اخبار و تحلیل بورس اوراق بهادار تهران

مشاوره تحلیل آموزش و خبرهاو اطلاعات بورس اوراق بهادار و شرکت های بورسی

«وبانك»،تغییر نام داد تا برای عرضه عنده آماده شود

گروه بورس - نام سرمايه‌گذاري بانك ملي ايران تغيير كرد. به گزارش خبرنگار ما، در مجمع فوق‌العاده سرمايه‌گذاري بانك ملي كه عصر روز گذشته در تالار وزارت كار برگزار شد، سهامداران از ميان 4 پيشنهاد با تغيير نام سرمايه‌گذاري بانك ملي به شركت سرمايه‌گذاري گروه توسعه ملي موافق كردند.

بنابراين گزارش، در اين جلسه از ميان 4 عنوان گسترش سرمايه‌گذاري كوثر، گسترش سرمايه‌گذاري آپادانا، گسترش سرمايه‌گذاري توسعه و در نهايت سرمايه‌گذاري گروه توسعه ملي، پيشنهاد چهارم مورد تاييد صاحبان سهام شركت قرار گرفت. اين گزارش مي‌افزايد: با تصويب صاحبان سهام «وبانك»، نام اين شركت 322 ميليارد توماني از سرمايه‌گذاري بانك ملي به سرمايه‌گذاري گروه توسعه ملي تغيير كرد، گرچه سازمان بورس و اوراق بهادار، بايد اين عنوان جديد را تاييد كند.
با تغيير نام سرمايه‌گذاري بانك ملي نخستين گام براي واگذاري بلوك 67 درصدي «وبانك» احتمالا به بنياد تعاون ناجا برداشته شد. خبرهاي رسيده از واگذاري قريب‌الوقوع اين بلوك احتمالا با قيمت 300 تومان حكايت دارد. از هفته گذشته هم جابه‌جايي‌هاي بلوكي از سوي مديريت سرمايه‌گذاري بانك ملي و «وبانك» آغاز شده كه بر اساس آن همه سهام متعلق به سرمايه‌گذاري بانك ملي در پرتفوي اين شركت متمركز خواهد شد تا اين بلوك بدون هيچ مشكلي واگذار شود. پيش از اين بيشتر تحركات و خريد و فروش‌هاي سهام مجموعه بانك ملي از سوي توسعه ملي در بازار صورت مي‌گرفت و با تغيير نام اين شركت بزرگ سرمايه‌گذاري به گروه توسعه ملي، در عمل از اين پس مجموعه توسعه ملي به عنوان بازوي بانك ملي در بورس تهران نقش‌آفريني خواهد كرد.

[ یکشنبه 30 آبان1389 ] [ 8:19 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

بازار موبایل دار شد

گروه بورس - همایون دارابی: بازار داد‌و‌ستد سهام روز گذشته تحت تاثیر حرکت قیمتی نماد مخابرات ایران با رشد 5/41 واحدی شاخص کل همراه شد.


در بازار دیروز توجه معامله گران به نماد مخابرات ایران در شرایطی به رشد این نماد و افزایش حجم معاملات آن منجر شد که بازار احتمالا امروز یا فردا با پذیرش همراه اول در فرابورس مواجه خواهد شد. با انجام این مرحله احتمالا در 10 روز آینده، سهام همراه اول راهی تابلو خواهد شد تا یکی از بزرگ‌ترین اپراتورهای تلفن همراه در خاورمیانه راهی بازار سرمایه شود. در بازار سهام، معامله گران دیروز در تحولات کلان همچنان در انتظار اعلام اجرای طرح تحول بودند، جايی که عدم اعلام سهمیه بنزین آذر ماه به شایعات در مورد افزایش قیمت این حامل افزوده است. در این شرایط همه نگاه‌ها به سوی دولت است، جایي که اعلام آغاز طرح تحول به عنوان حساس‌ترین طرح سال‌های اخیر احتمالا عمده‌ترین دغدغه بازار را از حالت بالقوه به بالفعل تغییر خواهد داد. واکنش بازار به نحوه اجرای این طرح و تبعات آن مهم‌ترین ابهام پیش روی بازار در مقطع کنونی است.
در بازار دیروز سه نماد تازه وارد بازار شامل پست بانک، بیمه پارسیان و پالایشگاه تبریز عمده‌ترین صف‌های بازار بودند. این صف‌های خرید در شرایطی بازار را در کنترل خود دارد که بازار با کمبود نقدینگی دست به گریبان است و با صرف نظر از صف‌های خرید، بازار به شدت با افت داد‌و‌ستد مواجه است. ارزش معاملات دیروز با جابه‌جايي انتقال یک بلوک 16 میلیونی نفت پارس توانست به 4/28 میلیارد تومان برسد. این حجم اندک از سوی کارشناسان ناشی از دو مساله خروج نقدینگی (به دلیل پرداخت اقساط از سوی حقوقی‌ها و پارک موقت نقدینگی تا رفع ابهامات) و همچنین نبود انگیزه در میان معامله گران به دلیل نبود گزینه‌های پیش رو در بازار توصیف می‌شود.
در بازار دیروز در کنار نماد مخابرات بازار در اکثر نمادها شرایط متعادلی داشت. در گروه تصفیه نفت دیروز بازار شاهد ادامه انتقال سهام نفت پارس از شل به مجموعه سرمایه‌گذاری ری از زیر مجموعه‌های ستاد اجرایی فرمان امام(ره) بود. با این نقل‌و‌انتقال‌ها خروج شل از ترکیب سهامداری نفت پارس تقریبا قطعی شده است. نفت پارس هفته گذشته با واگذاری موجودی سهام خود در شرکت بیمه دی نیز در موقعیت تعدیل تا 100 ریال قرار گرفت.
در گروه واسطه‌گری دیروز نماد سرمایه‌گذاری اعتبار ایران برای تعدیل سود متوقف شد. به‌رغم آنکه اخیرا سازمان بورس در مصوبه‌ای اعلام سود شرکت‌های سرمایه‌گذاری را اختیاری اعلام کرده است، توقف نماد اعتبار ایران احتمالا به معنای جهش قیمتی این شرکت پس از مدت‌ها صف خرید خواهد بود. در مجموع بازار دیروز بازاری متعادل بود که از 190 نمادی که به روی تابلو رفتند 126 نماد با افت قیمت و 57 نماد با رشد قیمت همراه شدند.

[ یکشنبه 30 آبان1389 ] [ 8:18 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

برپايي كلاس هاي آموزشي و تحليل بازارسهام در نمايشگاه بورس

خبرگزاري فارس: معاونت توسعه بازار شركت كارگزاري مفيد گفت: در طول برگزاري نمايشگاه بازار سرمايه كلاس هاي آموزشي در مباحث مختلف بورسي و تحليل بازار سهام برگزار مي شود.

به گزارش فارس به نقل از سنا ، رامين پرتويي در خصوص برنامه هاي اين شركت در نمايشگاه بازار سرمايه اظهار داشت: شركت كارگزاري مفيد در سال هاي گذشته حضور فعالي را در نمايشگاه بازار سرمايه داشته و در نمايشگاه امسال نيز مجموع فعاليت هاي آن در چند بخش جداگانه خواهد بود. وي افزود : تلاش در جهت بازار يابي براي جذب مشتريان جديد از جمله برنامه هاي اين شركت است و اگر بحث آنلاين تريدينگ تا زمان برپايي نمايشگاه آزاد شود،كارگزاري مفيد نسبت به بازاريابي در اين زمينه نيز اقدام خواهد كرد.
وي تصريح كرد: معرفي بحث صندوق هاي سرمايه گذاري به مانند سال گذشته از ديگر برنامه هاي اين شركت براي حضور فعال تر در نمايشگاه خواهد بود و هم‌راستا با اين اقدام كلاسهاي آموزشي در مباحث مختلف بورسي و تحليل بازار توسط اين كارگزاري در طول مدت نمايشگاه برگزار خواهد شد. پرتويي با اشاره به اينكه حضور در نمايشگاه صرف نظر از بعد بازاريابي پل ارتباطي مناسبي با محاطبان به حساب مي آيد،گفت : از آنجايي كه اين كارگزاري در زمينه بورس هاي كالايي نيز فعال است ،برنامه هاي خوبي در اين زمينه را در نمايشگاه اجرا خواهد كرد.

[ یکشنبه 30 آبان1389 ] [ 8:17 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تشكيل صندوق‌هاي سرمايه گذاري مبتني بر شاخص بورس

خبرگزاري فارس:معاون حقوقي سازمان بورس و اوراق بهادار با تاكيد بر سرمايه‌گذاري افراد غيرحرفه‌اي از طريق صندوق هاي سرمايه‌گذاري، از راه‌اندازي نوع جديد صندوق هاي سرمايه گذاري بر مبناي شاخص بورس اوراق بهادار تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از سنا، حسين فهيمي‌ با بيان مطلب فوق افزود‌: اين صندوق ها به گونه اي طراحي شده اند كه حداقل بازدهي بورس تهران، عايد سرمايه گذاران شود. وي با بيان اينكه بازدهي بورس تهران از ابتداي امسال بيش از 45 درصد بوده است، گفت :‌ به طور حتم با راه‌اندازي اين دست صندوق هاي سرمايه گذاري جديد،‌ افراد بيشتري به طور غير مستقيم وارد بازار سرمايه خواهند شد.
معاون حقوقي سازمان بورس در ادامه به اجراي قانون هدفمند كردن يارانه ها در كشور اشاره كرد و اظهار داشت :‌ صاحبان سرمايه به دنبال اين هستند كه در جريان واقعي شدن و شفافيت فعاليتهاي اقتصادي در كشور به نوعي ارزش دارايي هاي خود را حفظ كنند. فهيمي تصريح كرد:‌ صاحبان سرمايه دراين برهه حساس قصد دارند تا از افت دارايي هاي خود جلوگيري كنند كه ورود به بازار سرمايه مي تواند گزينه مناسبي براي آنان باشد. وي يكي از روش هاي مطمئن ورود به بورس را سرمايه گذاري غيرمستقيم اعلام كرد و گفت :‌ افراد غير حرفه اي مي توانند سرمايه هاي مازاد خود را از طريق صندوق هاي سرمايه گذاري وارد بازار سرمايه كنند. نايب رييس هيات مديره سازمان بورس ادامه داد :‌ در اين روش، افرادي كه تخصص لازم را در بورس ندارند به جاي خريد و فروش مستقيم سهام شركت هاي بورسي، سرمايه هاي خود را در اختيار صندوق هاي سرمايه گذاري قرار مي دهند تا افراد حرفه اي با سرمايه هاي آنان اقدام به خريد و فروش سهام در بازار كنند.
فهيمي درباره عملكرد صندوق هاي سرمايه گذاري گفت: هم اكنون بيش از 12 هزار سرمايه گذار دراين صندوق ها حضور دارند كه از طريق اين صندوق ها، بالغ بر 600 ميليارد تومان سرمايه جديد به بازار سرمايه تزريق شده است.
وي با بيان اينكه درحال حاضر دو نوع صندوق سرمايه گذاري در بازار سرمايه فعال است، افزود :‌ تعدادي از اين صندوق ها با درآمد ثابت هستند يعي سود ثابتي را به دارندگان واحدهاي سرمايه گذاري پرداخت مي كنند. اما تعداد قابل توجهي از صندوق ها، صندوق هاي سرمايه گذاري در سهام هستند كه درآمد ثابتي ندارند به طوريكه افراد ريسك سرمايه گذاري در اين صندوق ها را مي پذيرند اما اطمينان خاطر دارند كه سرمايه هايشان از سوي افراد حرفه اي در بازار مديريت مي شود.

[ یکشنبه 30 آبان1389 ] [ 8:17 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

مخابرات شاخص بورس را مثبت كرد

خبرگزاري فارس: بورس تهران در حالي اولين روز كاري اين هفته را با رشد 41 واحدي سپري كرد كه بالاترين حجم معاملات و مؤثرترين شركت در رشد شاخص مخابرات بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، شاخص بورس تهران اولين روز كاري اين هفته را با رشد 41.5 واحدي شروع كرد و در كانال 18 هزار و 62 واحد باقي ماند، همچنين شاخص 30 شركت بزرگ بورسي نيز امروز 3.3 واحد رشد كرد.
بر اين اساس، مخابرات با 78 واحد، بانك پارسيان با 9.7 واحد و بانك سينا با 6.3 واحد بيشترين اثر را در رشد شاخص داشتند.اطلاعات شركتهاي حاضر در بازار همچنان حاكي از سكوت و ركود بازار در آستانه هدفمندي يارانه‌ها دارد. بازار سهام امروز با معامله 106 ميليون سهم ارزش كل معاملات خود را به 28 ميليارد و 494 ميليون تومان رساند تا بيشترين حجم معاملات امروز در اختيار مخابرات با 18 ميليون سهم، نفت پارس با 17 ميليون سهم و فولادمباركه با 9 ميليون سهم باشد. بر اساس اين گزارش، بالاترين اقبال براي خريد سهم در معاملات اولين روز كاري هفته مربوط به بيمه پارسيان با بيش از 117 ميليون سهم، پست بانك با بيش از 185 ميليون سهم و پالايش نفت تبريز با 42 ميليون سهم بوده و بيشترين صف فروش نيز در ختيار گسترش سرمايه‌گذاري ايران خودرو با يك ميليون سهم است و مابقي شركت‌ها داراي صف فروش زير يك ميليون سهم هستند.

[ یکشنبه 30 آبان1389 ] [ 8:16 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

بانك اقتصادنوين عضو هيات مديره انجمن بانكداران آسيايي شد

بانك اقتصادنوين در مجمع عمومي اخير انجمن بانكداران آسيايي(ABA) به عنوان هيات مديره اين انجمن انتخاب شد.به گزارش بورس نیوز به نقل از روابط عمومي بانك اقتصادنوين، در بيست و هفتمين مجمع عمومي بانكداران آسيايي (ABA) كه در روزهاي اول و دوم نوامبر 2010 در شهر تايپه برگزار شد، بانك اقتصادنوين با اكثريت آرا به عنوان عضو هيات مديره اين انجمن براي يك دوره 2 ساله انتخاب شد.در تاريخ 29 ساله اين انجمن، بانك اقتصادنوين نخستين بانك ايراني است كه به عنوان عضو هيات مديره اين انجمن انتخاب مي شود.هيات مديره انجمن بانکداران آسيايي متشکل از 25 عضو است که توسط اعضاي دايمي براي دوره 2 ساله انتخاب مي‌شوند و بانك هايي از كشورهاي ايران، ژاپن، هندوستان،كره جنوبي، تايوان، چين، سنگاپور و مالزي حضور دارند.عضويت بانک اقتصادنوين در هيات مديره انجمن بانکداران آسيايي مزيت‌هاي متعددي براي اين بانك و نظام بانكي كشور به همراه خواهد داشت. ارتباطات گسترده با ساير اعضا، علي الخصوص اعضاي هيات مديره، شناسايي ظرفيت‌هاي گسترده همکاري فيمابين بانک اقتصادنوين و ساير بانك‌ها و شناسايي جميع فرصت‌هاي بدست آمده در جهت مهار تحريم‌ها و تاثيرگذاري بر ساير اعضا از آن جمله است.علاوه بر اين، اطلاع رساني برنامه‌هاي بانك از طريق نشريات انجمن، توسعه حرفه‌اي برنامه‌ها از طريق برگزاري کارگاه‌ها و دوره‌هاي آموزشي و تورهاي مطالعاتي، ارتباط موثر با ساير انجمن‌هاي بانکداري حرفه‌اي، ارتباط موثر با سازمان‌هاي مرتبط منطقه‌اي و تعامل گسترده با اعضا و ايجاد و برقراري روابط بانکي از ديگر مزيت‌هاي عضويت بانك اقتصادنوين در هيات مديره انجمن بانكداران آسيايي است.لازم بذکر است که انجمن بانکداران آسيايي در 29 اکتبر 1981 در کشور تايوان شهر تايپه تشکيل شد و با نگاهي به اعضاي انجمن ياد شده مي‌توان دريافت که معتبرترين بانک‌هاي آسيايي عضو اين انجمن هستند. همچنين تعدادي از بانک‌هاي اروپايي و آمريکايي به عنوان اعضاي غيرآسيايي با داشتن دفاتر اصلي، در اين انجمن حضور فعالي دارند.

[ یکشنبه 30 آبان1389 ] [ 8:15 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

برنامه افزایش سرمایه مجدد ایران ارقام در دست بررسی است

ایران ارقام طی سال جاری توانست در 119 روز معاملاتی تا تاریخ 89.08.25 بازدهی قیمتی بیش از 48 درصدی را برای سهام خود در بورس اوراق بهادار به نظاره بنشیند .این مطلب در حالی است که ایران ارقام به لحاظ بازدهی پس از شرکت خدمات انفورماتیک در صنعت رایانه بورس (با بازدهی 78 درصدی) در جایگاه دوم ایستاده و پس از آن نیز شرکت داده پردازی ایران از بازدهی حدود 30 درصدی برخوردار است .

براساس گزارش بورس نیوز ؛ شرکت ایران ارقام ، سود هر سهم پس از کسر مالیات خود را با سرمایه 150 میلیارد ريالی برای سال مالی 89 ، بطور خالص مبلغ 574 ريال پیش بینی نموده و علاوه بر این طی عملکرد مالی 9 ماهه منتهی به پایان شهریور ماه اخیر ، با پوشش 76 درصدی ،مبلغ 436 ريال به ازای هر سهم محقق ساخت .

با توجه به در پیش بودن مجمع عادی سالیانه شرکت ایران ارقام ، بنایی ، مدیر امور سهام این شرکت در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه بیش از 100 درصد از سود پیش بینی شده شرکت تا پایان سال مالی 89 تحقق یافته ، خاطر نشان کرد : با توجه به اعلامیه هیئت مدیره "مرقام" مبنی بر پیشنهاد تقسیم 60 درصدی سود خالص محقق شده سال مالی 89 در مجمع عادی سالیانه سهامداران ، به نظر می رسد توزیع این مبلغ به لحاظ تصمیم شرکت برای اجرای افزایش سرمایه دوباره با تغییر مواجه باشد .وی در ادامه با اشاره به تأمین بخش اندکی از مواد اولیه شرکت ایران ارقام از منابع خارجی عنوان کرد : خرید مواد اولیه بیشتر بر مبنای ارز (یورو) انجام گرفته و از اینرو با توجه به برگشت مبالغ صرف شده در حساب ها از طریق فروش محصولات ، نوسانات بازار ارز تأثیر آنچنانی بر حاشیه سود شرکت بر جای نمی گذارد .

به گفته بنایی ، تولید و فروش ایران ارقام که شامل انواع ریز کامپیوتر (کیس)و خودپرداز (ای تی ام) می شود ، براساس ارایه سفارشات و قراردادهای منعقد شده با بانک های کشور و به صورت اجاره یا فروش انجام می شود .این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود از اتمام و آغاز فعالیت آزمایشی طرح کارخانه مونتاژخود پرداز و ریز کامپیوتر (با برآورد هزینه سرمایه گذاری 25 هزار میلیون ريال) در شهر پرند خبر داد و گفت : اثرات سودآوری این پروژه بر روی هر سهم در بوجه سال مالی 89 محاسبه شده و دردی ماه جاری به طور کامل عملیات اجرایی آن به بهره برداری می رسد .شایان ذکر است ، مجمع عادی سالیانه سهامداران شرکت ایران ارقام برای سال مالی منتهی به 89.06.31 طی روز یکشنبه هفتم آذرماه جاری در محل خانه شهریاران جوان برگزار خواهد شد .

[ یکشنبه 30 آبان1389 ] [ 8:14 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

بزودی "رپارس" افزایش سرمایه می دهد

شرکت تجارت الکترونیک پارسیان از ابتدای ورود خود به فرابورس در تاریخ 89.06.24 طی 44 روز معاملاتی تا تاریخ 89.08.25 توانسته بیش از 76 درصد بازدهی قیمتی مثبت را در فرابورس برای سهامداران خود به ارمغان آورد .بنابر گزارش بورس نیوز ؛ طی شهریور ماه اخیر ، با کشف قیمت 580 تومانی هر سهم شرکت تجارت الکترونیک پارسیان در بازار اول فرابورس ، 21 میلیون سهم این شرکت به سرعت فروخته شد و در ادامه با توجه به استقبال سرمایه گذاران از این سهم ، با تداوم رشد قیمت تدریجی آن به محدوده 1200 تومان رسید .

گفتنی است شرکت تجارت الکترونیک پارسیان با سرمایه 206 میلیارد ريالی ، موضوع افزایش سرمایه بالغ بر 300 میلیارد ريال را در دستور کار دارد .در همین رابطه رضایی ، مدیر مالی شرکت تجارت الکترونیک پارسیان با اشاره به اینکه بزودی سرمایه جدید شرکت به مبلغ 506 میلیارد ريال در صورت های مالی در نظر گرفته خواهد شد ، اظهار داشت : با توجه به تهیه و تکمیل گزارش توجیهی و تصویب هیأت مدیره شرکت مبنی بر افزایش سرمایه فعلی و از طرفی اخذ تأیید از حسابرس و بازرس قانونی ، مدارک و مستندات فوق به سازمان بورس ارایه شده و تنها اعطای مجوز افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران باقی مانده است .

وی در ادامه با اشاره به پیش بینی سود 776 ريالی به ازای هر سهم در سال مالی جاری ، میزان تحقق سود خالص در عملکرد میاندوره ای شش ماهه امسال را بالغ بر 8 میلیارد و 400 میلیون تومان عنوان کرد و یادآور شد : با توجه به پوشش حدود 60 در صد EPS پیش بینی شده در بودجه سال مالی 89 ، مبلغ 412 ريال به ازای هر سهم محقق شده است .به گفته رضایی شرکت تجارت الکترونیک پارسیان به لحاظ تأمین ، نصب و پشتیبانی دستگاههای کارتخوان در حوزه بانکداری و جایگاه برتر آن از حیث PSP و در دستگیری سهم بازار از چشم انداز روبه رشدی بهره برده و در راستای افزایش تجارت الکترونیکی در کشور از افق روشنی در حوزه ارایه خدمات پرداخت الکترونیکی و رشد فعالیتهای سودآور آن برخوردار خواهد بود .

شایان ذکر است بانک پارسیان با مالکیت 60 درصدی سهام ، شرکت سرمایه پارسیان و شرکت توسعه ساختمانی پارسیان هر کدام با 20 درصد از سهام به عنوان سهامداران عمده شرکت تجارت الکترونیک پارسیان به شمار رفته و با توجه به سیستم ها و خدمات جدید این شرکت در حوزه خدمات الکترونیکی و پیشگامی آن در عرضه فناوری های نوین از امکان تعدیل مثبت سود در نیمه دوم سال مالی جاری نیز برخوردار خواهد بود .

[ یکشنبه 30 آبان1389 ] [ 8:13 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

بازی بازار در هفته تحول چگونه خواهد بود

گروه بورس - همایون دارابی: بازار دادوستد سهام هفته‌جاری در شرایطی فعالیت خواهد کرد که با توجه به طی مراحل اجرایی طرح تحول، انتظار برای آغاز مراحل رشد قیمت حامل‌های انرژی افزایش یافته است.

