيير را افزايش هزينه‌هاي مالي بابت تبديل مطالبات بانك صنعت و معدن به قرارداد جعاله با نرخ 12‌درصد اعلام كرده است. هيات مديره شركت در نظر دارد تقسيم مبلغ 100 ريال به ازاي هر سهم از سود عملكرد سال 89 را به مجمع پيشنهاد كند.

[ پنجشنبه 24 تیر1389 ] [ 8:38 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

آمادگي «كنتورسازي» براي تعويض كنتورهاي خانگي

فارس- مديرعامل شركت كنتورسازي (سهامي عام) با اعلام برگزاري مجمع سالانه و پيشنهاد تقسيم سود 72‌توماني به هر سهم به شايعات موجود بازار سهام پاسخ داد.

علي عاملي در رابطه با وضعيت شركت كنتورسازي و توليد كنتورهاي مورد نياز اظهار داشت: ظرفيت توليد اين شركت حدود 8‌ميليون و 700‌هزار كنتورتك فاز در يك نوبت كاري است و آمادگي خود را به وزارتخانه صنايع و نيرو اعلام كرده‌ايم. وي در برابر اين سوال كه در صورت منفك شدن كنتورهاي خانگي، آيا اين شركت توان توليد 20‌ميليون كنتور را دارد و آيا شايعات موجود مبني بر قطعي شدن حضور كنتورسازي در توليد اين تعداد دستگاه صحت دارد؟ پاسخ داد: در اين رابطه به دو وزارتخانه ياد شده اعلام كرده‌ايم مي‌توانيم كل نياز‌هاي موجود و حتي تا 23‌ميليون را تامين كنيم. مسوولان هم اعلام كرده‌اند با برگزاري مناقصه يا انتخاب يك شركت، زمينه توليد كنتورهاي جديد را فراهم خواهند كرد. عاملي در پاسخ به ديگر شايعه شنيده شده درباره افزايش سرمايه شركت نيز توضيح داد: با توجه به برنامه‌هاي طرح و توسعه مدنظر، طي سال جاري سرمايه شركت افزايش خواهد يافت؛ اما تاكنون درصد اين افزايش سرمايه قطعي نشده است. وي به برگزاري مجمع سالانه شركت در يكشنبه آينده اشاره كرد و گفت: سود حسابرسي شده سال مالي 88 اين شركت‌هزار و 402‌ريال و پيشنهاد هيات‌مديره، تقسيم 72‌تومان به هر سهم است.

[ پنجشنبه 24 تیر1389 ] [ 8:37 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

مپنا 20 تومان سود نقدي داد

 
شركت مديريت پروژه‌هاي نيروگاهي ايران (مپنا)، عصر روز سه‌شنبه 22 تیر ماه جاری ميزبان سهامداران خود در مجمع عمومي عادي سالانه در سالن آمفی‌تئاتر شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران بود.

در مجمع مپنا كه به رياست آقاي علی‌آبادی ریاست هیات‌مدیره و مدیرعامل ‌گروه مپنا، نظارت وحدتی و عمرانی به نمايندگي از شركت سرمايه‌گذاري صنايع برق و آب (صبا) و سهام عدالت، دبيري جوادنيا معاونت اقتصادی و مالی مپنا و حضور موسي رفان عضو هیات‌مدیره و بازرس و حسابرس و نماینده سازمان بورس برگزار شد، علی‌آبادی ضمن تبیین و تشریح اهمیت صنعت برق در کشور به ارائه گزارش فعالیت هیات‌مدیره خطاب به صاحبان حقیقی و حقوقی سهام مپنا پرداخت و از آخرين تحولات رخ داده و برنامه‌ها در اين شركت بورسي سخن گفت.رييس هيات‌مديره ‌گروه مپنا همچنین سود خالص تلفيقي مپنا در سال 88 را رقمي معادل 653‌ميليارد‌تومان ذكر كرد و افزود: در سال گذشته فعاليت‌هاي قابل توجهي در 33شركت زيرمجموعه مپنا صورت‌گرفته كه نتيجه آن تحقق سودهای پیش‌بینی شده بوده و این موفقیت در حالی رخ داده که در مدت مورد اشاره، مپنا براي توسعه فعاليت‌هاي خود از سهامداران آورده نقدي طلب نكرده است.
وی افزود: افزون بر اين سود شركت اصلي مپنا در سال 88 به 475‌ميليارد‌تومان بالغ شده كه استفاده از مشوق‌هاي قانوني مربوط به افزايش ثروت سهامداران را دربر داشته است. مجمع مپنا در پايان ضمن تصويب صورت‌هاي مالي شركت براي عملكرد سال 88 به ازاي هر سهم 200 ريال سود نقدي تقسيم كرد.

[ پنجشنبه 24 تیر1389 ] [ 8:36 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

نقش مدیریت در افزایش شاخص عملکردهای ایران ترانسفو

شرکت ایران ترانسفو با سرمایه ای 300 میلیارد ريالی از سال 1369 تا به حال در بورس اوراق بهادار تهران فعالیت می کند . موضوع فعالیت شرکت طراحی و ساخت ترانسفورماتور می باشد و با حجم فروش 3108 میلیارد ريال که در حدود 90 درصد از سهم بازار داخلی است در رده اول این صنعت قرار دارد .

رکورد فوق العاده بازدهی

به گزارش بورس نیوز شرکت در 227 روز کاری خود در سال 88 طی 26903 معامله ای که روی سهامش انجام شد 33.52 درصد بازدهی را نصیب سهامداران خود کرد ، همچنین شرکت با رشد خوب ، 40.66 درصد بازدهی در سال جاری بدست آورده که یک رکورد فوق العاده را طی حدوداً 4 ماه از خود به جای گذاشته است .

کبیری و افزایش شلخصهای عملکرد ایران ترانسفو

محمد کبیری اصفهانی که نزدیک به سه و نیم سال است به عنوان مدیرعامل شرکت ایران ترانسفو فعالیت می کند توانسته است طی دوران مدیریت خود سرمنشاء تحولات خوب و مثبتی در شرکت شود . به گونه ای که آمار و ارقام همگی نشان از رشد ایران ترانسفو در تمام فاکتورهای ارزیابی عملکرد مالی دارند .


ادامه مطلب

[ پنجشنبه 24 تیر1389 ] [ 8:33 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

پتروشیمی اصفهان صادرکننده نمونه کشور ، به هر سهم 500 ريال سود نقدی دارد

جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی اصفهان در ساعت 10:00 صبح مورخ 89.4.21 در محل سالن تلاش با حضور بیش از 77 درصد سهامداران برگزار شد.ترکیب هیات رئیسه مجمع با حضور آقای حسینی به عنوان رئیس مجمع و نظارت آقایان فروغی و خالق و به دبیری آقای مستاجران کامل شد. همچنین نماینده سازمان بورس آقای عیوضلو و آقای دانش نماینده سازمان حسابرسی نیز در جلسه حضور داشتند. مجمع پس از استماع گزارش هیات مدیره توسط آقای مستاجران (مدیرعامل شرکت) و گزارش بازرس قانونی توسط دانش تصمیمات ذیل را اتخاذ نمود.

1- تصویب صورتهای مالی

2- تقسیم 500 ريال به عنوان سود نقدی به ازای هر سهم

3- انتخاب سازمان حسابرسی به عنوان حسابرس و بازرس قانونی شرکت

4- انتخاب روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه کثیر الانتشار

[ پنجشنبه 24 تیر1389 ] [ 8:32 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

علت داغ شدن رقابت معامله بلوکی سایپا

به گزارش بورس نیوز به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دولت، بر اساس مصوبه هيئت وزيران در جلسه مورخ 13 تير 1389 و مستند به جزء "ط " بند 7 و جزء "ج " بند 8 قانون بودجه سال 1389 كل كشور، مقرر شد بخشي از سهام شركت خودروسازي سايپا كه در بورس عرضه شده با رعايت شرايطي، بابت رد ديون و مطالبات به بنياد شهيد و امور ايثارگران يا وزارت رفاه و تامين اجتماعي واگذار شود.
بر اساس جزء "ط " بند 7 قانون بودجه امسال، سازمان خصوصي سازي در راستاي تأمين مبالغ مصوب بودجه مربوط به رد ديون، موظف شده است طبق شرايط عمومي مربوط به واگذاري شركت‌ها، نسبت به فروش شركت‌ها و تأمين ديون محقق از اين طريق اقدام و در غير اينصورت سهام شركت‌هاي مورد واگذاري را مستقيماً بابت رد ديون با رعايت مقررات مربوط به سازمان‌ها و نهادهاي بستانكار واگذار نمايد.
همچنين طبق جزء "ج " بند 8 قانون بودجه نيز دولت موظف است بابت حقوق، رد ديون و مطالبات ايثارگران و خانواده معظم شهداء و تغييرات بعدي آنان و اجراء لايحه خدمات ايثارگران و كاركنان نيروهاي مسلح اعم از شاغل و بازنشسته، از محل واگذاري سهام شركت‌هاي دولتي يا واگذاري آن يا از محل وجوه حاصل از فروش آنها و يا از محل صرفه‌جويي حين اجراء بودجه اقدام نمايد.
بر اين اساس، در راستاي اجراي دو حكم فوق، مقرر شد بخشي از سهام شركت خودروسازي سايپا كه در بورس عرضه شده به بنياد شهيد و امور ايثارگران يا وزارت رفاه و تامين اجتماعي واگذار شود.اين واگذاري منوط به حضور فعال 2 نهاد ياد شده در تالار بورس اوراق بهادار و انجام اقدام لازم براي خريد سهام شركت سايپا و همچنين تهاتر 25درصد بخش نقدي قيمت پاياني سهام عرضه شده سايپا توسط وزارت اقتصاد با مطالبات وزارت رفاه يا بنياد شهيد، در صورت موفقيت هر يك از آنها در بورس و پرداخت باقي‌مانده و نيز وجه مازاد بر مطالبات آنها مطابق مقررات بورس است.

ادامه مطلب

[ پنجشنبه 24 تیر1389 ] [ 8:31 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

پست بانک در راه بورس

واگذاری سومین شرکت بیمه ای در بورس به ارایه صورت های مالی حسابرسی شده شرکت به سازمان بورس بستگی دارد . اسماعیل غلامی ، معاون سازمان خصوصی سازی ضمن بیان مطالب فوق در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز گفت : بیمه دانا در صورت روشن شدن صورت های مالی حسابرسی شده سال مالی 88 ظرف یک ماه آینده و تا قبل از برگزاری مجمع عادی سالیانه در بورس عرضه و کشف قیمت خواهد شد تا عملاً سودآوری مناسبی برای مالکان سهام خود در برداشته باشد .

پالایشگاههای بورسی

وی با اعلام اینکه پالایشگاههای تبریز و بندر عباس بزودی وارد معاملات بورس و اوراق بهادار خواهند شد گفت : در حال حاضر سازمان خصوصی سازی منتظر دریافت اوراق سهام این دو شرکت بوده که پس از آن بلا فاصه اقدام به عرضه سهام آنها در بورس خواهیم کرد و پیش بینی می شود بقیه پالایشگاهها نیز یکی پس از دیگری وارد بورس شوند . غلامی همچنین پتروشیمی تبریز را به علت زیان انباشته آن فاقد پذیرش در بورس دانست و ابراز امیدواری کرد در آینده ای نزدیک از طریق فرابورس این شرکت واگذار شود .


ادامه مطلب

[ پنجشنبه 24 تیر1389 ] [ 8:30 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

بازدهي 67 درصدي سهام شركت سايپاديزل براي سهامداران

مديرعامل شركت سايپاديزل در آستانه برگزاري مجمع عمومي ساليانه اين شركت اعلام كرد: سهام شرکت سایپادیزل در سال 1388 در 128روز مورد داد و ستد قرار گرفت که در این مدت بیش از 67 درصد برای سهامداران خود بازدهی به ارمغان آورد.

به گزارش بورس نیوز به نقل از واحد ارتباطات شركت سايپاديزل، علي ملك در گفتگويي ضمن بيان اين مطلب افزود: اين بازدهي كه رقم آن حدود دوبرابر ميانگين بازدهي صنعت خودرو در بازار بورس بوده است، در حالي شكل گرفته كه شركت رقيب تنها چيزي در حدود 42 درصد براي سهامداران خود بازدهي داشته است. مديرعامل سايپاديزل با برشمردن دلايل اين بازدهي مناسب تصريح كرد: افزايش توليد و مديريت بهينه منابع موجود در سال گذشته، ضمن كاهش چشمگير بدهي هاي معوق به بانك ها باعث تبديل شدن سايپاديزل به يكي از مشتريان خوش حساب نظام بانكي كشور و يكي از چابكترين و به روز ترين توليدكنندگان صنعت شد.ملك همچنين گفت: رتبه نقدشوندگی شرکت در سال 1388 بالغ بر 138 بود که علت بالا بودن رتبه نقدشوندگی، قفل شدن معاملات سهام در روزهای متعدد به دلیل تقاضای بالای خرید برای سهام شرکت بوده است و اين نيز ناشی از جو مثبت برای خودروسازان در اثر واگذاریهای طی اصل 44 است.


ادامه مطلب

[ پنجشنبه 24 تیر1389 ] [ 8:29 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

همكاران صدرا در 4 فاز پارس جنوبي، پاسخ به شايعات بورسي

حبيب جديدي در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، با اعلام پيگيري مصوبات كارگروه حمايت از توليد، به برخي شايعات مطرح شده پاسخ داد و از برگزاري مجمع سالانه اين شركت در سه شنبه آينده 29 تيرماه خبر داد.

