اخبار و تحلیل بورس اوراق بهادار تهران

مشاوره تحلیل آموزش و خبرهاو اطلاعات بورس اوراق بهادار و شرکت های بورسی

تعديل سود سرمايه گذاري غدير و بورسي شدن هلدينگ پتروشيمي تا دو ماه ديگر*دليل غيبت مديرعامل جديد در نشست خبري

براساس اين گزارش، سامي با بيان اينكه معماري به مدت سه سال و سه ماه مديرعامل سرمايه گذاري غدير بود و جاي خود را به مهندس كياني به عنوان ششمين مديرعامل داد، در پاسخ به سئوال فارس مبني بر دليل عدم حضور مديرعامل جديد در اين نشست خبري توضيح داد:‌ درحالي به تازگي مبلغ قابل توجهي تسهيلات ارزي از بانك توسعه صادرات دريافت شده كه وي پيگير اين موضوع مهم بود و امكان حضور در اين جلسه را نداشت. اما در آينده نزديك (احتمالا " نيمه مرداد) برنامه‌هاي خود را به خبرنگاران اعلام خواهد كرد.
وي افزود: هدف از برگزاري اين نشست مطبوعاتي هم اين بود كه برخي از فعالان بازار سهام فكر مي كردند تغييراتي در برنامه هاي اين شركت ايجاد خواهد شد،اما سرمايه گذاري غدير از 10 سال گذشته استراتژي خود را تدوين و پرتفوي خود را مشخص كرده كه با تغييرات كمي اجرا شده و در حال انجام است.

*آخرين اقدام ها در 6 رشته كاري

اين معاون با اشاره به سبد سهام سرمايه گذاري غدير اظهار داشت:درحالي80 درصد پرتفوي سرمايه گذاري غدير از لحاظ ارزش روز شامل صنعت پتروشيمي، نفت و گاز است كه كمتر از 10درصد اين پرتفوي هلدينگ بين المللي ساختمان است،همچنين سرمايه گذاري غدير با صنعت سيمان رشد كرد و بزرگ شد و سپس بخشي از زير مجموعه سيماني خود را واگذار و در صنعت پتروشيمي سرمايه گذاري كرد.اميدواريم در آينده با ‌آزاد شدن قيمت‌ها سود بهتري از اين صنعت عايد شود، چرا كه سيمان جزء كالاهاي استراتژي كشور است و اين صنعت را نمي‌توان حذف كرد.
به گفته سامي هرچند رشد 14 درصدي قيمت سيمان در برابر افزايش چند برابري هزنيه هاي توليد سيمان ناچيز است اما سرمايه گذاري غدير تعديل سودي را از اين محل عملي خواهد كرد.
وي با بيان اينكه چهارمين زمينه فعاليت سرمايه گذاري غدير يعني تجارت در صنايع برتر مانند بانك ها، بيمه ها ، ليزينگ ها و صادرات و واردات درحال توسعه و گسترش است به حضور غدير در بخش نيروگاهي اشاره كرد و گفت: از سال گذشته با خريد مشاركتي و26 درصدي نيروگاه گيلان كه بزرگترين نيروگاه سيكل تركيبي كشور است ، شركت غدير وارد نيروگاه‌هاي برق شد. خريد اين نيروگاه پايه‌اي براي خريد و مشاركت در ساير نيروگاه‌ها بوده و ورود بخش برق جزو فعاليت‌ها واهداف غدير است كه اميدواريم طي دو سال آينده دو نيروگاه بزرگ را ساخته و وارد سيستم كرده و در زمينه توليد و فروش برق و صادرات آن فعاليت كنيم.
اين مقام مسئول در بخش ديگري از اظهارت خود به برنامه هاي انجام شده در حوزه معدن اشاره كرد و گفت: سرمايه گذاري غدير درحالي 22.5 درصد سهام شركت گوهر زمين را از سازمان خصوصي سازي خريداري كرده كه اين شركت بزرگترين معادن سنگ آهن كشور را در اختيار دارد. بطوري كه 6هزار و500 ميليون تن ذخيره بادرجه خلوص بالا داشته و بزودي استخراج سنگ‌آهن را آغاز مي‌كند،همچنين اين شركت به تنهايي مي تواند معادل توليدات گل گهر، چادرملو و ساير شركت‌هاي معدني توليد كند.اين در حالي است كه شركت هاي سرمايه گذاري اميد، توسعه معادن و فلزات و گل گهر هم 77 درصد سهام اين شركت را در اختيار دارند.
سامي با بيان اينكه توافق هاي لازم براي معدن طلاي زرشوران انجام شده و به دنبال اقدامات بانكي براي اخذ تسهيلات و اجراي پروژه هستيم ادامه داد: بنابراين سهم سرمايه گذاري غدير از معادن بايد در سال آينده معادل سهم هلدينگ پتروشيمي اين شركت باشد
اين مقام مسئول در مورد شركت آهن و فولاد غدير ايرانيان كه از نيمه دوم سال گذشته راه اندازي شده، گفت: 40 درصد سهام آن متعلق به غدير و 25 درصد مربوط به شركت فولاد آلياژي و باقي سهام هم آن در اختيار شركت چادرملو است اما مديريت آن توسط غدير اداره مي‌شود.