در بازار سهام به نظر می‌رسد معامله‌گران پس از ماه‌ها انتظار و در شرایطی که 8 ماه از شروع سال می‌گذرد، به مرحله اجرای واقعی این طرح رسیده‌اند. امری که باید منتظر ماند و دید برآیند تاثیرات آن طرح در بازار سرمایه چه خواهد بود؟ در حال حاضر دو برداشت کلی در بازار وجود دارد، در برداشت نخست کارشناسان معتقدند بازار در خلال ماه‌های اخیر به میزان قابل‌ملاحظه‌ای واکنش نشان داده است که این امر سبب خواهد شد در خلال اجرای این طرح، بازار با شرایط مثبتی مواجه شود. از دیدگاه این گروه تغییرات فراوان صورت گرفته در طرح تحول و همچنین شرایط خاص موجود در اقتصاد کشور و تحریم‌های بین‌المللی مانع از وارد شدن فشار جدی به شرکت‌ها خواهد شد.
در همین حال حمایت دولت از رشد بازار سرمایه به عنوان محلی امن برای پارک سرمایه‌های سرگردان اقتصاد کشور که در هفته‌های اخیر نمود بیشتری نیز یافته است، سبب خواهد شد بازار بتواند پس از طرح تحول نیز به رشد خود ادامه دهد. در مقابل این دیدگاه گروه دیگری از کارشناسان قرار دارند که معتقدند تجربه طرح‌های قبلی دولت و نتایج آنها، استقرار صنایع کشور بر مبنای مزیت انرژی و همچنین نبود امکان کافی برای شرکت‌ها برای دریافت تکنولوژی جدید سبب خواهد شد تا تاثیر طرح تحول بر شرکت‌ها به افت شدید سود آوری و رشد تورم منجر شود. در این فضا کاهش P/E بازار در کوتاه‌مدت و جذابیت بازارهای موازی به زیان بازار سرمایه خواهد بود.

ادامه مطلب

[ شنبه 29 آبان1389 ] [ 8:5 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تحقق زيان 12 ريالي براي هر سهم كربن

گروه بورس – شركت كربن ايران در نيمه اول امسال 12 ريال زيان براي هر سهم كنار گذاشت در حالي‌كه به گزارش بورس و اوراق بهادار، اين شركت سود هر سهم امسال را 59 ريال پيش‌بيني كرده است.

اين شركت فروش امسال را 445 ميليارد ريال پيش‌بيني كرده كه 184 ميليارد ريال آن معادل 41 درصد در شش ماه نخست سال به تحقق رسيده است.
شركت سود عملياتي امسال را نيز 48 ميليارد ريال پيش‌بيني كرده بود كه 16 ميليارد ريال آن معادل 33 درصد تا شهريورماه محقق شده است. پيش‌بيني عملكرد سال 89 شركت نسبت به عملكرد واقعي سال‌مالي قبل به ترتيب با 27 درصد افزايش فروش، 23 درصد افزايش بهاي تمام‌شده كالاي فروش‌رفته، 262 درصد افزايش سود عملياتي و 28 ميليارد و 989 ميليون ريال افزايش سود خالص همراه بود.

[ شنبه 29 آبان1389 ] [ 8:4 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

«فنورد» پيش‌بيني سود امسال را افزايش داد

گروه بورس - «فنورد» پيش‌بيني سود سال 89 را افزايش داد.
به گزارش بورس و اوراق بهادار، اين شركت سود هر سهم امسال را 197 ريال پيش‌بيني كرده بود كه اكنون به 276 ريال افزايش داده است.

نورد و توليد قطعات فولادي در نيمه اول امسال 129 ريال از سود هر سهم معادل 47 درصد را محقق كرد.شركت 719 ميليارد ريال درآمد حاصل از فروش پيش‌بيني كرد كه 301 ميليارد ريال معادل 42 درصد را شش ماهه پوشش داد.پيش‌بيني سود عملياتي شركت نيز 33 ميليارد ريال پيش‌بيني شده كه 16 ميليارد ريال معادل 50 درصد آن در نيمه نخست سال به تحقق رسيد.پيش‌بيني عملكرد سال 89 شركت در مقايسه با سال‌مالي قبل با 54 درصد افزايش در فروش، 57 درصد افزايش در بهاي تمام‌شده كالاي فروش‌رفته، 7 درصد افزايش در سود عملياتي، 30 درصد افزايش در هزينه‌هاي مالي و 5 درصد كاهش در سود پس از كسر ماليات همراه است.
بنابراين گزارش هيات‌مديره شركت در نظر دارد 50 درصد از سود پيش‌بيني شده را به منظور توزيع بين سهامداران به مجمع عمومي عادي سالانه پيشنهاد دهد. 

[ شنبه 29 آبان1389 ] [ 8:4 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

مالكيت 70 درصدي حقيقي‌ها در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري

گروه بورس – كارشناس مديريت نظارت بر نهادهاي مالي سازمان بورس از تمركز 70 درصد ارزش صندوق‌ها در پرتفوي سهامداران حقيقي خبر داد.

«ايمان مقدسيان» گفت:‌ در هفته منتهی به 19 آبان‌ماه 89، بازده صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام بین منفی 02/2 تا مثبت 89/1 درصد در نوسان بود. وي افزود: بازدهی متوسط بورس تهران در این هفته 76/0 درصد بود و 11 صندوق سرمایه‌گذاری در سهام توانستند بازدهی افزون بر بازدهی بازار کسب کنند.وي در مورد عملكرد ماهانه صندوق‌ها گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، ماه منتهی به 19 آبان‌ماه امسال را در حالی به پایان رساندند که طی این ماه بیشترین بازده آنها به 14/1 درصد رسید. بازدهی متوسط بازار طی این مدت منفی 42/2 درصد بود و 19 صندوق سرمایه‌گذاری در سهام توانستند بازدهی بالاتر از بازدهی بازار به دست آورند.
وي ادامه داد: در بین 4 صندوق سرمایه‌گذاری در سهام با اندازه بزرگ، صندوق سرمایه‌گذاری مهر ایرانیان در ماه پیش و صندوق‌های سرمایه‌گذاری ممتاز و یکم ایرانیان هفته پیش بیشترین بازده‌ها را به دست آوردند.
«مقدسيان» به عملكرد يك ساله منتهي به 19 آبان امسال اشاره كرد و گفت: در اين دوره صندوق سرمایه‌گذاری پویا با 64 درصد، بیشترین بازده را به خود اختصاص داده و پس از آن، صندوق‌های سرمایه‌گذاری بانک تجارت با 21/61 و آگاه با 94/58 درصد، بیشترین بازده‌ها را در این دوره یکساله داشته‌اند.
وي اضافه كرد: تا تاریخ 19 آبان‌ماه 89، بیشترین بازده‌ها به ترتیب متعلق به صندوق‌های سرمایه‌گذاری کارگزاری بانک ملی، آگاه و سهم آشنا بود. این سه صندوق سرمایه‌گذاری طی مدت فعالیت خود توانسته‌اند به ترتیب 238، 207 و 199درصد بازدهی کسب کنند.


ادامه مطلب

[ شنبه 29 آبان1389 ] [ 8:3 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

اعلام ميزان تأثيرپذيري 60 درصد شركتهاي بورسي از هدفمندي يارانه‌ه

خبرگزاري فارس: رئيس اداره نظارت برناشران بورسي گفت: تاكنون 60 درصد از شركت‌ها گزارش هاي مربوط به ميزان تأثيرپذيري از هدفمند شدن يارانه ها را به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال كرده اند.

اميرحمزه مالمير در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي فارس، در پاسخ به اين سئوال كه با توجه به در پيش بودن اجراي هدفمند كردن يارانه ها و اثر پذيري اين اتفاق بر شركت هاي بورسي چه تعداد شركت ها گزارش هاي مربوط به اين موضوع را به سازمان بورس ارايه كرده اند و سازمان چه اقداماتي انجام داده اظهار داشت: آمار دقيقي از تعداد شركت هايي كه گزارش هاي مربوط به اثرات هدفمند كردن يارانه ها را ارسال كرده اند وجود ندارد اما حدود 60 درصد از شركت ها وضعيت خود را گزارش كرده اند. وي ادامه داد: اين در حالي است كه بانك ها،‌ مخابرات،‌ شركت هاي سرمايه گذاري و هلدينگ،‌ شركت هاي فعال در صنعت ليزينگ مشمول اين اثرپذيري بطور مستقيم نيستند. با احتساب اين گروه شركت ها، 60 درصد از 340 شركت حاضر در بورس نسبت به اعلام وضعيت خود اقدام كرده‌اند. 

ادامه مطلب

[ شنبه 29 آبان1389 ] [ 8:2 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

عدم فروش بلوک سایپا، " ونیکی" را منفی کرد

نمابورس، بازار سرمایه_نماد سرمایه گذاری ملی ایران که از یازدهم مرداد ماه به دلیل تعدیل پیش بینی درآمد با قیمت 1368 ریال بازار را ترک کرده بود، دیروز پس از 100 روز جدایی از بازار، با قیمت 1500 ریال به گردونه معاملات بازگشت و تعداد 19 میلیون و 559 هزار و 383 سهم آن دست به دست شد و نوسان قیمتی 1462 ریال تا 1539 ریال را تجربه کرد. این در حالی است که امروز نماد "ونیکی" ریزش قیمت را متحمل شد و در محدوده 1480 ریال معاملاتش را دنبال کرد.

بررسی صورت های مالی این شرکت بیانگر آن است که "ونیکی" برای سال مالی منتهی به 30 آذر 89 سود هر سهم را به مبلغ 316 ریال پیش بینی کرده بود که در مدت شش ماه مبلغ 155 ریال از این مبلغ را محقق کرد. شایان ذکر است سرمایه گذاری ملی در گزارش 9 ماهه منتهی به 31 شهریور امسال توانست از پیش بینی ها فراتر رود و سود هر سهم را در این دوره به 376 ریال افزایش دهد.امروز شرکت سرمایه گذاری ملی ایران تعداد 170 میلیون سهم معادل 1.63 درصد از سهام شرکت سایپا را به قیمت پایه هر سهم چهار هزار و 846 ریال در بورس عرضه کرد اما این معامله خریداری نداشت.شایان ذکر است بررسی پورتفوی امسال شرکت سرمایه گذاری ملی نشان داد که این شرکت در فروردین ماه بیشترین بازدهی را ثبت کرده است. ارزش بازار " ونیکی" در نخستین ماه سال جاری 16.6 درصد رشد کرد. این شرکت در خرداد ماه با هشت درصد کاهش ارزش پورتفوی مواجه شد.

مسئله مهم در مورد این شرکت آن است که با اینکه روز گذشته نماد "ونیکی" با قیمت مناسبی بازگشایی شد اما آن چنان که انتظار می رفت مورد استقبال واقع نشد و امروز نیز بیش از شش میلیون و 500 هزار سهم آن روی درصد های منفی دست به دست شد.

مهدی علیخانی مدیر عامل کارگزاری تامین سرمایه امین در خصوص علل ریزش قیمتی سهام این شرکت طی معاملات امروز به نمابورس گفت:" عرضه بلوک 1.63 درصدی سهام سایپا توسط سرمایه گذاری ملی و عدم حضور خریدار برای این بلوک مهمترین علت کاهش قیمتی سهام این شرکت بود."

وی افزود:" به طور کلی برای بررسی شرکت های سرمایه گذاری باید NAV آنها مورد بررسی قرار گیرد که ارزندگی سهم شرکت سرمایه گذاری ملی بر این اساس بالاتر از قیمت های کنونی تابلو است."علیخانی در ادامه با اشاره به نوع پورتفوی شرکت سرمایه گذاری ملی اذعان داشت:" این شرکت پورتفوی بسیار پراکنده ای دارد به طوری که تقریباً همه سهام بازار را شامل می شود بنابراین با نگاه میان مدت و بلند مدت روی این شرکت به ارزنده بودن بسیار زیاد این شرکت خواهیم رسید."وی در پایان خاطر نشان کرد:" سرمایه گذاری ملی اولین شرکت سرمایه گذاری ایران است و سهام آن بی نهایت ارزشمند است و تغییرات روزانه را در خصوص آن نباید مد نظر قرار داد."

[ پنجشنبه 27 آبان1389 ] [ 16:13 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

فاجعه ای در بورس اوراق بهادار تهران !؟

با اتمام ساعات معاملات روز سه شنبه 89.08.25 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 6 واحد کاهش به رقم 15001 واحد رسيد . همین وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 70 واحد کاهش عدد 24309 واحد را تجربه كرد. شاخص كل نيز در روز جاري با 14 واحد افزایش به رقم 18021 واحد رسيد.گفتني است ارزش كل معاملات اين روز به رقم 3847 میلیارد ریال رسید.

همچنین در این روز مخابرات با 17 واحد افزایش شاخص ، بیشترین تاثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل پالایش نفت اصفهان با 5 واحد کاهش ، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص داشت.علیرغم پیش بینی اکثر کارشناسان مبنی بر معاملات پر رونق بورس در هفته جاری به خاطر دو عرضه اولیه در دو روز ابتدایی هفته ، بازار سرمایه این هفته را نیز در اکثر سهم ها با حالتی رکوردی و همراه با کاهش قیمت سپری کرد به گونه ای که اگر سهام مخابرات را در محاسبه شاخص دخیل نکنیم در این هفته شاهد افت قیمت و رکود در معاملات اکثر سهم های بازار بودیم.

به گزارش بورس نیوز به غیر از سه سهم پست بانک ، پالایش نفت تبریز و بیمه پارسیان که جوانترین سهم های حال حاضر بورس هستند ، تنها در نمادهای "خعتبار" ، "وملت" ، "لپارس" و "آکنتور" شاهد صف های خرید میلیونی هستیم و در بقیه نمادها انگیزه ای برای خرید سهم مشاهده نمی شود ، به گونه ای که حجم معاملات به طرز فاحشی در سهام اکثر شرکتها کاهش یافته است و در سهم های ارزنده نیز همانگونه که ذکر شده ، کسی فروشنده نمی باشد . این مسئله که منجر به بالا رفتن ریسک نقدشوندگی در کل بورس اوراق بهادار تهران شده می تواند ناشی از چند عامل مهم باشد .

یکی از عوامل مهم و اثر گذار وضعیت مبهم طرح هدفمندی یارانه ها و عدم اعلام زمان اجرای دقیق آن است که معامله گران را با سر در گمی و ناتوانی در پیش بینی آینده شرکتها روبه رو کرده است به گونه ای که هنوز حتی خود شرکت ها نیز از تأثیر واقعی اجرای این طرح بر عملیات درونی شان بی اطلاع می باشند .


ادامه مطلب

[ پنجشنبه 27 آبان1389 ] [ 10:33 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

بررسی وضعیت صنعت پتروشیمی در بورس تهران

از جمله گروههایی که در نیمه دوم و خوصوصاً ماههای پایانی هر سال با افزایش در آمد و به دنبال آن افزایش سود مواجه می شوند گروه نفت و پترو شیمی است و معمولا سهام این گروه نیز در این فصل بیشتر مورد توجه قرار می گیرید.به گزارش بورس نیوز ؛ بورس اوراق بهادار تهران نیز به لحاظ اینکه نفت و پتروشیمی از جمله صنایع قدیمی و با سابقه ایران قلمداد میگردندو از یک نظر می توان گفت بار عمده گردش اقتصاد کشورمان نیز به روی این شرکتها متمرکز گشته ،میزبان تعداد قابل توجهی از نماد های مرتبط با این صنعت می باشد.

در این گزارش قصد داریم به بررسی وضعیت کلی این گروه و برخی از نماد های مطرح آن بپردازیم گفتنی است اغلب نماد های مطرح فعالان در این حوزه در وضعیت محصولات شیمیایی و صنعت نفتی ،کک و هسته ای قرار گرفته اند.این تقسیم بندی بر اساس نوع محصولات تولیدی انجام شده است که در مجموع می توان گفت 19 نماد در این دو گروه بصورت مستقیم با نفت و انواع مشتقات آن در گیرند.به گزارش بورس نیوز دو صنعت مذکور از ابتدای سال تا کنون بطور میانگین 35 درصد بازدهی داشته اند.این در حالی است بازدهی آنها در مدت مشابه سال گذشته نیز 35 در صد گزارش شده است.


ادامه مطلب

[ پنجشنبه 27 آبان1389 ] [ 10:32 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تنها 8 درصد ازپیش بینی سود پوشش داده شد !

شرکت کابل های مخابراتی شهید قندی با سرمایه 300 میلیارد ريالی ، سود هر سهم خود را برای سال مالی منتهی به پایان اسفند ماه 89 ، بطور خالص پس از کسر مالیات مبلغ 216 ريال پیش بینی نموده است .بنابر گزارش بورس نیوز ، در ماههای اخیر "بکام" توانست طی 146 روز معاملاتی با احتساب 71 ريال سود تقسیمی در مجمع اخیر خود ، تا تاریخ 89.08.25 به کمتر از 4 درصد بازدهی مثبت دست یابد و علاوه بر این رتبه نقدشوندگی خود را با رقم 37 در طبقه کابل برقی صنعت دستگاههای برقی به ثبت رساند .

گفتنی است طی دوره مذکور قیمت سهام "بکام " از حدود 2400 تا 1453 ريال در نوسان بوده و نسبت قیمت به درآمد این سهم از حدود 17 مرتبه به رقم 7.55 مرتبه رسیده و این در حالی است که عملیات بازار گردانی دو ماه اخیر "ومعادن" برروی این سهم نتوانسته انتظارات اکثر سهامداران این شرکت را برآورده سازد .دخیلی ، مدیر مالی شرکت کابل های مخابراتی شهید قندی یزد در گفتگو با خبرنگار ما با اذعان به اینکه گزارش عملکرد مالی شش ماهه حسابرسی شده این شرکت فراهم و تنها در انتظار اظهار نظر بازرس قانونی برای افشاء می باشد ، عنوان کرد : گزارش عملکرد شش ماهه "حسابرسی نشده" شرکت هفته گذشته به بورس ارایه شد اما با توجه به عودت دوباره و لزوم اصلاح برخی ایرادات ، روز گذشته از طریق سیستم کدال ارسال شده است .

وی در ادامه با اشاره به پوشش حدود 8 درصدی سود پیش بینی شده هر سهم سال مالی 89 تا شهریور ماه اخیر ، یادآور شد : طی دو فصل اول سال جاری ، شرکت کابل های مخابراتی شهید قندی مبلغ 17 ريال سود به ازای هر سهم محقق ساخته است .دخیلی نسبت به نحوه بازار گردانی سهام "بکام" در بازار سهام اظهار نظر نکرد اما در عین حال ، هر گونه پاسخگویی در این زمینه را به شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات که مالکیت بیش از 60 درصدی سهام "بکام" را نیز دارا است واگذار کرد .وی در پایان با اشاره به پیگیری موضوع تغییر کاربری زمین های صنعتی به مسکونی این شرکت در شهریزد ، در بخش دیگری از سخنان خود اعلام داشت : حجم عظیمی از قراردادهای اعلام شده در مجمع اخیر شرکت خوشبختانه تا این لحظه به مرحله اجرایی رسیده است .شایان ذکر است با توجه به رشد روز افزون قیمت مس در بازارهای جهان این موضوع برای شرکت کابل های مخابراتی شهید قندی به عنوان یکی از ریسک های اصلی شرکت مطرح می شود .

[ پنجشنبه 27 آبان1389 ] [ 10:32 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

چرا فولاد خوزستان متولی ندارد ؟

در ماههای اخیر ، شرکت فولاد خوزستان طی 109 روز معاملاتی تا تاریخ 24 آبانماه جاری با احتساب 160 ريال سود تقسیمی در مجمع اخیر ، توانسته بیش از 46 درصد بازدهی قیمتی مثبت را برای سهامداران خود به ارمغان آورد .به گزارش بورس نیوز ، شرکت فولاد خوزستان ، برای سال مالی 89 با سرمایه دو هزار و 192 میلیارد ريالی ، بطور خالص 873 ريال سود به ازای هر سهم پیش بینی نموده که طی عملکرد مالی شش ماهه اول سال جاری با پوشش 56 درصدی ، مبلغ 492 ريال سود برای هر سهم محقق نموده است .

گفتنی است ، شرکت فولاد خوزستان در روندی خیره کننده طی سال جاری توانست EPS پیش بینی شده خود را در بودجه سال مالی 89 تا پایان شهریور ماه جاری از تعدیل مثبت 62 درصدی برخوردار سازد و از اینرو مبلغ 452 ريالی درآمد هر سهم خود را به 538 ريال ، افزایش دهد.این مطلب به گونه ای است که علیرغم انتظار سرمایه گذاران مبنی بر تداوم روند سودآوری و به تبع آن رشد روز افزون قیمت سهام "فخوز" در بازار سهام ، قیمت این سهم که پیش از توقف نماد شرکت برای تعدیل مثبت با قیمت حدود 7.114 ريالی بسته شده بود پس از بازگشایی به یکباره با درج قیمت 6.999 ريالی برای هر سهم ، عملاً باعث از بین رفتن اثر مثبت تعدیل سود بر روی قیمت گذاری سهام "فخوز" در بازار شد .


ادامه مطلب

[ پنجشنبه 27 آبان1389 ] [ 10:31 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تعدیل سود بیمه پارسیان در نیمه دوم سال قطعی است

شرکت جوان بیمه پارسیان که تا حدود 5 ماه دیگر تولد هشت سالگی خود را جشن خواهد گرفت ، روز گذشته به عنوان پنجمین شرکت بیمه بورس و به عنوان اولین بیمه خصوصی 5 درصد از سهامش در بورس عرضه شد .

سرمایه شرکت و نظرات متفاوت کارشناسان

سرمایه فعلی این شرکت در حال حاضر 110 میلیارد تومان است که نسبت به سرمایه دیگر شرکتهای بیمه بورس بالاتر بوده و تعدادی از کارشناسان معتقدند برای این شرکت با توجه به ماهیت آن یک مزیت محسوب می شود . هر چند عده ای از کارشناسان نیز معتقدند هر مقدار یک شرکت بیمه ای سرمایه کمتری داشته باشد بهتر خواهد توانست با افزایش سرمایه های پی در پی راندمان کاری خود را بالا برده و سود سازی کند .


ادامه مطلب

[ پنجشنبه 27 آبان1389 ] [ 10:29 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

خريداري 87 درصد عرضه اوليه «پارسيان» توسط حقيقي‌ها

فارس – مدير بازار شركت بورس از ابطال و عرضه مجدد 860 هزار سهم بيمه پارسيان و تخصيص 85 درصد سهام اين شركت به سرمايه‌گذاران حقيقي خبر داد.

علي صحرايي اظهار داشت: در جريان عرضه اوليه 55 ميليون سهم بيمه پارسيان در روز يكشنبه، 860 هزار سهم اين شركت به دليل رعايت نكردن مقررات مربوطه توسط برخي ايستگاه‌هاي معاملاتي، باطل شد كه اين تعداد سهام دوباره عرضه مي‌شود. وي ادامه داد: با اين اوصاف 54 ميليون و 140 هزار سهم بيمه پارسيان توسط 15 هزار و 741 نفر خريداري شد كه از اين حجم 15 هزار و 402 سهامدار حقيقي اقدام به خريد 46 ميليون و 939 هزار و 754 سهم معادل 7/86 درصد كل عرضه اوليه كردند. همچنين 7 ميليون و 200 هزار و 246 سهم ديگر هم توسط 312 سرمايه‌گذار حقوقي (3/13 درصد) خريداري شد.
اعطاي سهام ترجيحي به كاركنان
همچنين روز گذشته و به دنبال عرضه اوليه 5 درصد از سهام بيمه پارسيان تعداد سه ميليون سهم اين شركت به كاركنان آن واگذار شد. به گزارش سنا، ارزش اين تعداد از سهام بالغ‌بر 10 ميليارد ريال اعلام شده است.

[ سه شنبه 25 آبان1389 ] [ 8:22 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

رقابت براي خريد بلوك 49 درصدي پتروشيمي ايلام به فردا كشيده شد

خبرگزاري فارس: مدير بازار فرابورس گفت: براي تصاحب بلوك 49 درصدي پتروشيمي ايلام كه در بازار سوم فرابورس امروز عرضه شد رقابت براي خريد 588 ميليون سهم اين شركت به فردا موكول شد.