*پيگيري هاي مصوبات ادامه دارد

وي در ابتدا به ادامه پيگيري هاي مصوبات كارگروه حمايت از توليد و عدم حصول نتيجه اي خاص و مهم اشاره كرد و گفت: در خصوص تخصيص وام 500 ميليارد توماني به صدرا مكاتبات و پيگيري ها ادامه دارد. موضوع استهمال بدهي بيش از 700 ميليارد توماني صدرا هم با همه بانك ها توافق شده و برنامه ريزي براي زمان بندي استمهال ادامه دارد.
جديدي افزود: در مورد منطقه ويژه اقتصادي جزيره صدرا هم مكاتبات و پيگيري ها انجام شده و فقط ابلاغيه مربوطه باقي مانده است. پيگيري باقي مسائل مانند توسعه جزيره صدرا هم توسط گروهايي تعيين شده ادامه دارد.

*استفاده از زيرمجموعه ها در فازهاي پارس جنوبي

اين مقام مسئول ضمن اشاره به حضور صدرا در بخش دريايي فازهاي 13 و 22.23.24 پارس جنوبي خاطر نشان كرد: با توجه به محدوديت زماني تعيين شده 35 ماهه و ظرفيت هاي موجود صدرا، در اجراي اين پروژه ها از زيرمجموعه هايي چون آذرآب و شركت هاي پايين دستي استفاده خواهيم كرد. چرا كه جريمه ديركرد اين پروژه ها ماهانه 50 ميليون دلار است. بنابراين اين فازها بايد در موعد تعيين شده به اتمام برسند.
جديدي با بيان اينكه قرارداد كلي اين فازها بين شركت نفت و گاز پارس جنوبي و اعضاء كنسرسيوم منعقد شده اظهار داشت: با توجه به لزوم مشخص شدن درصد مشاركت هر يك از اعضاء كنسرسيوم، سهم صدرا از اين پروژه ها روشن خواهد شد. در اين رابطه طي روزهاي اخير جلساتي برگزار شده تا وزن و قيمت هر بخش از پروژه نهايي شود.

*فعلا " پيش پرداختي نگرفته ايم

وي در برابر اين سئوال كه سهم هر عضو كنسرسيوم چه زماني نهايي خواهد شد و آيا شايعه دريافت 60 ميليارد تومان پيش پرداخت صحت دارد يا خير پاسخ داد: انتظار مي رود طي روز هاي آينده و تا قبل از مجمع سالانه، سهم كاري و مالي صدرا نهايي شود كه جزئيات آن قبل از مجمع يا در روز برگزاري اعلام مي شود.
جديدي ادامه داد: بنابراين تا به امروز هيچ پيش پرداختي به صدرا داده نشده است. چرا كه اولا " سهم هر شركت مشخص نشده و دوما " پيش پرداخت ها به سرگروه كنسرسيوم داده مي شود تا به نسبت وزن فعاليت هر عضو تخصيص يابد.

*تعديل سود را به بورس اعلام مي كنيم

مديرعامل صدرا در خصوص زمان و مكان برگزاري مجمع سال مالي منتهي به 29 اسفند 88 اين شركت نيز گفت: صبح روز سه شنبه آينده 29 تيرماه اين مجمع در محل پژوهشگاه نيرو برگزار مي شود. در اين مجمع با توجه به زيان انباشته 211 ريالي هر سهم در سال مالي گذشته، سودي براي تقسيم وجود ندارد تا توزيع شود.
جديدي در واكنش به سئوالي مبني بر اينكه شايعه تعديل مثبت سود هر سهم سال 89 صدرا تا چه حد صحت دارد اعلام كرد: در اينكه سود صدرا تعديل داشته باشد مانعي نيست اما بعد از مشخص شدن جزئيات قراردادها و بررسي اعداد و ارقام ، نتايج به سازمان بورس اعلام خواهد شد.

*پاسخ مديرعامل به دو شايعه ديگر

وي در خصوص دو شايعه ديگر مبني بر افزايش سرمايه صدرا و افزايش مالكيت از شركت آذرآب نيز توضيح داد: با هدف اصلاح ساختار مالي ، در خواست افزايش سرمايه را مطرح كرده ايم. اما براي عملي شدن اين تصميم بايد زيان انباشته شركت به كمتر از نصف برسد تا از شمول ماده 141 قانون تجارت خارج شويم.
جديدي افزود: افزايش سرمايه شركت و همچنين موضوع افزايش سهام صدرا از آذرآب نيز در هيات مديره مطرح است.
جديدي در خاتمه با بيان اينكه به دليل ماهيت فعاليت صدرا، پيشرفت كاري پروژه ها در مقاطع مختلف تغيير مي كند گفت: هم اكنون به جز دو پروژه ساخت نفتكش هاي 63 هزارتني براي شركت ملي نفتكش و شناورهاي 24 هزار تني ، صدرا با مشكل خاصي مواجه نيست. اين در حالي است كه طبق وظيفه در پروژه هاي خارج از نفت و گاز نيز مانند ساخت شناورهاي دريايي برنامه هايي براي بازاريابي و اجرا داريم

[ چهارشنبه 23 تیر1389 ] [ 9:57 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

پيش‌بيني جديد داروپخش اعلام شد

شركت داروپخش پيش‌بيني سود سال 89 را افزايش داد.

به گزارش بورس و اوراق بهادار اين شركت سود هر سهم امسال را يك‌هزار و 69 ريال پيش‌بيني كرده است. اين پيش‌بيني در تاريخ اول اسفند ماه 88 مبلغ 964ريال اعلام شده بود. شركت دليل تعديل اخير را افزايش درآمدهاي سرمايه‌گذاري ناشي از شركت‌هاي خارج از بورس اعلام كرده است. بنابراين گزارش شركت سود حاصل از سرمايه‌گذاري‌هاي سال 89 را 652ميليارد ريال پيش‌بيني كرده است. شركت براي سال 89 درآمدي از فروش سرمايه‌گذاري‌ها يا ساير فعاليت‌ها در نظر نگرفته است. بر اين اساس سود عملياتي شركت 641ميليارد و 372ميليون ريال پيش‌بيني شده است. «وپخش» سود خالص پس از كسر ماليات را نيز 641ميليارد و 841ميليون ريال پيش‌بيني كرده است. شركت در سه ماه ابتداي سال هيچ يك از پيش‌بيني‌هاي خود را محقق نكرده است. هيات‌مديره داروپخش در نظر دارد 700ريال به ازاي هر سهم را براي تقسيم به مجمع عادي سال 89 پيشنهاد دهد

[ چهارشنبه 23 تیر1389 ] [ 9:56 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

لعابيران طرح توسعه در دستور كار دارد

شركت لعابيران 27‌درصد پيش‌بيني سود سالانه را نسبت به بودجه پوشش داد.

بر اساس اطلاعيه سازمان بورس و اوراق بهادار، «شلعاب» در فصل گذشته توانست مبلغ 203ريال سود به ازاي هر سهم خود كنار بگذارد. پيش‌بيني درآمد هر سهم لعابيران براي سال مالي 89 مبلغ 753ريال است. اين پيش‌بيني در مقايسه با پيش‌بيني درآمد هر سهم سال قبل چهار درصد كاهش نشان مي‌دهد. لعابيران در فصل گذشته از فروش محصولات خود معادل 72‌ميليارد و 745ميليون ريال درآمد كسب كرد. پيش‌بيني فروش امسال «شلعاب» بالغ بر 241ميليارد ريال است.
اين شركت اعلام كرده است كه طرح توسعه و تجهيز سالن آزمايشگاه را با برآورد سرمايه‌گذاري مبلغ 4ميليارد ريال در دستور كار دارد. تاكنون مبلغ دوميليارد و 580ميليون ريال هزينه بابت طرح مزبور انجام شده است. شركت قبلا اعلام كرده بود كه طرح ياد شده را با برآورد سرمايه‌گذاري مبلغ سه‌ميليارد ريال در دستور كار دارد

[ چهارشنبه 23 تیر1389 ] [ 9:55 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

جريمه تاخير در اجراي فازهاي «پارس جنوبي» ماهانه 50‌ ميليون دلار است

فارس- مديرعامل صدرا جديدترين تحولات و وقايع اين شركت را اعلام كرد و با پاسخگويي به برخي شايعات مطروحه از برگزاري مجمع سالانه اين شركت در 29 تيرماه خبر داد.

حبيب جديدي با اعلام پيگيري مصوبات كارگروه حمايت از توليد، به برخي شايعات مطرح شده پاسخ داد و از برگزاري مجمع سالانه اين شركت در سه شنبه آينده 29 تيرماه خبر داد.
پيگيري‌هاي مصوبات ادامه دارد
وي در ابتدا به ادامه پيگيري‌هاي مصوبات كارگروه حمايت از توليد و عدم حصول نتيجه‌اي خاص و مهم اشاره كرد و گفت: در خصوص تخصيص وام 500‌ميليارد‌توماني به صدرا، مكاتبات و پيگيري‌ها ادامه دارد. موضوع استمهال بدهي بيش از 700‌ميليارد‌توماني صدرا هم با همه بانك‌ها توافق شده و برنامه‌ريزي براي زمان‌بندي استمهال ادامه دارد. جديدي افزود: در مورد منطقه ويژه اقتصادي جزيره صدرا هم مكاتبات و پيگيري‌ها انجام شده و فقط ابلاغيه مربوطه باقي مانده است. پيگيري باقي مسائل مانند توسعه جزيره صدرا هم توسط‌گروه‌هاي تعيين شده ادامه دارد.
استفاده از زيرمجموعه‌ها در فازهاي پارس جنوبي
اين مقام مسوول ضمن اشاره به حضور صدرا در بخش دريايي فازهاي پارس جنوبي خاطر نشان كرد: با توجه به محدوديت زماني تعيين شده 35 ماهه و ظرفيت‌هاي موجود صدرا در اجراي اين پروژه‌ها از زيرمجموعه‌هايي چون آذرآب و شركت‌هاي پايين دستي استفاده خواهيم كرد، زيرا جريمه ديركرد اين پروژه‌ها ماهانه 50‌ميليون‌دلار است، بنابراين اين فازها بايد در موعد تعيين شده به اتمام برسند.
جديدي با بيان اينكه قرارداد كلي اين فازها بين شركت نفت و گاز پارس جنوبي و اعضاي كنسرسيوم منعقد شده، اظهار داشت: با توجه به لزوم مشخص شدن‌درصد مشاركت هر يك از اعضاي كنسرسيوم، سهم صدرا از اين پروژه‌ها روشن خواهد شد. در اين رابطه طي روزهاي اخير جلساتي برگزار شده تا وزن و قيمت هر بخش از پروژه نهايي شود.
تاكنون پيش پرداختي نگرفته‌ايم
وي در برابر اين سوال كه سهم هر عضو كنسرسيوم چه زماني نهايي خواهد شد و آيا شايعه دريافت 60‌ميليارد‌تومان پيش پرداخت صحت دارد يا خير؟ پاسخ داد: انتظار مي‌رود طي روز‌هاي آينده و تا قبل از مجمع سالانه، سهم كاري و مالي صدرا نهايي شود كه جزئيات آن قبل از مجمع يا در روز برگزاري اعلام مي‌شود.
جديدي ادامه داد: بنابراين تا به امروز هيچ پيش‌پرداختي به صدرا داده نشده است. زيرا سهم هر شركت مشخص نشده و پيش پرداخت‌ها نيز به سرگروه كنسرسيوم داده مي‌شود تا به نسبت وزن فعاليت هر عضو تخصيص يابد.
اعلام تعديل سود به بورس
مديرعامل صدرا در خصوص زمان و مكان برگزاري مجمع سال مالي منتهي به 29 اسفند 88 اين شركت نيز گفت: صبح روز سه شنبه آينده 29 تيرماه اين مجمع در محل پژوهشگاه نيرو برگزار مي‌شود. در اين مجمع با توجه به زيان انباشته 211‌ريالي هر سهم در سال مالي گذشته، سودي براي تقسيم وجود ندارد تا توزيع شود.
جديدي در واكنش به سوالي مبني بر اينكه شايعه تعديل مثبت سود هر سهم سال 89 صدرا تا چه حد صحت دارد؟ اعلام كرد: در اينكه سود صدرا تعديل داشته باشد، مانعي نيست اما بعد از مشخص شدن جزئيات قراردادها و بررسي اعداد و ارقام، نتايج به سازمان بورس اعلام خواهد شد. وي در خصوص دو شايعه ديگر مبني بر افزايش سرمايه صدرا و افزايش مالكيت از شركت آذرآب نيز توضيح داد: با هدف اصلاح ساختار مالي، درخواست افزايش سرمايه را مطرح كرده‌ايم. اما براي عملي شدن اين تصميم بايد زيان انباشته شركت به كمتر از نصف برسد تا از شمول ماده 141 قانون تجارت خارج شويم.
جديدي افزود: افزايش سرمايه شركت و همچنين موضوع افزايش سهام صدرا از آذرآب نيز در هيات‌مديره مطرح است.
جديدي در خاتمه با بيان اينكه به دليل ماهيت فعاليت صدرا، پيشرفت كاري پروژه‌ها در مقاطع مختلف تغيير مي‌كند، گفت: هم‌اكنون به جز دو پروژه ساخت نفتكش‌هاي 63‌هزارتني براي شركت ملي نفتكش و شناورهاي 24‌هزار تني، صدرا با مشكل خاصي مواجه نيست. اين در حالي است كه طبق وظيفه در پروژه‌هاي خارج از نفت و گاز نيز مانند ساخت شناورهاي دريايي، برنامه‌هايي براي بازاريابي و اجرا داريم.

[ چهارشنبه 23 تیر1389 ] [ 9:55 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

سود مصوب مجمع سايپا از اول شهريور توزيع مي شود

رئيس اداره سهام گروه سايپا با اعلام زمان و مكان برگزاري دو مجمع سالانه و فوق العاده در 31 تيرماه به 89 هزار سهامدار اين شركت گفت: سود مصوب مجمع سايپا از اول شهريور توزيع مي شود.مهرداد اسلامي با اعلام برگزاري دو مجمع سالانه و و فوق العاده شركت سايپا در 31 تيرماه اظهار داشت: اين دو مجمع در ساعت 9 و 11 روز ياد شده در محل شركت سايپا واقع در كيلومتر 15 جاده مخصوص در شماره 5 تشكيل مي شود.