*سود عملياتي هزار ميليارد توماني از سال91

سامي در بخش ديگري از توضيحات خود به توان ايجاد سود عملياتي هزار ميليارد توماني در سال اشاره كرد كه حتما در سال آينده محقق شد.وي ادامه داد: براي رسيدن به اين هدف بايد 3 تا 4 هزار ميليارد تومان پروژه اجرا شود تا ضمن تحقق سود عملياتي هزار ميليارد توماني، 50 درصد سود بين سهامداران توزيع شود.

*درآمد 130 ميليارد توماني و تعديل سود در دو هفته آينده

وي يكي از مشكلات فعالان بازا سهام با غدير را ناشي از غير شفاف بودن شركت هاي غير بورسي اعلام كرد و گفت: اين موضوع طي دو ماه آينده با وارد شدن هلدينگ پتروشيمي به بورس حل مي‌شود چرا كه اين هلدينگ 80 درصد دارايي‌هاي غدير است. همچنين در شرايطي قبلا " سودآوري شركت از محل فروش سهام بود كه از سال جاري و آينده عمده سود شركت از محل سود عملياتي خواهد بود. اين سود با كيفيت بالا و قابل تقسيم بوده و سهامداران مي‌توانند از آن استفاده كنند.
سامي ادامه داد: با توجه به فروش بخشي از سهام دو شركت پتروشيمي و زاگرس و همچنين باغميشه و آ اس پ حدود 120 تا 130 ميليارد تومان سود شناسايي شده كه طي دو هفته آينده جزئيات آن اعلام و سود سهام سرمايه گذاري غدير تعديل خواهد شد.
به گفته وي ازاين پس مشكلات مربوط به كشف قيمت سهام باغميشه، پتروشيمي زاگرس و آ اس پ حل خواهد شد چراكه كارشناسان غدير هم نظر خود را در مورد قيمت گذاري سهام شركت هاي تازه وارد به بورس و فرابورس اعلام خواهند كرد.

*بورسي شدن هلدينگ پتروشيمي با سرمايه 500 ميليارد توماني تا دو ماه بعد

معاون سرمايه گذاري شركت سرمايه گذاري غدير در برابر اين سئوال فارس كه هلدينگ پتروشيمي با چه سرمايه اي و چه زماني وارد بورس خواهد شد، توضيح داد: سرمايه اين شركت هم اكنون 200 ميليارد تومان است اما تا قبل از عرضه سهام در بورس سرمايه آن به 400 تا 500 ميليارد تومان افزايش خواهد يافت.اين در حالي است كه اين شركت حداكثر تا دو ماه ديگر بورسي خواهد شد.

*برنامه افزايش سرمايه و دليل افت قيمت سهام غدير و بازار

سامي در واكنش به ديگر پرسش فارس كه در خصوص برنامه افزايش سرمايه و همچنين دليل افت قيمت سهام غدير به زغم برخورداري از ظرفيت هاي بالا بود توضيح داد: طبق برنامه قرار است در سال جاري سرمايه شركت حدود 100 درصد افزايش يابد كه در اين صورت سرمايه اسمي غدير به سقف دو هزار و 400 ميليارد تومان خواهد رسيد.
وي درباره علت افت قيمت سهام اين شركت در بازار هم گفت: واقعيت اين است كه سهام غدير نمي‌تواند مستقل از جريان بازار حركت كند. كسي هم نمي تواند بر روي سهام غدير سفته بازي كند. اين درحالي است كه غدير در بين شركت‌هاي همگروه، سرمايه گذاري غدير با ارزش روز 4 هزار و 500 ميليارد توماني در رتبه اول است.
به گفته وي علت افت ماه هاي اخير شاخص بورس و قيمت سهام هم ناشي از رشد 84 درصدي شاخص در سال گذشته و ادامه روند صعودي شاخص طي دو ماه اول سال بود كه بعد از اين رشد ، روند نزولي آن طبيعي است. هرچند در اين ميان بورس بي تاثير از مسائل سياسي نبوده و مسائل سياسي همانند ساير بازارها در بورس تاثيرگذار است ولي بازار نوسانات خاص خود را دارد.

[ سه شنبه ۲۸ تیر۱۳۹۰ ] [ 7:41 ] [ ** گروه ایران بورس ** IBG ** ]

[ ]