حسن محمد تبار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي فارس با اشاره به اينكه امروز عرضه 4 درصدي پتروشيمي ايلام انجام شد، اظهار داشت: رقابت براي خريد 588 ميليون سهم پتروشيمي ايلام به فردا موكول شد و بر اين اساس در اولين روز عرضه اين بلوك نتيجه‌اي براي تعيين مالك آن دست نيامد. وي افزود: در رقابتي كه براي خريد بلوك 49 درصدي پتروشيمي ايلام با ارزش پايه كل 66 ميليارد تومان بين خريداران انجام شد قيمت پايه هر سهم آن كه 126 ريال بود به 130 ريال افزايش يافت. به گزارش فارس، امروز 49 درصد معادل 588 ميليون سهم پتروشيمي ايلام ار سوي صنايع ملي پتروشيمي عرضه شد. ارزش كل پايه اين بلوك 66 ميليارد تومان و ارزش پايه هر سهم آن 126 ريال بود. همچنين، خريدار اين بلوك بايد 30 درصد قيمت خريداري شده را به صورت نقد و مابقي آن به صورت اقساط 4 ساله پرداخت كند. سرمايه‌گذاري تامين اجتماعي، سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي كشوري و سرمايه‌گذاري سرآمد توسعه صنايع بهشهر هر كدام با 17 درصد از سهامداران عمده اين شركت هستند.

[ سه شنبه 25 آبان1389 ] [ 8:20 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

ابلاغ دو دستورالعمل نحوه انجام معاملات و عرضه اوليه در هفته آينده

خبرگزاري فارس: رئيس كميته تدوين مقررات سازمان بورس از ابلاغ دو دستورالعمل نحوه انجام معاملات و عرضه اوليه سهام طي هفته آينده خبر داد.

مريم صفاريان در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي فارس، در رابطه با آخرين وضعيت دستورالعمل هاي نحوه انجام معاملات و عرضه هاي اوليه اظهار داشت: اين دو دستورالعمل بعد از دريافت نظرات هيات مديره سازمان بورس و اوراق بهادار و انجام اصلاحات لازم نهايي شده و در روزهاي هفته جاري مجددا " به هيات مديره سازمان ارايه مي شود. بنابراين احتمالا " طي روزهاي هفته آينده اين دستورالعمل ها ازسوي سازمان بورس ابلاغ مي شود.
وي با بيان اينكه پيش از اين دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بورس كالا نهايي و ابلاغ شده ادامه داد: دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تمام حوزه معاملات در بورس را پوشش مي دهد و شامل مواردي چون ضوابط كلي و مراحل انجام معاملات، انواع سفارش‌ها، توقف و بازگشايي نمادهاي معاملاتي، دامنه نوسان قيمتي و محدوديت حجمي، گره معاملاتي، تاييد معاملات، ضوابط كلي معاملات عمده ( كه در آن تعريف معاملات عمده عوض شده) با در نظرگرفتن ماده 11 مكرر ، معاملات حق تقدم و اوراق مشاركت، شرايط دريافت و اجراي سفارش ها توسط كارگزاران، ضوابط انتقال سهام و معاملات ترجيحي و چرخشي و ديگر موارد مربوط به داد و ستد سهام و اوراق بهادار در بورس است. به گفته صفاريان با ابلاغ اين دستور العمل جامع ، همه آيين نامه ها،دستورالعمل ها و بخشنامه هاي متعدد براي انجام معاملات ملغي مي شود و اين دستورالعمل ملاك تصميم گيري خواهد شد. صفاريان خاطر نشان كرد: دستورالعمل عرضه هاي اوليه هم در كميته تدوين مقررات نهايي شده كه بعد از تصويب در هيات مديره سازمان بورس ابلاغ مي شود.

[ سه شنبه 25 آبان1389 ] [ 8:20 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

مناقشه بر سر مديريت پست بانك با ابقاي افضلي خاتمه يافت

خبرگزاري فارس: مناقشه بر سر مديريت پست بانك با تاكيد يك مرجع صلاحيتدار بر الزام به رعايت جزء ح بند 8 قانون بودجه 89 خاتمه يافت.


به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس،‌ طبق آخرين جمع بندي صورت گرفته توسط يك مرجع صلاحيتدار ، تركيب مجمع عمومي پست بانك و مرجع تعيين هيات مديره آن همان مفاد جزء ح بند 8 قانون بودجه سال89 اعلام شد.
در اين بند آمده است "در اجراي ماده 18 قانون اصلاح موادي از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و سياست هاي كلي اصل 44 قانون اساسي مصوب 1378، از زمان تصويب عنوان هر بنگاه در فهرست بنگاههاي قابل واگذاري توسط هيات واگذاري ، وزارت امور اقتصادي و دارائي مكلف است حداكثر ظرف سه ماه نسبت به تشكيل مجمع عمومي فوق العاده آن بنگاه متشكل از وزير امور اقتصادي و دارائي (به عنوان رئيس مجمع ) معاون برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور ، وزير ذيربط ، رئيس سازمان خصوصي سازي و نماينده هيات واگذاري (رئيس اتاق بازرگاني و صنايع معادن ايران ) اقدام نمايد ".
بدين ترتيب و با تائيد وزارت اقتصاد و ساير مراجع ذيربط كه در روزهاي اخير چنين موضعي اتخاذ كرده بودند، افضلي به عنوان مدير عامل قانوني به همراه هيات مديره قبلي كار خود را در پست بانك ادامه خواهد داد و هرگونه تغيير در تركيب هيات مديره منوط به برگزاري مجمع عمومي فوق العاده موضوع جزء ح بند 8 قانون بودجه 89، با رياست وزير اقتصاد بود.

[ سه شنبه 25 آبان1389 ] [ 8:19 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

دليل رشد شاخص بورس از آذر ماه

عرضه های اولیه و افزایش تنوع سهام موجود در بازار سرمایه نیز تا اینجا نتوانسته باعث ایجاد یک روند صعودی در بورس گردد و شاخص یک روز مثبت و یک روز منفی است هر چند انتقادات زیادی در خصوص این عرضه های اولیه صورت گرفته اما بطور حتم این عرضه ها عامل منفی شدن بورس در این روزها نیست.عظیم ثابت از کارشناسان بازار سرمایه درخصوص این موضوع به خبر نگار بورس نیوز گفت :مورد اصلی که باعث نوسان بورس در روزهای گذشته شده عدم ورود نقدینگی جدید به بازار است در حال حاضر مشاهده می شود اغلب سهامداران در حال جابجایی پرتفوی خود هستند به این ترتیب که با فروش برخی از سهام های موجود در پرتفوی خود به استقبال عرضه های جدید می روندکه این کار بدون وارد شدن پول جدید توازن بورس را به هم می زند.

وی ادامه داد: لیدری و تاثیر گذاری نا حق برخی گروه ها بخصوص تجهیزاتی ها نیز در دامن زدن به وضع موجود بی تاثیر نبوده در حالی که در گذشته نماد هایی مانند فولاد مبارکه ،ملی مس ،مخابرلات برای بورس تعیین تکلیف می نمودند در ماههای اخیر نماد هایی مانند صدرا به نا حق بر عملکرد بازار موثر شده بطوریکه هر گونه نوسان در این سهم سایر نماد ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

عظیم ثابت در تشریح عامل سوم باز دارنده در بورس نیز گفت:نباید از موضوع طرح تحول و اجرای آن و تاثیرش بر هزینه ها و سود آوری شرکتها غافل بود و بطور حتم بسیاری از سهامداران در شرایط فعلی ترجیح می دهند تا روشن شدن شرایط، نقدینگی خود را حفظ نمایند.وی افزود: سهامداران عمده ی بازار نیز با توجه به احتیاجی که به نقدینگی دارند با عرضه های خود بر افزایش دامنه نوسان اخیردر بورس افزوده اند.ثابت ادامه داد: به هر حال با توجه به اوضاع فعلي چنین پیش می رود که چند گزینه پیش روی بازار قرار گرفته است ؛ در پیش فرض اول شرایط بورس پس از طرح تحول چنین رقم خواهد خورد که سقوط شاخص کاملا محسوس باشد البته این موضوع بسیار دور از ذهن است .گزینه ی دیگری نیز وجود دارد که دولت پس از اجرای طرح تحول به حمایت شدید از بورس روی آورد که موجب رشد چشمگیر شاخص بورس خواهد شد البته این موضوع نیز چندان جدی نخواهد بود

اما گزینه میانی که در حال شکل گرفتن است ریزش بازار قبل از اجرای طرح تحول و رشد مجدد شاخص به دلیل از بين رفتن ترس فعالان بازار است كه سبب مي شود شاخص مجددا آرام و پیوسته صعود نماید که در این راه بورس از حمایت دولتی ها نیز بی بهره نخواهد بود .در پايان از صحبتهای این کارشناس بازار سرمايه چنین بر می آید که احتمال آغاز روند صعودی بورس از آذر ماه یعنی همزمان با اجرای طرح تحول اقتصادی وجود دارد.

[ سه شنبه 25 آبان1389 ] [ 8:18 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

افتتاح بزرگترين كارخانه ‌ "ورق گالوانيزه خودرو " در خاورميانه

به گزارش بورس نیوز ؛  محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور كه صبح امروز دوشنبه به همراه علي‌اكبر محرابيان وزير صنايع و معادن و در ‌سفري نيم‌روزه به شهركرد سفر كرده است، دقايقي پيش كارخانه ‌توليد ورق گالوانيزه خودرو‌ را افتتاح كرد. احمدي‌نژاد كه توسط استاندار چهارمحال و بختياري و امام جمعه شهر‌كرد همراهي مي‌شد، پس از افتتاح ‌كارخانه ‌توليد ورق گالوانيزه خودرو‌، از قسمت‌هاي مختلف اين كارخانه بازديد كرد و با توضيحات مسئولان در جريان امور قرار گرفت.
با بهره‌برداري از كارخانه توليد ورق گالوانيزه خودرو در چهارمحال و بختياري ‌در زميني به مساحت 150 هكتار احداث شده، ‌از ابتداي سال آينده، از واردات سالانه 400 هزار تن ورق گالوانيزه بي‌نياز و خودكفا مي‌شويم. در اين كارخانه 210 ميليارد تومان سرمايه‌گذراي شده كه 98 ميليون يوروي ‌آن از طريق وام ارزي خارجي و 30 ميليارد تومان آن ‌از محل طرح‌هاي استان چهارمحال و بختياري به صورت تسهيلات تأمين شده است.
66.3 درصد سهام اين كارخانه متعلق به گروه خودروسازي سايپا، 23 درصد متعلق به ايران خودرو، 10 درصد متعلق به صندوق بازنشستگي فولاد و 7 دهم درصد نيز متعلق به كارگران اين كارخانه است. كشش‌پذيري بالا، مقاومت در برابر خوردگي، رنگ‌پذيري آسان، مقاومت در برابر حوادث و سبكي وزن كه سبب كاهش مصرف سوخت مي‌شود، از جمله خواص ورق گالوانيزه توليدي اين كارخانه است و با توجه به اينكه قيمت تمام شده ورق‌هاي خودروي گالوانيزه در داخل كاهش قابل توجهي مي‌يابد، در متعادل كردن قيمت خودرو نيز تاثير بسزايي دارد.
با افتتاح اين كارخانه بيش از 200 فرصت شغلي به طور مستقيم ايجاد شده و تا 400 نفر قابل افزايش است و اشتغال غيرمستقيم اين كارخانه نيز تحول قابل توجهي در اين منطقه محروم ايجاد كرده است.

تاكنون ورق مورد نياز خودروسازان براي توليد خودرو از كشور كره و كشورهاي اروپايي وارد مي‌شد كه با توليد محصولات اين كارخانه كه ورق گالوانيزه‌اي با ضخامت 4 دهم تا 2 ميلي‌متر و با عرض 800 تا 1880 ميلي‌متر عرضه مي‌كند، در توليد ورق خودروي گالوانيزه مورد نياز كارخانه‌هاي خودروسازي داخلي خودكفا مي‌شويم و نياز به واردات اين محصول به صفر خواهد رسيد و زمينه صادرات ورق خودرو به كشورهاي ديگر نيز فراهم خواهد شد. اين شركت همچنين قادر است ‌در آينده ورق مورد نياز صنعت لوازم خانگي و واحدهاي توليدي آن‌ها را تأمين كند. پيمانكاران كارخانه ورق خودرو، شركت «CMI» بلژيك و «ايرتك» بوده‌اند كه شركت بلژيكي يكي از معتبرترين شركت‌هاي پيمانكاري در زمينه احداث كارخانه ورق بوده و ماشين‌آلات اين كارخانه نيز از به‌روزترين و حرفه‌اي‌ترين خطوط توليد ورق خودرو هستند.

[ سه شنبه 25 آبان1389 ] [ 8:17 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

سودآوری سیمان ها با حمایت دولت تدوام می یابد

شرکت های سیمانی بورس اگر چه در گذشته چه به لحاظ سودآوری و چه به لحاظ تقسیم سود راضی کننده در مجامع خود میان سهامداران همیشه با اقبال روبرو بوده اند اما با توجه به برخی تصمیم گیری های کلانی همچون اجرای طرح تحول اقتصادی در سال جاری با اما و اگرهای بسیاری مواجه شده اند.

بنا به گزارش بورس نیوز ؛ با توجه به لزوم اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و به تبع آن آزاد سازی قیمت حامل های انرژی در مدت پنج سال ، به نظر می رسد شرکت های سیمانی به لحاظ تداوم روند سودآوری و کاهش هزینه های تولید و سربار خود برنامه ریزی های کلانی را برای بهینه سازی مصرف سوخت و انرژی خود پی ریزی کنند.

از اینرو با توجه به قدمت کارخانجات شرکتهای سیمانی و نوع تجهیزات و ماشین آلات به کار رفته در آنها و از طرفی استهلاک دارایی ها ، لزوم بهینه سازی و کنترل مصرف سوخت و انرژی برای این شرکتها را بدیهی ساخته که این امر تنها با حمایت دولت و تدوین برنامه های سازنده در دوره های زمانی مختلف بوجود خواهد آمد.

گفتنی است ، بازدهی قیمتی سهام 29 شرکت حاضر در صنعت سیمان ، آهک و گچ بورس از ابتدای امسال تا تاریخ 89.8.22 به طور میانگین 20 درصد اعلام شده و این در حالی است که طی همین دوره در سال گذشته میانگینی کمتر از 11 درصد را در بورس به نمایش گذاشته بودند.


ادامه مطلب

[ سه شنبه 25 آبان1389 ] [ 8:16 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

عرضه آخرين بخش بلوك سايپا از سوي «ونيكي»

فارس - آخرين عرضه بخش اول مبادله 5/15 درصد سهام سايپا توسط گروه بهمن امروز از سوي سرمايه‌گذاري ملي ايران انجام مي‌شود.

بعد از پايان فروش 8/17 درصدي سايپا توسط شستا كه طي روزهاي گذشته با عرضه سه بلوك 9/4 درصدي و يك بلوك 4/3 درصدي صورت گرفت، سرمايه‌گذاري ملي ايران هم آخرين عرضه بخش اول مبادله 5/15 درصد سهام سايپا توسط گروه بهمن را انجام مي‌دهد. با اين رويداد از 5/15 درصد سهام سايپا كه بايد توسط زيرمجموعه‌هاي گروه بهمن انجام شود، حدود 2/12 درصد جابه‌جا مي‌شود تا در بخش دوم حدود سه درصد باقيمانده كه در وثيقه بانك ملي شعبه لندن است، عرضه شود. براين اساس، سرمايه‌گذاري ملي ايران امروز 63/1 درصد از سهام سايپا معادل 170 ميليون سهم را به همان قيمت پايه بلوك‌هاي قبلي؛ يعني هر سهم 4 هزار و 846 ريال و به صورت يك‌جا و نقد يا 15 درصد نقد و باقي اقساط عرضه مي‌كند.

[ دوشنبه 24 آبان1389 ] [ 7:40 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

حقيقي‌ها 63 درصد «شبريز» را خريدند

ايران بورس - نحوه تخصيص عرضه 5 درصدي شرکت پالايش نفت تبريز در روز عرضه اوليه اعلام شد.

بر اساس گزارش مديريت بازار، تعداد 89 ميليون و 171 هزار و 694 سهم از سهام شركت پالايش نفت تبريز براي اولين بار در بورس اوراق بهادار تهران با قيمت هر سهم 1،402 ريال معامله شد. تعداد كل خريداران دو هزار و 794 نفر بود كه دو هزار و 649 شخص حقيقي بودند كه 1/63 درصد سهام اين شركت معادل 56,296,886سهم را خريدند و بقيه خريدها، 9/36 درصد سهام اين شركت معادل 32,874,808 سهم توسط 145 شخص حقوقي انجام شده است.
دليل طولاني شدن فروش «شبريز» از زبان مديرعامل «بورس»
اما مديرعامل شركت بورس اوراق بهادار تهران، در مورد علت طولاني شدن فرآيند فروش شركت پالايشگاه نفت تبريز گفت:‌ عرضه سهام پالايشگاه تبريز عرضه موفقي بود؛ زيرا بيش از 60 درصد سهم فروخته شد؛ ولي براي عرضه،‌ قيمت سازمان خصوصي‌سازي با قيمت مورد نظر بازار تفاوت داشت و اگر خصوصي‌سازي سهم را به قيمت بازار ارائه مي‌كرد تمام سهم در روز اول جذب مي‌شد.
وي در مورد اعتراض خصوصي‌سازي به سهميه‌بندي سهام اين شركت گفت: عرضه‌هاي اوليه در دنيا همواره سهميه‌بندي دارند و به همين دليل به آن عرضه اوليه مي‌گويند. قاليباف با اشاره به اينكه عرضه‌ها يا خصوصي هستند يا عمومي خاطرنشان كرد: ‌عرضه پالايشگاه تبريز يك عرضه عمومي بود و عرضه عمومي هم بايد سهميه‌بندي شود و نمي‌توان در اين عرضه‌ها سهميه‌بندي اعمال نكرد. وي در مورد عرضه بقيه سهام پالايشگاه تبريز در روز جاري گفت: اين عرضه را بازار و تقاضا تعيين مي‌كند.

[ دوشنبه 24 آبان1389 ] [ 7:40 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

معامله زمين «شسم» منتفي شد

گروه بورس – سموم علف‌كش از ابطال معامله زمين اين شركت خبر داد.

بنابر گزارش سازمان بورس، مديرعامل سموم علف‌كش با اعلام اين مطلب گفت: معامله ملك (زمين) مطهري انجام نشده و مبايعه‌نامه آن ابطال شده است.

[ دوشنبه 24 آبان1389 ] [ 7:39 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

از نگهداری سهام "خعتبار" با دید بلند مدت پشیمان نخواهید شد

جلسه مجمع فوق العاده شرکت سرمایه گذاری اعتبار ایران (سهامی عام) ساعت 11 صبح روز سه شنبه مورخ 89.08.18 در محل ساختمان توسعه مدیریت سبا برگزار شد .

ترکیب هیأت رییسه مجمع با حضور آقای موحدی به عنوان رییس مجمع از گروه بهمن و نظارت آقایان قاضی مقدم از مزدا یدک و صیقلی از مهر اقتصاد ایرانیان به دبیری آقای معماریان کامل شد .همچنین امیر خانی به عنوان نماینده سازمان بورس در جلسه حضور داشت .

در این مجمع ، ابتدا در خصوص انتخاب ترکیب جدید هیأت مدیره شرکت بحث و بررسی انجام شد ، که در نهایت گروه بهمن ، شرکت طراحی و ساخت قطعات صنایع ایران ، شرکت شاسی ساز ایران ، شرکت مزدا یدک و شرکت سرمایه گذاری پویا همگام با انتخاب اعضای مجمع ، موظف به معرفی نمایندگان خود به شرکت شدند .سپس در دستور جلسه بعدی مجمع سال مالی شرکت با موافقت سازمان بورس و سهامداران از 89.12.29 به 89.09.30 تغییر یافت .

پس از پایان جلسه مهندس امیر خرمی شاد مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری اعتبار ایران در مصاحبه ای اختصاصی با خبرنگار بورس نیوز وقایع اخیر پیرامون شرکت ، دلایل صف های خرید میلیونی روزهای اخیر و برنامه های آتی شرکت را تشریح نمود که از نظر می گذرد .


ادامه مطلب

[ دوشنبه 24 آبان1389 ] [ 7:39 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

کشف قیمت 320 تا 350 تومانی برای "پارسیان" ارزنده است

بورس اوراق بهادار تهران طی روز جاری با عرضه سهام شرکت بیمه پارسیان پنجمین شرکت بیمه ای در بورس مواجه است .از اینرو لحظاتی قبل از عرضه 55 میلیون سهمی شرکت بیمه پارسیان در تابلوی فرعی بازار اول معامله گران شاهد نوسانات مثبت و منفی مختلفی در نماد معاملاتی دیگر شرکت های هم گروه است .در این ارتباط شهریار شهمیری مدیرعامل شرکت کارگزاری سهم آشنا دقایقی پیش ادر گفتگو با خبرنگار بورس نیوز ظهار داشت : شرکت بیمه پارسیان با سرمایه 110 میلیارد تومانی ، بیش از 23 درصد از بازار بیمه بخش خصوصی در سال گذشته را به خود اختصاص داده و این در حالی است که طی همین سال سهم حدود 7 درصدی از کل بازار بیمه ای کشور را نصیب خودکرده است .

وی با اعلام که شرکت بیمه پارسیان درآمدی بالغ بر 403 ريالی را برای سال مالی جاری پیش بینی کرده ، افزود : در عملکرد شش ماهه اول سال مالی 89 ، با تحقق 318 ريال به ازای هر سهم ، بیش از 75 درصد از آن پوشش داده شده و از اینرو با توجه به روند رو به مثبت سودآوری این شرکت ، انتظار تعدیل سود در شش ماهه دوم امسال بدیهی است .به گفته شهمیری شرکت بیمه پارسیان به لحاظ برخورداری از مدیریت خوب پرتفوی سرمایه گذاری خود نسبت به دیگر شرکت های بیمه ای از ویژگی منحصر به فردی برخوردار بوده بطوریکه در سال گذشته سود حاصل از سرمایه گذاری های وجوه نقدی این شرکت بالغ 16 میلیارد تومان و برای سال جاری 14 میلیارد تومان پیش بینی کرده است .وی در خاتمه گفت : با توجه به روند سودآوری بیمه پارسیان و میانگین نسبت قیمت به درآمد حدود 12 مرتبه ای گروه بیمه در بورس ، به نظر می رسد کشف قیمت 320 تا 350 تومانی برای هر سهم این شرکت ارزنده باشد .

[ دوشنبه 24 آبان1389 ] [ 7:38 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

چرا عرضه " شبریز" از اقبال چندانی برخوردار نبود ؟

طی معاملات روز گذشته پنج درصد از سهام پالایشگاه تبریز به تعداد 97 میلیون و 105 هزار و 275 سهم در تابلوی اصلی بازار اول عرضه و به قیمت 1402 ریال کشف قیمت شد .این مطلب در حالی است که علیرغم گمانه زنی های مختلف کل سهام فروخته شده در این روز برابر با 89 میلیون و 171 هزار و 694 سهم بوده و این در حالی است که هنوز بیش از هفت میلیون سهم این شرکت همچنان بر روی میز فروش قرار دارد.

از همین رو علی صحرایی ، مدیر بازار شرکت بورس در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز ؛ با اشاره به اینکه قطعیت این معامله با توجه به امکان ابطال برخی از سهم های خریداری شده بزودی اعلام می شود ، اظهار داشت: بنا به قوانین موجود در عرضه های اولیه باید 60 درصد از سهام عرضه شده برای قطعی شدن معامله در آن روز فروخته شود .

وی درباره عدم استقبال معامله گران از عرضه سهام پالایشگاه تبریز گفت : خریداران بورسی با ارزیابی شرایط مختلف تصمیمات خود را پی ریزی می کنند . از اینرو به نظر می رسد با توجه به سابقه عرضه سهام پالایشگاه اصفهان در دوره های گذشته و از طرفی نحوه اطلاع رسانی و میزان شفافیت گزارش های مالی پالایشگاه تبریز عملاً باعث شده تا سرمایه گذاران با ابهامات مختلفی مواجه بوده وبدین لحاظ در تبیین استراتژی سرمایه گذاری خود تجدید نظر کنند.وی در خاتمه گفت : طی معاملات امروز 89.08.23 تعداد 55 میلیون سهم و به میزان پنج درصد از سهام بیمه پارسیان در نماد "پارسیان" بر روی تابلوی فرعی بازار اول بورس عرضه خواهد شد .