اسلامي با اشاره به چگونگي ارايه برگه ورود به مجمع براي 89 هزار سهامدا خرد و كلان سايپا خاطر نشان كرد:همه سهامداران مي توانند از 26 تا 30 تيرماه با مراجعه حضوري به اداره سهام و يا ترجيحا " از طريق وب سايت شركت به آدرسwww.saipasaham.irزمينه حضور در مجمع را فراهم كنند.مالكان حقوقي نيز مي توانند در تاريخ هاي ياد شده نمايندگان خود را معرفي كنند.

اين مقام مسئول در برابر اين پرسش كه در مجمع سالانه چند درصد از سود واقعي تقسيم و چه زماني سود مصوب توزيع خواهد شد پاسخ داد: سياست تقسيم سود طبق اطلاعيه ايي ارسالي به سازمان بورس 80 درصد است اما مجمع در خصوص سود تقسيمي تصميم گيري خواهد كرد.اين درحالي است كه توزيع سود سهامداران حقيقي براساس حروف الفبا ، از اول شهريور ماه آغاز خواهد شد. زمان توزيع سود سهامداران حقوقي نيز متعاقبا " اعلام مي شود.

به گفته اسلامي ، سودمصوب ازطريق حساب هاي سيبا، ملي كارت،سپهر صادرات، عابربانك سپه و كليه حساب هاي بانك هاي پارسيان و پاسارگاد در زمان ياد شده واريز خواهد شد.آن دسته ازسهامداراني كه تاكنون حساب هاي بانكي را اعلام نكرده اند بايد مشخصات كامل و شماره هاي تماس تلفن همراه و ثابت را با مراجعه حضوري،ارسال نمابر و مراجعه به پايگاه اطلاع رساني سايپا اعلام كنند تا پيامك زمان و مكان برگزاري مجمع و زمان توزيع سود براي آنها ارسال شود.

وي به ارايه خلاصه صورت هاي مالي و فعاليت هاي سال گذشته و برنامه هاي در دست اجرا گروه سايپا اشاره كرد و درباره برگزاري مجمع فوق العاده توضيح داد: بعد از اتمام مجمع سالانه، مجمع فوق العاده ايي هم با هدف انطباق اساسنامه سايپا با اساسنامه نمونه سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار مي شود.وي ادامه داد: طبق تصميمات اتخاذ شده، برخلاف روال سال هاي گذشته هديه اي در مجمع پيش رو توزيع نخواهد شد.اين تصميم به دليل مشكلات توزيع هدايا در گذشته و صرفه جويي در هزينه هاي برگزاري مجمع گرفته شده كه در مجموع به نفع سهامداران خواهد بود.

[ چهارشنبه 23 تیر1389 ] [ 9:54 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

پارس خزر به ازای هر سهم 350 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر ( سهامی عام ) در ساعت 10 صبح روز پنجشنبه 1389.4.17 با حضور صاحبان 96.7 درصد از کل سهام و یا نمایندگان تام الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل گردید .

در جلسه مذکور ، پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید و اعلام رسمیت جلسه ، آقایان مهندس دادوش ، مهندس ماهرو ، مهندس عسکری آزاد و زند بعنوان رییس ، ناظرین و دبیر مجمع عمومی انتخاب شدند .

سپس گزارش هیأت مدیره راجع به عملکرد و صورتهای مالی سال 1388 و گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی شرکت قرائت گردید و به اتفاق آراء ترازنامه مورخ 1388.12.29 و صورتحساب سود وزیان و پیشنهاد تقسیم سود قابل تخصیص به هر سهم از سهام شرکت به تصویب رسید به هیأت مدیره شرکت مفاصا حساب اعطاء شده.

[ چهارشنبه 23 تیر1389 ] [ 9:54 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

زامیاد به ازای هر سهم خود 450 ریال سود نقدی تصویب کرد

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت زامیاد بعدازظهر روز یکشنبه 89.4.20 با حضور سهامداران حقیقی و حقوقی در محل هتل المپیک برگزار شد و در انتها مبلغ 450 ریال سود نقدی به ازای هر سهم به سهامداران تعلق گرفت و همچنین مقرر شد مابقی سود بصورت افزایش سرمایه برای سهامداران مدنظر گرفته شود.به گزارش بورس نیوز به نقل از روابط عمومی شرکت زامیاد، این مجمع با حضور جناب آقای مهندس پوستین دوز مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا به عنوان رئیس هیئت مدیره زامیاد و به ریاست آقای مهندس فلاحی قائم مقام مدیر عامل گروه شروع و رسمیت یافت؛ همچنین آقای مجید شاطری به عنوان دبیر مجمع و آقایان حسن امیری و عیسی حسین پناه به عنوان ناظر در هیئت رئیسه مجمع حضور داشتند.در همین چارچوب، در ادامه جلسه دکتر ریاحی، مدیر عامل شرکت زامیاد، با اشاره به عملکرد هیئت مدیره در سال مالی 1388، در قالب فیلم به تشریح عملکرد سال 88 پرداخت و همچنین مهندس نشان قائم مقام مدیر عامل شرکت زامیاد ضمن تشریح برنامه های آتی سال 89 گزارشی از عملکرد سه ماهه 89 این شرکت ارائه داد.

در ادامه جلسه مهندس پوستین دوز مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا اظهار داشت: شرکت زامیاد در سالهای اخیر توانسته است با همراهی خانواده سایپا نیاز بازار کشور را در خصوص تأمین انواع وانت بار و خودروهای دیزلی و کشنده به نحو قابل قبولی برآورده سازد به طوریکه کل محصولات شرکت زامیاد در سال 88 نسبت به سال 87 از 10 درصد رشد برخوردار بوده است.در پایان مهندس پوستین دوز در جمع سهامداران شرکت زامیاد از ادغام بخش های فروش، خدمات پس از فروش و تأمین زامیاد با سایپا خبر داد.

[ چهارشنبه 23 تیر1389 ] [ 9:53 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

قرارداد احداث نيروگاه هزار مگاواتي فولاد مباركه با مپنا امضا شد

خبرگزاري فارس: مديرعامل شركت فولاد مباركه از انعقاد قرارداد احداث 2 واحد نيروگاه 500 مگاواتي به ارزش 500 ميليون يورو با شركت مپنا خبر داد.

محمد رجايي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس با اشاره به انعقاد قرارداد احداث 2 واحد نيروگاهي هر كدام با ظرفيت 500 مگاوات، اظهار داشت: بر اساس اين قرارداد، شركت مپنا
در مدت 32 ماه نيروگاه مورد نياز فولاد مباركه را احداث خواهد كرد.
وي سرمايه مورد نياز احداث اين دو واحد نيروگاهي را 500 ميليون يورو عنوان كرد و گفت: براي تأمين اين رقم از حساب ذخيره ارزي استفاده خواهد شد.
وي تصريح كرد: به محض تأمين منابع مالي عمليات اجرايي پروژه آغاز خواهد شد.
به گزارش فارس علاوه بر تامين نياز برق برخي واحدهاي صنعتي، طبق مصوبه دولت نيز بايد 3 هزار مگاوات ظرفيت نيروگاهي براي 5 واحد صنعتي كشور احداث شود.
خليل ارجمندي معاون گسترش پروژه‌هاي صنعتي سازمان گسترش و نوسازي صنايع اواخر خرداد ماه با اشاره به مصوبه دولت براي ايجاد 3 هزار مگاوات ظرفيت نيروگاهي مورد نياز بخش صنعت، گفته بود: به اين ترتيب برق مورد نياز مس سرچشمه، گل‌گهر، چادرملو، ايرالكو، المهدي و فولاد خوزستان تأمين خواهد شد.
وي با بيان اينكه قرار است شركت مپنا طرح مورد نياز براي اجراي اين پروژه‌ها را به وزارت صنايع ارائه دهد، گفته بود: طبق نظر وزير صنايع شركت مپنا 20 روز فرصت داشت تا طرح خود را ارائه دهد، ولي
پس از گذشت بيش از 50 روز تاكنون طرحي كه داراي توجيه قابل قبولي باشد، ارائه نشده است.
ارجمندي اواسط تيرماه نيز گفته بود: پيشنهاد مپنا داراي نواقصي بود كه براي رفع آن مجدداً به اين شركت مهلت داده شده است.
به گفته وي، مسئولان شركت مپنا بايد مشخصات فني طرح را به سازمان گسترش ارائه كنند و علاوه بر اين، شركت‌هاي خارجي كه سازنده تجهيزات اصلي پروژه محسوب مي‌شوند را نيز معرفي كند.
وي معتقد است: در طرح پيشنهادي مپنا، نحوه انتقال دانش فني، زمان‌بندي ساخت و تأمين تجهيزات پروژه نيز بايد مشخص شود.
معاون گسترش پروژه‌هاي صنعتي سازمان گسترش و نوسازي صنايع با بيان اينكه فرصت زيادي براي ايجاد ظرفيت‌هاي نيروگاهي بخش صنعت نداريم، گفته بود: اميدواريم هر چه سريعتر نيروگاه‌هاي با كلاس f در كشور احداث شوند

[ سه شنبه 22 تیر1389 ] [ 9:2 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

پايان ماراتن نفس‌گير «سايپا» پيش از مجمع

گروه بورس- عليرضا باغاني: در شرايطي كه شمارش معكوس براي برگزاري مجمع گروه خودروسازي سايپا در 31 تير ماه آغاز شده، رقابت بر سر بلوك 18 درصدي اين غول خودروساز در گرماي 43‌درجه پايتخت همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار ما، قيمت بلوك 18‌درصدي سايپا با رقابت لاك‌پشت‌وار خريداران در حالي ديروز پس از گذر از 13 روز معاملاتي بدون نتيجه خاتمه يافت كه با ثبت قيمت 4‌هزار و 309ريالي براي هر سهم و رقابت يك ريالي خريداران، با احتمال كشيده شدن اين ماراتن نفس‌گير به بعد از مجمع سالانه افزايش يافته است. اتفاقي كه مي‌تواند سرنوشت اين معامله بزرگ را تغيير داده و حتي به ابطال رقابت و عرضه مجدد بلوك منجر شود.
انجام معامله سايپا قبل از مجمع از آن جهت حائز اهميت است كه سودي كه در مجمع اين شركت تقسيم خواهد شد، در قيمت عرضه اين بلوك در نظر گرفته شده و در واقع خريداران فعلي حاضر در رقابت، با انگيزه دريافت اين سود به ميدان رقابت آمده‌اند و اساسا سودي كه در مجمع تقسيم مي‌شود در صورت انجام معامله قبل از مجمع، متعلق به خريدار جديد است، هر چند اگر معامله قطعي نشده باشد.
ادامه اين شرايط در رقابت سايپا موجب شد تا روز گذشته بورس تهران در اقدامي با هماهنگي سازمان بورس نسبت به افزايش حداقل قيمت هر سفارش بلوك 18‌درصدي سايپا از يك ريال به 5 ريال اقدام كند، تصميمي كه هر سفارش خريد بلوك ذكر شده را از 187ميليون تومان (يك ريال افزايش) به 936ميليون تومان (5ريال افزايش بر اساس قيمت پاياني ديروز) افزايش خواهد داد و در واقع ادامه رقابت در اين ماراتن 13 روزه حدود يك‌ميلياردتومان براي هر سفارش گران خواهد شد.


ادامه مطلب

[ سه شنبه 22 تیر1389 ] [ 9:1 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تعدیل مثبت eps سال مالی 88 شرکت پالایش نفت اصفهان

در پی توقف نماد معاملاتی شرکت پالایش نفت اصفهان در یک شنبه هفته جاری ، منابع آگاه خبری در بورس از تعدیل پیش بینی سود مالی 88 "شپنا" خبر دادند .

به گزارش بورس نیوز ؛ یک منبع آگاه خبری در  بورس که نخواست نامش فاش شود در گفتگو با خبرنگار ما اعلام کرد : طی روزهای آینده به طور رسمی تعدیل مثبت  حدود 10 الی 15  درصدی پیش بینی eps سال مالی 88 اعلام خواهد شد . سایر گزارش ها حاکی از آن است که این شرکت طی عملکرد مالی سه ماهه سال جاری نیز دارای تعدیل مثبت خواهد بود .

[ سه شنبه 22 تیر1389 ] [ 9:0 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

آشنایی با مدیران متخلف بورس تهران و ترفندهایشان

مي گويند بورس تهران خوش استقبال و بد بدرقه است. مصداق اين بي وفايي ظهور سهامداران زيادي در يك محدوده زماني بلند مدت و سقوط آنها به فاصله ناچيز است.
به گزارش خبرنگار بورس نیوز به نقل از  فضای مجازی و خبرگزاری ها  يكي از مصاديق بارز اين ظهور و سقوط ها، رسول تقي گنجي است. رسول گنجي كه زاييده ودست پرورده اقتصاد بيمار ايران درسال هاي اخيراست، نمونه خوبي از سرمايه گذاران بدخيم ايراني است كه گاهي در سريال هاي تلويزيوني ايران مي بينيم.
مردي كه درپايان فيلم اسير كارهاي بدش مي شود وبه دام قانون مي افتد.با اين تفاوت كه درپايان سريال هاي ايراني،پليس متهم را به دام مي اندازد اما درمورد رسول گنجي زماني حكم صادر مي شود كه او درايران نيست.

یک درصد تولید ناخالص داخلی

سهامداران قديمي بورس و افرادي كه در سال هاي آغازين دهه 80 اقدام به خريد و فروش سهام مي كردند، به طور قطع با نام رسول تقي گنجي آشنا هستند. مردي كه زماني ادعا كرده بود "يك درصد GDP ايران "است.

