اخبار و تحلیل بورس اوراق بهادار تهران

مشاوره تحلیل آموزش و خبرهاو اطلاعات بورس اوراق بهادار و شرکت های بورسی

«ستان» بعد از «كدال» مي‌‌آيد

رييس سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام تكميل فاز دوم شبكه اطلاع‌رساني «كدال» و نرم‌افزار «ستان» تا پايان سال جاري، از راه‌اندازي فاز سوم كدال و استفاده از زبان گزارشگري نوين مالي و استاندارد شدن ملي و بين‌المللي صورت‌هاي مالي شركت‌ها خبر داد.

علي صالح‌آبادي با بيان اينكه فاز دوم «كدال » از زمان افتتاح نمايشگاه بورس، ‌بانك و خصوصي‌سازي در 15 دي ماه با امكانات مهمي چون استفاده از امضاي ديجيتال براي ارسال اطلاعات مالي ناشران اوراق بهادار، حذف كاغذ، افزايش نظارت بر دارندگان اطلاعات نهاني و اعلام هشدارهاي نظارتي راه‌اندازي شده، اظهار داشت: تا پايان سال جاري فاز دوم «كدال» با دربرگيري ناشران بازار اوليه و طراحي فرم‌هاي مربوطه تكميل خواهد شد.
راه‌اندازي نرم‌افزار «ستان»
صالح‌آبادي در برابر اين سئوال كه آيا نهادهاي مالي و شركت‌هاي كارگزاري نيز ملزم به استفاده از «كدال» و ارسال الكترونيكي اطلاعات مربوطه خواهند شد يا خير؟ پاسخ داد: براي اين دو مجموعه، نرم‌افزار ديگري به نام «ستان» در دست تهيه است كه تا پايان سال جاري نهايي و عملياتي مي‌شود.
رييس هيات‌مديره سازمان بورس و اوراق بهادار به راه‌اندازي فاز سوم كدال در سال 89 اشاره كرد و گفت: در اين فاز به زبان گزارشگري نوين مالي (XBRL) تا پايان سال آينده در شبكه اطلاع‌رساني كدال مجهز خواهد شد. صالح‌آبادي افزود: در زبان گزارشگري نوين مالي تمام اقلام صورت‌هاي مالي داراي برچسبي مانند باركد مي‌شوند. از طرف ديگر فرمول‌هاي استانداردهاي ملي در حوزه حسابداري و حسابرسي هم وارد سامانه خواهد شد تا با دريافت اطلاعات حسابداري شركت‌ها توسط كدال، سيستم به طور خودكار صورت‌هاي مالي مربوطه را توليد كند. سخنگوي سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: درحالي سال آينده استانداردهاي ملي حسابرسي و حسابداري كدال تعبيه خواهد شد كه در مرحله بعد (سال 90) امكان استفاده از استانداردهاي بين‌المللي در توليد صورت‌هاي مالي شركت‌هاي بورسي نيز فراهم مي‌شود. صالح‌آبادي به همكاري وزارت بازرگاني در اين برنامه‌ها اشاره كرد و گفت: با چنين اقدامات و اهدافي و همچنين با راه‌اندازي سيستم معاملات «آنلاين تريدينگ» در اوايل سال 89، بازار سرمايه به سمت الكترونيكي شدن حركت خواهد كرد، تا اين بازار به جايگاه منطقي و قابل قبولي در مناسبات اقتصادي ‌برسد

[ شنبه ۱۰ بهمن۱۳۸۸ ] [ 7:42 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]