[ دوشنبه 24 آبان1389 ] [ 7:37 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

پست بانک ، عرضه اولیه گرفتار گره معاملاتی

تقریباً حدود یک هفته از عرضه اولیه پنج درصد از سهام شرکت پست بانک در تابلوی فرعی بازار اول بورس اوراق بهادار سپری می شود و این در حالی است که با وجود کشف قیمت حدود 2300 ريالی در روز عرضه تا به امروز علیرغم استقبال فراوان معامله گران برای خرید این سهم ، از حجم معاملات چندانی نسبت به حجم مبنای خود برخوردار نبوده است .

بنابر گزارش بورس نیوز ؛ شرکت پست بانک ایران تا پایان ساعات معاملاتی دیروز از صف خرید بیش از 308 میلیون سهمی برخوردار بوده و این در حالی است که با وجوه انگیزه شدید تقاضا کنندگان برای خرید این سهم تنها 14 هزار و 150 سهم آن معامله شده در حالیکه حجم مبنای آن بالغ بر 448 هزار و 914 سهم می باشد .

از اینرو به نظر می رسد این شرکت 56 میلیارد تومانی علیرغم برخورداری از اقبال سرمایه گذاران برای تصاحب سهام خود چنانچه طی دو روز آینده طبق همین روال از حجم معامله قابل توجهی نسبت به حجم مبنا برخوردار نباشد ، مطابق مقررات مشمول قانون رفع گره معاملاتی شده که به زعم اکثر کارشناسان تحقق چنین روندی برای شرکتی همچون پست بانک ایران که هنوز زمان چندانی از عرضه اولیه سهام آن در بورس سپری نشده اتفاق خوشایندی نبوده و در آینده می تواند رویه معاملات این سهم را تحت تأثیر خود قرار دهد .


ادامه مطلب

[ دوشنبه 24 آبان1389 ] [ 7:37 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تحليل كارشناسان از كشف قيمت سهام بيمه پارسيان

خبرگزاري فارس: كارشناسان بازار سهام در آستانه عرضه اوليه و 55 ميليون سهم بيمه پارسيان در معاملات فردا، چهارمين شركت بيمه اي حاضر در بورس و فرابورس را تحليل و كشف قيمت مناسب هر سهم اين شركت را اعلام كردند.

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، در پي تعويق يك هفته اي در عرضه 5 درصد از سهام بيمه پارسيان ،صبح فردا يكشنبه مورخ 23 آبان ماه 55 ميليون سهم اين شركت در بازار عرضه مي شود تا بيمه پارسيان بعداز عرضه اوليه بيمه دانا در 27 مرداد، پست بانك و پالايشگاه تبريز، چهارمين و درعين حال اولين شركت خصوصي حاضر در بورس طي سال جاري باشد كه با عرضه اوليه سهام به جمع 340 شركت كنوني بورس بپيوندد.
براساس اين گزارش، اين شركت بعد از سه شركت بيمه اي مشمول اصل 44 و دولتي البرز، آسيا و دانا و همچنين بيمه دي كه در فرابورس حاضر است، با سرمايه اسمي 110 ميليارد توماني در جلسه 21 شهريور ماه هيات پذيرش اوراق بهادار پذيرفته شد و باپلاك 458 در بخش و گروه تأمين وجوه بيمه و بازنشستگي بجز تأمين اجتماعي اجباري و طبقه‌ بيمه غير از بيمه عمر، با كد 04-03-66 و نماد پارسيان در فهرست نرخ‌هاي تابلوي فرعي بازار اول بورس اوراق بهادار تهران درج ‌شده است. 

ادامه مطلب

[ یکشنبه 23 آبان1389 ] [ 7:34 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

«تمحركه» 80 درصد سود امسال را تقسيم مي‌كند

گروه بورس – شركت ماشين‌سازي نيرومحركه 80 درصد سود امسال را به عنوان سود نقدي ميان صاحبان سهام تقسيم مي‌كند.

براساس اطلاعيه سازمان بورس و اوراق بهادار، «تمحركه» سود امسال را مبلغ 224 ريال پيش‌بيني كرده است كه 6 ماهه 130 ريال از اين رقم را نسبت به بودجه محقق كرد و از اين رو توانست 58 درصد از پيش‌بيني سود سالانه را نسبت به بودجه پوشش دهد.نيرومحركه در دوره 6 ماه منتهي به پايان شهريورماه امسال از فروش محصولات خود معادل 8/31 ميليارد ريال درآمد كسب كرد. پيش‌بيني فروش امسال «تمحركه» برابر 56 ميليارد ريال اعلام شده است.اين شركت در همين دوره مبلغ 5/5 ميليارد ريال سود ناخالص به ازاي هر سهم كنار گذاشت.

[ یکشنبه 23 آبان1389 ] [ 7:33 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

رشد اقتصاد در گرو توسعه بازار سرمایه است

سنا – يك استاد دانشگاه گفت:‌رشد اقتصاد در گرو توسعه بازار سرمایه است و اگر بنا داریم اقتصاد کشور در جهت رشد و توسعه یافتگی حرکت کند قبل از هر اقدامی باید در جهت پیشرفت و رشد بازار سرمایه گام برداشته شود.

دكتر مهدی تقوی کارشناس ارشد اقتصادی در بررسی نقش بازار سرمایه در تامین مالی پروژه‌های اقتصادی کشور اظهار داشت: تامین مالی طرح‌ها و پروژه‌ها در هر اقتصاد از دو طریق نظام بانکی و بازار سرمایه صورت می‌گیرد که هر یک تبعات خاص خود را به همراه دارد.وی افزود: اصولا کشورها یی که بازار سرمایه آنها از رشد و توسعه برخوردار باشد در جرگه کشورهای پیشرفته قرار دارند و آن دسته از کشورهایی که نظام اقتصادی آنها بر پایه نظام بانکی است، کشورهای عقب مانده و توسعه نیافته محسوب می‌شوند که با بررسی تفاوت این دو نظام می‌توان به نقش بازار سرمایه در تامین مالی پروژه‌های اقتصادی پی برد. تقوی تصریح کرد: اگر بنا داریم اقتصاد کشور در جهت رشد و توسعه یافتگی حرکت کند قبل از هر اقدامی باید در جهت پیشرفت و رشد بازار سرمایه گام برداشته شود؛ زيرا رشد اقتصاد در گرو توسعه بازار سرمایه است.

[ یکشنبه 23 آبان1389 ] [ 7:33 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

توضيحات «دلقما» درخصوص پوشش 6 ماهه

گروه بورس – شركت دارويي و بهداشتي لقمان تا پايان عملكرد 6 ماهه تنها 18 درصد پيش‌بيني سود هر سهم را محقق كرد.

بنابر اطلاعات منتشره از سوي سازمان بورس، «دلقما» در حالي براي هر سهم مبلغ 164 ريال سود كنار گذاشت كه پوشش 26 درصدي از بودجه فروش امسال را گزارش كرده است. دارويي و بهداشتي لقمان درخصوص درصد پوشش عملكرد واقعي 6 ماهه شركت عنوان كرده كه عمده محصولات شركت از انواع آنتي‌بيوتيك است كه داراي فروش فصلي هستند كه همانند سنوات قبل در نيمه دوم سال تحقق مي‌يابد؛ بنابراين در صورت نياز به تعديل قبل از پايان دوره جاري اين موضوع اعلام خواهد شد. اين در حالي است كه «دلقما» درآمد هر سهم امسال را با 75 ميليارد ريال سرمايه به طور خالص مبلغ 898 ريال پيش‌بيني كرده است.

[ یکشنبه 23 آبان1389 ] [ 7:32 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تقاضا براي حضور تراکتورهاي ايراني در کشور کنيا

گروه بورس - زمين‌هاي کشاورزي کنيا نيز با تراکتور ايراني شخم زده شود.

به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل گروه صنعتي تراکتورسازي ايران، وزير امور توسعه داخلي کنيا در بازديد از گروه صنعتي تراکتورسازي ايران ضمن درخواست راه‌اندازي خط مونتاژ تراکتورسازي ايران در اين کشور گفت: اين امر و توسعه همکاري با مجموعه تراکتورسازي در دستور کار دولت کنيا قرار دارد که بازديد امروز آنها را براي مصمم شدن در اين تقاضا، تسريع و تصويب نهايي آن راغب‌تر کرده است.
فردريك بوگومو افزود: با راه اندازي خط مونتاژ تراکتورهاي ايراني در اين کشور قيمت تراکتور در بازارهاي کنيا کاهش چشمگيري خواهد يافت.وي اضافه کرد: در حال حاضر بازارهاي کنيا در دست توليدکنندگان هلندي و آمريکايي است که تنها دليل اين امر و برتري آنها بر توليدات انگليسي(مس فرگوسن) خدمات پس از فروش و نه کيفيت توليد اين شرکت است.اين در حالي است كه فرآيند توليد در خط توليد تراکتورسازي ايران کامل و تکميل مي‌باشد.
خريد هزار دستگاه تراکتور از ايران
اين در حالي است كه تا پايان سال 2011، يک هزار دستکاه تراکتور به بوليوي صادر مي‌شود تا ضمن شناسايي نوع تراکتورهاي مورد نياز، قابليت مزارع اين کشور نيز مورد سنجش قرار گيرد.مديرعامل تراكتورسازي با بيان اين مطلب افزود: بنا به درخواست بوليوي بعد از مدت ياد شده در صورت نياز به محصولات تراکتورسازي به ميزان قابل‌توجه و شناسايي بازارهاي مناسب، خط مونتاژ تراکتور با مشارکت دو کشور راه‌اندازي مي‌شود تا علاوه بر تامين نياز خود بوليوي نياز کشورهايي نظير پرو نيز از طريق اين خط مونتاژ تامين شود.ابراهيمي اضافه کرد: موافقت نامه‌هاي لازم براي مذاکرات اشاره شده با حضور نمايندگان وزارت صنايع ايران، وزير اقتصاد و دارايي بوليوي و نماينده گروه صنعتي تراکتورسازي ايران در تبريز منعقد مي‌شود.

[ یکشنبه 23 آبان1389 ] [ 7:32 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

افزایش ارزش پرتفوی با عرضه سهام بیمه پارسیان

آخرین اطلاعیه شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو مربوط به پرتفوی سرمایه گذاری 5ماهه است . بنابراین گزارش صنایع خودرو و ساخت قطعات و واسطه گری های مالی در مجموع بیشترین وزن را در پرتفوی سرمایه گذاری این شرکت دارند به این ترتیب که سهم واسطه گری های مالی 63 در صد و سهم خودرو و قطعات نیز 33 درصد می باشد.خاطر نشان می شود: نماد های بورسی بانک پارسیان ،نیرو محرکه موتور سیکلت ایران و مهرکام پارس سهم عمده ای در پرتفوی بورسی این شرکت دارند.بطور کلی حضور پر رنگ زیر مجموعه های ایران خودرو در این پرتفوی ملموس است.

به گزارش بورس نیوز مهمترین نماد هایی که اخیرا به این پرتفوی افزوده یا با افزایش میزان مواجه شدند نیز عبارتند از پارس خودرو ،بانک پارسیان ،نیرو محرکه ،ایران خودرو و سرمایه گذاری رناگفتنی است مستقیم و غیر مستقیم این شرکت 17 درصد از سهام بانک پارسیان را در اختیار دارد و با نگاهی به کل پرتفوی این شرکت اعم از بورسی و غیر بورسی افزایش ارزش نسبت به بهای تمام شده به خوبی قابل لمس است و با عرضه و کشف قیمت سهام بیمه پارسیان در این موضوع بهبود قابل توجهی نیز رخ خواهد دهد.

در پایان گفتنی است شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو در پایان 6 ماه از سال مالی 119 ريال از پیش بینی سود خود را محقق ساخته که رقمی معادل 44 درصد است و به اعتقاد کارشناسان انتظار افزایش سودآوری این شرکت نیزبعید به نظر نمی رسد.این سهم در 6 ماه گذشته نزدیک به 14 درصد بازدهی داشته که باید انتظار افزایش این رقم را نیز داشت.

[ یکشنبه 23 آبان1389 ] [ 7:32 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

بزرگ ترین کارخانه تولید ورق خودرو در خاورمیانه افتتاح می شود

مدیر تامین فلزات گروه خودروسازی سایپا از راه اندازی بزرگ ترین کارخانه تولید ورق گالوانیزه خودرو در خاورمیانه خبر داد و گفت: با بهره برداری از این واحد نیاز سالانه صنعت خودروی کشور به ورق گالوانیزه برطرف می شود.مهندس محمدرضا یوسفی در گفت و گوی اختصاصی با سایپانیوز تاکید کرد: با بهره برداری از کارخانه ورق خودرو، از ابتدای سال آینده از واردات سالانه 400 هزار تن ورق گالوانیزه خودکفا خواهیم شد.

وی گفت: کارخانه تولید ورق گالوانیزه خودرو در چهارمحال و بختیاری در زمینی به مساحت 150 هکتار روز دوشنبه 24 آبان 1389 به طور رسمی و با حضور مقامات عالی رتبه دولتی و استانی به بهره برداری خواهد رسید.وی یادآور شد: 66.3 درصد سهام این کارخانه متعلق به گروه خودروسازی سایپا، 23 درصد متعلق به ایران خودرو، 10 درصد متعلق به صندوق بازنشستگی فولاد و 7 دهم درصد متعلق به کارگران این کارخانه است.


ادامه مطلب

[ یکشنبه 23 آبان1389 ] [ 7:30 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

"شبریز" بعد از 73 دقیقه هم فروخته نشد

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه 89.08.22 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 57 واحد کاهش به رقم 14978 واحد رسيد . همین وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 91 واحد کاهش عدد 24682 واحد را تجربه كرد. شاخص كل نيز در روز جاري با 68 واحد کاهش به رقم 18044 واحد رسيد.

گفتني است ارزش كل معاملات اين روز به رقم 692 میلیارد ریال رسید.همچنین در این روز فن آوران با 4 واحد افزایش شاخص ، بیشترین تاثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل سایپا با 16 واحد کاهش ، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص داشت.در حالیکه اغلب فعالان بازار پس از معاملات روز چهارشنبه به انتظار شنبه ای مثبت و سبز برای بورس نشسته بودند در معاملات امروز شاهد افت 68 واحدی شاخص کل بودیم که این اتفاق در روز عرضه اولیه سهام پالایشگاه تبریز در نوع خود جالب توجه بود.


ادامه مطلب

[ یکشنبه 23 آبان1389 ] [ 7:30 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

شرکت های سرمایه گذاری استانی صاحب سهام پست بانک شدند

تعداد 140 میلیون و 285 هزار و 750 سهم شرکت پست بانک معادل 25 درصد از کل سهام دقایقی پیش به شرکت های سرمایه گذاری استانی اختصاص یافت .علی صحرایی ، مدیر بازار شرکت بورس با اعلام این خبر ، در گفتگو با بورس نیوز ، اظهار داشت : با واگذاری 25 درصدی سهام پست بانک به 30 شرکت سرمایه گذاری استانی در کشور عملاً زمینه برای افزایش سهام شناور این شرکت در بازار طی آینده ای نزدیک فراهم می شود چرا که در حال حاضر پنج درصد از سهام "و پست" معادل 28 میلیون و 57 هزار و 150 سهم این شرکت طی چند روز گذشته عرضه شده و پنج درصد دیگر نیز از سهام این شرکت به کارکنان آن خواهد گرفت .گفتنی است طی معاملات روز سه شنبه مورخ 89.08.11 معادل 5 درصد از سهام شرکت پست بانک برای اولین بار در تابلوی فرعی بازار اول عرضه و با قیمت 2300 ريال کشف قیمت شد .

[ یکشنبه 23 آبان1389 ] [ 7:29 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

كارنامه مالي «شبريز» تحليل شد

فارس – يك كارگزار بورس، محدوده قيمتي سهام پالايشگاه تبريز را بين 80 تا 100 تومان عنوان كرد.

مدير معاملات اوراق بهادار كارگزاري بانك ملي ايران، با اشاره به برنامه سازمان خصوصي سازي و شركت بورس براي عرضه 5 درصد سهام پالايشگاه تبريز در روز جاري اظهار داشت: اين شركت با سرمايه اسمي 194 ميليارد توماني در حالي از 10 ارديبهشت ماه سال‌جاري به عنوان چهارصد و پنجاه و پنجمين شركت در فهرست نرخ‌هاي تابلوي اصلي بازار اول معاملات درج شده كه در حال حاضر شركت ملي پالايش و پخش با 70 و سهام عدالت با 30 درصد از جمله سهامداران عمده واصلي آن به‌شمار مي‌روند. اين در حالي است كه قرار است 20 درصد سهام اين شركت هم بعد از كشف قيمت براي ردديون دولت واگذار شود.
وضعيت عملياتي و مالي
وي ادامه داد: پالايشگاه تبريز بعد از پالايشگاه نفت اصفهان دومين شركت پذيرفته شده از صنعت پالايشگاهي در بورس است كه از نظر سرمايه اسمي، ظرفيت توليد و فروش و سودآوري از پالايشگاه اصفهان كوچك‌تر است. محصولات اين شركت هم شامل گازمايع، بنزين موتور معمولي، نفت سفيد، نفت گاز و نفت‌هاي كوره و سبك و سنگين، نفتاي سبك و سنگين، گوگرد، گاز اتان و وكيوم باتوم است.

ادامه مطلب

[ شنبه 22 آبان1389 ] [ 7:31 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تحقق 49 درصدي پيش‌بيني سود هر سهم «شپنا»

گروه بورس – پالايش نفت اصفهان از تحقق 49 درصدي سود هر سهم و پوشش 55 درصدي درآمد حاصل از فروش طي عملكرد 6 ماهه خبر داد.

بنابر اطلاعات منتشره از سوي سازمان بورس، پالايش نفت اصفهان در حالي درآمد هر سهم امسال را به طور خالص مبلغ 702 ريال پيش‌بيني كرده كه تا پايان شهريورماه به ازاي هر سهم مبلغ 387 ريال سود كنار گذاشت. بر اين اساس 55 درصد از پيش‌بيني سود هر سهم «شپنا» طي اين مدت محقق شد. از سوي ديگر درآمد حاصل از فروش اين شركت با 20 درصد افزايش در مقايسه با مدت مشابه سال قبل به مبلغ 54 هزار و 769 ميليارد و 421 ميليون ريال رسيد.
پيش‌بيني عملكرد امسال «شپنا» در مقايسه با عملكرد واقعي سال‌مالي قبل به ترتيب فروش 11 درصد افزايش، بهاي تمام‌شده كالاي فروش‌رفته 13 درصد افزايش، سود عملياتي 21 درصد كاهش و سود خالص 27 درصد كاهش نشان مي‌دهد.اين در حالي است كه هيات‌مديره در نظر دارد تقسيم 50 درصد از سود عملكرد سال‌مالي 89 را بين سهامداران به مجمع عمومي عادي سالانه پيشنهاد كند.
در اطلاعات قبلي ارسالي، شركت اعلام كرده بود كه طبق بند ج ماده 4 قانون بودجه سال 1389 مصوب مجلس شوراي اسلامي، هزينه‌هاي انتقال، توزيع و فروش پنج فرآورده اصلي توليدي (در حساب هزينه‌هاي عمومي اداري و (5) تشكيلاتي شركت طبقه‌بندي شده است) كه به مصرف داخلي مي‌رسد در دفاتر شركت‌هاي پالايش نفت به حساب هزينه و معادل آن نيز در درآمد (مابه‌التفاوت دريافتي از خزانه دولت) منظور خواهد شد. بنابراين در برگيرنده اثر شكلي درآمد و هزينه براي شركت نيست.
اين در حالي است كه از مبلغ دو هزار و 293 ميليارد و 523 ميليون ريال تحت‌عنوان هزينه‌هاي عمومي و اداري معادل مبلغ 475 ميليارد و 565 ميليون ريال مرتبط با احتساب بدهي احتمالي بابت مازاد هزينه‌هاي توزيع و فروش احتسابي توسط شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران است كه تا تاريخ تهيه گزارش مورد تاييد هيات‌مديره شركت واقع نشده، اما تا تعيين‌تكليف نهايي ذخيره احتمالي در دفاتر منظور شده است.

[ شنبه 22 آبان1389 ] [ 7:30 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

مناقشه بر سر مديريت «پست بانك ايران»

گروه بورس – عليرضا باغاني: در حالي كه بيش از دو هفته از ورود ناگهاني آخرين بانك دولتي به بورس مي‌گذرد، تغيير غيرمنتظره مديرعامل پست‌بانك به ماجرايي پرحاشيه در روزهاي اخير مبدل شده است.

اين بانك دولتي كه در آستانه ورود به بورس شاهد كشف قيمت باورنكردني 231 توماني و در نتيجه خريداري 28 ميليون سهم عرضه‌شده ظرف 6 دقيقه بود؛ هم‌اكنون در بورس با صف خريد 315 ميليون سهمي مواجه است كه اين صف خريد معادل 60 درصد كل سهام شركت است، حال آن كه تنها 5 درصد از سهام شركت در بورس عرضه شده است.
اما در شرايطي كه فعالان بازار سرمايه در انتظار عرضه سهام اين بانك 56 ميليارد توماني در بورس هستند، موضوع پذيرش ناگهاني اين شركت در بورس و مخالفت وزارت ارتباطات با بورسي شدن پست‌بانك حاشيه‌هايي در پي داشته‌ كه در نهايت به تغيير مديرعامل پست‌بانك از سوي تقي‌پور وزير ارتباطات منجر شده است.
قصه از كجا شروع شد؟
بنابر اين گزارش، روابط عمومي پست‌ روز چهارشنبه 19 آبان‌ماه در خبري از تغيير مديرعامل پست جمهوري اسلامي و پست‌بانك ايران خبر داد.
براساس اين خبر، كرباسيان از سوي وزير ارتباطات به عنوان رييس هيات‌مديره و مديرعامل پست جمهوري اسلامي و محبيان مديرعامل سابق پست به عنوان رييس هيات‌مديره و مديرعامل پست بانك ايران منصوب شده است، اما بلافاصله پس از انتشار اين خبر وزارت اقتصاد با اين تغيير مديريتي مخالفت كرد.
تا جايي كه يك مقام مسوول در وزارت اقتصاد به فارس گفت: «اين اقدام با مخالفت مسوولان وزارت اقتصاد مواجه شده است؛ چرا كه مسوولان اين وزارتخانه با استناد به بند ح ماده 8 قانون اصل 44 اساسي و واگذاري 30 درصد سهام اين شركت (تخصيص 25 درصد به سهام عدالت و 5 درصد عرضه در بورس) معتقدند انتخاب رييس هيات و مديرعامل شركت‌هايي كه دولت مالك بيش از 51 درصد سهام است در اختيار مجمعي خواهد بود كه در آن وزير اقتصاد به عنوان رييس مجمع بوده و وزير شركت مربوطه، معاون برنامه ريزي و نظارت راهبردي، رييس سازمان خصوصي سازي و رييس اتاق بازرگاني از ديگر اعضاي مجمع هستند. از طرف ديگر شركتي مانند پست بانك تحت نظارت وزارت اقتصاد نه وزارت ارتباطات.»

ادامه مطلب

[ شنبه 22 آبان1389 ] [ 7:30 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

افزايش در عملكرد 6 ماهه «پارس توشه»

گروه بورس – عملكرد 6 ماهه سرمايه‌گذاري پارس‌توشه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل با افزايش 52 درصدي تحقق سود هر سهم و رشد 29 درصدي درآمد حاصل از فروش مواجه شد.