ادامه مطلب

[ سه شنبه 22 تیر1389 ] [ 8:59 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

پاسخ به یک سوء تفاهم در خصوص پتروشیمی فناوران

ظاهراً مصاحبه فرامند هاشمی زاده مدیرعامل شرکت پتروشیمی فناوران با بورس نیوز باعث ایجاد مشکلاتی برای شرکت مزبور شده است به گونه ای که اداره نظارت بر ناشران بورسی با استنباطی متفاوت و نادرست از محتوای مصاحبه خواهان ارایه توضیحاتی از سوی شرکت فناوران در خصوص موارد مطرح شده در این مصاحبه شده اند .

بورس نیوز در راستای رسالت شفاف سازی خود و ضمن تشکر از اداره نظارت بر ناشران بورسی به خاطر حسن دقت و توجه شان به مسائل مختلف پیرامون شرکت های بورسی توجه خوانندگان خود را به مطالب زیر که شرحی بر وقایع اتفاق افتاده است جلب می نماید

پیرو درخواست خوانندگان بورس نیوز که خواستار تحلیل یا گزارشی پیرامون شرکت پتروشیمی فناوران شده بودند ، در تاریخ 9 تیرماه 89 بورس نیوز که موفق به مصاحبه با مسئولین شرکت در دفتر تهران نشده بود توسط واحد تحلیل و مطالعات خود در تحلیلی به بررسی وضعیت این شرکت پرداخت اما در ادامه تحریریه بورس نیوز با پیگیریهای خود موفق به انجام مصاحبه ای با مدیرعامل شرکت مذکور در دفتر خوزستان شد و این مصاحبه در تاریخ 89.4.13 در سایت بورس نیوز منتشر شد .


ادامه مطلب

[ سه شنبه 22 تیر1389 ] [ 8:58 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

ریش قرمز بورس راهی زندان اوین شد

به دفعات در بازار سرمایه دیده و شنیده شده است که گروه های مختلف از طریق شیوه های متفاوت با شرکتهای بورسی و مدیران آنها ارتباط برقرار کرده و با استفاده از رانت اطلاعاتی اقدام به سفته بازی در بورس و دستکاری قیمت سهام برخی شرکتها نموده اند .

براساس گزارش بورس نیوز این افراد معمولاٌ از روش های متفاوتی برای رسیدن به مقاصد خود استفاده کرده اند بطوریکه مثلاً مدیرانی همچون گنجی و داوودیان با عدم اطلاع رسانی شفاف و بعضاً با ارایه اطلاعات غلط به سازمان بورس یا قیمت سهام شرکتشان را افزایش می دادند و با به قصد جمع آوری سهام نزد مردم قیمت سهام خود را کاهش و پس از دست یافتن به هدف خود مجدداً قیمت سهام را افزایش می دادند .

برخی دیگر از مدیران شرکتها با انجام معاملات درون گروهی بین زیر مجموعه های خود اقدام به شناسایی سودهای موهوم می نمودند که این اتفاق دزرکتهای سرمایه گذاری در گذشته بسیار رخ می داد و این موضوع نیز باعث جیب به جیب شدن پول و دستکاری قیمت سهام می شد که با تدبیر سازمان بورس بو ا اعمال قانون در نظر گرفتن میزان سود کمتر برای تقسیم در مجمع عادی سالیانه از بین سود اصلی و سود تلفیقی مرتفع شد .

اما گروهی دیگر به جلوداری علیرضا احمدی معروف به (ریش قرمز) با ایجاد سر و صدا و جنجال در مجامع شرکتها مدیران را مجبور به باج دهی به آنها برای عدم برهم زدن جلسه مجمعشان و نیز عدم ایجاد تشنج می کردند از همین رو مدیرانی که پس از یکسال فعالیت و زحمت تمایل نداشتند کارنامه مدیریت یآنها پیش چشم سهامداران سیاه جلوه داده شود مجبور بودند با ارایه اطلاعات نهانی از شرکت این افراد را آرام کنند ، البته احمدی با در اختیار داشتن یک امکانات روزنامه اقتصادی «آ» با قدرت بیشتری مدیران را برای رسیدن به اهداف خود تحت فشار می گذاشت که البته با همین شیوه وی توانست خود را وارد هیات مدیره شرکتهایی همچون پیام ، آزمایش و تجهیز نیروی زنگان ( لیلا احمدی ) و  ... نماید .


ادامه مطلب

[ سه شنبه 22 تیر1389 ] [ 8:57 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

افزایش 122 درصدی سود تحقق یافته نسبت به پیش بینی در سرمایه گذاری بانک ملی

جلسه مجمع عادی سالیانه شرکت سرمایه گذاری بانک ملی در ساعت 14:00 عصر مورخ 89.4.16 در محل سالن همایش های رازی با حضور بیش از 91 درصد سهامداران برگزار شد.

ترکیب هیات رئیسه مجمع با حضور آقای ایرج اکبریه به عنوان رئیس مجمع و نظارت آقایان احمد زاد اصل و سید جواد سیادتی و به دبیری خانم سلطانی کامل شد.مجمع پس از استماع گزارش هیات مدیره توسط آقای مرتضی داداش (مدیرعامل شرکت) و گزارش بازرس قانونی تصمیمات ذیل را اتخاذ نمود.


1- تصویب صورتهای مالی

2- تقسیم 200 ريال به عنوان سود نقدی به ازای هر سهم

3- انتخاب موسسه حسابرسی سخن حق به عنوان حسابرس و بازرس قانونی شرکت

4- انتخاب روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه کثیر الانتشار


ادامه مطلب

[ دوشنبه 21 تیر1389 ] [ 7:48 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

صورت وضعيت پرتفوي خرداد ماه 6 شركت منتشر شد

صورت وضعيت پرتفوي خردادماه 6 شركت منتشر شد. براساس اطلاعات منتشره از سوي سازمان بورس، گسترش سرمايه‌گذاري ايران خودرو، «ونيرو»، سرمايه‌گذاري پارس توشه، سرمايه‌گذاري بهمن، «ومعادن» و گروه صنايع بهشهر اطلاعات خرداد ماه خود را منتشر كردند.

رشد ارزش بازار «وصنا»
بر اين اساس ارزش بازار جمع سرمايه‌گذاري‌هاي «وصنا» در پايان خرداد ماه با 49‌ميليارد‌ريال افزايش به مبلغ يك‌هزار و 276‌ميليارد و 438‌ميليون‌ريال رسيد.
اين در حالي است كه اين شركت 28‌درصد پرتفوي خود را در گروه غذايي، 6‌درصد را در گروه استخراج كانه‌هاي فلزي، 7‌درصد را در گروه فلزات اساسي و 38‌درصد را در گروه واسطه‌گري‌هاي مالي متمركز كرده بود.
همچنين مبلغ 40‌ميليارد‌ريال بابت ذخيره كاهش ارزش سرمايه‌گذاري‌ها منظور كرده است.از سوي ديگر «وصنا» ماه گذشته از فروش سهام 798‌ميليون‌ريال سود شناسايي كرده است.به اين ترتيب كه بخشي از سهام صنعتي بهشهر را با 307‌ميليون‌ريال، سهام داروسازي فارابي را با 295‌ميليون‌ريال و سهم هلدينگ غدير را با 267‌ميليون‌ريال سود فروخت.
از سوي ديگر «وصنا» براي تحصيل سهام جديد مبلغ 108‌ميليارد و 749‌ميليون‌ريال پرداخت كه بيشترين مبلغ براي خريد سهام بانك اقتصاد نوين به مبلغ 93‌ميليارد و 742‌ميليون‌ريال بود.


ادامه مطلب

[ دوشنبه 21 تیر1389 ] [ 7:47 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

2 ماه ژیش مهدی کسائیان در مصاحبه با بورس نیوز : رويايي 15 هزار واحدي

دنياي اقتصاد- شاخص كل بورس اوراق بهادار روز گذشته 164 واحد ديگر رشد كرد تا 117 واحد تا مرز رويايي 15‌هزار واحدي فاصله داشته باشد.اخبار خوش و تقسيم سودهاي دور از انتظار، موجب خوش‌بيني فعالان بازار شده تا تمامي نگاه‌ها به 10 روز باقي‌مانده از تيرماه باشد.با اين حال شاخص از ابتداي امسال با دو‌هزار و 347 واحد رشد به ميانگين بازدهي 7/18‌درصد رسيده است. اين در حالي است كه اگر شاخص به 15‌هزار واحد برسد با يك‌درصد افزايش ديگر، بازدهي بورس به 6/19‌درصد خواهد رسيد.

117 پله تا ارتفاع 15‌هزار
گروه بورس- اعظم شريفي: شاخص كل بورس اوراق بهادار روز گذشته 164 واحد ديگر رشد كرد تا 117 واحد تا مرز رويايي 15‌هزار واحدي فاصله داشته باشد.
در معاملات ديروز رشد دسته جمعي نمادهاي پربيننده، عدد شاخص را به 14‌هزار و 883 واحد رساند. بر اين اساس فولاد مباركه 22 واحد، سايپا 20 واحد، بانك پارسيان 17 واحد، چادرملو 15 واحد، ملي مس و ايران خودرو هر كدام 10 واحد، مخابرات 9 واحد، معادن و فلزات 8 واحد و پتروشيمي خارك و سرمايه‌گذاري غدير 6 واحد شاخص بورس را بالا كشيدند تا همچنان بازار مديون برگزاري مجامع تير ماه باشد.
اخبار خوش و تقسيم سودهاي دور از انتظار، موجب خوش‌بيني فعالان بازار شده تا تمامي نگاه‌ها به 10 روز باقي‌مانده از تيرماه و مجامع گروه بانك و بيمه و شركت‌هايي نظير ايران‌خودرو و سايپا باشد.
با اين حال شاخص از ابتداي امسال با دو‌هزار و 347 واحد رشد به ميانگين بازدهي 7/18‌درصد رسيده است. اين در حالي است كه اگر شاخص به 15‌هزار واحد برسد با يك‌درصد افزايش ديگر، بازدهي بورس به 6/19‌درصد خواهد رسيد. بر اين اساس 8 روز كاري تا پايان تير ماه زمان باقي‌مانده است و بورس از ابتداي تير ماه 4/4‌درصد بازدهي به ثبت رسانده است. در اين ميان رونق مجامع در تيرماه ركود ارديبهشت و خرداد ماه را كمرنگ‌تر كرده است. روند بازار طي سال‌هاي گذشته همواره نشان داده كه بازدهي بورس در 4 ماه نخست سال بالا است، اما امسال بازدهي 2/13‌درصدي فروردين ماه، بازدهي منفي 2/0‌درصدي ارديبهشت و بازدهي 7/0‌درصدي خردادماه را به دنبال داشت. اين در حالي است كه نيمي از بازدهي تيرماه نيز طي ظرف يك هفته گذشته درپي بازگشايي نمادهاي پيشرو بازار بعد از مجامع سالانه و ادامه رقابت بلوك سايپا رقم خورده است. اين مساله به خصوص در مورد نمادهايي كه بيشتر از انتظار بازار سود تقسيم كرده اند موجب شد تا نمادهايي مانند خدمات انفورماتيك، فولاد مباركه و خارك بعد از بازگشايي، افت قيمت كمتري را به نسبت سود تقسيمي شاهد باشند و رشد شاخص را موجب شوند، چرا كه شاخص بورس از آذر ماه سال 87 بر مبناي شاخص بازده نقدي و قيمت محاسبه مي‌شود.
در زمان ورود نرم‌افزار جديد، شاخص قيمت در مرز 9‌هزار واحد و شاخص بازده نقدي 30‌هزار واحدي بود كه از آن تاريخ شاخص بورس به شاخص بازده نقدي و قيمت تبديل شده است كه در مقايسه با شاخص قبلي رشد سريع‌تري دارد. به اين ترتيب شاخص جديد به دليل وجود سودهاي تقسيمي در آن در مرز 15‌هزار واحد قرار گرفته است. اين در حالي است كه اگر شاخص همان شاخص قيمت بود، اين شاخص به تنهايي كمتر از رقم كنوني مي‌بود. حال بايد ديد رشد بازار با ادامه خوش‌بيني سهامداران ادامه مي‌يابد تا شاخص بورس اين بار ارتفاع 15‌هزار واحدي را تجربه كند يا خير؟
تمامي اين اتفاقات در حالي رخ مي‌دهد كه در حال حاضر، بازار آخرين روزهاي فصل مجامع را تجربه مي‌كند و به لحاظ دريافت سود نقدي احتمالا در هفته‌هاي آينده با افت انگيزه خريداران سهام مواجه خواهد شد.
به نظر مي‌رسد در ماه‌هاي مرداد و شهريور با نزديك شدن به موعد اجراي طرح هدفمند كردن يارانه‌ها (در نيمه دوم سال) و نيز تقارن با ايام ماه رمضان، زمينه ايجاد يك ركود نسبي در بازار سرمايه فراهم خواهد شد. البته وضعيت اقتصاد جهاني طبيعتا به عنوان يك عامل پيش‌بيني نشده عمل خواهد كرد و در صورت بر هم خوردن شرايط نسبتا با ثبات كنوني، مي‌تواند تغيير روند در بازار را رقم بزند.

[ دوشنبه 21 تیر1389 ] [ 7:46 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

«وتوكا» سهام 4 شركت را تحصيل كرد

شركت سرمايه‌گذاري توكا فولاد طي خرداد ماه سهام چهار شركت را تحصيل كرد.