بنابر اطلاعات منتشره از سوي سازمان بورس و اوراق بهادار، «وتوشه» درآمد هر سهم امسال را با 300 ميليارد ريال سرمايه به طور خالص مبلغ 435 ريال پيش‌بيني كرده كه تا پايان شهريورماه براي هر سهم مبلغ 243 ريال سود كنار گذاشت.
از سوي ديگر درآمد حاصل از فروش «وتوشه» به مبلغ 66 ميليارد و 155 ميليون ريال رسيد. بر اين اساس شركت طي 6 ماه نخست سال 54 درصد درآمد حاصل از فروش و 56 درصد از پيش‌بيني سود هر سهم را پوشش داده است. پيش‌بيني عملكرد امسال «وتوشه» در مقايسه با عملكرد واقعي سال‌مالي قبل، به ترتيب سود حاصل از سرمايه‌گذاري‌ها دو درصد افزايش، سود حاصل از فروش سرمايه‌گذاري‌ها مبلغ 14 ميليارد و 440 ميليون ريال افزايش، سود عملياتي 7درصد افزايش و سود پس از كسر ماليات سه درصد افزايش داشته است.

[ شنبه 22 آبان1389 ] [ 7:29 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

پيش‌بيني سود «تهران دارو» كاهش يافت

گروه بورس – افزايش هزينه‌هاي مالي سود سال 89 شركت تهران دارو را كاهش داد.

به گزارش بورس و اوراق بهادار، اين شركت سود هر سهم سال 89 را يك هزار و 902 ريال پيش‌بيني كرده است. اين پيش‌بيني در تاريخ 25 اسفندماه 88 مبلغ دو هزار و 940 ريال اعلام شده بود.
شركت از پيش‌بيني سود امسال 762 ريال را در نيمه اول سال محقق كرده است.«دتهران» فروش امسال را 215 ميليارد ريال پيش‌بيني كرده كه 94 ميليارد ريال آن را معادل 44 درصد در نيمه اول سال 89 به تحقق رساند.شركت سود عملياتي را 19 ميليارد ريال پيش‌بيني كرد كه 45 درصد آن معادل8 ميليارد ريال شش ماهه به تحقق رسيد.پيش‌بيني عملكرد سال 89 شركت در مقايسه با عملكرد واقعي سال‌مالي قبل به ترتيب فروش 5 درصد كاهش، بهاي تمام‌شده كالاي فروش‌رفته 6 درصد كاهش، سود عملياتي 5 درصد كاهش و سود پس از كسر ماليات 38 درصد كاهش نشان مي‌دهد.بنابراين گزارش، هيات‌مديره تصميم دارد مبلغ 190 ريال به ازاي هر سهم را براي تقسيم بين سهامداران به مجمع عمومي عادي سالانه سال‌مالي 89 پيشنهاد دهد.

[ شنبه 22 آبان1389 ] [ 7:28 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

افزايش قيمت «صدرا» نگران‌كننده نيست

ايسنا - به دنبال تشكيل صف خريد براي سهام صدرا و افزايش قيمت سهام اين شركت از 254 تومان به 264 تومان در پايان هفته، مديرعامل اين شركت اعلام كرد: هيچ عقب ماندگي در صدرا نسبت به برنامه‌هاي اعلامي نداريم و وضع صدرا نسبت به پيمانكاران همكار در مجموعه پارس جنوبي، وضع مناسب و خوبي است.

بي‌اطلاعي از خريداران صدرا
وي در پاسخ به اين سوال كه آيا گروه خاصي اقدام به جمع‌آوري سهام صدرا در بازار مي‌كنند؟ گفت: از اين موضوع بي‌اطلاع هستيم و خبر نداريم كه گروه خاصي اقدام به جمع‌آوري سهام صدرا مي‌كنند يا نه؛ البته شايعاتي مطرح شده است كه قرارگاه خاتم در حال جمع‌آوري سهام صدرا است كه اين موضوع تكذيب شد و چنين اقدامي صورت نگرفته است. اعتصام در مورد اينكه آيا قيمت سهام صدرا در حال حاضر منطقي است؟ گفت: ما با افزايش بي‌رويه و حبابي قيمت سهم كه لطمه بيشتر بزند به طور قطع مخالفيم و موضع‌گيري مي‌كنيم، ولي روند فعلي هنوز نگران كننده نيست.
قيمت 400 تومان حبابي بود
اعتصام يادآور شد: سهام صدرا در نيمه اول سال جاري به حدود 400 تومان هم رسيده بود و حداقل قيمت سهام اين شركت 200 تومان بود، ولي نوسانات در اين سهم زياد بوده و آنچه بازار رفتار كرده بود متناسب با زمان‌هايي كه اقداماتي در صدرا رخ داد، نبوده است؛ يعني 400 تومان كه بيشترين قيمت سهام در نيمه اول سال بود در زماني بود كه هيچ خبري در صدرا رخ نداده بود و اين قيمت 100 درصد حبابي بوده است.
وي با تاكيد بر اين در حال حاضر از نظر شرايط داخلي شركت، اتفاق خاصي رخ نداده است كه باعث افزايش قيمت سهام صدرا شود، در مورد علت اين افزايش توضيح داد: شايد سهامداران تحليل بلند مدت‌تري روي سهام صدرا دارند و اينكه پروژه‌ها و برنامه‌هاي صدرا طبق برنامه پيش مي‌رود.
اقدامات لازم در زمان افزايش بي‌رويه سهم
اعتصام در پاسخ به اينكه در صورت افزايش بي‌رويه سهم چه اقداماتي صورت مي‌گيرد؟ گفت: در زمان افزايش قيمت سهم اقدامات لازم اعلام مي‌شود و هر زمان كه قيمت سهم به وضعيت نگران‌كننده‌ برسد، اقدامات لازم صورت مي‌گيرد.
مخالفت با پرداخت وام 30 ميليون يورويي
مديرعامل شركت صدرا در مورد وام30 ميليون يورويي توضيح داد: صدرا به بانك صنعت و معدن معرفي شد، ولي هنوز اين بانك به علت بدهي‌هاي قبلي صدرا نپذيرفته است كه اين وام را پرداخت كند؛ بنابراين منطق ديگري براي اين موضوع در پيش است كه در حال برطرف كردن آن هستيم. وي در مورد قطعي بودن دريافت اين وام افزود: مصوباتي كه در صدرا وجود دارد قطعي فرض مي‌‌شود كه بايد محقق شود ولي اين مصوبات زمان‌بر است و تلاش اين است كه وام 30 ميليون يورويي زودتر از پايان سال محقق شود. اعتصام با بيان اينكه 30 ميليون يورو مبلغ زيادي نيست، تصريح كرد: اين وام در خريد اقلام و كالاي پروژه‌هاي جاري به شركت كمك مي‌كند و رقمي نيست كه بخواهد بدهي‌هاي شركت را پوشش دهد.
مديرعامل صدرا در مورد محقق شدن پيش‌بيني سود شركت گفت: در نيمه اول سال كه سود شركت محقق شد و در نيمه دوم هم محقق مي‌شود. وي در مورد احتمال تعديل سود سهام اين شركت گفت: تعديل سود بستگي به شرايط دارد و اگر تعديل مثبتي رخ بدهد در سه ماهه سوم سال اعلام مي‌شود. اعتصام در مورد فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي توضيح داد: هنوز دريافتي از فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي نداشتيم، ولي به طور حتم انجام خواهد شد. طولاني‌مدت به صدرا نگاه كنيد وي در پايان با بيان اينكه مشكل خاصي در شركت وجود ندارد، اعلام كرد: بايد به سهام صدرا طولاني‌مدت نگاه شود و سهامداران نبايد به ديد كوتاه مدت به اين سهم نگاه كنند.

[ شنبه 22 آبان1389 ] [ 7:28 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

بورس "همراه " پاييز راه‌اندازي مي‌شود

خبرگزاري فارس: مدير مطالعات اسلامي سازمان بورس از راه‌اندازي بورس همراه در پاييز سال جاري خبر داد و گفت: از طريق اين نرم‌افزار اطلاعات همه شركت‌هاي بورسي بر روي تلفن همراه نمايش داده مي‌شود.

علي سعيدي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي فارس درباره شاخص بورس كالا اظهار داشت: امور مربوط به شاخص بورس كالا در كميته شاخص انجام شده و شركت بورس كالا نيز پيشنهاد خود را ارايه كرده كه در حال حاضر براي ارائه نظر نهايي در اختيار معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران است. وي با اشاره به اينكه حدود يك ماه و نيم است كه شاخص بورس كالا به اين معاونت ارجاع داده شده، گفت: بورس همراه يكي از اقداماتي است كه در دست اقدام بوده و در صورت تصويب، اطلاعات همه شركت‌هاي بورسي بر روي تلفن همراه نمايش داده مي‌شود و ديگر نيازي به اتصال به اينترنت نخواهد بود. اين مقام مسئول با اشاره به اينكه با اين نرم‌افزار در هر نقطه‌اي مي‌توان از آخرين اطلاعات بورس مطلع شد، بيان كرد: يك پيوند (لينك) نيز وجود دارد كه همه اطلاعات از طريق يك پيامك به روز مي‌شود كه براي اين كار با مخابرات نيز هماهنگي‌ و توافقات لازم انجام شده است.
به گفته سعيدي، نرم‌افزار بورس همراه تقريبا نهايي است و تنها چند تغيير كوچك لازم دارد كه در حال انجام است و پس از آماده شدن اين نرم افزار در پاييز سال جاري اين نرم‌افزار وارد بازار مي‌شود. همچنين در جلسه افتتاحيه معاملات آنلاين تردينگ كه مدتي است شروع شده، با حضور وزير اقتصاد بورس همراه نيز معرفي مي‌شود. وي در پايان تصريح كرد: طرح جامع آي‌تي براي بازار سرمايه در حال طراحي است كه با اين كار يك نقشه راه و برنامه‌ريزي كلي براي بازار سهام ايجاد مي‌شود.

[ شنبه 22 آبان1389 ] [ 7:27 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

برگزاري مجدد مجمع سالانه پست بانك جاي اشكال دارد

خبرگزاري فارس: رئيس سازمان حسابرسي گفت: برگزاري مجدد مجمع سالانه شركت پست بانك طبق قانون بودجه سال جاري دولت جاي اشكال دارد و غير قانوني است.

اكبر سهيلي پور در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي فارس،‌در رابطه با نامه درخواست وزير ارتباطات براي برگزاري مجدد مجمع ساليانه شركت پست بانك در روز شنبه 22 آبان و تغيير مديرعامل اين شركت با حكم وي اظهار داشت:دربرابر تحقق حداكثر 50 درصدي بودجه 7 هزار و 500 ميليارد توماني واگذاري ها در سال جاري آن هم با نگاه خوشبينانه،برخي از دستگاه ها و مسئولان خواهان به تعويق افتادن واگذاري شركت هاي مشمول اصل 44 از طريق سازمان خصوصي سازي هستند كه اين رويه درستي نيست. وي ادامه داد: مسئولان محترم وزارت ارتباطات خواهان عرضه سهام پست بانك در سال هاي آينده بودند اما اين شركت طبق قانون بودجه سال جاري دولت بايد واگذار مي شد كه با عرضه 5 درصد سهام آن در بورس اين شركت در فرايند واگذاري قرار گرفت.به همين علت مسئولان وزارت ارتباطات با استعلام از معاونت حقوقي رياست جمهوري، اساسنامه قبلي اين شركت را مورد استناد قرار دادند و درصدد برگزاري مجمع سالانه ديگري برآمده اند.درحالي كه اولا " مجمع سال مالي منتهي به 29 اسفند 88 اين شركت 10 مرداد ماه برگزار شده و ثانيا " معاونت حقوقي نمي تواند قانون جديدي را وضع كند. 

ادامه مطلب

[ شنبه 22 آبان1389 ] [ 7:27 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

مواظب باشید در آینده حسرت این روزها را نخورید !؟

حال و هوای این روزهای بورس تهران آن چنان متغیر است که می توان گفت مانند فصل بهار اعتمادی حتی دو روز آینده آن نیز وجود نداردیا به عبارت دیگر هیچ پیش بینی در این شرایط قابل اعتماد نیست.به گزارش بورس نیوز این موضوع حتی در گفتار بسیاری از کارشناسانی که در این روزها با آنها به گفتگو پرداخته ایم نیز بخوبی مشهود است برخی اعتقاد دارند اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها موجب نوسان منفی بازار شده و این امر تداوم خواهد یافت از سوی دیگر برخی معتقدند اجرای همین طرح می تواند به این نوسان ها پایان دهد و بزودی شاهد رشد بازار خواهیم بود.

دکتر والهی کارشناس ارشد بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز با اشاره به مطالب فوق در خصوص اوضاع اخیر بازار سرمایه این چنین گفت : برای اظهار نظر در خصوص بورس باید فاکتور های مختلفی را در نظر گرفت چرا که بورس تابلوی اقتصاد کشور است پس بسیاری از مسائل اعم از سیاسی و اقتصادی در آن موثرند. بطور مثال با توجه به این که کشور های درگیر در مسئله هسته ای ایران و به خصوص آمریکا این روزها با انبوهی از مشکلات داخلی روبرو هستند از میزان فشار های سیاسی به کشورمان کاسته شده و از سوی دیگر اقتصاد کشورمان نیز از آنجا که اغلب متکی به فروش مواد اولیه همچون مس، نفت، روی، سنگ آهن و... می باشد رشد قیمت این مواد باعث شده که اوضاع در مجموع به نفع ایران باشد و دیدیم که این موارد به همراه موارد متعدد دیگر دست در دست هم داد تا بورس در سال جاری رشد بی سابقه ای را تجربه نماید .اما با تمام شدن اثر فزاینده این موارد ، طبیعی است که رشد شاخص متوقف گرددو منطقی است برای حرکت مجدد آن نیاز به محرک های جدیدی داشته باشیم .


ادامه مطلب

[ شنبه 22 آبان1389 ] [ 7:26 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

شاخص 20 هزار واحدی دلیل منطقی می خواهد

از آفت هایی که می تواند فضای پرنوسان بازار داد و ستد سهام را دچار آسیب های جدی نماید موضوع شایعه و سخن پراکنی های درست یا غلط از سوی اشخاص حقیقی یا حقوقی است که می تواندبر مبنای منفعت طلبی و یا برخی انگیزه های سودا گرایانه شکل گرفته و با اوج گیری آن حجم عظیمی ازمعاملات بازار سهام را همسو با جریانات مختلفی کند . در این بین نوک پیکان شایعه پردازان یقیناً جمع کثیری از سهامداران خرد را نشانه رفته است .

در همین رابطه شاهین شایان آرانی در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز ؛ بزرگترین اثر مخرب شایعه در بازار سرمایه را ایجاد و ترویج بی عدالتی توصیف کرد و اظهار داشت : در فضایی که رفتار معامله گران تحت تأثیر یکسری حرف و حدیث ها و یا مفروضات غیر منتطقی که بر پایه هیچ دلیل بنیادی یا اقتصادی متکی نیست قرار دارد ، چیزی جز التهاب معاملات و حتی شکل گیری حباب قیمت های سهام شرکت های بورسی را نتیجه نخواهد داد .

وی هدف از شایعه پراکنی را ایجاد فضای هیجانی در معاملات عنوان کرد و افزود : این رویه نه تنها سلامت بازار را به خطر می اندازد بلکه زمینه برای فعالیت عده ای سفته باز مبنی بر دستکاری قیمت سهام شرکت ها در بورس را فراهم خواهد کرد البته در شرایط فعلی با توجه به همه محدودیت ها همه سعی و تلاش مدیران و مسئولان سازمان بورس و نهادهای وابسته به آن مبنی بر به حداقل رسانیدن اثرات پذیرش شایعه در بازار بوده و کوشش می شود با افشاء و شفاف سازی هر چه بهتر اطلاعات و گزارش های مالی شرکت ها و صنایع بورسی و همچنین اطمینان از صحت و درستی آنها از گسترش چنین وضعیتی جلوگیری کنند .


ادامه مطلب

[ شنبه 22 آبان1389 ] [ 7:25 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

مارگارين 86 درصد سود محقق كرد

گروه بورس – شركت مارگارين 9 ماهه 86 درصد پيش‌بيني سود سال منتهي به پايان آذرماه 89 را محقق كرد.

به گزارش بورس و اوراق بهادار، اين شركت سود هر سهم سال مزبور را 239 ريال پيش‌بيني كرده بود كه 205 ريال آن را در 9 ماه ابتداي سال‌مالي خود به تحقق رساند.پيش‌بيني سود خالص مارگارين براي سال 89 در مقايسه با سال قبل 55 درصد كاهش نشان مي‌دهد.فروش امسال شركت نيز با 22 درصد افزايش نسبت به سال قبل مبلغ دو هزار و 297 ميليارد ريال پيش‌بيني شده كه 64 درصد آن معادل يك هزار و 476 ميليارد ريال طي 9 ماه پوشش داده شد.مارگارين سود عملياتي سال مزبور را نيز با كاهش 56 درصدي، مبلغ 126 ميليارد ريال پيش‌بيني كرد كه 94 ميليارد ريال آن معادل 75 درصد در سه فصل نخست سال به تحقق رسيد.هيات‌مديره شركت در نظر دارد مبلغ 230 ريال سود به ازاي هر سهم براي تقسيم بين سهامداران به مجمع عمومي عادي سال 89 پيشنهاد دهد.

[ چهارشنبه 19 آبان1389 ] [ 8:52 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

مديران عامل جديد شركت‌هاي پست و پست‌بانك منصوب شدند

خبرگزاري فارس: با حكم وزير ارتباطات،‌ محمد حسن كرباسيان به سمت رئيس هيئت‌مديره و مديرعامل شركت پست و محبيان مديرعامل سابق اين شركت، به سمت رئيس هيئت‌مديره و مديرعامل شركت دولتي پست بانك منصوب شدند.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي شركت پست، در متن حكم انتصاب كرباسيان آمده است: با استناد به مواد 12 و 13 اساسنامه مصوب شركت پست جمهوري اسلامي ايران و نظر به شايستگي و تجارب ارزشمندتان در امور مديريتي جنابعالي را به مدت 2 سال به سمت رئيس هيئت‌مديره و مديرعامل شركت پست جمهوري اسلامي منصوب مي‌نمايم. اميد است در جهت تحقق اصول چهارگانه دولت شامل عدالت گستري، مهرورزي، خدمت به بندگان خدا، پيشرفت و تعالي مادي و معنوي كشور و همچنين نصب‌العين قراردادن تقواي الهي برابر چارچوب شرح وظايف محوله جديت وتلاش وافري را ايفا نماييد. توفيقات شما را درتقويت عزت واقتدار نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران تحت زعامت مقام معظم رهبري حضرت آيت‌ا... العظمي خامنه‌اي (حفظه‌ا...) از درگاه خداوند متعال مسالت مي‌نمايم. بر اساس اين حكم، محبيان مديرعامل سابق اين شركت، به سمت رئيس هيئت‌مديره و مديرعامل شركت دولتي پست بانك منصوب شد.

[ چهارشنبه 19 آبان1389 ] [ 8:51 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

موافقت وزارت صنايع با اخذ وام صدرا در بسته‌هاي 30 ميليون يورويي

خبرگزاري فارس: مديرعامل صدرا گفت: وزارت صنايع و معادن با اخذ وام در بسته هاي 30 ميليون يورويي موافقت كرده اما تاكنون وامي از بانك ها دريافت نكرده ايم.

مهدي اعتصام در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي فارس، آخرين وضعيت مالي و عملياتي صدرا را اعلام كرد و اظهار داشت: خوشبختانه شرايط اجرايي پروژه ها در وضعيت بسيار مناسبي قرار دارد و از ساير پيمانكاران پروژه ها عقب نبوده و در مجموع از شرايط موجود راضي هستيم اما در رابطه با فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي و ديگر پروژه ها پيش پرداخت ها را دريافت نكرده ايم. وي ادامه داد: اين در حالي است كه برنامه هاي اجراي پروژه ها و خريدهاي مورد نياز براي ايجاد مقدمات اجراي پروژه ها در حال انجام است و در اين زمينه مشكلي نيست.
اعتصام در برابر اين سئوال كه برنامه اخذ وام در بسته هاي 30 ميليون يورويي براي صدرا به كجا انجاميد پاسخ داد: خوشبختانه با همكاري وزارت صنايع و مساعدت وزير محترم صنايع دريافت وام در بسته هاي 30 ميليون يورويي به تصويب رسيده اما به دليل بدهي هاي قبلي صدرا به بانك ها تاكنون موفق به دريافت تسهيلاتي نشده ايم.
اين مقام مسئول ادامه داد: پيگيري هاي متعددي در سطح وزارتخانه ها خصوصا " وزارت نفت در حال انجام است كه نه در كوتاه مدت بلكه در ميان و بلندمدت به نتيجه خواهد رسيد.اين در حالي است كه از لحاظ امور فني فعاليت هاي جاري به خوبي در حال انجام است. اعتصام در خاتمه با بيان اينكه پيگيري ها براي دريافت طلب هاي قبلي صدرا ادامه دارد گفت: استهمال بدهي هاي صدرا به بانك ها جاري است و تا تيرماه سال 90 ادامه خواهد داشت.

[ چهارشنبه 19 آبان1389 ] [ 8:50 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تعدیل مثبت سود در نیمه دوم سال بیمه دی

شرکت بیمه دی در حالیکه طی روزهای گذشته با تقاضای خرید و رشد قیمت سهام همراه بود پس از ارایه گزارش فعالیت شش ماهه شرکت به سازمان بورس که با تحقق 20 درصدی بودجه پیش بینی شده همراه بود مورد بی مهری بازار و سرمایه گذاران قرار گرفت و با صف فروش بیش از 10 میلیون سهمی طی دو روز گذشته مواجه شد .

بر اساس گزارش بورس نیوز با نگاهی به روند پوشش بودجه پیش بینی شده شرکت بیمه دی طی سالهای گذشته در می یابیم که این شرکت در تمامی سالهای فعالیت خود اگر چه نتوانسته در عملکرد نیمه نخست به پوشش بالایی دست یابد اما در نیمه دوم سال خصوصاً در عملکرد سه ماهه پایانی موفق به پوشش درصد بالایی از سود پیش بینی شده خود شده است بطوریکه طی سال مالی قبل (88) این شرکت توانسته در نیمه دوم سال (شش ماهه دوم) حدود 70 درصد از بودجه پیش بینی شده را محقق سازد که نهایت این امر تحقق 69 هزار و 12 میلیون ريال سود ویژه پس از کسر مالیات بوده است و یا در سال مالی 87 بیمه دی طی شش ماهه نخست تنها موفق به تحقق 19درصدی بودجه شده بود در حالیکه طی شش ماهه دوم سال توانست 80 درصد دیگر از بودجه پیش بینی شده را محقق سازد .از همین رو با عنایت به اینکه روال کاری بیمه دی طی سالیان گذشته به همین منوال بوده در نتیجه پوشش 20 درصدی سود سال جاری نیز طبیعی بوده و به عنوان نکته منفی برای شرکت محسوب نمی شود .


ادامه مطلب

[ چهارشنبه 19 آبان1389 ] [ 8:49 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

فروش املاک " وملت " شرط اصلی تحقق EPS امسال

شرکت سرمایه گذاری ملت با بیش از 35 هزار نفر سهامدار حقیقی با اینکه بیش از دو سال با توقف نماد معاملاتی خود در بورس مواجه بوده است در پی تدابیر اندیشیده شده از سوی سازمان بورس و ایجاد هماهنگی با سهامدار عمده این شرکت مبنی بر بازار سازی سهام " وملت " در بازار سهام از تاریخ 10 مهرماه اخیر بازگشایی و با قیمت 708 ریال قیمت گذاری شد .

به گزارش بورس نیوز ؛ هر چند بازار سازی سهام " وملت " تنها برای سهامداران مالک کمتر از یک درصد سهام انجام می پذیرد اما طی 25 روز معاملاتی در سال جاری تا تاریخ 89.8.15 قیمت سهام این شرکت با احتساب 33 ریال سود تقسیمی در مجمع سالیانه اخیر ، از 708 ریال به 388 ریال تقلیل یافته و این در حالی است که قیمت هر سهم این شرکت تا قبل از توقف نماد معاملاتی " وملت " ( 26 اسفندماه 86) در بورس به نرخ 430 ریال رسیده بود.گفتنی است طی 22 هزار و 75 دفعه معامله در دوره مذکور تعداد 21میلیون و 308 هزار و 74 سهم "وملت" به ارزش 10 میلیارد و 307 میلیون و 214 هزار ریال میان 448 نفر خرید و فروش شده و بطور میانگین نسبت قیمت به درآمد ( پی بر ای ) 13.5 مرتبه ای را برای خود ثبت نموده است.

همچنین سرمایه گذاری ملت با سرمایه یک هزار میلیارد ریالی ، سود هر سهم پس از کسر مالیات خود را برای سال مالی منتهی به پایان آذرماه جاری مبلغ 40 ریال بطور خالص پیش بینی نموده که طی عملکرد واقعی میاندوره ای 9 ماهه امسال نه تنها هیچ بخشی از آنرا پوشش نداده بلکه زیانی 8 ریالی را به ازای هر سهم محقق نموده است.

در همین ارتباط حسین شریفی مدیر بخش امور سهام شرکت سرمایه گذاری ملت در گفتگو با خبرنگار ما ، تحقق سود پیش بینی شده این شرکت در بودجه سال مالی 89 را منوط به درآمد ناشی از فروش دارایی های ثابت و غیر مولد دانست و اظهار داشت : با توجه به تعدیل نیروی انسانی در ماههای اخیر و مستهلک شدن بخشی از ساختمان دفتر مرکزی ، فروش این دفتر در کنار واگذاری سه قطعه زمین (ملک رستوران موسوم به چاتانوگا) ، به عنوان شروط اصلی در تحقق EPS پیش بینی شده سال مالی 89 مطرح و مورد پیگیری قرار گرفت ولی به لحاظ اینکه تاکنون هیچ اتفاقی در این زمینه رخ نداده عملاً سودآوری شرکت در عملکرد های میاندوره ای با زیان مواجه شده است .

شریفی درباره چگونگی وضعیت نماد معاملاتی "وملت" و تداوم فعالیت های بورسی این شرکت گفت : با توجه به مذاکرات صورت گرفته با سازمان بورس ، تا نیمه اول سال 90 سهامدار عمده "وملت" متعهد به حمایت از سهام این شرکت در بازار شده و از اینرو چنانچه این امر تداوم یابد این نماد متوقف نخواهد شد.شایان ذکر است با توجه به تعیین شرکت کارگزاری بورسیران به عنوان کارگزار بازار ساز محمد رضا امیری مدیرعامل این شرکت از سوی سرمایه گذاری ملت به عنوان تنها مقام پاسخگو در زمینه چرایی افت قیمت "وملت" در دوره بازار سازی معرفی شد و این در حالی است که این مقام مسئول در حال حاضر برای ادای فرضیه حج تمتع در سرزمین عربستان به سر برده و هیچ فرد دیگری پاسخگوی علت این موضوع نیست .

[ چهارشنبه 19 آبان1389 ] [ 8:49 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

افزایش کیفیت در فرآیند تولید و خدمات پس از فروش پارس خودرو

مدیر عامل شرکت پارس خودرو بر بهره گیری از روز ملی کیفیت به منظور توسعه سطح کیفی محصولات و ارتقای برند پارس خودرو تاکید کرد.به گزارش بورس نیوز به نقل از اداره اطلاع رسانی شرکت پارس خودرو، دکتر علی ملک مدیر عامل شرکت پارس خودرو در مراسم روز ملی کیفیت که در شرکت پارس خودرو به عنوان باکیفیت ترین خودروساز خاورمیانه برگزار شد، گفت: مهمترین برنامه شرکت افزایش چشمگیر کیفیت در فرآیند تولید و خدمات پس از فروش خواهد بود.وی افزود: در حال حاضر شرکت پارس خودرو از تکنولوژی روز دنیا در اکثر خطوط تولید خود بهره می برد که با بسط آن به کل مجموعه موجبات ارتقای کیفیت تمامی محصولات را فراهم خواهد آورد.

دکتر ملک با اشاره به حرکت رو به رشد شرکت پارس خودرو در صنعت خودروسازی بالاخص رشد کیفی محصولات در آدیت های ماهانه سازمان بازرسی کشور، اعلام کرد: این شرکت سعی دارد تا با استفاده از تجربیات و امکانات شرکای خارجی خود در کنار تلاش و تخصص مهندسان داخلی فاصله خود را نسبت به شرکت های بزرگ خودروسازی در جهان کاهش دهد.

وی تصریح کرد: دست یابی به رده نخست جدول بین المللی سخت اما دور نیست چرا که تجربه نشان داده ما می توانیم از همکاران خارجی خود جلوتر حرکت کنیم.

مدیر عامل شرکت پارس خودرو همچنین در حاشیه این مراسم با اشاره به تفاوت خریداران محصولات شرکت پارس خودرو نسبت به سایر شرکت های گروه، گفت: انتظاری که خریداران محصولات شرکت پارس خودرو دارند متفاوت با انتظاری است که خریداران سایر محصولات گروه از سیستم خدمات پس از فروش گروه خودروسازی سایپا دارند بنابراین سعی خواهیم کرد تا با توجه به ادغام خدمات پس از فروش شرکت های گروه بخشی مجزا به خریداران محصولات این شرکت اختصاص دهیم.

وی بااشاره به ضرردهی تولید تندر 90 با تیراژفعلی تاکید کرد: در حال حاضر تولیداین خودرو در تمام مدل های آن زیانده بوده و سودی برای شرکت ندارد بر این اساس تلاش داریم تا با ارائه راهکارهای کارشناسی این مشکل را مرتفع سازیم.دکتر ملک با حمایت از طرح هدفمند کردن یارانه تصریح کرد: از این طرح ملی حمایت خواهیم کرد و در صورتی که اجرای این طرح موجبات افزایش هزینه های شرکت را در بر داشته باشد، سعی خواهیم کرد تا فشار مضاعفی به مشتریان تحمیل نشود.گفتنی است، مراسم روز ملی کیفیت با حضور مديران ارشد کيفيت گروه خودروسازي سايپا  و شرکت پارس خودرو و کارشناسان این حوزه برگزار شد که دراین مراسم ضمن ارائه گزارشی از دستاوردهای کیفی شرکت پارس خودرو، سمينار چگونگي ايجاد کيفيت توسط اساتید دانشگاه برگزار شد.

[ چهارشنبه 19 آبان1389 ] [ 8:48 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

اكتشاف ذخيره يك ميليارد تني معدن مس سرچشمه و شناسايي 8 معدن جديد

خبرگزاري فارس: مدير عامل شركت ملي مس از اكتشاف ذخيره يك ميليارد تني معدن مس سرچشمه خبر داد و گفت: جايگاه اين معدن در دنيا 18 است كه با اكتشاف جديد صورت گرفته به رتبه 15 رسيده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، اردشير سعد محمدي در يك نشست خبري اظهار داشت: اگر عيار حد اقتصادي معدن مس سرچشمه 0.25 درصد در نظر گرفته شود، ذخاير اين معدن 720 ميليون تن افزايش مي‌يابد و در صورتي كه اين عيار 0.15 درصد در نظر گرفته شود، به ذخيره يك ميليارد و 100ميليون تني خواهيم رسيد.
وي افزود: عيار حد اقتصادي ذخاير مس در دنيا 0.15 درصد است.

* شناسايي ذخاير جديد مس در كشور

سعد محمدي در ادامه از شناسايي ذخاير مس در معادن بن‌در هنزا، باغ‌خشك و رشك در استان كرمان، علي‌آباد و تفت در استان يزد، كهنگ در استان اصفهان، هفت ‌چشمه و مسجد داغي در استان آذربايجان شرقي خبر داد و گفت: عمليات اكتشافي اين معادن تا پايان سال جاري يا اوايل سال آينده به اتمام خواهد رسيد. وي تصريح كرد: با اتمام عمليات اكتشاف اين معادن جديد، ايران از نظر ذخاير مس دنيا از رتبه 12 فعلي به رتبه 8 در سال آينده ارتقاء مي‌يابد. وي با اشاره به توليد 18 هزار و 719 تن كاتد مس در مهرماه گفت: با توليد اين ميزان كاتد مس، ركورد توليد اين محصول در طول فعاليت صنعت مس كشور شكسته شد. وي پيش‌بيني كرد توليد مس كاتد امسال به 220 هزار تن برسد. 

ادامه مطلب

[ سه شنبه 18 آبان1389 ] [ 7:23 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

بيمه پارسيان هفته آينده عرضه مي‌شود

خبرگزاري فارس: معاون ناشران و اعضا سازمان بورس گفت: دليل تاخير به وجود آمده در عرضه بيمه پارسيان، ناشي از عدم تكميل اطلاعات سهامداران و در نتيجه طولاني شدن سپرده گذاري سهام اين شركت است.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي بورس اوراق بهادار تهران، محمد رضا رستمي درباره تأخير در عرضه بيمه پارسيان اظهار داشت: تاخير به وجود آمده در عرضه بيمه پارسيان، ناشي از سپرده گذاري سهام اين شركت است. با توجه به اينكه حدود 16 درصد از سهام اين شركت در اختيار 3 هزار نفر سهامدار حقيقي است، براي سپرده گذاري اين سهام بايد اطلاعات سجلي دقيق در اختيار شركت سپرده گذاري قرار گيرد.
وي افزود: به دليل اينكه اطلاعات اين افراد(سهامداران) ناقص بوده و تكميل آن باعث شده فرآيند سپرده گذاري طولاني تر شود، بنابراين به احتمال زياد تا پايان اين هفته مشكل سپرده گذاري حل شده و انشالله در هفته آينده شاهد عرضه ميزان 5 درصد از سهام اين شركت (به تعداد 55 ميليون سهم) خواهيم بود.

[ سه شنبه 18 آبان1389 ] [ 7:21 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

نام سرمايه‌گذاري بانك ملي براي واگذاري بلوك 67درصدي تغيير مي‌كند

خبرگزاري فارس: مديرعامل سرمايه گذاري بانك ملي ايران از تغييرنام اين شركت براي واگذاري بلوك 67درصدي سهام خبر داد.

مرتضي داداش در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي فارس، اظهار داشت: در راستاي واگذاري بلوك 67 درصدي سرمايه گذاري بانك ملي ايران ، نام اين شركت تغيير مي كند تا ضمن ادامه بررسي هاي كارشناسي در قيمت گذاري زيرمجموعه هايي چون پتروشيمي اراك و توسعه صنايع بهشهر، شرايط اين واگذاري فراهم شود. به همين منظور مجمع فوق العاده اي در 29 آبان ماه برگزار مي شود و نام سرمايه گذاري بانك ملي ايران تغيير مي كند. وي ادامه داد: درحالي چند نام جديد مدنظر است كه مجمع فوق العاده به هيات مديره سرمايه گذاري بانك ملي ايران تفويض مي كند تا ظرف دو سه روز بعد از برگزاري مجمع ، نام جديد شركت را تعيين و اعلام كند. اين اقدام اولين قدم در واگذاري بلوك مديريتي سرمايه گذاري بانك ملي خواهد بود تا خريدار جديد بتواند مديريت اين شركت چند رشته اي را به عهده بگيرد.
داداش با يادآوري اين نكته كه علاوه بر اصرار بانك ملي ايران به فروش بلوك 67 درصدي سهام سرمايه گذاري بانك ملي، مسئولان وزارت اقتصاد هم به رعايت بسته سياستي و نظارتي و واگذاري اين بلوك حداكثر تا بهمن ماه مصر هستند ادامه داد: به محض قطعي شدن زمان عرضه اين بلوك كه شايد قبل از بهمن ماه باشد، مراتب به اطلاع عمومي خواهد رسيد. داداش پيش از اين اعلام كرده بود قرارداد سرمايه گذاري اساسي بين شركت سرمايه گذاري بانك ملي و ايميدرو در بخش معدن منعقد مي شود. در مرحله اول بانك ملي 70 درصد اين پروژه بيش از 2 هزارميليارد توماني را تعهد مي كند و سرمايه گذاري بانك ملي هم طي 4 سال 500 ميليارد تومان اين پروژه را تامين خواهد كرد.

[ سه شنبه 18 آبان1389 ] [ 7:21 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

6 دلیل برای رشد سودآوری تجهیزاتی ها

در پی درج خبر اصلی امروز بورس نیوز با تیتر "اثرات پارس جنوبی بر سود تجهیزاتی های بورس" برخی کارشناسان بازار سرمایه طی تماسی با تحریریه بورس نیوز نظرات خود را در خصوص تأیید و یا تکذیب این خبر به بورس نیوز ارایه دادند .در این بین یعقوب مهدی زاده کارشناس بازار سرمایه که از جمله سهامداران فعال قدیمی در گروه تجهیزاتی نیز می باشد طی 6 بند خبر امروز بورس نیوز را مورد نقد قرارداد و با استدالهایی بر ارزنده بودن آنها تأکیید کرد که در ذیل عیناً آمده است :

1. کاهش بهای تمام شده این شرکتها در مقایسه با سنوات قبل و ادامه روند مذکور برای سال آتی به دلیل کاهش نرخ تسهیلات و مواد اولیه مصرفی این شرکت ها .2. اتمام قرارداد های زیان ده و یا کم بازده این شرکتها که در سالهای قبل بدلیل عدم مدیریت مناسب این شرکت ها در گذشته دریافت شده بود و نیز شروع فاز جدیدی از قراردادهای با حاشیه سود مناسب .

3. کاهش هزینه های مالی این شرکتها به دلیل دریافت وام های کم بهره جدید و بخشودگی جرایم و تسویه وام های گرفته شده با بهره بالا در سالهای گذشته که نشان از حمایت دولت از این گروه دارد .4. انعقاد قراردادهای جدید با حاشیه سود مناسب که تأثیر این قراردادها در دوره های مالی بعدی لحاظ می گردد .5. اخذ پیش دریافت ها توسط شرکتهای گروه فوق از قراردادهای جدید که نشان دهنده توجه ویژه مسئولین به این گروه بوده و نقش این شرکتها را در جهت رشد و توسعه کشور مشخص می کند که بدلیل اعمال تحریم های یک جانبه و خود سرانه غرب انکار ناپذیر می باشد .

6. گزارش پیش بینی سال مالی جاری و مقایسه آن با گزارش شش ماهه نخست این شرکتها حکایت از بهبود وضعیت شرکتهای گروه تجهیزاتی و بهتر شدن آن در روند آتی دارد بطوریکه صدرا با 19درصد فروش طی شش ماهه نخست موفق به پوشش 50 درصدی بودجه شده و این در حالیست که قیمت تمام شده لحاظ شده در بودجه که 90 درصد سود پیش بینی شده بود طی مدت مذکور به 78 درصد رسیده است و یا شرکت آذرآب توانسته با میزان فروش 30 درصدی 48 درصد از بودجه خود را محقق سازد که این شرکت نیز علیرغم پیش بینی بهای تمام شده 85 درصدی ، طی شش ماه با 74 درصد بهای تمام شده مواجه شده است .

ماشین سازی اراک نیز با 36 درصد فروش محصولات موفق به پوشش 53 درصد بودجه خود شده است .بر اساس گزارش بورس نیوز شایان ذکر است که مطالب عنوان شده صرفاً نظرات این کارشناس بازار سرمایه بوده و تصمیم گیری نهایی در خصوص این خبر و یا هر خبر دیگری که در سایت بورس نیوز منتشر می شود برعهده خوانندگان محترم می باشد و درج اخبار با دیدگاه های مختلف در بازار سرمایه صرفاً جهت اطلاع رسانی می باشد

[ سه شنبه 18 آبان1389 ] [ 7:20 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تحقق 58 درصدي سود هرسهم ايران خودرودرنیمه اول 89

شرکت ايران خودرو با دست يابي به 244 ريال سود خالص براي هر سهم در نيمه اول سال 89 موفق شد 58 درصد سود پيش بيني شده را محقق سازد.براساس گزارش بورس نیوز به نقل از واحد ارتباطات ایران خودرو مهندس جواد نجم الدين، مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو با بيان اين مطلب گفت: بر اساس گزارش حسابرسي نشده نيمه اول سال 89، ايران خودرو در نيمه اول سال جاري 74 هزار و 995 دستگاه بيشتر از مدت مشابه سال گذشته توليد کرده است.وي افزود: از اين ميزان 46 هزار و 930 دستگاه برابر با 17 درصد ناشي از افزايش توليد در سايت مرکزي و 28 هزار و 65 دستگاه برابر با 10 درصد مربوط به تغيير روش در سايت ايران خودرو خراسان از روش توليد و فروش به توليد به روش کارمزدي از اول تير ماه 89 بوده است.مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو تصريح كرد: 50 درصد درآمد پيش بيني شده شرکت هاي تابعه ايران خودرو نيز در شش ماه اول سال محقق شده است.

نجم الدين ادامه داد: جدول اطلاعات و صورت هاي مالي ميان دوره اي شش ماه منتهي به 31 شهريور سال 89، سرمايه ثبت شده ايران خودرو را شش هزار و 300 ميليارد ريال اعلام کرده است.وي افرود: در اين جدول ارزش مجموع دارايي هاي جاري شرکت 50 هزارو 384 ميليارد ريال گزارش شده که نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن، هشت درصد افزايش يافته است. جمع بدهي هاي جاري نيز 72 هزارو 636 ميليارد ريال است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن، پنج درصد افزايش نشان مي دهد.

نجم الدين خاطر نشان ساخت: مجموع دارايي هاي ايران خودرو در اين مدت، برابر با 83 هزارو 579 ميليارد ريال بوده که نسبت به عدد مدت مشابه سال قبل، پنج درصد افزايش يافته است.مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو افزود: در نيمه اول سال 89 ايران خودرو 44 هزارو 117 ميليارد ريال فروش داشته که نسبت به فروش مدت مشابه سال قبل، 38 درصد افزايش يافته است.

وي افزود : در نيمه اول سال جاري، سود ناخالص شرکت برابر با 7 هزارو 565 ميليارد ريال بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، 30 درصد افزايش يافته است.نجم الدين در پايان گفت: سود انباشته ايران خودرو در شش ماهه اول سال جاري نيز يک هزار و 772 ميليارد ريال و سود هر سهم بعد از کسر ماليات 244 ريال بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 259 درصد افزايش يافته است.

[ سه شنبه 18 آبان1389 ] [ 7:19 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

یک سال پیش در چنین تاریخی!!!

بطور سنتی بورس در نیمه دوم هر سال روندی متفاوت با نیمه ی اول سال دارد و بطور معمول این روند،روندی نزولی است البته سال گذشته این اتفاق رخ نداد. در این گزارش قصد داریم در یک بازه زمانی 45 روز به مقایسه بورس در سال جاری با سال گذشته بپردازیم.

به گزارش بورس نیوز در 45 روز ابتدایی نیمه دوم سال 1388 شاخص بورس از 11583 تا 12506 واحد رشد نمود یعنی رقمی معادل 933 واحد این در حالی است که شاخص بورس در مدت مشابه سال جاری بسیار حرکتی پر نوسان و منفی داشته است شاخص از اول مهر ماه با رقم 18673 واحد کار خود را آغاز نمود و تا 18937 واحد نیز پیش رفت یعنی یک قدم تا 19 هزار واحد باقی مانده بود.اما به یکباره ورق برگشت و شاخص تا 17902 واحد نیز کاهش یافت اما پس از اصلاح نسبی روند بورس،شاخص مجدد در 15 آبان به 18089 واحد رسید بنابراین می توان گفت شاخص در طول این 45 روز 584 واحد کاهش یافت.


ادامه مطلب

[ سه شنبه 18 آبان1389 ] [ 7:19 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

گزارش 6 ماهه پترو شیمی فن آوران

گروه شیمیایی بورس از ابتدای سال تا کنون توانسته به بازدهی 44 درصدی دست یابد که تقریبا حرکتی هم پای بازار را از خود نشان داده است اما پتروشیمی فن آوران در همین مدت به بازدهی 23 درصدی دست یافته .که از میانگین بازدهی این گروه و حتی میانگین بازدهی بازار بسیار کمتر بوده است.

به گزارش بورس نیوز این شرکت در گزارش عملکرد 6 ماهه اخیر خود 679 ريال سود برای سال مالی 89 پیش بینی نموده که 447ريال معادل 66 درصد آن در نیمه ی اول سال مالی شرکت شناسایی شده است این در حالی است که پوشش سود این شرکت در سال مالی گذشته و طی مدت مشابه تنها 28 درصد بوده البته پیش بینی سود سال جاری نسبت به سال ماقبل 17 درصد کاهش نشان می دهد البته با وضع موجود انتظار می رود این تفاوت تا پایان سال 89 به مراتب بهبود یابد .چرا که به طور معمول پتروشیمی ها در نیمه دوم سال وضعیت شناسایی در آمدشان بهتر می شود.بنابر این گزارش فن آوران در صورت مالی ارائه شده به خود کفایی مهمی اشاره کرده که حکایت از آن دارد که این شرکت توانسته در 6 ماه نخست به 100 درصد از پیش بینی های خود در خصوص در آمد های عملیاتی و پوشش 68 درصدی سود عملیاتی طی 6 ماه نخست دست یابد .

به گزارش بورس نیوز فن آوران در زمینه فروش نیز وضعیت بهتری رادر مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده است . گفتنی است متانول83.9 در صد از سبد تولیدی این شرکت را تشکیل می دهد و پس از آن نیز اسید استیک با 89.9 درصد قرار دارد.

گفتنی است از انجا که فروش این شرکت بیشتر از طریق صادراتی صورت می پذیرد بهبود وضعیت اقتصاد بین المللی بخصوص کشورهای مثل چین در رشد سود آوری فن آوران بسار موثر است همچنین رشد قیمت ارز نیز می تواند در سود آوری این شرکت مثمر ثمر باشد.خاطر نشان می شود: این شرکت نرخ برابری ريال و دلار را 10400 ریال در نظر گرفته که نرخ مذکور در حال حاضر بیشتراست. فن آوران نرخ فروش متانول را نیز 258 دلار در هر تن و 393 دلار در هر تن به ازای اسید سیتریک پیش بینی کرده است .

نکته قابل توجه دیگر در خصوص این شرکت که در گزارش اخیر آن اعلام شده است اینکه مدیران این شرکت به سازمان بورس اعلام داشته اند که به دلیل واضح نبودن تاثیر اجرای طرح هدفمند کردن یارانه تمامی پیش بینی ها فوق بدون تاثیرات این طرح اعلام شد مشاهده می شود بنا بر این معلوم میگردد که عدم اطلاع دقیق از این طرح تنها مختص مردم نیست بلکه مدیران صنایع (عمدتاً دولتی) نیز از چند چون ماجرا هنوز بی خبرند.

[ سه شنبه 18 آبان1389 ] [ 7:18 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

اثرات پارس جنوبی بر سود تجهیزاتی های بورس

شرکتهای پیمانکاری در سال جاری پر سرو صدا ترین شرکتهای بورس بوده اند به گونه ای که با رهبری صدرا بیشترین حاشیه های بازار سرمایه را طی مدت اخیر رقم زده اند .

خبر هایی که هر روز مبنی بر تعدیل EPS این شرکتها بواسطه گرفتن یکی دیگر از فازهای پارس جنوبی به گوش می رسد به گونه ای رقم خورد که در نهایت با شروع نیمه دوم سال 89 و عدم تحقق وعده ها ،بازار که تا پیش از این دل به گرفتن سهم از فازهای جدید پارس جنوبی توسط این شرکتها و تعدیل سود بواسطه پیشرفت قسمتی از فازهای قدیم دل خوش کرده بود به یکباره بی اعتماد شد و تشکیل صف های خریدی که در شش ماهه نخست به یک عادت در این نماد ها تبدیل شده بود جای خود را به عادتی جدید یعنی صف های طویل فروش داد.