بر اساس اطلاعيه سازمان بورس و اوراق بهادار، «وتوكا» در ماه گذشته سهام شركت‌هاي فولاد مباركه، بانك پارسيان، بيمه البرز و مالي و اعتباري سينا را به پرتفوي خود افزود. بهاي تمام شده اين تعداد سهام معادل 431ميليون ريال اعلام شد.
همچنين در ماه قبل «وتوكا» اقدام به خريد سهام گروه بهمن كرد كه از اين بابت مبلغ 14ميليون ريال سود شناسايي كرد.
از سوي ديگر، تعداد 200هزار سهم گروه بهمن به مبلغ 276ميليون ريال واگذار شد.در اين مدت ارزش بازار پايان دوره «وتوكا» در مقايسه با بهاي تمام شده آن 52درصد افزايش نشان مي‌دهد. اين شركت نزديك به 50‌درصد از پرتفوي خود را در گروه ساير تجهيزات حمل‌ونقل متمركز كرده است كه بيشترين سهام در اين گروه به شركت‌هاي غيربورسي اختصاص دارد. همچنين «وتوكا» 11‌درصد از پرتفوي خود را به فلزات اساسي اختصاص داده است كه ارزش بازار اين گروه نسبت به بهاي تمام شده ابتداي دوره 1/12‌درصد رشد داشت.
«وتوكا» در سبد سهام بورسي خود سهام شركت‌هاي حمل‌ونقل توكا، فولاد خراسان، فولاد مباركه، فولاد خوزستان، بانك پارسيان، زامياد، پتروشيمي اراك، مس شهيد باهنر، بيمه البرز، مالي و اعتباري سينا، گسترش سرمايه‌گذاري ايران خودرو، توسعه صنعتي، كالسيمين، صندوق بازنشستگي كشوري، گل‌گهر و گروه بهمن را دارا است

[ دوشنبه 21 تیر1389 ] [ 7:45 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

چهار طرح توسعه مس باهنر رونمایی می شود

 

جلسه مجمع عادی سالیانه شرکت مس شهید باهنر در ساعت 9:30 مورخ 89.4.20 در محل هتل ارم با حضور بیش از87.5 درصد سهامداران برگزار شد.

ترکیب هیات رئیسه مجمع با حضور آقای کاظم خالدی به عنوان رئیس مجمع و نظارت آقایان شیر محمد پور و حافظ و به دبیری آقای عبد الحسینی ( معاونت مالی شرکت ) کامل شد.

همچنین جوادی نماینده سازمان بورس و مشکانی نماینده سازمان حسابرسی نیز در جلسه حضور داشتند.مجمع پس از استماع گزارش هیات مدیره توسط آقای فراهانی (مدیرعامل شرکت) و گزارش بازرس قانونی توسط مشکانی تصمیمات ذیل را اتخاذ نمود.


ادامه مطلب

[ دوشنبه 21 تیر1389 ] [ 7:44 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

دکترین شاخص و معادله چند مجهولی

شاخص بورس تهران در حالی امروز با 164 واحد افزایش به رقم بی سابقه 14883 واحد رسید که فعالان بازار رسیدن آن به محدوده 15000 واحد را برای فردا پیش بینی می کنند . این اتفاق اگر رخ دهد ، برای اولین بار در طول حیات بورس تهران شاخص چنین عددی را تجربه خواهد کرد .

در راستای این رشد فاحش و ملموس در شاخص بورس ، واحد تحلیل و مطالعات بورس نیوز بانگاهی آماری تحلیلی و با تکیه بر اعداد و ارقام موجود به بررسی این موضوع پرداخت که از نظر می گذرد : از ابتدای سال 87 تا به امروز کمترین مقدار شاخص را در تاریخ 88.01.09 با رقم 7955 واحد شاهد بوده ایم و بیشترین مقدار نیز رقم 14883 واحدی دیروز بورس است که رشدی 87 درصدی را از فروردین ماه سال 88 تا به امروز نشان می دهد . یعنی شاخص طی 16 ماه ، 6928 واحد افزایش را تجربه کرده است ( به طور متوسط 433 واحد افزایش در هر ماه)

در ادامه بازدهی 5 شرکت مطرح و بزرگ بورس که با توجه به حجم مبنا و تأثیر گذاری بر شاخص انتخاب شده اند آورده شده است :

1. بزرگ ترین  سهم بورس یعنی مخابرات معروف به نهنگ بورس طی همین بازه زمانی با 614 ريال افزایش قیمت و 440 ريال سود نقدی ، در مجموع 74.57 درصد بازدهی را نصیب سهامدارانش نموده است . 2. فولاد مبارکه از دیگر غول های تأثیر گذار بورس نیز طی این مدت با 386 ريال افزایش قیمت و 1100 ريال DPS خود موفق به کسب بازدهی ای در حدود شاخص یعنی 84.79 درصد شده است .

3. یازدهی 69.88  درصدی  یکی از سهم های بانکی بورس یعنی بانک ملت بوده است که به خاطر 170 ريال DPS و 583 ريال افزایش قیمت در این بازه زمانی حدوداً 16 ماهه بوده است . 4. سایپا با 500 ريال سود نقدی و 796 ريال افزایش قیمتی که به سهم خود در این بازه زمانی دیده است ، 79.75 درصد بازدهی را نصیب سهامداران پر شمار خود نموده است . 5. بانک پارسیان از موفق ترین خصوصی های واقعی بورس (اصل 44 ای نیست) با 744 ريال سود نقدی و 877 ريال افزایش قیمت بیش از 110 درصد بازدهی داشته است .

بنابراین بر طبق آمار و برخلاف نظر بسیاری از فعالان بازار که اعتقاد به رشد سهم های مطرح و تأثیر گذار بورس طی این مدت نداشته و می گفتند شاخص به صورت تصنعی در حال رشد است شاهد بازدهی تقریباً برابر با شاخص کل ، در اکثر شرکت های مطرح بورس هستیم و شاید بتوان گفت رشد شاخص مدیون رشد سهام چند شرکت بزرگ است تا اکثر شرکتهای بورسی ، زیرا همانگونه که می دانید  80 درصد ارزش بورس متعلق به 20 شرکت و عموما شرکتهای اصل چهل و چهاری است این در حالی است که در شاخص فعلی سود نقدی هم تاثیر گذار است در حالیکه قبلا این فاکتور در محاسبه شاخص لحاظ نمی شدو این دکترین شاخص بورس تهران است که ارایه دهنده آن  مجهول و همچنان ناشناخته است . شایان ذکر است شاخص در بازه مورد بررسی در تاریخ 88.9.24 بیشترین افت (226 واحد ) و در تاریخ 88.6.4 بیشترین رشد (593 واحد) را به خود دیده است . همچنین از منظری دیگر در 315 روز کاری مورد بررسی نماد 339 شرکت مورد معامله قرار گرفته است و بازدهی کل بورس طی این مدت با توجه به حق تقدم ها ، سهام جایزه ، سود نقدی و افزایش قیمت شرکت ها ، 69.8 درصد بوده است .

در این 315 روز ، 197 روز شاخص کل مثبت ، 2 روز بدون تغییر و 116 روز شاخص منفی را شاهد بوده ایم . 271 شرکت بازدهی مثبت و تنها 68 شرکت در این بازده 315 روزه بازدهی منفی را نصیب سهامداران خود نموده اند . همه اعداد و ارقام ذکر شده در گزارش پیش رو مهر تأییدی بر رشد اکثر شرکت های فعال در بورس و به تبع آن رشد شاخص کل بورس است که عده ای با دیده تردید به آن می نگرند .

[ دوشنبه 21 تیر1389 ] [ 7:43 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

اعلام جزئيات برگزاري مجامع عمومي عادي سالانه و فوق‌العاده107 شركت

اعلام جزئيات برگزاري مجامع عمومي عادي سالانه و فوق‌العاده107 شركت

 

 

 

در ادامه مطلب بخوانیدادامه مطلب

[ یکشنبه 20 تیر1389 ] [ 8:5 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

اعلام نرخ فروش بيلت «فخوز» در بهار

شركت فولاد خوزستان در اطلاعيه‌اي نرخ فروش بيلت و اسلب توليدي خود در 3 ماهه نخست سال جاري را اعلام كرد.

بنابراين گزارش، نرخ فروش هر تن بلوم و بيلت در بهار امسال معادل 5 ميليون و 888 هزار ريال اعلام شده است كه «فخوز» در اين مدت موفق به فروش بيش از 492 هزار تن از اين محصول شده است.اين گزارش مي‌‌‌افزايد: قيمت بيلت از آن جهت براي فعالان بازار سرمايه مهم تلقي مي‌شود كه براساس توافق فولادسازان و توليدكنندگان سنگ‌آهن، نرخ اين محصول مبنايي براي تعيين نرخ كنسانتره آهن تعيين شده است. بر مبناي توافق صورت‌گرفته چادرملو، كنسانتره خود را به فولاد مباركه براساس 12 درصد از قيمت فروش بيلت داخلي فولاد خوزستان مي‌فروشد و قيمت فروش «كچاد» به فولاد خوزستان هم 10 درصد از قيمت بيلت است. افزون بر اين، گل‌گهر هم براساس اين توافق، محصول خود را بر مبناي 6/9 درصد از قيمت بيلت در اختيار مباركه قرار مي‌دهد، حال آنكه بهاي فروش كنسانتره «كگل» به فولاد خوزستان بر مبناي 9 درصد قيمت بيلت فولاد است.

[ یکشنبه 20 تیر1389 ] [ 8:3 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تقسيم 20تومان سود نقدي در مجمع «و بانك»

شركت سرمايه‌گذاري بانك ملي عصر روز چهارشنبه شانزدهم تيرماه جاري ميزبان سهامداران خود در مجمع عمومي عادي سالانه بود.

به گزارش خبرنگار ما، در مجمع «وبانك» كه با استقبال چشمگير سهامداران شركت روبه‌رو شده بود، پس از استماع گزارش هيات مديره و بازرس قانوني، كليه صورت‌هاي مالي «وبانك» براي سال مالي منتهي به پايان اسفند 88 موردتصويب قرار گرفت. همچنين با در نظر گرفتن منافع سهامداران جزء در حالي كه پيشنهاد هيات مديره تقسيم 150 ريال سود نقدي بود، نسبت به توزيع 200 ريال سود در مجمع اقدام شد، اتفاقي كه موجب شد تا سهامداران حقيقي، مجمع «وبانك» را با رضايت كامل ترك كنند.افزون بر اين، در مجمع اين شركت، با توجه به تعلق بيش از 85 درصد از سهام «وبانك» به مجموعه بانك ملي، اعضاي حقوقي هيات مديره سرمايه‌گذاري بانك ملي نيز از ميان شركت‌هاي زيرمجموعه بانك ملي طبق سال گذشته انتخاب و معرفي شدند.گزارش مجمع «وبانك» را در صفحه19 بخوانيد

[ یکشنبه 20 تیر1389 ] [ 8:3 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

اگر یادتون باشه قبلا ما گفته بودیم : : افزايش پيش‌بيني و تقسيم سود «معادن و فلزات»

سرمايه‌گذاري توسعه معادن و فلزات سود هر سهم سال 89 را با 5/37 درصد افزايش 691ريال پيش‌بيني كرد.

به گزارش بورس و اوراق بهادار، اين شركت در تاريخ 28 بهمن‌ماه 88 سود هر سهم امسال را 500 ريال اعلام كرده بود كه دليل تعديل اخير را افزايش سود حاصل از سرمايه‌گذاري در شركت ملي صنايع مس اعلام كرده است.پيش‌بيني درآمد «ومعادن» براي سال مزبور يك هزار و 653 ميليارد و 837 ميليون ريال اعلام شده كه شركت در سه ماه اول سال 212 ميليارد و 728 ميليون ريال آن را پوشش داده است. اين رقم معادل 13 درصد پيش‌بيني شركت است.سرمايه‌گذاري معادن و فلزات درآمد خود را عمدتا از دو محل سود خريد و فروش سهام و سود سهام شركت‌هاي سرمايه‌پذير حاصل مي‌كند كه در 3 ماهه از محل سود خريد و فروش سهام بيش از 90 درصد بودجه خود را محقق كرده است.همچنين سود عملياتي شركت يك‌هزار و 626 ميليارد و 330 ميليون ريال پيش‌بيني شده كه سه ماهه 207 ميليارد و 962 ميليون ريال آن معادل 13 درصد محقق شده است.بنابراين گزارش پيش‌بيني عملكرد سال 89 شركت در مقايسه با عملكرد واقعي سال قبل به ترتيب از 30 درصد افزايش در سود حاصل از سرمايه‌گذاري‌ها، 54 درصد افزايش در سود حاصل از فروش سرمايه‌گذاري‌ها، 25 درصد افزايش در سود عملياتي و 19 درصد افزايش در سود پس از كسر ماليات برخوردار است.گفتني است، خالص ارزش دارايي‌ها (NAV) شركت براساس آخرين برآوردها حدود 700 تومان تخمين زده شده است.افزون بر اين شركت در اطلاعيه‌اي ديگر پيشنهاد تقسيم سود سهام سال مالي منتهي به پايان اسفند 1388 را از مبلغ 117 ريال به مبلغ 291 ريال (برابر 50 درصد) افزايش داده است

[ یکشنبه 20 تیر1389 ] [ 8:3 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تعميرات دو واحد پالايش نفت اصفهان آغاز شد

شركت پالايش نفت اصفهان اعلام كرد: تعميرات واحد تقطير و گاز مايع شماره 2 و واحد تبديل كاتاليستي شماره 2 يك هفته ديرتر انجام مي‌شود.

به گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار اين تعميرات به دليل پاره‌اي مشكلات، با تاخير يك هفته‌اي مواجه شد. بنابراين گزارش واحد تقطير شماره 2 اين شركت با ظرفيت 140 هزار بشكه در روز تصفيه نفت‌خام و واحد گاز مايع شماره 2 با ظرفيت 13 هزار بشكه در روز پس از چهار سال كاركرد مداوم امروز (20 تيرماه) از سرويس خارج و به تعميرات اساسي برده مي‌شود. در اين تعميرات كه به مدت 21 روز به طول خواهد انجاميد، تمامي ظروف باز و تحت بازرسي ويژه قرار خواهند گرفت.همچنين واحد تبديل كاتاليستي شماره 2 با ظرفيت 22 هزار و 500 بشكه در روز پس از سه سال كاركرد مداوم در تاريخ 26 تيرماه از سرويس خارج و تعميرات اساسي خواهد شد.اين تعميرات نيز به مدت 22 روز به طول خواهد انجاميد كه تمامي ظروف باز و تحت بازرسي ويژه قرار خواهند گرفت. اين تعميرات در عملكرد پيش‌بيني شده شركت لحاظ شده و تاثيري بر پيش‌بيني سود ارائه شده قبلي ندارد.