ادامه مطلب

[ دوشنبه 17 آبان1389 ] [ 8:30 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

عرضه قطعي سهام همراه اول و انتشار 1750 ميلياردتومان اوراق مشاركت

خبركزاري فارس:مديرعامل تامين سرمايه امين از عرضه قطعي سهام همراه اول تاپايان سال و تقاضاي چند سرمايه گذار خارجي براي خريد درصدي سهام اين شركت، پذيره نويسي سهام سه بانك درفرابورس و انتشار 1750 ميلياردتومان اوراق مشاركت خبر داد.به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، محمد آرام در جريان برگزاري نشست مطبوعاتي امروز، آخرين برنامه هاي اين شركت را تشريح كرد و از عرضه قطعي سهام شركت همراه اول تاپايان در بورس، پذيره نويسي سهام سه بانك آريا، آرين و ايران زمين و انتشار 1750 ميلياردتومان اوراق مشاركت خبر داد.

*انتشار 1750 ميلياردتومان اوراق مشاركت براي چند پروژه

وي با بيان اينكه در پي اتمام سال مالي 31 شهريور تامين سرمايه امين،مجمع سالانه ايي برگزار خواهد شد و در ماه هاي باقي مانده سال جاري فعاليت هاي عملياتي شركت افزايش مي يابد اظهار داشت: در بخش فعاليت هاي جاري شركت و ارايه خدمات و محصولات جديد، انتشار هزار و 750 ميليارد تومان اوراق مشاركت با مجوزهاي سازمان بورس و اوراق بهادار و بانك مركزي در پيش است. آرام افزود: بعد از انتشار و پذيره نويسي موفق مرحله اول تامين منابع مالي لازم براي 8 طرح فولادي ايميدرو، مرحله دوم انتشار اين 8 طرح طبق مجوز سازمان بورس به ارزش 500 ميليارد تومان انجام مي شود تا در هر 8 استان امكان توليد سالانه يك ميليون تن آهن و فولاد فراهم شود. در رابطه دو طرح فولاد چهارمحال و ميانه در سال 90 عملياتي خواهند شد. 

ادامه مطلب

[ دوشنبه 17 آبان1389 ] [ 8:29 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

عرضه اوليه سهام بيمه پارسيان امروز انجام نمي‌شود

خبرگزاري فارس: سهامدران امروز منتظر عرضه اوليه و 5درصد سهام بيمه پارسيان نباشند، عرضه اين شركت كه قرار بود امروز انجام شود به دليل در وثيقه بودن 36 درصد سهام به تاخير افتاده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، طبق هماهنگي و اعلام قبلي مسئولان شركت بورس قرار بود امروز 5 درصد معادل 55 ميليون سهم بيمه پارسيان در تابلوي فرعي بازار اول معاملات سهام عرضه شود اما اين اتفاق امروز رخ نخواهد داد. در اين رابطه حامد سلطاني نژاد معاون شركت سپرده گذاري مركزي به فارس گفت: بيمه پارسيان حدود 2 هزار و 500 سهامدار خرد دارد كه شركت بايد نسبت به تعهد جمع آوري سهام قبلي اين گروه و ارايه اوراق جديد اقدام مي كرد. اين تعهد روز گذشته ارايه شد اما در آخرين دقايق وقت اداري روز گذشته مسئولان اين شركت اعلام كردند درصدي از سهام بيمه پارسيان در وثيقه است.
وي ادامه داد: بنابراين به دليل رعايت دستورالعمل توثيق اوراق بهادار و لزوم طي مراحل و تكميل فرم هايي و پرداخت هزينه رهن،امكان عرضه سهام بيمه پارسيان در روز جاري وجود ندارد. در اين رابطه قرار است مسئولان شركت به همراه كارگزار مشاور پذيرش تا دقايقي ديگر در محل شركت سپرده گذاري حاضر شوند تا نسبت به حل اين موضوع اقدام كنند. با اين اوصاف زمان عرضه سهام اين شركت فعلا " مشخص نيست. به گفته وي 36 درصد معادل 396 ميليون سهم از يك ميليارد و 100 ميليون سهم بيمه پارسيان توسط برخي سهامداران عمده در وثيقه است كه بايد نسبت به تكميل فرم‌هاي توثيق اقدام شود.
محمد رضا رستمي معاون شركت بورس هم به فارس گفت: تازماني كه مورد وثيقه سهام بيمه پارسيان حل نشود امكان عرضه سهام آن وجود ندارد.بنابراين اگر امور اداري وثيقه گذاري سهام اين شركت امروز برطرف شده و نامه سپرده گذاري مبني بر نبود مانعي در عرضه سهام بيمه پارسيان ارايه شود، شايد سه شنبه جاري سهام بيمه پارسيان عرضه شود.در غير اين صورت بايد منتظر طي مراحل در روزهاي آتي بود.

[ دوشنبه 17 آبان1389 ] [ 8:28 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

«فباهنر» 1076 ميليارد ريال فروش داشت

گروه بورس- شركت صنايع مس شهيد باهنر 6 ماهه، مبلغ 57 ريال سود به ازاي هر سهم شناسايي كرد.

براساس اطلاعيه سازمان بورس و اوراق بهادار، «فباهنر» پيش‌بيني امسال را مبلغ 152 ريال با 24 درصد افزايش نسبت به سال مالي قبل اعلام كرده است. اين شركت در همين دوره 38 درصد از سود ياد شده را نسبت به بودجه پوشش داد.
«فباهنر» فروش امسال را با 35 درصد افزايش نسبت به سال مالي قبل، مبلغ دو هزار و 690 ميليارد ريال پيش‌بيني كرده است. درآمد حاصل از فروش محصولات اين شركت در نيمه نخست سال مالي جاري معادل يك‌هزار و 76 ميليارد ريال گزارش شده است.
بر پايه اين گزارش خالص درآمد (هزينه)هاي عملياتي به مبلغ 26 ميليارد و 48 ميليون ريال (به ازاي هر سهم مبلغ 58 ريال) معادل 38 درصد از كل سود خالص پس از كسر ماليات سال مالي 89 بيشتر شامل مبلغ 16 ميليارد و 835 ميليون ريال (به ازاي هر سهم مبلغ 37 ريال) معادل 25 درصد از كل سود خالص پس از كسر ماليات سال مالي 89 فروش سرباره‌هاي ذوبي در 6 ماه دوم سال مالي جاري است.
اين شركت اعلام كرده است كه در نظر دارد مبلغ 60 ريال به ازاي هر سهم را براي توزيع بين سهامداران به مجمع عمومي عادي سالانه سال مالي 89 پيشنهاد كند. «فباهنر» پيش از اين در نظر داشت مبلغ 174 ريال را به‌منظور تقسيم سود بين سهامداران به مجمع عمومي عادي سال مالي 89 پيشنهاد كند.


[ دوشنبه 17 آبان1389 ] [ 8:27 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

دولت موظف به عرضه پست بانک است

در روز های اخیر شاهد عرضه ی اولیه سهام آخرین بانک دولتی در بورس بودیم که به این ترتیب پرونده خصوصی سازی در بانکها بطور کلی بسته شد.به گزارش بورس نیوز این عرضه زمانی صورت گرفت که بازار در مجموع روندی نزولی را تجربه می کرد شاید یکی از دلایل انتخاب این زمان برای عرضه ی سهام پست بانک همین بود که این عرضه تا حدودی شرایط را تغییر دهد.روند روزهای اخیر و پس از عرضه ی این سهم نیز این چنین نشان می دهد این تفکر تا حدودی موفق بوده چرا که در روزهای پایانی هفته گذشته و روزهای ابتدایی این هفته شاخص مجدداً با رشد مواجه شد.

این نکته نیز قابل توجه بود که علی رغم وجود جو منفی در بازار استقبال شایان توجهی از عرضه اولیه پست بانک صورت پذیرفت و در مدت کوتاهی تمام 5 درصد عرضه شده بفروش رسید.در همین راستا دکتر قالیباف اصل رئیس شرکت بورس اوراق بهادار گفت:از آنجا که پست بانک در تابلوی فرعی پذیرفته شده دولت موظف است ظرف 6 ماه تا 15 درصد از سهام این بانک را عرضه کند ما پیشنهاد خود را با توجه به شرایط بازار به سازمان خصوصی سازی داده ایم اما تصمیم گیری در این رابطه با مسئولین این سازمان است.

وی در بخش پایانی این گفتگوی کوتاه در خصوص اقدامات دست اجرای شرکت بورس برای ارتقا کیفی سطح بازار سرمایه نیز گفت: افزایش سطح کیفی بازار همواره جزو اهداف اصلی شرکت بوده و در این راستا اقدامات فراوانی مانند به روز سازی قوانین و دستوالعمل های معاملاتی به انجام رسید است که البته طراحی شاخص جدید،شاخص 30 شرکت بزرگ از جمله اقدامات آتی شرکت بورس می باشد.

[ دوشنبه 17 آبان1389 ] [ 7:53 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

صندوق بازنشستگی قطب دوم تولید فولاد در کشور می شود

جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری (سهامی عام) ساعت 10 صبح مورخ 1389.8.15 در محل مرکز فرهنگی وزارت کار و امور اجتماعی با حضور بیش از 94 درصد سهامداران برگزار شد.

ترکیب هیات رئیسه مجمع با حضور آقای محمـــد هنجني بـاقـري به عنوان رئیس مجمع و نظارت آقایان ابراهيم ميـرگلـوي بيـات و ابراهيم ميـرگلـوي بيـات به دبیری آقای غلامرضــا قـاسمــــي کامل شد.

همچنین غلامعلی پور نماینده سازمان بورس و رضایی نماینده حسابرس نیز در جلسه حضور داشتند.

مجمع پس از استماع گزارش هیات مدیره و بازرس قانونی تصمیمات ذیل را اتخاذ نمود.

1- تصویب صورتهای مالی شرکت

2- تقسیم 250 ریال سود نقدی به ازای هر سهم

3- انتخاب سازمان حسابرسی به عنوان حسابرس و بازرس قانونی شرکت

4- انتخاب روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه های رسمی و کثیر الانتشار

[ دوشنبه 17 آبان1389 ] [ 7:53 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

آمادگی کنتور سازی ایران برای اجرای طرح "فهام"

طبق آخرین اخبار رسیده ، وزارت نیرو از اختصاص 20 تریلیون ريال منابع مالی برای تعویض کنتورهای برق و جایگزینی کنتورهای هوشمند خبر داده است .به گزارش بورس نیوز ، مجید نامجو روز پنج شنبه 89.08.13 در جریان نشستی با مدیران صنعت آب و برق استان گیلان اعلام کرد : به دستور رییس جمهوری ،20 تریلیون ريال بودجه برای اجرای طرح هوشمند سازی کنتورهای برق در نظر گرفته شده است .این مطالب در حالی است که پیش از این نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی طرح اصلاح الگوی مصرف انرژی ، طبق ماده 51 این طرح ، وزارتخانه های نیرو و نفت را نسبت به تغییر همه کنتورهای آب ، برق و گاز و نصب کنتورهای هوشمند برای همه مشترکین طی مدت پنج سال ملزم کرده بودند .از اینرو به نظر می رسد با توجه به عزم دولت مبنی بر اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها ضرورت فرآهم آوردن الزامات اولیه آن وارد مراحل جدیدی شده است .

گفتنی است : طرح فراسامانه هوشمند اندازه گیری ملی موسوم به "فهام" که از جمله الزامات طرح تحول اقتصادی به شمار می رود در گام نخست براساس تعویض کنتورهای مکانیکی خانوارهای ایرانی هدف گذاری شده و در این راستا نیز کنسرسیومی متشکل از کلیه تولیدکنندگان کنتور های برق و به رهبری شرکت کنتور سازی ایران تشکیل شده که با توجه به میزان توانایی های هر یک از این شرکت ها ، بخشی از اجرای این طرح به آنها سپرده خواهد شد .در این میان شرکت کنتور سازی ایران به لحاظ قدمت و توان اجرایی خود در زمینه تولید و فروش انواع کنتور از جایگاه ویژه ای در کشور برخوردار بوده و از اینرو این شرکت می تواند با برخورداری از بازار 24 میلیونی به وجود آمده ، دور نمای مناسبی را در ادامه روند سود آوری خود رقم زند .


ادامه مطلب

[ دوشنبه 17 آبان1389 ] [ 7:51 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تقویت صنعت خودرو توسط دولت در طرح هدفمندسازی یارانه ها ضروری است

به گزارش بورس نیوز به نقل از سایپانیوز، احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان در تالار گفتگو و اندیشه مدیریت ارتباطات گروه خودروسازی سایپا با بیان مطلب فوق گفت: باید توجه داشت که صنعت خودرو در کنار خود صنایعی دیگر نظیر فولاد و ریخته‌گری را نیز دارد که اجرای طرح هدفمند سازی یارانه ها، بر آنها نیز تأثیر می‌گذارد.وی خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش وزارت صنایع و معادن 11 صنعت از اجرای این قانون، تأثیرپذیری بالایی دارند که صنایع ریخته‌گری و تولید الیاف و منسوجات که صندلی‌های خودرو از آن تولید می‌شود، جزو صنایع با تأثیرپذیری بالا هستند و برخی صنایع وابسته به صنعت خودرو نظیر تایرسازی و شیشه‌سازی نیز تأثیرپذیری متوسطی از اجرای این طرح دارند.دبیر انجمن خوردوسازان در مورد لایحه هدفمند سازی یارانه ها گفت: در لایحه هدفمندسازی، پیش‌بینی شده که وزارت صنایع و معادن، در قالب بسته حمایتی از این صنایع تاثیرپذیر حمایت کند تا افزایش هزینه‌های به وجود آمده از اجرای طرح را جبران کند و از سوی دیگر، این صنایع فرصت بیابند که ساختارهای خود به‌ویژه شیوه‌های مصرف انرژی را اصلاح کنند.

وی ادامه داد: در این مدت، این صنایع یا باید قیمت محصولات را بالا ببرند یا اگر از سوی وزارت صنایع و معادن به آنها تکلیف شود که قیمت را بالا نبرند، خود این وزارت‌خانه در قالب بسته‌های حمایتی، این افزایش هزینه‌ها را جبران کند.نعمت بخش به صنایعی که در فهرست وزارت صنایع و معادن با تأثیرپذیری بالا و متوسط آمده‌اند اشاره کرد و گفت: بقیه صنایع وابسته به صنعت خودرو، تنها با 3 تا 4 درصد افزایش قیمت محصولات می‌توانند مانند قبل به روند تولید ادامه دهند.وی در پایان افزود: در مجموع مدیران صنعت خودرو و صنایع وابسته باید در ابتدا به فکر افزایش بهره‌وری مصرف انرژی باشند و در صورتی که باز ناچار به افزایش قیمت محصولات شدند، با دلیل و مدرک به وزارت صنایع ثابت کنند که این افزایش قیمت، اجتناب‌ناپذیر است.

[ دوشنبه 17 آبان1389 ] [ 7:50 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

چگونه مي توان شكست در بازار اوراق بهادار را تجربه نكرد

خبرگزاري فارس: چگونه مي توان شكستي در بازار اوراق بهادار تجربه نكرد مطلبي كه توسط دو كارشناس بازار سرمايه به فارس ارسال شده است.

به گزارش خبرگزاري فارس در مقاله اين دو كارشناس آمده است: براي همه سرمايه گذاران همواره اين سوال مطرح است آيا اين امكان وجود دارد كه هرگز در بازار سرمايه شكست نخورد؛ و مي پرسند چگونه؟ راهش اين است كه هرگز از بازار سرمايه دست بر نداريد و هرگز سمت چيزي كه شما را دلسرد مي كند، نرويد و در خودتان اين باور را داشته باشيد كه اجازه نمي دهيد اشتباهات رخ دهند مگر اين كه از آنها درس بگيريد؛ اگر مي خواهيد در سرمايه گذاري خود موفق باشيد، بايد از شكستهاي خود درس بگيريد. اگر اينها را انجام دهيد عاقبت در بازار شكست نخواهيد خورد.
داشتن سرمايه گذاري ناموفق در بازار سهام امري عادي است، بنابراين، عنوان اين متن مي تواند هر كس را گمراه كند‏، اما به دورانديشي شما بستگي دارد. اگر شما پولتان را در بازار سرمايه از دست دهيد و ندانيد كه چرا زيان كرده ايد، شكست خورده ايد؛ اما اگر پولتان را در بازار سرمايه از دست دهيد، و از اشتباهاتتان درس بگيريد نه تنها شكست نخورده، بلكه چيزي آموخته ايد. شما سرمايه گذاري هاي ناموفق فراواني در بازار سرمايه خواهيد داشت، بنابراين بايد بتوانيد به خوبي آنها را به سرمايه تبديل كنيد و تلاش كنيد چيزهاي زيادي از آنها ياد بگيريد. بعد از اينكه اشتباهتان را پيدا كرديد، توجه كنيد كه فهرستي از اصول و استراتژي براي عمل ايجاد نماييد تا دوباره اشتباهاتتان را تكرار نكنيد.

در وجود شما بايد انظباط - فداكاري و اعتقاد ( اطمينان ) به صورت قاطعانه وجود داشته باشد. شكستها در بازار سهام هميشه شما را درباره توانايي هايتان در سرمايه گذاري موفق دچار ترديد مي كند؛ اما نبايد دلسرد شويد و بايد به خاطر آوريد با هر اشتباهي كه انجام مي دهيد، داناتر و با تجربه تر مي شويد. اگر عقب نشيني نكنيد در واقع چيزي به نام شكست وجود ندارد. اگر از اشتباهات خود درس بگيريد و به هدف خود پايبند باشيد سرانجام موفق خواهيد شد و خواهيد توانست كه در بازار اوراق بهادار شكست را تجربه نكنيد. 

ادامه مطلب

[ یکشنبه 16 آبان1389 ] [ 7:34 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

خريدار بلوك 89 درصدي پتروشيمي شيراز مشخص شد

خبرگزاري فارس: بلوك 89 درصدي پتروشيمي شيراز كه سه شنبه گذشته در دومين روز رقابت به ارزش 956 ميليارد تومان معامله شده بود توسط يك كنسرسيوم سه گانه خريداري شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، سازمان خصوصي سازي درحالي به وكالت از شركت ملي صنايع پتروشيمي بلوك 89.48 درصدي سهام پتروشيمي را بعد از كاهش 64 هزار و 828 سهم به دليل تخصيص به سهام ترجيحي دوشنبه گذشته از طريق كارگزاري بانك صادرات عرضه كرده بود كه در دومين روز رقابت دو گروه، ‌اين بلوك سه شنبه گذشته توسط كنسرسيومي سه گانه خريداري شد. بررسي هاي فارس نشان مي دهد كارگزاري بهمن 2 ميليارد و 281 ميليون و 897 هزار و 689 سهم پتروشيمي شيراز را براي كنسرسيومي متشكل از شركت انرژي سپهر (وابسته به بانك صادرات)، ساتا و شركت بازرگاني پتروشيمي خريداري كرده است.
اين كنسرسيوم سهام ياد شده را به بهاي هر سهم 4هزار و 191 ريال و به بيش از 956 ميليارد تومان خريداري كرده و براي پرداخت وجه نقدمعامله و اسناد تضميني مورد نظر فروشنده سهام حداكثر20 روز كاري پس از تاريخ عرضه مهلت دارد تا نسبت به احراز قطعيت اين معامله اقدام كند.دراين صورت تركيب سهامداري پتروشيمي شيراز تغيير كرده و ملي صنايع پتروشيمي از تركيب سهامداري و هيات مديره آن خارج مي شود.

[ یکشنبه 16 آبان1389 ] [ 7:33 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

افزایش سرمایه 60 درصدی سرمایه گذاری سپه تصویب شد

جلسه مجمع فوق العاده شرکت سرمایه گذاری سپه ( سهامی عام ) ساعت 10 صبح مورخ 1389.8.12 در محل باشگاه بانک سپه با حضور بیش از 83 درصد سهامداران برگزار شد.ترکیب هیات رئیسه مجمع با حضور آقای مددی به عنوان رئیس مجمع و نظارت آقایان برادران و نصیری به دبیری آقای نیک چهری کامل شد.همچنین امیرقانی نماینده سازمان بورس و مشرقی نماینده حسابرس نیز در جلسه حضور داشتند.در پایان مجمع پس از قرائت گزارش هیأت مدیره توسط مدیرعامل در خصوص افزایش سرمایه و اعلام نظریه حسابرس افزایش سرمایه شرکت از 1.49 میلیارد ریال به 2.392 میلیارد ریال (60 درصد ) از محل مطالبات و آورده نقدی را تصویب کرد.


ادامه مطلب

[ یکشنبه 16 آبان1389 ] [ 7:32 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

احتمال عرضه بیمه پارسیان در معاملات امروز

طی هفته جاری عرضه احتمالی سهام بیمه پارسیان در تابلوی فرعی بازار اول معاملات بورس اوراق بهادار آغاز خواهد شد و این در حالی است که از هم اکنون شرکت های هم گروه آن در صنعت بیمه ای بورس متأثر از این عرضه احتمالی با اقبال معامله گران روبرو بوده و بعضاً از صف خرید سهام برخوردارهستند.این مطلب درحالی است که برخی گمانه زنی ها درباره کشف قیمت سهام بیمه پارسیان در کنار تجربه اشتباه سازمان خصوصی سازی درعرضه اولیه سهام بیمه دانا، اذهان فعالان بازار سرمایه را به خود مشغول داشته است .

در همین ارتباط محمد آرام بنیار ، مدیر عامل شرکت تأمین سرمایه امین درگفتگو خبرنگار بورس نیوز ؛ ضمن بیان این مطلب که کشف قیمتی با رقم های بسیار بالا در عرضه اولیه سهام بیمه پارسیان افتخار بزرگی به شمار نمی رود ، اظهار داشت: طراحی اولیه بیمه پارسیان بر مبنای استراتژی "بانک بیمه" بوده و از طرفی در زمینه ارایه خدمات بیمه ای به عنوان بزرگترین شرکت در کسب و کار خرده فروشی بویژه در صنعت خودروسازی و امکانات جانبی آن محسوب می شود.

وی ادامه داد: موضوع قیمت گذاری اولیه سهام بیمه پارسیان با در نظرگرفتن ضرایب نسبی همچون نسبت قیمت به درآمد صنعت مربوط به آن در بورس و یا نوع فعالیت های شرکت می تواند محاسبه شود بطوریکه چنانچه پرتفوی فعالیت های بیمه ای بیمه پارسیان نسبت به دیگر شرکت های هم ردیف خود از وضعیت بهتری برخوردار باشد می تواند با پی بر ای بالاتری در بازار روبرو شود و در غیر اینصورت همسو با پی بر ای صنعت بیمه در بازار سهام کشف قیمت خواهد شد .بر اساس گززارش بورس نیوز ؛ سود هر سهم پس از کسر مالیات بیمه پارسیان برای سال مالی 89 با سرمایه یک هزار و یکصد میلیارد ریالی بالغ بر 367 ریال پیش بینی شده که گفته می شود این شرکت طی عملکرد شش ماهه اول سال مالی جاری با پوشش مناسبی همراه می باشد.

گفتنی است طی هفته گذشته جلسه معارفه بیمه پارسیان با حضور رییس هیأت مدیره ، مدیرعامل و دیگر مدیران بیمه پارسیان در مرکز همایش های بین المللی نیایش برگزار و طی آن به تشریح فنی ویژگی های شرکت بیمه پارسیان پرداخته شد. در پایان گمانه زنی ها حاکی از عرضه 5 درصد از سهام شرکت بیمه پارسیان طی معاملات فردا می باشد.