[ یکشنبه 20 تیر1389 ] [ 8:2 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

پرداخت کامل سود سهام کنتور سازی سال 1387

در پیگیری سهامداران جز از بورس نیوز در خصوص پرداخت سود سهام سال مالی منتهی به پایان اسفند ماه 87 روابط عمومی کنتورسازی خبر خوشی را اعلام کرد .به گزارش بورس نیوز به نقل از روابط عمومی شرکت کنتورسازی ایران (سهامی عام) با پرداخت بخش آخر سود سهام سال 1387، تمامی سهامداران جزء به طور کامل سود خود را دریافت کرده اند.

روز چهارشنبه مورخ 89.4.16 معاونت مالی و اداری شرکت کنتورسازی ایران ( سهامی عام) اعلام نمود با وصول بخش اندکی از مطالبات این شرکت و به میمنت مبعث رسول گرامی اسلام (ص) و براساس دستور اکید مدیریت عامل ، سود سهام مابقی سهامداران طی چند روز آینده به طور کامل پرداخت خواهد شد.

[ یکشنبه 20 تیر1389 ] [ 8:2 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

صادرات آبگرمکن به کشور ایتالیا موفقیت دیگری برای بوتان

 شركت صنعتي بوتان از ابتداي سال جاري تا تاريخ پانزدهم تيرماه، توانسته طي 51 روز معاملاتي بازدهي 39.64 درصدي را براي سهامداران خود به ارمغان آورد و اين درحالي است كه طي همين مدت ميانگين بازدهي طبقه لوازم برقي خانگي صنعت ماشين آلات وتجهيزات بورس كمتر از 35% گزارش شده است.به گزارش بورس نيوز، شركت صنعتي بوتان درآمد هر سهم خود را با سرمايه 300 ميليارد ريالي براي سال مالي منتهي به 29 اسفند 89 مبلغ 207 ريال بطور خالص پيش بيني نموده كه نسبت به پيش بيني سود سال مالي گذشته از كاهش محسوسي برخوردار شده است.

در همين رابطه مسعود ابراهيمي معاون مالي گروه صنعتي بوتان در گفتگو با خبرنگار بورس نيوز در خصوص تحقق پيش بيني سود سال مالي گذشته گفت: عليرغم چالشهاي فراوان سال گذشته در فضاي كسب وكار، شركت در تحقق اهداف خود بسيار موفق عمل كرده كه مي توان به اهم موارد زير اشاره كرد:دستيابي به بازدهي 27% حقوق صاحبان سهام - توليد انبوه كارخانه جديد رادياتور آلومينيومي - رشد 27% فروش  و  پوشش فراتر از بودجه فروش محصولات : آبگرمكن 12% فراتر ازبودجه - شوفاژ 31% فراتر ازبودجه - رادياتور 2% فراتر از بودجه همچنین صادرات آبگرمكن به كشور ايتاليا

وي درادامه، تعديلات احتمالي سود در پيش بيني سال مالي جاري را منوط به ميزان اثرات متغيرهاي محيطي و ريسكهاي موجود درمحيط كسب وكار دانست. ابراهیمی به موارد زير بعنوان اهم ريسكهاي شركت اشاره نمود:

اجراي قانون هدفمند كردن يارانه ها

ريسك افزايش قيمت فلزات اساسي

ريسك نوسانات نرخ ارز

تشديد تحريم هاي بين المللي برعليه ايران:

ادامه ركود بازار مسكن

كاهش تعرفه هاي گمركي لوازم خانگي

او اظهار داشت كه توليد وفروش شركت مطابق بودجه و برنامه ريزي هاي انجام شده در حال تحقق بوده وبا افزايش معقولي ادامه خواهد يافت.علاوه براين، خاطر نشان كردند كه كليه محصولات شركت از معافيت مالياتي 10 ساله مطابق با قانون مالياتهاي مستقيم برخوردار مي باشد كه به نوبه خود موجب بهبود جايگاه شركت، در صنعت مي گردد.ابراهيمي به صادرات محصولات بوتان نيز اشاره كرد و اذعان داشت صادرات آبگرمكن ديواري به كشور ايتاليا و تحت استانداردهاي بين المللي و در رقابت با توليد كنندگان بنام اروپايي و چيني، افتخاري ملي است كه با مايه گذاري و تلاش فراوان هموطنانمان در بوتان و براي كشور بدست آمده است.

اميدواريم كه در آينده نه چندان دور و با توجه به برنامه هاي آتي و تمركز شركت بر صادرات محصول، بتوانيم شاهد افتخارات بيشتري در اين زمينه باشيم.او در پايان با اشاره به برگزاري مجمع عادي ساليانه اين شركت در 28 تيرماه سالجاري، بيان داشت: پيش بيني مي شود با توجه به ميزان تحقق سود سال مالي 1388، مبلغ 170 ريال از سود ياد شده جهت تقسيم ميان سهامداران شركت پيشنهاد شود.

[ یکشنبه 20 تیر1389 ] [ 8:1 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

کارنامه خرداد ماه سیگنال ورد به سهم گروه ایران بورس

[ پنجشنبه 17 تیر1389 ] [ 17:53 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

بیمه و لیزینگ پارسیان در راه بورس

 این مراسم دکتر عنایت به بررسی روند و اهداف شکل گیری این شرکت پرداخت و گفت: با توجه به شروع فعالیت شرکت کارگزاری بانک پارسیان در سال 84 و گسترش فعالیتهای شرکت از سال 88 با چشم انداز ارتقاء رتبه به بهترین شرکت کارگزاری از لحاظ حجم معاملات، تعداد مشتریان و همچنین برترین شرکت به لحاظ ارایه خدمات کامل به مشتریان آغاز گردید. وی ادامه داد: با وجود زمان اندک و امکانات کم آن زمان شرکت موفق به اخذ رتبه "ج" در رتبه بندی شرکتهای کارگزاری گردید که این رتبه بندی راه ورود به بورس کالا را برای این کارگزاری باز کرد.
http://www.boursenews.ir/files/fa/ne.../19771_313.jpgمراسم افتتاحیه تالار کارگزاری بانک پارسیان با حضور اقایان علی سلیمانی شایسته مدیرعامل بانک پارسیان، هاشمیان مدیرعامل بورس کالا، دکتر صالح ابادی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و کتر عنایت مدیرعامل کارگزاری بانک پارسیان برگزار شد.
در این مراسم دکتر عنایت به بررسی روند و اهداف شکل گیری این شرکت پرداخت و گفت: با توجه به شروع فعالیت شرکت کارگزاری بانک پارسیان در سال 84 و گسترش فعالیتهای شرکت از سال 88 با چشم انداز ارتقاء رتبه به بهترین شرکت کارگزاری از لحاظ حجم معاملات، تعداد مشتریان و همچنین برترین شرکت به لحاظ ارایه خدمات کامل به مشتریان آغاز گردید.
وی ادامه داد: با وجود زمان اندک و امکانات کم آن زمان شرکت موفق به اخذ رتبه "ج" در رتبه بندی شرکتهای کارگزاری گردید که این رتبه بندی راه ورود به بورس کالا را برای این کارگزاری باز کرد.
به گزارش خبرنگار بورس نیوز ، عنایت در خصوص فراهم آمدن امکانات سخت افزاری و نرم افزاری مطابق با استانداردهای روز گفت: بهترین نرم افزار های موجود از نظر سازمان بورس اوراق بهادار در حیطه کارگزاری و معاملات و همینطور در حیطه سبد گردانی را خریداری نمودیم که با وجود مشکلات فراوانی که در تغییر نرم افزار حین انجام کار وجود دارد این مهم صورت پذیرفت.


ادامه مطلب

[ پنجشنبه 17 تیر1389 ] [ 9:33 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

بیمه البرز و سرمایه گذاری در بورس طی سه ماهه اول سال 88

شرکت بیمه البرز به عنوان اولین شرکت بیمه ای حاضر در بورس اوراق بهادار تهران از ابتدای سال جاری طی 63 روز کاری تا تاریخ 89.04.14 توانسته در یک روند متعادل از بازدهی 4.83 درصدی برخوردار گردد و این در حالی است که رتبه نقدشوندگی این شرکت طی همین تاریخ در صنعت بیمه بورس با رقم 22 به ثبت رسیده که به زعم اکثر کارشناسان رتبه مطلوبی در بازار به شمار می رود .

به گزارش بورس نیوز شرکت بیمه البرز سود هر سهم پس از کسر مالیات خود را با سرمایه 400 میلیارد ريالی برای سال مالی منتهی به پایان اسفند ماه 89 ، مبلغ 618 ريال بطور خالص پیش بینی نموده است . در همین رابطه پروانه مدیر مالی شرکت بیمه البرز در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز با اشاره به تحقق 702 ريال سود به ازای هر سهم این شرکت در عملکرد واقعی سال مالی اخیر ، در خصوص احتمال تعدیل پیش بینی سود سال مالی 89 گفت : با توجه به ماهیت صنعت بیمه در کشور و تغییر آنی میزان درآمد ها و هزینه ها نمی توان گفت که در چه زمانی تعدیل اتفاق خواهد افتاد ولی به هر حال با جمع بندی درآمد های پراکنده عملیات بیمه ای وسرمایه گذاری و ارایه عملکرد 3 ماهه شرکت در سال مالی جاری تا پایان تیر ماه امیدواریم این امر محقق شود .

وی در برابر این سوال که تعدیل مثبت 19 درصدی سود سال مالی 88 از کدام منبع تأمین شده است ؟ گفت : اختلاف نظر حسابرس شرکت بر اساس استاندارد های حسابداری با مصوبات شورای عالی بیمه باعث شده تا شرکت ملزم به رعایت دستورات هر دو آنها باشد بر این اساس در نظر گرفتن ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها در بودجه سال مالی گذشته و برگشت آن در سود 588 ريالی باعث شدسود هر سهم پس از کسر مالیات این شرکت در عملکرد واقعی سال مالی 88 بامبلغ 702 ريال شناسایی شود .همچنین بازدهی پرتفوی سرمایه گذاری و درآمد حق بیمه در سال گذشته نیز بی تأثیر نبوده است . مدیر مالی شرکت بیمه البرز در ادامه با اشاره به عدم اعلام تعدیل به موقع سود سال مالی 88 افزود : عدم اعلام به موقع وقوع خسارت و تشکیل پرونده های زمان بر از سراسر کشور باعث کندی گزارش دهی و به تبع آن عدم اعمال تغییرات سریع در پیش بینی EPS شرکت شده است .

وی در ادامه به مقایسه بودجه سال مالی گذشته با سال مالی جاری پرداخت و افزود : حق بیمه های صادره باربری به دلیل وقوع بحران های خارجی کاهشی 4.5 درصدی نسبت به سال مالی 88 داشته و این در حالی است که بیمه بدنه اتومبیل بیش از 20 درصد افزایش یافته است . روانه با تأکید بر اثر منفی تحریم ها در خصوص صدور انواع بیمه های اتکایی خارجی و دریافت خسارت ، به کاهش واردات و صادرات در کشور اشاره کرد و آنرا به عنوان یکی از ریسک های شرکت بیمه البرز برشمرد .

وی با اشاره به رقابتی شدن بازار خدمات بیمه ای اظهار داشت : بیمه البرز از ابتدای خصوصی شدن به دنبال تغییر ساختار های قدیمی و افزایش مشتری مداری و برنامه ریزی در بهبود خدمات در کشور بوده و براین اساس بطور مرتب در حال بررسی و تبیین استراتژی های جدید در شرکت می باشد . این مقام مسئول در شرکت بیمه البرز به میزان کافی ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها در بودجه و عدم تعدیل و تأمین آن در سال مالی 89 اشاره کرد و عمده سرمایه گذاری های شرکت بیمه البرز در سه ماهه اول سال جاری را ناشی از سرمایه گذاری در سهام شرکت های بورسی دانست و پیش بینی کرد از این محل سود مناسبی برای شرکت حاصل شود . وی در پایان با اشاره به مجمع عادی سالیانه شرکت بیمه البرز در 27 تیرماه سال جاری ، ابراز امیدواری کرد در مجمع آتی مبلغ 372 ريال سود به ازای هر سهم جهت تقسیم میان سهامداران پیشنهاد شود .

[ پنجشنبه 17 تیر1389 ] [ 9:31 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

مدیر روابط عمومی بانک تجارت : با شركت مخابرات تفاهم داريم

رئيس اداره روابط‌ عمومي بانك تجارت گفت: اخيراً تفاهم‌نامه‌اي در خصوص پرداخت الكترونيكي قبوض مصرفي ازسوي شركت مخابرات با بانك تجارت امضا شده است.به گزارش پول نیوز به نقل از روابط‌ عمومي بانك تجارت، در پي انتشار خبري با عنوان اختلاف مخابرات با بانك تجارت پابرجا است، محمدرضا غفوري رئيس اداره روابط‌ عمومي اين بانك توضيحاتي در اين خصوص ارسال كرد.جاي تامل است كه مدير امور مالي مخابرات چگونه از عدم امضاي هر گونه تفاهم‌نامه با بانك تجارت سخن مي‌گويد در حالي كه تفاهم‌نامه اشاره شده شخصاً توسط ايشان به نمايندگي از شركت محترم مخابرات به امضا رسيده است.
انتظار مي‌رود در شرايطي كه مسئولين دو سازمان خدمتگزار مردم در فضايي نوام با دورانديشي و تعامل به توافقات مهم واصولي براي حل مشكلات شهروندان و تحكيم همكاري‌ها دست يافته‌اند، مديران مياني شركت مخابرات پيش از هر گونه اعلام نظر در سانه ها و ايجاد مشكلات حاشيه‌اي، موضوع را با مديريت ارشد سازمان مطبوع خود مطرح كنند.
مديركل امور اداري شركت مخابرات ايران پيش از اين با اشاره به اينكه اختلاف مخابرات و بانك تجارت هنوز حل نشده گفت: در صورتي كه بانك تجارت بدهي 10 ميلياردي خود به مخابرات را پرداخت نكند، در دوره آينده نيز مجدداً عبارت «عدم پرداخت قبوض در بانك تجارت» در قبوض تلفن درج خواهد شد.محمد رضا شيرازي افزود: امور مالي بانك تجارت با ارسال نامه‌اي از شركت مخابرات خواسته بود مشكل را حل كند تا مردم بتوانند قبوض خود را از طريق بانك تجارت پرداخت كنند و گفته شده بود كه اختلاف مالي 10 ميلياردي نيز از سوي بانك پرداخت خواهد شد.
شيرازي تصريح كرد: مخابرات با احترام به اين نامه، عبارت اطلاع دهنده مبني بر «خودداري از پرداخت قبض تلفن در بانك تجارت» كه در دوره پيش در زير قبوض درج شده بود را حذف كرد اما علي‌رغم اين اقدام و با گذشت بيش از يك ماه، بانك تجارت مبلغ مربوطه را پرداخت نكرده است.

[ پنجشنبه 17 تیر1389 ] [ 9:30 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

سرمایه‌گذاری 29.4 میلیارد دلاری در پارس جنوبی ابلاغ شد

دولت استفاده 29 میلیارد و 480 میلیون دلاری از منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران برای توسعه پارس جنوبی را به وزارت نفت ابلاغ کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، دولت تصمیم نمایندگان ویژه رئیس جمهور در امور نفت درباره توسعه فازهای جدید پارس جنوبی توسعه فازهای پارس جنوبی با سرمایه‌گذاری 29 میلیارد و 480 میلیون دلاری از منابع داخلی شرکت ملی نفت را به وزارت نفت ابلاغ کرده است.

براساس این ابلاغیه، توسعه فازهای جدید پارس جنوبی براساس مشخصات دو فاز استاندارد در 35 ماه دوره اجرا به شرح ذیل مجاز است.

1- فاز 13 معادل 2 فاز در سقف مبلغ پنج میلیارد و 184 میلیون دلار هزینه های سرمایه ای و 959 میلیون دلار هزینه های غیر سرمایه ای و هزینه های راه اندازی جمعا به مبلغ 6 میلیارد و 143 میلیون دلار از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران.

2- فاز 14 معادل دو فاز به مبلغ 5 میلیارد و 249 میلیون دلار هزینه های سرمایه ای و 971 میلیون دلار هزینه های غیر سرمایه ای و هزینه های راه اندازی جمعا به مبلغ 6 میلیارد و 220 میلیون دلار از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران.

3- فاز 19 معادل 2 فاز در سقف مبلغ 4 میلیارد و 800 میلیون دلار هزینه هیا سرمایه ای و 888 میلیون دلار هزینه های غیر سرمایه ای و هزینه های راه اندازی جمعا به مبلغ 5 میلیارد و 688 میلیون دلار از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران.

4- فازهای 20 و 21 معادل 2 فاز به مبلغ 4 میلیارد و 500 میلیون دلار هزینه های سرمایه ای و 833 میلیون دلار هزینه های غیر سرمایه ای و هزینه های راه اندازی جمعا به مبلغ 5 میلیارد و 333 میلیون دلار از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران.

5- فازهای 22، 23 و 24 معادل دو فاز به مبلغ 5 میلیارد و 144 میلیون دلار هزینه های سرمایه ای و 952 میلیون دلار هزینه های غیر سرمایه ای و هزینه های راه اندازی جمعا به مبلغ 6 میلیارد و 96 میلیون دلار از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران.

6- لحاظ هزینه ای غیر سرمایه ای و راه اندازی به ترتیب معادل 15 درصد و سه و نیم درصد هزینه های سرمایه ای.

8- اخذ تاییدیه سازمان حفاظت محیط زیست.

9- ارائه گزارش پیشرفت طرح در مقاطع 6 ماهه به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور توسط شرکت ملی نفت ایران.

[ پنجشنبه 17 تیر1389 ] [ 9:28 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

البرز دارو 1582ريال سود پيش‌بيني كرد

شركت البرز دارو سود هر سهم سال 89 را با سرمايه 100هزارميليون ريال مبلغ يك‌هزار و 582ريال خالص پيش‌بيني كرد.

به گزارش بورس و اوراق بهادار اين شركت سود هر سهم امسال را در تاريخ 7 بهمن 88 مبلغ دوهزار و 197ريال اعلام كرده بود كه دليل تغيير اخير را افزايش سرمايه ذكر كرده است. افزايش سرمايه شركت معادل 39‌درصد از محل مطالبات و آورده نقدي سهامداران به تصويب رسيد.
«دالبر» در سه ماه اول سال مالي مزبور 451ريال سود به ازاي هر سهم كنار گذاشت كه بر اين اساس 29‌درصد پيش‌بيني سود را محقق كرد.
شركت فروش امسال را نيز 623ميليارد ريال پيش‌بيني كرده كه در سه ماه ابتدايي سال 181ميليارد و 772ميليون ريال آن، معادل 29‌درصد را پوشش داد. شركت همچنين از پيش‌بيني سود ناخالص و سود عملياتي 27درصد را سه ماهه به تحقق رساند. هيات مديره البرز دارو اعلام كرده كه تصميم دارد به ازاي هر سهم مبلغ يك‌هزار و 80ريال را براي تقسيم بين صاحبان سهام به مجمع عمومي عادي سالانه سال 89 پيشنهاد دهد. پيش‌بيني عملكرد سال 89 در مقايسه با عملكرد سال مالي قبل به ترتيب 5‌درصد كاهش در فروش، 15‌درصد كاهش در بهاي تمام شده كالاي فروش رفته، 13‌درصد افزايش در سود عملياتي و 8‌درصد افزايش در سود پس از كسر ماليات نشان مي‌دهد.

[ پنجشنبه 17 تیر1389 ] [ 9:13 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

سرمایه‌گذاری 29.4 میلیارد دلاری در پارس جنوبی ابلاغ شد

دولت استفاده 29 میلیارد و 480 میلیون دلاری از منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران برای توسعه پارس جنوبی را به وزارت نفت ابلاغ کرد. به گزارش خبرنگار مهر، دولت تصمیم نمایندگان ویژه رئیس جمهور در امور نفت درباره توسعه فازهای جدید پارس جنوبی توسعه فازهای پارس جنوبی با سرمایه‌گذاری 29 میلیارد و 480 میلیون دلاری از منابع داخلی شرکت ملی نفت را به وزارت نفت ابلاغ کرده است.

براساس این ابلاغیه، توسعه فازهای جدید پارس جنوبی براساس مشخصات دو فاز استاندارد در 35 ماه دوره اجرا به شرح ذیل مجاز است.

1- فاز 13 معادل 2 فاز در سقف مبلغ پنج میلیارد و 184 میلیون دلار هزینه های سرمایه ای و 959 میلیون دلار هزینه های غیر سرمایه ای و هزینه های راه اندازی جمعا به مبلغ 6 میلیارد و 143 میلیون دلار از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران.
2- فاز 14 معادل دو فاز به مبلغ 5 میلیارد و 249 میلیون دلار هزینه های سرمایه ای و 971 میلیون دلار هزینه های غیر سرمایه ای و هزینه های راه اندازی جمعا به مبلغ 6 میلیارد و 220 میلیون دلار از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران.
3- فاز 19 معادل 2 فاز در سقف مبلغ 4 میلیارد و 800 میلیون دلار هزینه هیا سرمایه ای و 888 میلیون دلار هزینه های غیر سرمایه ای و هزینه های راه اندازی جمعا به مبلغ 5 میلیارد و 688 میلیون دلار از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران.
4- فازهای 20 و 21 معادل 2 فاز به مبلغ 4 میلیارد و 500 میلیون دلار هزینه های سرمایه ای و 833 میلیون دلار هزینه های غیر سرمایه ای و هزینه های راه اندازی جمعا به مبلغ 5 میلیارد و 333 میلیون دلار از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران.
5- فازهای 22، 23 و 24 معادل دو فاز به مبلغ 5 میلیارد و 144 میلیون دلار هزینه های سرمایه ای و 952 میلیون دلار هزینه های غیر سرمایه ای و هزینه های راه اندازی جمعا به مبلغ 6 میلیارد و 96 میلیون دلار از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران.
6- لحاظ هزینه ای غیر سرمایه ای و راه اندازی به ترتیب معادل 15 درصد و سه و نیم درصد هزینه های سرمایه ای.
7- اخذ تاییدیه سازمان حفاظت محیط زیست.
8- ارائه گزارش پیشرفت طرح در مقاطع 6 ماهه به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور توسط شرکت ملی نفت ایران.

[ چهارشنبه 16 تیر1389 ] [ 16:2 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

مالكيت صندوق فرهنگيان در ماشين سازي اراك به 72.5 درصد رسيد

خبرگزاري فارس: با واگذاري بيش از 17.8 ميليون سهم ماشين سازي اراك بابت ردديون ،مالكيت صندوق ذخيره فرهنگيان از اين شركت به 72.5 درصد رسيد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، با واگذاري روز گذشته 17 ميليون و 878 هزار و 956 سهم ماشين سازي بابت ردديون، مالكيت صندوق ذخيره فرهنگيان از اين شركت به 72.5 درصد رسيد. اين تعداد سهام به قيمت هر سهم هزار و 143 ريال و به ارزش2 ميليارد تومان ، در خارج از زمان معاملات روز گذشته ، از سازمان گسترش منتقل شد. براساس اين گزارش، روز يكشنبه نيز 374 ميليون و 60 هزار و 859 سهم ماشين سازي اراك به قيمت هر سهم هزار و 143 ريال و به ارزش42.8 ميليارد تومان بابت رد ديون دولت از سازمان گسترش به صندوق ذخيره فرهنگيان منتقل شده بود تا در مجموع سهم اين صندوق به 72.5 درصد برسد

[ چهارشنبه 16 تیر1389 ] [ 16:1 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

فضاي ميدان رقابت بلوك 18 درصدي ساييا در شروع سومين هفته تغيير كرد

خبرگزاري فارس: با گذشت دو هفته از عرضه بلوك 18 درصدي ساييا و رسيدن به ارزش 772 ميليارد توماني يك ميليارد و 872 ميليون سهم در روز جاري، فضاي ميدان رقابت اين بلوك در شروع سومين هفته تغيير كرد. به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، در برابر رقابت 5 روز كاري و فروش بلوك 18 درصدي ايران خودرو ، ماراتن خريد بلوك 18 درصدي سايپا به اين زودي و راحتي به پايان نرسيده و با تشديد رقابت متقاضيان خريد اين بلوك، فضاي ميدان آن درشروع سومين هفته تغيير كرد.
براساس اين گزارش، سازمان خصوصي سازي در حالي بعد از عرضه بلوك بلوك 18 درصدي ايران در 31 خرداد شاهد رقابت 5 و سپس 3 گروه شد كه بعد از رقابت 5 روز كاري ، در نهايت يك ميليارد و 134 ميليون سهم ايران خودرو به ارزش 418 ميليارد تومان توسط كنسرسيومي به رهبري تعاوني خاص ايران خودرو خريداري شد تا اولين گام بزرگ خصوصي سازي در سال 89 برداشته شود.


ادامه مطلب

[ چهارشنبه 16 تیر1389 ] [ 16:1 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

رقابت «سايپا» در ورای مرز 400

همایون دارابی: بورس اوراق بهادار روز گذشته شاهد تداوم رشد قیمتی و افزایش شاخص کل بود.
در بازار دیروز شاخص کل به میزان 9/18واحد رشد کرد که البته کمتر از رشد روز دوشنبه بود؛ اما همچنان به عنوان نشانه‌ای از رشد بازار تلقی شد و جو مثبت ملموسی در مقایسه با ابتدای هفته بر بازار حاکم بود.