[ یکشنبه 16 آبان1389 ] [ 7:31 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

پست بانک به علت سیاست های دولت می ارزد

تازه وارد ترین سهم بورس یعنی پست بانک با نماد "وپست" روز سه شنبه در بورس عرضه شد هنوز نیامده با حاشیه همراه شد.بنابر گزارش بورس نیوز این شرکت که با مخالفت وزیر ارتباطات و عدم انجام یک سری تشریفات خاص بسیار سریعتر از معمول فرآیند بورسی شدن خود را طی کرد پس از عرضه تنها 5 درصد از سهام در روز اول درست در فردای همان روز شاهد صف خریدی بالغ بر 200 میلیون در نمادش بود . مسئله ای که با توجه به شنیده هایی مبنی بر عدم ادامه عرضه سهام این شرکت می تواند تا مدت ها این صف عریض و طویل را در نماد این شرکت حفظ کند .هر چند با توجه به حضور پست بانک در تابلوی فرعی معاملات ، باید 15 درصد از سهام این شرکت به صورت شناور آزاد در بیاید ولی عرضه 10 درصد باقیمانده می تواند تا یک سال آینده نیز انجام شود .

حال جدا از مسایل ذکر شده در بررسی این شرکت به جستجوی دلایل اقبال شدید بازار به این سهم و ارزنده خواندن آن توسط تمامی اهالی بازار پرداختیم که نتایج آن به شرح زیر است :

مهمترین نکته در مورد این بانک الزام به افزایش سرمایه است به گونه ای که سرمایه این بانک باید از 56 میلیارد تومان کنونی به 400 میلیارد تومان برسد که همین عاملی برای جذابیت این سهم است که اشتیاق بسیاری از حقوقی ها برای بانک دار شدن را بر می انگیزد زیرا همانگونه که می دانید سرمایه گذاری های بانکها سریع ترین نرخ برگشت را داشته و به سرعت به سودآوری می رسند . بنابراین رشد سریع سودآروی بانک به سبب افزایش سرمایه بسیار محتمل می باشد.

این بانک در حال حاضر 400 شعبه فعال و 12500 دفتر خدمات بانکی شهری و روستایی دارد. با توجه به جمعیت حدوداً 22 میلیونی روستایی کشور و طرح های ابداعی دولت نهم و دهم مثل سهام عدالت و طرح هدفمندی یارانه ها و توجه فراوان به جمعیت روستایی کشور این بانک پتانسیل فراوانی در جذب منایع در اختیار دارد به گونه ای که اگر طرح هدفمندی یارانه ها شروع شود گردش مالی این بانک به واسطه واریزی دولت فوق العاده زیاد خواهد شد .سود سهام عدالت که البته سالانه واریز خواهد شد نیز از دیگر مسائلی است که روی گردش مالی این بانک اثر گذار خواهد بود .

حقوق افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) که در جامعه روستایی کشور جمعیت فراوانی دارند نیز از طریق دفاتر این بانک در روستاها انجام می شود که باز هم نکته مثبت دیگری برای آن به شمار می آید .بنابراین همان گونه که می بینید صف خرید با حجم ذکر شده به هیچ وجه عجیب نبوده و ارزندگی این بانک و به تبع آن سهمش در بورس به دلایل ذکر شده در بالا می تواند قیمت آن را از پیش بین های کارشناسان نیز فراتر ببرد و برای اولین بار در بورس شاهد بانکی با نسبت پی بر ای بالای 10 مرتبه هم باشیم .

[ یکشنبه 16 آبان1389 ] [ 7:31 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

مدیر عامل جدید پارس خودرو: مشتری مداری اولین هدف من است

مدیر عامل شرکت پارس خودرو اعلام کرد، رسیدگی به امور مشتریان و ارتقاء خدمات پس از فروش از مهمترین اولویتهای من استبه گزارش بورس نیوز ؛ علی ملک مدیر عامل شرکت پارس خودرو گفت: شرکت پارس خودرو دارای ریشه های غنی فنی، مهندسی و منابع انسانی است که با تلاش های مدیران پیشین و به صورت امانت به دست ما سپرده شده و به توفیقات خوبی دست پیدا کرده است و امیدواریم با تحکیم و پرورش این زیرساخت ها، توان این شرکت را افزایش دهیم به گونه ای که پس از اتمام دوره مسئولیت به امید خدا، نام نیکی از خود به یادگار بگذاریم.وی افزود: مبنای کار من در این شرکت بر اساس کار و تلاش مضاعف پایه ریزی شده و امیدواریم با همدلی و همفکری، شرکت پارس خودرو پله های ترقی را با سرعت بیشتری طی کند.

مدیر عامل شرکت پارس خودرو از مشتری مداری، افزایش محسوس در کیفیت خدمات پس از فروش، تلاش در جهت حفظ و استحکام منافع شرکت، ارتقاء ساختارهای مالی و بنیه شرکت، افزایش سبد محصولات با کیفیت و روز دنیا، ارتقاء توان مالی و معیشتی همکاران، تامین خواسته های شرکت سایپا به عنوان شرکت مادر و افزایش رضایتمندی سهامداران به عنوان اهداف کلان دوره مدیریت خود نام برد.دکتر ملک در پایان به زیان ده بودن محصولات شرکت پارس خودرو به عنوان یکی از دغدغه های اصلی خود اشاره کرد و تصریح کرد تلاش می کنیم با کاهش منطقی قیمت تمام شده محصولات تولیدی، ضمن حفظ و ارتقاء کیفیت، توان مالی شرکت را افزایش دهیم.

[ یکشنبه 16 آبان1389 ] [ 7:30 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

«مپنا» 255 ريال سود براي هر سهم محقق كرد

گروه بورس – شركت مديريت پروژه‌هاي نيروگاهي ايران (مپنا) 6 ماهه 255 ريال سود براي هر سهم سال 89 محقق كرد.

به گزارش بورس و اوراق بهادار، مپنا سود هر سهم امسال را 518 ريال پيش‌بيني كرده بود كه 49 درصد آن را در نيمي از سال به تحقق رساند.پيش‌بيني سود خالص امسال شركت در مقايسه با سال قبل با كاهش 13 درصدي مواجه است.شركت درآمد حاصل از فروش و ارائه خدمات سال 89 را مبلغ 26 هزار و 328 ميليارد ريال پيش‌بيني كرد كه 6 ماهه 10 هزار و 350 ميليارد ريال آن معادل 39 درصد پوشش داد.پيش‌بيني فروش امسال شركت در مقايسه با سال قبل از6 درصد افزايش برخوردار است.شركت سود عملياتي امسال را با 6 درصد كاهش نسبت به سال قبل 4 هزار و 510 ميليارد ريال پيش‌بيني كرد كه دو هزار و334 ميليارد ريال آن معادل 52 درصد در نيمي از سال محقق شد. بنابراين گزارش، هيات‌مديره شركت در نظر دارد تقسيم 30 درصد از سود خالص پيش‌بيني شده سال‌مالي 89 را به مجمع عمومي عادي سالانه پيشنهاد دهد.


[ شنبه 15 آبان1389 ] [ 7:29 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

پيش‌بيني سود «شفن» 119 ريال افزايش يافت

گروه بورس – دلايل افزايش 119 ريالي در پيش‌بيني سود هر سهم امسال پتروشيمي فن‌آوران اعلام شد.

بنابر اطلاعات منتشره از سوي سازمان بورس، «شفن» درآمد هر سهم امسال را با 950 ميليارد ريال سرمايه به طور خالص مبلغ 679 ريال پيش‌بيني كرده كه با پوشش 66 درصدي در عملكرد 6 ماهه مواجه شد. «شفن» در حالي با كنار گذاشتن سود 447 ريالي تا پايان شهريورماه از پيش‌بيني سود هر سهم جلو افتاده كه سود محقق شده شركت طي اين مدت رشد 95 درصدي را در مقايسه با مدت مشابه سال قبل تجربه كرد.شركت پيش‌بيني درآمد هر سهم سال‌مالي 89 را در سوم مردادماه امسال مبلغ 560 ريال اعلام كرده بود كه دلايل تعديل اخير مربوط به افزايش توليد در واحد اسيد و منوكسيد، افزايش نرخ فروش، متانول، كاهش هزينه حمل، افزايش نرخ ارز و افزايش نرخ گاز است.
براساس اطلاعات ارسالي شركت، هيات‌مديره تصميم دارد 90 درصد سود خالص را جهت تقسيم بين صاحبان سهام به مجمع عمومي عادي سالانه سال‌مالي 89 پيشنهاد كند.اين در حالي است كه شركت نرخ گاز را در پيش‌بيني سال 89 و اطلاعات واقعي 6 ماهه 1035 ريال (900 ريال به‌علاوه 15 درصد نرخ بالاسري) در نظر گرفته است.اين در حالي است كه درآمد حاصل از فروش «شفن» تا پايان شهريورماه با رشد 40 درصدي در مقايسه با مدت مشابه سال قبل به مبلغ يك هزار و 408 ميليارد و 597 ميليون ريال رسيد و 53 درصد از بودجه امسال را پوشش داد.


[ شنبه 15 آبان1389 ] [ 7:28 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تحقق 30 درصد پيش‌بيني فروش «زامياد» در نيمسال اول زامیاد

گروه بورس – درآمد حاصل از فروش شركت زامياد در نيمه اول امسال به دو هزار و 828 ميليارد ريال رسيد.

به گزارش بورس و اوراق بهادار، شركت زامياد فروش سال 89 را مبلغ 9 هزار و 280 ميليارد ريال پيش‌بيني كرده كه30 درصد آن در نيمه اول سال به تحقق رسيده است.
پيش‌بيني سود ناخالص شركت نيز يك هزار و 840 ميليارد ريال اعلام شده كه 600 ميليارد ريال آن معادل 33 درصد در نيمه نخست امسال محقق شد.بنابراين گزارش سود عملياتي شركت نيز 932 ميليارد ريال پيش‌بيني شده كه 292 ميليارد ريال آن معادل 31 درصد تا شهريورماه امسال پوشش داده شد.بر اين اساس سود هر سهم شركت 707 ريال پيش‌بيني شده كه مبلغ 364 ريال آن معادل 51 درصد در نيمه اول سال 89 محقق شد.


[ شنبه 15 آبان1389 ] [ 7:24 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

عقب‌نشینی فروشندگان در بازار

گروه بورس - همایون دارابی: بازار داد و ستد سهام در شرایطي دومین هفته کاری آبان‌ماه را پست سر گذاشت که دو عرضه اولیه و تلاش برای کنترل شرایط بازار، سبب حفظ کف بازار و عقب نشینی فروشندگان شده است.

در بازار سهام به‌رغم آنکه هفته گذشته بازار همچنان شرایط ناپایداری را تجربه می‌کرد، اما با نزدیک شدن به انتهای هفته و به ویژه پس از عرضه اولیه پست بانک، بازار رو به تعادل گذاشت و عملا فروشندگان بازار اقدام به ترک موقعیت فروش کردند. این امر موجب شده است تا میزان عرضه سهام در بازار به ویژه در روز سه شنبه رو به کاهش گذاشته و نمادهای بیشتری با فعالیت خریداران به درصدهای مثبت برسند. بيشتر کارشناسان با استقبال از تاثیر مثبت عرضه‌های اولیه اخیر و همچنین عرضه‌های اولیه پیش رو، شرایط بازار را رو به بهبود توصیف كنند. در این شرایط، انتظار رشد بازار در دو هفته پیش روی آبان‌ماه بسیار تحقق پذیر است. کارشناسان بازار با توجه به رکود دوباره بازارهای موازی به ویژه عدم‌تحرک در بازار ارز و ساختمان را زمینه‌ساز اقبال سرمایه‌ها به سوی بازار سرمایه ارزیابی می‌کنند. معامله‌گران همچنین عرضه‌های اولیه را زمینه‌ساز جذب بیشتر سرمایه به سوی بازار سرمایه توصیف می‌کنند. در این میان یکشنبه هفته آینده نیز بیمه پارسیان راهی تابلو خواهد شد. در همین حال بازار با شایعاتی در مورد عرضه‌های جدید دیگری نیز مواجه است. همراه اول، نیروگاه عسلویه، پتروشیمي‌‌های زاگرس و پردیس، بیمه سینا، ذوب آهن اصفهان، فولادی‌های آلیاژی ایران و اصفهان و شرکت‌های ریز و درشت دیگر، اسامی هستند که در حال حاضر خبرهایي در مورد عرضه اولیه آنها در بورس به گوش می‌رسد.

ادامه مطلب

[ شنبه 15 آبان1389 ] [ 7:23 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

معامله سديد در بورس قطعي شد

خبرگزاري فارس: شركت ذوب و نورد چهل ستون سپاهان معامله 49ميليارد توماني بلوك 67.34 درصدي گروه صنعتي سديد را چهارشنبه گذشته قطعي كرد و مسئولان اين بخش خصوصي ابراز اميدواري كردند با ديگر گروه ها و حتي رقبا همكاري مناسبي داشته باشند.

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، بلوك67.34درصدي گروه صنعتي سديد درحالي بعد از عرضه در21 مهرماه با رقابت سه گروه مواجه شده بود كه بعد از شش روز رقابت در اول آبان ماه 134 ميليون و 686 هزار و 990 سهم اين شركت به قيمت هر سهم 3 هزار و 651 ريال و به بيش از 49.1 ميليارد تومان معامله شد. اين بلوك مديريتي كه توسط بنياد ديني و فرهنگي صدوق بزرگ عرضه شده بود از طريق كارگزاري بانك پارسيان براي يك بخش خصوصي خريداري شده بود و چهارشنبه گذشته در ملهت قانوني 9 روز كاري با پرداخت وجه نقد معامله و ارايه فرم پاياپاي به شركت بورس، قطعيت اين معامله احراز شد. براساس اين گزارش،‌ خريدار اين بلوك شركتي بنام ذوب و نورد چهل سپاهان است و مسئولان اين شركت خصوصي در گفت‌وگو با فارس ابراز اميدواري كرده اند با همكاري بخش هاي دولتي و حتي رقبا بتوانند فعاليت هاي گروه صنعتي سديد را بيش از گذشته ساماندهي كنند تا اين شركت كه 14 زيرمجموعه دارد بتواند نقش بيشتري در بخشي از اقتصاد كشور ايفا كند.

[ شنبه 15 آبان1389 ] [ 7:22 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

جوابیه مپنا به خبر "احتمال زیان مپنا از فعالیتهای برون مرزی"

[ شنبه 15 آبان1389 ] [ 7:22 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

تاثیر پست بانک بر روند شرکتهای بورسی

تاثیر پست بانک بر روند شرکتهای بورسی

کارشناسان بازار سرمایه معتقد هستند که عرضه اولیه پست بانک در بورس سبب نگرش مثبت فعالان بازار سرمایه به صنعت بانکداری خواهد شد . میتوانیم تحولات مثبت این گروه را شاهد باشیم .

در بخشهای ذیل سعی بر آن شده است که تاثیرات عرضه پست بانک بر روی سهام شرکتهای بورسی و بازار سرمایه را مورد بررسی قرار دهیم .

عرضه به قیمت مناسب پست بانک باعث میشود :

- با افزایش قیمت سهم P/E شرکت افزایش یافته که این خواسته یا ناخواسته انگیزه مثبتی را ایجاد خواهد نمود تا شاهد افزایش قیمت سهام شرکتهای وابسته به این بانک خصوصی یعنی بانکهای ( پارسیان – سینا – اقتصاد نوین – کارآفرین ) باشیم .

- این شرکت دومین عرضه موفق پس از روی کار آمدن مدیر تازه تعویض شده سازمان خصوصی سازی میباشد .

- تسریع در روند عرضه های اولیه , نشان از توجه و نگرش مثبت مدیریت جدید سازمان خصوصی سازی بر بازار سرمایه و همچنین اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی میباشد .


ادامه مطلب

[ شنبه 15 آبان1389 ] [ 7:21 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

بازدهی بیش از 42 درصدی از ابتدای سال پعایق

شرکت سرمایه گذاری پردیس که در سال 1335 فعالیت خود را آغاز کرده پس از چند مورد تغییر و تحول در اساسنامه در حال حاضر به عنوان یکی از شرکت های سرمایه گذاری بورسی شناخته می شود.به گزارش بورس نیوز ایجاد تنوع در سرمایه گذاری ها به منظور کاهش ریسک و افزایش سود آوری ،توسعه و گسترش حجم فعالیت های سرمایه گذاری از اهداف اصلی این شرکت می باشد.گفتنی است صنایع خودرو و ساخت قطعات با 22 درصد، محصولات و مواد شیمیایی با 17 درصد و واسطه گری های مالی با 15 درصد بیشترین وزن را در پرتفوی بورسی سرمایه گذاری پردیس به خود اختصاص داده اند همچنین فلزات اساسی با 10 درصد ،سیمان گچ و آهک با 9 درصد و استخراج کانی های فلزی با 7 درصد در رتبه های بعدی قرار گرفته اند .

سرمایه گذاری پردیس که سال مالی آن 1389.9.30 می باشد در گزارش 6 ماهه خود 98 درصد از پیش بینی سود 262ريالی خود یعنی رقمی معادل 256 ريال را پوشش داده بود این در حالی است که سرمایه گذاری پردیس در گزارش اخیر خود منتهی به 1389.6.31 یعنی گزارش 9 ماهه میزان تحقق سود خود را 428 ريال تا این مقطع اعلام نموده است بنظر می رسد پرتفوی سود آور این شرکت و رشد بی سابقه بازار سرمایه از ابتدای سال تا کنون منجر به افزایش سود آوری پردیس شده جالب توجه اینکه سود محقق شده سال مالی قبل پردیس تنها 1 ريال بوده است.سهام سرمایه گذاری پردیس از ابتدای سال تا کنون در مجموع 42.5 در صد بازدهی داشته البته تا قبل از آغاز روند نزولی بورس این سهم توانسته بود به بازدهی 65 درصدی نیز دست یابد که افت ناگهانی بورس مانع از تداوم رشد قیمت این سهم شد.

در پایان گفتنی است اگه سود 9 ماهه این شرکت که در گزارش اخیر آن 428 ريال اعلام گشته مبنای محاسبه قرار گیرد و با در نظر گرفتن نسبت پی بر ای معادل 5.5 این سهم حتی می تواند به قیمت های بالاتر نیز دست یابد البته این گزارش هنوز حسابرسی نشده است .شایان ذکر است تا پایان سال مالی این شرکت نیز 3 ماه دیگر زمان باقی است و از آنجا که پردیس بیشتر در آمد خود را از محل خرید و فروش سهم در بورس شناسایی می نماید نوسانات بورس بر درآمد این شرکت بسیار موثر است .

[ شنبه 15 آبان1389 ] [ 7:20 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

برنامه داده پردازی افزایش سرمایه 100 درصدی است

در حال حاضر با پیگیری موضوعاتی همچون تهیه طرح توجیهی و بررسی ابعاد مختلف آن و از طرفی با انتخاب شرکت تأمین سرمایه امین در زمینه تهیه گزارش برنامه افزایش سرمایه ، شرکت داده پردازی ایران قصد افزایش یکصد درصدی  خود را دارد .این گفته فراهانی ، مدیرکل مالی و اداری شرکت داده پردازی ایران بود که در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز ، عنوان کرد : هر چند به دلیل پیچیدگی و تعدد برخی از مسایل طرح شده از سوی سازمان بورس درباره اجرای برنامه افزایش سرمایه فرآیند تهیه گزارشات کمی طولانی شده اما کماکان قصد "مداران" مبنی بر افزایش سرمایه فعلی خود تا پایان سال مالی جاری است .

وی در ادامه از عزم جدی مدیران شرکت برای افزایش ارزش سهام "مداران" (دارایی سهامداران) در بازار سهام خبر داد و تصریح کرد : این شرکت می کوشد تا با تمرکز بر سرمایه گذاری ها و نیز بهره گیری از توان و نیروی متخصص خود علیرغم برخی محدودیت ها و فشارهای ناشی از تحریم های اقتصادی علاوه بر دردست گرفتن پروژه های بیشتری در سطح کشور به نحو مطلوبی آنها را به انجام رسانده و با هدف پیشبرد سودآوری هر چه بیشتر شرکت نه تنها درآمد پیش بینی شده در بودجه سال مالی جاری را محقق کند بلکه حتی با برخورداری از تعدیل مثبت ، ارقامی بالاتر از آنرا محقق سازد .

این مقام مسئول در شرکت داده پردازی با اعلام اینکه هیچ تغییری در میزان قراردادها و پروژه های منعقد شده این شرکت بوجود نیامده ، به برخی اقدامات اخیر شرکت اشاره کرد و افزود : طی 10 روز اخیر با انتقال رسمی مدارک و مستندات فروش سال گذشته ملک موسوم به ساختمان دپو به شرکت خدمات انفورماتیک ، کلیه مشکلات و موانع برطرف و وجوه نقدی آن به طور کامل دریافت شد و این در حالی است که "مداران" همچنان فروش برخی از داراییهای غیر مولد خود را در دستور کار دارد .در پایان شایان ذکر است شنیده هایی مبنی بر انعقاد یک قرار داد بزرگ از سوی شرکت داده پردازی ایران ظرف چند روز آینده به گوش می رسد و این در حالی است که این شرکت نسبت به تکذیب یا تأیید این خبر ابراز بی اطلاعی می کند .

[ شنبه 15 آبان1389 ] [ 7:20 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

كاهش پوشش سود 6 ماهه «رانفور»

گروه بورس – شركت خدمات انفورماتيك كاهش پوشش سود در نيمه نخست سال‌جاري نسبت به مدت مشابه سال قبل را تجربه كرد.

براساس اطلاعيه سازمان بورس و اوراق بهادار، «رانفور» طي 6 ماه نخست امسال مبلغ 590 ريال سود به ازاي هر سهم كنار گذاشت. اين در حالي است كه در مدت مشابه سال قبل رقم يك هزار و 288 ريال سود به ازاي هر سهم شناسايي كرد. البته پيش‌بيني سود امسال «رانفور» 44 درصد كاهش نسبت به سال قبل دارد.پيش‌بيني سود امسال «رانفور» برابر سه هزار و 117 ريال اعلام شده است. اين شركت در زمينه پيش‌بيني درآمد حاصل از فروش و ارائه خدمات 11 درصد كاهش نسبت به سال قبل لحاظ كرده است. اين پيش‌بيني براي امسال مبلغ يك هزار و 674 ميليارد و 108 ميليون ريال در نظر گرفته شده است.«رانفور» تا پايان نيمه سال‌جاري از فروش و ارائه خدمات معادل 7/812 ميليارد ريال درآمد كسب كرد كه 49 درصد از اين پيش‌بيني را پوشش داد.

[ چهارشنبه 12 آبان1389 ] [ 8:2 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]

درج «اوراق بانك مسكن»

گروه بورس – هديه لطفي: نماد معاملاتي اوراق گواهي حق‌تقدم استفاده از تسهيلات مسكن روز گذشته در بازار فرابورس بازگشايي شد.

روز گذشته اوراق بهادار با نماد معاملاتي «تسه 8907» در بازار اول فرابورس و بدون محدوديت دامنه نوسان قيمت، با نرخ820 هزار و 249 ريال بازگشايي شد.
قيمت مبنا براي بازگشايي، قيمت نخستين معامله خواهد بود و قيمت پاياني اوراق، ميانگين موزون معاملات روزانه اوراق است. همچنين از امروز محدوديت 5 درصد دامنه نوسان قيمتي براي اين اوراق اعمال مي‌شود.
فرد سهامدار به ازاي خريد هر يك عدد گواهي حق‌تقدم استفاده از تسهيلات مسكن، مي‌تواند وام به ميزان تعيين‌شده از بانك مرجع طلب كند. روال به اين صورت است كه هر يك از اوراق يادشده، امتياز دريافت وام تا سقف 5 ميليون ريال را دارا است.در همين راستا، بانك مسكن تسهيلات ديگري در اختيار سهامدارانش قرار داده است، چنانچه 40 عدد از اوراق منتشره در فرابورس در مالكيت يك سهامدار باشد، بانك مسكن تا سقف 200 ميليون ريال وام جهت خريد مسكن اعطا مي‌كند.


ادامه مطلب

[ چهارشنبه 12 آبان1389 ] [ 8:2 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]