دیروز معامله‌گران در شرایطی فعالیت خود را شروع کردند که پس از چند هفته نگرانی سیاسی، نشانه‌هايی از کاهش نگرانی سیاسی به چشم می‌خورد. ابراز آمادگی‌گروه 1+5 برای از سرگیری مذاکرات با تهران و همچنین برخی از اظهار‌نظرها در حاشیه آماده شدن مجلس برای بررسی طرح صیانت از دستاوردهای هسته‌ای سبب شده است برخی از کارشناسان در انتظار کاهش تنش‌ها باشند.
در همین حال در صحنه اقتصاد جهانی نیز به‌رغم کاهش سرعت رشد قیمت مواد خام و فلزات، همچنان شرایط مثبتی بر بازارها حاکم است. دیروز نتایج مجمع فولاد مبارکه و تقسیم 500ریالی این شرکت موضوع بحث کارشناسان بود. تقسیم بالای سود نقدی در شرکت‌های بورسی نظیر دو پتروشیمی خارک و اراک امسال به موضوعی مورد بحث بدل شده است. از یک سو برخی از کارشناسان این میزان تقسیم سود را نشانه شرایط خوب صنایع و سودسازی آنها قلمداد کرده و در انتظار تکرار این امر در دیگر شرکت‌های بورسی هستند که مشخصا در این میان برخی از بانک‌ها و شرکت‌های خودرویی از دید این‌گروه از کارشناسان می‌تواند تقسیم‌های سنگینی را از محل سود محقق شده و سود انباشته صورت دهند. در مقابل این دیدگاه‌گروهی از کارشناسان تقسیم‌های نقدی سنگین را موجب بروز مشکل در نقدینگی شرکت‌ها، افزایش هزینه‌های مالی و افت سرمایه در‌گردش و به تبع آن کاهش قدرت مانور مدیران، قلمداد کرده و با توجه به در پیش بودن اجرای طرح تحول و همچنین مشکلات نظام بانکی در تامین تسهیلات، شرایط دشواری را برای شرکت‌هايی که اینک با تقسیم سودهای سنگین به کار خود پایان می‌دهند، پیش‌بینی می‌کنند. در این میان تقسیم سود‌های سنگین اما می‌تواند در کوتاه‌مدت به کمک نقدینگی معامله‌گران آمده و باعث تزریق نقدینگی جدید به بازار شود.
در معاملات دیروز معامله‌گران شاهد تشدید رقابت بر سر بلوک 18درصد سایپا و عبور قیمت این بلوک از مرز 4هزار ریال بودند. این رقابت در مقطعی با پرش بیش از 100ریالی یکی از رقبا همراه شد كه نشان‌دهنده تمایل رقبا به پایان این رقابت 10 روزه است. در همین حال البته این رقابت و رشد قیمت، تجدید‌کننده خاطرات نامناسبی در مورد معاملات مشابه در گذشته است که خریداران پس از رقابتی احساسی، برای سال‌ها درگیر پرداخت اقساط و افت قیمت سهام خریداری شده بوده اند. در همین حال دیروز نماد معاملات عادی سایپا نیز با معاملات پرحجمی روبه‌رو بود که در آن برخی از رقباي بلوک 18‌درصدی به جمع آوری سهام از بازار پرداختند.در‌ گروه خودرویی، گروه بهمن، سود تلفیقی سال‌هاي 88 و 89 را با كاهش نسبت به سود شركت اصلي پيش‌بيني كرد.
در مجموع بازار دیروز با معامله 6/32میلیارد‌تومان سهام مواجه شد که 8/27درصد آن را معامله 4/40میلیون سهم سایپا تشکیل داد. از 178 نمادی که دیروز به روی تابلو رفتند 68 نماد با افت ارزش و 102نماد با رشد قیمت معامله شدند

[ چهارشنبه 16 تیر1389 ] [ 7:51 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

لوله و ماشین سازی بی رقیب در ایران و مطرح در خاورمیانه

جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت لوله و ماشین سازی ایران (سهامی عام) راس ساعت 15:00 روز شنبه مورخ 89.4.12 در محل مطالعات بهره وری و منابع انسانی با حضور بیش از 89 درصد سهامداران برگزار شد.

ترکیب هیات رئیسه مجمع با حضور آقای محمد حسین فلاح به عنوان رئیس مجمع و نظارت آقایان حسین فروغی و سعید ایروانی و به دبیری آقای مهندس علیرضا مقصودی ( مدیر عامل شرکت ) کامل شد.

همچنین نماینده سازمان بورس آقای مدنی و نماینده موسسه حسابرسی اصول پایه فراگیر آقای موسوی نیز در جلسه حضور داشتند. مجمع پس از استماع گزارش هیات مدیره توسط آقای مهندس مقصودی و گزارش بازرس قانونی توسط موسوی تصمیمات ذیل را اتخاذ نمود.


ادامه مطلب

[ چهارشنبه 16 تیر1389 ] [ 7:49 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

پلاسکوکار سایپا 206 تومان سود نقدی برای هر سهم توزیع کرد

به این میگن بورس آخه کجای دنیا شما ۱۵۰ تومان پول سهم میدین ۲۶۰ تومان سود سالانه میگیرین

جلسه مجمع عادی سالیانه شرکت پلاسکوکار سایپا در ساعت 13:30 مورخ 89.4.14 در محل شرکت با حضور بیش از 99 درصد سهامداران برگزار شد.

ترکیب هیات رئیسه مجمع با حضور آقای مهندس فلاحی به عنوان رئیس مجمع و نظارت آقایان دکتر امیری و حسین پناه و به دبیری آقای شاطری کامل شد.

همچنین نماینده سازمان بورس و نماینده موسسه حسابرسی فاطر نیز در جلسه حضور داشتند. مجمع پس از استماع گزارش هیات مدیره توسط آقای مهندس تنهاپور (مدیرعامل شرکت) و گزارش بازرس قانونی توسط نماینده موسسه حسابرسی فاطر تصمیمات ذیل را اتخاذ نمود.

1- تصویب صورتهای مالی

2- تقسیم 2060 ريال به عنوان سود نقدی به ازای هر سهم

3- انتخاب موسسه حسابرسی فاطر به عنوان حسابرس و بازرس قانونی شرکت

4- انتخاب روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه کثیر الانتشار

5- اشخاص حقیقی و حقوقی ذیل به عنوان اعضای هیات مدیره شرکت برای مدت 2 سال انتخاب گردید.


ادامه مطلب

[ چهارشنبه 16 تیر1389 ] [ 7:48 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

موتوژن و تاثیر مثبت اجرای پروژه مشترک با بوش آلمان در سود آوری شرکت

شرکت موتوژن از ابتدای امسال تا سیزدهم تیرماه جاری طی 61 روز معاملاتی توانسته 27 درصد بازدهی مثبت را نصیب سهامداران خود نماید .علاوه بر این طی همین مدت شرکت موتوژن در طبقه الکترو موتور صنعت دستگاههای برقی بورس و اوراق بهادار توانسته رتبه نقدشوندگی خود را با رقم 54 به ثبت برساند .

به گزارش بورس نیوز ؛ شرکت موتوژن درآمد هر سهم پس از کسر مالیات خود را با سرمایه 226 میلیارد و 800 میلیون ریالی برای سال مالی منتهی به پایان آذرماه 89 ، مبلغ 315 ریال به طور خالص پیش بینی نموده است که در مقایسه به سود هر سهم پس از کسر مالیات این شرکت در عملکرد واقعی سال مالی گذشته حدوداً از کاهشی 7 درصدی برخوردار شده است .در همین راستا فرج زاده معاونت پشتیبانی شرکت موتوژن در گفتگو با بورس نیوز ؛ به تبیین استراتژی این شرکت تا پایان سال مالی جاری پرداخت و افزود : با تقویت منابع تولیدی در شرکت موتوژن پیش بینی می شود تا پایان سال مالی 89 به طور صد درصد به سود پیش بینی شده در بودجه شرکت دست یابیم که در این زمینه اطلاعات مالی عملکرد 6 ماه شرکت تا پایان خردادماه جاری می تواند حاکی از درصد پوشش مناسبی برای eps پیش بینی شده این شرکت طی این دوره باشد.

وی به انواع محصولات شرکت موتوژن همچون انواع الکتروموتورهای کولری ، صنعتی و پمپ آب اشاره کرد و درخصوص صادرات محصولات این شرکت در سال مالی جاری افزود : کشورهایی همچون عربستان ، اردن و سودان وارد کننده محصولات این شرکت هستند .فرج زاده در ادامه به بخشی از طرح های توسعه ای شرکت موتوژن نیز اشاره داشت و گفت: از جمله پروژه های مشترکی با برخی کشورهای اروپایی همچون شرکت بوش آلمان در دست اجرا داریم  که در صورت بهره برداری از آن تا پایان سال مالی جاری اثرات مثبتی بر سود هر سهم  شرکت وجود خواهد داشت .

وی با اشاره به اینکه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و همچنین قیمت های جهانی کالاهایی همچون مس ، آلومینیوم و آهن باعث افزایش هزینه های این شرکت خواهد شد تصریح کرد : با برنامه ریزی های صورت گرفته ، میزان تولید و فروش شرکت در سال مالی جاری بسیار بالاتر از سال مالی گذشته بوده و در حال حاضر نیز سود پیش بینی شده شرکت موتوژن با رقمی محتاطانه در صورت های مالی در نظر گرفته شده است

[ چهارشنبه 16 تیر1389 ] [ 7:46 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

در پی چرخش مثبت بورس ، سایپا 90 تومان سود تقسیم می کند !!!

بازار نچندان دلچسب روزهای گذشته با آغاز معاملات روز گذشته جانی تازه به خود گرفت و روندی را آغاز نمود که اظهارات متفاوتی میان فعالان مختلف بازار سرمایه را در بر داشت . براین اساس بورس نیوز در گفتگو با تنی چند از کارشناسان ، علت مثبت شدن رویکرد بازار دوشنبه ای که گذشت و همچنین افزایش خریداران در نماد معاملاتی برخی از شرکت های پر تقاضا از جمله سایپا و صدرا را جویا شد که با توجه به پاسخ ها و نظرهای متفاوت کارشناسان در این زمینه ، اندیشه بهتری برای سرمایه گذاران رقم خواهد زد .

در همین ارتباط محمد علی احمد زاد اصل ، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی به خبرنگار بورس نیوز گفت : گردش نقدینگی موجود در بازار به صورتی است که روزانه بنابه نوسانات موجود در صنایع مختلف بورسی ورود و خروج داشته و بنابراین با مثبت شدن بازار طی روز گذشته نمی توان گفت که اتفاق خاصی منجر به این رویه در بورس شده است . وی زمزمه سود بالای تقسیمی در مجامع عادی سالیانه شرکت های ایران خودرو و سایپا و همچنین دور نمای صنایع تجهیزاتی در بورس را به عنوان عمده ترین عوامل تأثیر گذار در شرایط فعلی بورس نام برد و نفوذ مسایل سیاسی بر بازار را تایید اما در عین حال بر عدم تأثیر گذاری جدی آنها در بلند مدت تأکید کرد.

محمد یوسف امین داور ، عضو هیات مدیره کارگزاری بانک کارآفرین نیز با اشاره به تحرکات معامله گران در نماد معاملاتی سایپا ، گفت : در حال حاضر ورود نقدینگی و استقبال خریدار در جمع آوری سهام شرکت های ارزنده ای همچون سایپا و صدرا و در عین حال مذاکرات پشت پرده ایران با برخی سران کشورهای خارجی مبنی بر آغاز گفتگو ها و تعویق غنی سازی در کشور، مهمترین دلایل مثبت شدن بازار در روز گذشته بوده است .


ادامه مطلب

[ چهارشنبه 16 تیر1389 ] [ 7:31 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

ورود قريب‌الوقوع دو زيرمجموعه بانك پارسيان به بازار سرمايه

علي سليماني شايسته كه در مراسم گشايش ساختمان جديد و تالار اختصاصي كارگزاري پارسيان سخن مي‌گفت، با اشاره به درخواست پذيرش دو شركت زيرمجموعه گروه‌ مالي پارسيان براي ورود به بازار سرمايه گفت: بيمه پارسيان كه با وجود 8 سال سابقه فعاليت، سومين شركت بيمه‌اي بزرگ كشور محسوب مي‌شود، از بورس درخواست پذيرش كرده است كه اميدواريم اين درخواست مورد پذيرش قرار گيرد. از طرفي ديگر شركت تجارت الكترونيك پارسيان با ثبت 62ميليون تراكنش موفق در سال گذشته و دارا بودن 160هزار دستگاه كارتخوان در سراسر كشور برنامه ورود به فرابورس را دنبال مي‌كند.
وي از ليزينگ پارسيان به عنوان ديگر شركتي ياد كرد كه برنامه پذيرش آن در بورس يا فرابورس در سال جاري دنبال مي‌شود و ادامه داد: گروه مالي پارسيان شركت‌هاي ديگري شامل توسعه ساختماني پارسيان، لوتوس پارسيان و ... را در پرتفوي خود دارد كه شركت‌هاي ارزنده‌اي هستند. وي با بيان اينكه بانك پارسيان با جذب 40‌درصد از منابع بانكي، بزرگ‌ترين بانك خصوصي كشور محسوب مي‌شود، گفت: اين بانك خصوصي با 241شعبه توانسته 3ميليون مشتري را جذب كند. وي با اشاره به افتتاح تالار اختصاصي و ساختمان جديد كارگزاري پارسيان گفت:‌از مدت‌ها پيش اختصاص جايگاهي شايسته به كارگزاري پارسيان احساس مي‌شد و با توجه به پيشرفت‌هاي رخ داده در اين شركت، اميدواريم در آينده‌اي نزديك اين شركت كارگزاري به رتبه اول كارگزاري‌ها دست يابد.
در ادامه اين مراسم، علي صالح‌آبادي رييس سازمان بورس و اوراق بهادار، رتبه‌بندي كارگزاران را عاملي براي شفاف شدن اين شركت‌ها ذكر كرد و گفت: اين كه در رتبه‌بندي، برخي از كارگزاران زيان‌ده شده‌اند، طبيعي است چرا كه شركت‌هاي كارگزاري بايد به روز باشند و هر چه خدمات آنها سنتي‌‌تر باشد، مشتري كمتري جذب خواهند كرد و از اين جهت زيان‌ده مي‌شوند. صالح‌آبادي در ادامه خواستار ارائه خدمات كارگزاري در شعب بانك‌ها شد و گفت: بانك پارسيان با شعب گسترده‌اي كه در اختيار دارد مي‌تواند مجموعه‌اي از خدمات مالي از جمله كارگزاري را در شعب خود ارائه دهد و شعب خود را به سيستم كارگزاري‌ مجهز كند.
وي در مورد روند پذيرش شركت‌هاي بيمه پارسيان و تجارت الكترونيك پارسيان در بورس گفت: پذيرش اين شركت‌ها موجب شفافيت قيمت سهام بانك پارسيان مي‌شود و از طرفي همه مردم در اين شركت‌ها صاحب سهم مي‌شوند. سيد ابراهيم عنايت مديرعامل كارگزاري پارسيان نيز در اين برنامه از راه‌اندازي صندوق مشترك سرمايه‌گذاري 50ميليارد توماني، تبديل كارگزاري پارسيان به شركت تامين سرمايه و تلاش براي دستيابي به رتبه‌هاي نخست كارگزاران را از جمله برنامه‌هاي اين شركت كارگزاري عنوان كرد و افزود: كارگزاري پارسيان داراي بهترين رتبه ارائه خدمات جامع است.

[ چهارشنبه 16 تیر1389 ] [ 7:29 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]